Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Wczoraj sprawdziłem wyszło mi 6m3 na 24h, przypomnę dom 200m

 

Kiedyś jak naprawdę próbowałem ograniczyć spalanie to zszedłem do 5 m3 ale płytki miałem zimne bo podłoga się nie nadążała zagrzać. Przy podobnym metrażu wychodzi mi czasami około 6,5 m3 ale teraz wszystkie podłogi mam zawsze ciepłe. Nie liczę pierwszej zimy gdy nie miałem kaloryferów i sondy zewnetrznej to i zdarzało się że schodziłem nawet do 3,5 m3 dogrzewając kominkiem którego teraz prawie nie używam gdy kocioł przełączony w tryb zima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Forumowicze.

 

Czy ktoś z Was ma doświadczenie z podłączeniem kotła do alternatywnego sterownika. ? Np Honeywell ? Będzie to działać z sonda , da się ustawić krzywa ?

 

Szukam czegoś co komunikuje się z google assistance...

 

Jeśli jest typu ON-OFF to nie powinno być problemu, podaj model który chcesz wykorzystać. Sondę podłączasz od kotła i na kotle ustawiasz krzywą. Ograniczeniem jest, że krzywa ustawiana na kotle jest tylko w pełnych wartościach (1,2,3, .... ), choć nie zauważyłem aby brakowało mi wartości dziesiętnych, można to w pewnym stopniu obejść zmieniając parametr odpowiedzialny z kalibrację odczytów sondy temperatury zewnętrznej. Używam rozwiązań opartych o bezprzewodowy sterownik EMOSa oraz na dole coraz bardziej zaawansowany na zestawie Arduino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak naprawdę próbowałem ograniczyć spalanie to zszedłem do 5 m3 ale płytki miałem zimne bo podłoga się nie nadążała zagrzać. Przy podobnym metrażu wychodzi mi czasami około 6,5 m3 ale teraz wszystkie podłogi mam zawsze ciepłe. Nie liczę pierwszej zimy gdy nie miałem kaloryferów i sondy zewnetrznej to i zdarzało się że schodziłem nawet do 3,5 m3 dogrzewając kominkiem którego teraz prawie nie używam gdy kocioł przełączony w tryb zima.

Właśnie to jest to, po to mam ogrzewanie podłogowe aby w nogi było ciepło gdy chodzi się po podłodze i teraz tak jest podłoga grzeje się i jest ok, myslę ze 6 m3 to nie jest zly wynik przy zew. tem -4/-3 do 0 plus grzanie cwu. Zobaczymy jak będą mrozy po -10 -15. Na razie nic nie zmieniam krzywą mam na 2.0.

 

Orientuje się ktoś jak przełoży się to na koszta gazu od PGNiG, jeszcze nie płaciłem rachunku ale mniej więcej 200m3 gazu + wszystkie opłaty dodatkowe ile mogą wynosić, 600 zł?

Edytowane przez heres1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś jak przełoży się to na koszta gazu od PGNiG, jeszcze nie płaciłem rachunku ale mniej więcej 200m3 gazu + wszystkie opłaty dodatkowe ile mogą wynosić, 600 zł?

To zależy w której grupie jesteś: W1; W2 czy W3. Gdy zaczynasz "przygodę" z ogrzewaniem gazem kwalifikacja do grupy jest uzależniona od tego ile wpisano Ci do umowy oraz z którego rejonu Polski jesteś. Mazowsze ma najwyższe stałe opłaty miesięczne (dla W3 37,15 zł netto miesięcznie :mad:) a Śląsk najniższe (21,64 zł netto miesięcznie), reszta rejonów Polski jest pomiędzy tymi wartościami. Jeśli jesteś w W1 lub W2 zazwyczaj rozliczenie masz co 6 miesięcy i dużo niższe stałe opłaty, w W3 co 2 miesiące. Granicą W3 jest zużycie roczne powyżej 13350kWh co daje około 1185m3 (na Mazowszu), przelicznik też jest uzależniony od rejonu Polski .

W moim przypadku za dwa miesiące w W3 na Mazowszu za 274 m3 dostałem fa. 525 zł.

Edytowane przez daro.s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam od października piec Immergas Victrix EXA 24 X 1 ERP sterowany sterownikiem CAR V2. Podepnę się może do tego wątku, bo podobno mój piec jest zbliżony parametrami do Immergas Victrix X 2 v.2011. Do ogrzewania mam ok.190m2. Dom ok. 30 letni: ściany zewnętrzne to: (pustak(MAX), w środku suprema, cegła) ocieplony 15 lat temu styropianem 5cm. Okna wszystkie wymienione 4 lata temu na plastikowe, dach 2 lata temu ocieplony wełną mineralną. W domu same kaloryfery bez ogrzewania podłogowego. Pytanie oczywiście brzmi jak optymalnie ustawić piec, aby spalał jak najmniej gazu. Licząc miesiąc grudzień utrzymując temperaturę w pomieszczeniach pomiędzy 19,5C-20,5C spalanie mam średnio 15m/dobę przy temp. zewn. pomiędzy średniej ok. 0st. Sterownik ustawiałem już różnie raz krzywą 3.5 później próbowałem z mniejszą np.: 1.5. Offset miałem na 0, później włączyłem AUTO ON i OFFSET skakał (było -14 , 10, 2). Temp. min pieca ustawiona na 30 st. Cały czas spalanie wysokie, raz nawet przy temp. w nocy -10 st.C spalanie wyszło 19m3/dobę. Wiem, że każdy dom jest inny i inne ustawienia się sprawdzają, ale proszę o poradę jakich ustawień jeszcze mogę spróbować, żeby zmniejszyć spalanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z podłączeniem i ze zrozumiem sposobu działania pieca Victrix 12 TT z zasobnikiem UBS 160.

Podłączony mam piec plus sterownik, zaraz podłączę sondę zewnętrzną. Tu jest wszystko jasne.

Hydraulicznie mam podłączony zasobnik.

Mam dodatkową sondę IMMERGAS SONDA KONTAKTOWA ZASOBNIKA ale nie mam pojęcia gdzie ją umieścić oraz do których złącz w piecu ją podłączyć.

Druga sprawa to podłączenie elektryczne podgrzewacza.Czy L i N podać prosto z sieci czy może są jakieś zaciski w piecu do których się wpiąć?

UBS160podlaczenie.JPG

W instrukcji pieca napisane jest :

UWAGA: celem wykonania połączenia elektrycznego między kotłem i zasobnikiem należy podłączyć zaciski 36 i 37.

ale czy dotyczy to połaczenie L i N czy dodatkowej sondy?

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja usunę rezystor R8 podłączę pod zaciski 36 i 37 sondę i wsunę ją do "rurki" w zasobniku. Instrukcja trochę niejasna to fakt. Zasobnik przystosowany jest chyba do sterowania grzałką elektryczną bo ma swój regulator temperatury. W przypadku podłączenia do kotła to temperatury pilnuje automatyka w kotle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to podłączenie elektryczne podgrzewacza.Czy L i N podać prosto z sieci czy może są jakieś zaciski w piecu do których się wpiąć?

[ATTACH=CONFIG]423626[/ATTACH]

.

Gdy podłączysz zasilanie do tych styków, osiągniesz efekt świecących kontrolek w zależności od ustawienia termostatu zasobnika. Z tego termostatu kocioł nie korzysta więc aktualnie nie ma to sensu, w przyszłości gdybyś miał alternatywne źródło ciepła jak pompa ciepła, płaszcz wodny nad kominkiem lub zwykła grzałka dodatkowe sterowanie może Ci się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam takie pytanie. Serwisant Immergasa przy podłączaniu sterownika Car2 ustawił mi temp. wyjścia z kotła 35 stopni. Mam ustawioną temp. Comfort na 21 i po osiągnięciu tej temp piec niby ma już nie grzać, ale czasami jest tak, że nawet jak jest 21,2 , 21,3 stopnia to widzę na sterowniku że dogrzewa. Czemu tak robi mimo osiągnięcia 21 stopni w pomieszczeniu ?

 

Drugie pytanie to takie, że gdy piec już nie grzeje to drabinka w łazience też już nie grzeje. Czy ta temp 35 z kotła nie powinna cały czas mi grzać drabinek w łazience ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marioosz, nie dalej jak 9 grudnia i później odpowiadałem na podobne pytanie. Przeczytaj ze zrozumieniem, tego naprawdę nie ma dużo. Ja również mam kilka pytań:

jaka jest łączna grubość ściany, czy sufity są również docieplone, ile ocieplenia masz pod podłogą na parterze, czy masz czujnik temp. zewnętrznej popularnie zwany czujką pogodową, jakie masz grzejniki (stare, nowe) i czy grzejniki masz przewymiarowane co najmniej 20%? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marioosz, nie dalej jak 9 grudnia i później odpowiadałem na podobne pytanie. Przeczytaj ze zrozumieniem, tego naprawdę nie ma dużo. Ja również mam kilka pytań:

jaka jest łączna grubość ściany, czy sufity są również docieplone, ile ocieplenia masz pod podłogą na parterze, czy masz czujnik temp. zewnętrznej popularnie zwany czujką pogodową, jakie masz grzejniki (stare, nowe) i czy grzejniki masz przewymiarowane co najmniej 20%? Pozdrawiam

 

Łączna grubość ścian to ok. 43cm, docieplony jest tylko strop na poddaszu 5cm styropianu. Podłogi na parterze nie docieplone. Czujkę zewnętrzną posiadam. Grzejniki mam w pokojach stare aluminiowe z zaworami termostatycznymi. Powierzchnia pomieszczeń, które grzeją to średnio jedno żeberko na 1m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marioosz, Ściany od biedy mogą być, chociaż ja bym dał 10 cm styropianu a nie 5, stropy do poprawienia bo 5 cm styro to trochę mało. Ja mam na stropie 30 cm wełny + deski i na krokwiach drugie 30 cm + płyty KG. Największa bieda to podłoga i grzejniki. Ja pod podłogą mam 20 cm styroduru a ty nic. Tutaj tracisz około 30% ciepła. Nie do końca wiem jakie masz grzejniki ale jeżeli jest to stara Armatura ( przy założeniu 115wat przy 75st zasilania) to przy temp. 55/45 one podobno mają wydajność tylko około 55-60 wat na żeberko (50/40/20 -60% mocy; 55/45/20 -50% mocy; 75/65/20 0% mocy ; 90/70/20 +20% mocy) Reasumując, przy takim domu i grzejnikach spalanie 15 - 19 m3 może być niestety całkiem normalne bo piec musi chodzić na wyższych temperaturach aby w miarę dogrzać pomieszczenia. To tyle jak na mój biedny rozum. Ustaw piec tak jak pisałem we wcześniejszych postach i zostaw go trochę w spokoju na kilka dni. Krzywą grzewczą ustawiłbym na 4. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Kocioł mimo zadanej 38 stopni dobija do max 36. Dlaczego nie do 38? Ustawienia fabryczne, nic nie grzebałem.

 

A czy masz sondę temperatury zewnętrznej? Ja mam ustawione max 58 stopni i kocioł grzeje na 58 gdy jest chłodniej niż -15st C (mam ustawioną krzywą 4).

Dziś przy -5st C na kotle było 51 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam obecnie instalację składającą się z:

Immergas Victrix TT 12kW

Sterownik CAR V2

Zasobnik CWU 160L Immergas UBS160

 

Powierzchnia użytkowa domu 124m^2 (100% podłogówka).

Dom parterowy, 30cm wełny na stropie (monolit), 20cm styropianu na elewacji (grafitowy), okna 3 szybowe (z 2017r. + szczelny montaż), 12cm styropianu pod wylewką.

 

Przy temperaturach zewnętrznych na poziomie (+5*C) spalanie gazu na poziomie max 7m^3 (już z CWU). Przy temperaturze zewnętrznej (0/-1*C) spalanie rośnie do ok. 8,5m^3.

 

Aktualne parametry na sterowniku CAR V2:

 

Minimalna temp. C.O = 35*C

Temperatura zadana C.O = 40*

Temperatura zadana C.W.U = 40*C (podgrzewanie wody w zasobniku z histerezą (-5*C)

Build = 20 (zgodnie z instrukcją dla instalacji o dużej bezwładności - czyli mojej podłogówki)

Autoadaptacja = włączona

Modulacja = włączona

Offset - różny - czasami (-2) , (-6)

 

Grzeję w domu non stop, bez przerw czasowych na 23*C (tyle ustawione jest na CAR V2).

Jest jakaś szansa na zmniejszenie zużycia gazu? Mam jeszcze sondę zewnętrzną Immergas lecz niepodpiętą. Czy jej zamontowanie zmniejszy zużycie gazu? Jeśli tak - jaką krzywą najlepiej ustawić? Jakie ustawienia zostawić w CAR V2?

Edytowane przez mateusz_77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, najpierw podepnij sondę zewnętrzną i zobacz jaka będzie różnica. U mnie zmniejszyło się zużycie gazu o 1 m3 przy kaloryferach. Ponadto ja bym wyłączył autoadaptację. Krzywą trzeba sobie znaleźć ale podobno jest to od 0,2 do 0,5. Popytaj ludzi z podłogówką jaką mają minimalną temp CO. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...