Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Jeśli chcesz mieć wszędzie tak samo ciepłą podłogę, powinieneś mieć pompy na rozdzielaczach jak ja. Nie wymagaj od pompy kotła cudów. Ja mam 1750 mb rurek w posadzce i wątpię, żeby pompa kotła przetłoczyła to wszystko. Powierzchnia podłóg ogrzewanych to 210 m2.

W twoim przypadku pompa kotłowa raczej nie dałaby rady przepchać.Wygląda na to, że potrzeba przepływu pomiędzy 2 - 2.5m3. Kotłowa daje max. 1.3m3, u Mateusza bez problemu.

Co się tyczy dalszych postów, żeby kocioł nie taktował, samo wyłączenie autoadaptacji rzeczywiście nie pomoże. Aby kocioł nie taktował nie może osiągać temperatury zadanej. Ja ustawiłem temperaturę na 25, a krzywą tak, żeby temperatura była około 22. Jak ustawiłem 22 to podejście na chwilę do sterownika lub ruch ciepłego powietrza z cieplejszych pomieszczeń ( kuchnia, łazienka) powodowało wyłączanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mateusz_77 masz rację, przepraszam. Pisałem w biegu a trochę wyżej pisałem o krzywej 4 do marioosza i coś mi się pomieszało że do ciebie. Dla ciebie proponuję to samo, chociaż jak pytałem innych znających to krzywa bywa bardzo różna i zależy od temp minimalnej i czy piec ma się wyłączać czy też nie. Przy moim rozumowaniu i moim doświadczeniu z car v2 krzywa 4 offset 0, temp min 25 do 29, temp eko 22.5 temp komfort 23. Piec czasami się wyłącza szczególnie w nocy i trochę oszczędzasz. Przy ustawieniach innych osób temp min 28 i wyżej (do 37 stC), krzywa 0,2 do 0,5. W tym przypadku piec cały czas chodzi i ma nie "dobijać" do temp zadanej tak jak napisał Norek77. Nigdy tego nie praktykowałem i tutaj moja wiedza jest tylko na poziomie cytatu. Wprowadzanie offsetu z jakiegoś nie znanego mi powodu czasami powoduje, że "kocioł praktycznie non stop - tzn. chodzi pompka obiegowa, świeczka na kotle nie świeci - miesza po prostu wodę w układzie" i nie dogrzewa domu co sam słusznie zauważyłeś. U mnie dokładnie też tak było i dlatego ja raczej unikam offsetu i krzywych montixa a proponuję proste ustawienia które zwykle działają. Nie podważam pracy montixa i jego wykresu tylko zaznaczam, że CZASAMI to nie działa. Kilka lat temu zwrócono mi uwagę na to by za często nie zmieniać ustawień w CAR bo piec "głupieje". Coś w tym było bo jak zmieniałem ustawienia co dobę to rzeczywiście piec zachowywał się dziwnie. Jak zostawiłem ustawienia na kilka dni to nagle okazało się, że to coś działa. Dzisiaj sterowniki mają nowsze oprogramowanie i być może takie problemy już nie występują. Dobrego dnia dla wszystkich Edytowane przez Bolesław_B
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku pompa kotłowa raczej nie dałaby rady przepchać.Wygląda na to, że potrzeba przepływu pomiędzy 2 - 2.5m3. Kotłowa daje max. 1.3m3, u Mateusza bez problemu.

Co się tyczy dalszych postów, żeby kocioł nie taktował, samo wyłączenie autoadaptacji rzeczywiście nie pomoże. Aby kocioł nie taktował nie może osiągać temperatury zadanej. Ja ustawiłem temperaturę na 25, a krzywą tak, żeby temperatura była około 22. Jak ustawiłem 22 to podejście na chwilę do sterownika lub ruch ciepłego powietrza z cieplejszych pomieszczeń ( kuchnia, łazienka) powodowało wyłączanie kotła.

 

A możesz mi powiedzieć, jakie przepływy najlepiej ustawić w instalacji dla poszczególnych pętli? Teraz mam na najwyższym biegu (dodatkowej pompy przy rozdzielaczu) nawet 4l a na najniższym ciężko niektórym pętlom wyciągnać 1l. Jest na to jakaś zasada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi powiedzieć, jakie przepływy najlepiej ustawić w instalacji dla poszczególnych pętli? Teraz mam na najwyższym biegu (dodatkowej pompy przy rozdzielaczu) nawet 4l a na najniższym ciężko niektórym pętlom wyciągnać 1l. Jest na to jakaś zasada?

Zasada jest taka że największy przepływ ustawia się dla najdłuższych pętli a mniejszy dla krótszych, jeśli znasz długości poszczególnych obwodów. Jak wszystko grzeje równo to nie ma co regulować bo może masz podobne długości. Regulujesz wtedy obrotami pompy. Obiegom do 100 m wystarcza przepływ ok 2l, jeśli nie będzie dogrzewać to zwiększ obroty pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, koledzy mam mały problem. Posiadam sonde zewnętrzną i mimo, że temperatura na zewnątrz wynosi około -8, to na car pokazuje ciągle pokazuje-1, przez co na mój chłopski rozum kocioł nie zwiększa temperatury zasilania. Znalazłem, że można korygować wskazania czujnika i wszystko jest w instrukcji kotła, jednak w mojej instrukcji przy parametrze S7 nie ma żadnych informacji. Kocioł to victrix 12 tt. Z góry dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz wprowadzać korektę zobacz czy zmienia Ci się odczytana temperatura zewnętrza proporcjonalnie do zmian na dworze, 7st. C to bardzo dużo, Z tego co pamiętam to jest możliwość regulacji -9 do +9st , ale mój sensor ma różnice 1 stopnia i ta różnica jest stała w sporym zakresie temperatur zewnętrznych. Dla -15st. C było już około 2 stopni różnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to jest to, po to mam ogrzewanie podłogowe aby w nogi było ciepło gdy chodzi się po podłodze i teraz tak jest podłoga grzeje się i jest ok, myslę ze 6 m3 to nie jest zly wynik przy zew. tem -4/-3 do 0 plus grzanie cwu. Zobaczymy jak będą mrozy po -10 -15. Na razie nic nie zmieniam krzywą mam na 2.0.

 

Orientuje się ktoś jak przełoży się to na koszta gazu od PGNiG, jeszcze nie płaciłem rachunku ale mniej więcej 200m3 gazu + wszystkie opłaty dodatkowe ile mogą wynosić, 600 zł?

 

Jest rachunek od października przyszło trochę ponad 700 zł, tragedii nie ma....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie że u mnie również zaniża. Sonda zew. o ok. 2stopnie a wew, o ok. 0.5 stopnia. Ale nie wiem któremu termometrowi wierzyć.

 

Dodatkowo sam kocioł mam wrażenie że z kolei zawyża o ok 2 stopnie. Mierze temp na wyjściu c.o. i jest o ok 1.5-2 stopni niższa niż na wyświetlaczu. Z kolei woda dochodząca do rozdzielacza jest chłodniejsza o ok 3 stopnie od wyświetlanej. Z tego powodu musialem zwiększyć temp. zasilania..:(

 

Wygląda na to że mam duże straty na odcinku kocioł-rozdzielacze chociaż są w otulinie i odległość niewielka tj. 3m.

 

Kocioł wisi w kotłowni w której panuje temperatura ok. 19 stopni. Pewnie tutaj jest problem.

 

Badaliscie kiedyś rzeczywiste temperatury na rozdzielaczach?

Edytowane przez hektor80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie że u mnie również zaniża. Sonda zew. o ok. 2stopnie a wew, o ok. 0.5 stopnia. Ale nie wiem któremu termometrowi wierzyć.

 

Dodatkowo sam kocioł mam wrażenie że z kolei zawyża o ok 2 stopnie. Mierze temp na wyjściu c.o. i jest o ok 1.5-2 stopni niższa niż na wyświetlaczu. Z kolei woda dochodząca do rozdzielacza jest chłodniejsza o ok 3 stopnie od wyświetlanej. Z tego powodu musialem zwiększyć temp. zasilania..:(

 

Wygląda na to że mam duże straty na odcinku kocioł-rozdzielacze chociaż są w otulinie i odległość niewielka tj. 3m.

Ka

Kocioł wisi w kotłowni w której panuje temperatura ok. 19 stopni. Pewnie tutaj jest problem.

 

Badaliscie kiedyś rzeczywiste temperatury na rozdzielaczach?

 

A jaką masz temp zasilania na wyjściu z kotła?? I jaką temp. utrzymujesz w domu?

U mnie tybox zawyzał 0.5'C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temp zasilania na wyjściu z kotła?? I jaką temp. utrzymujesz w domu?

U mnie tybox zawyzał 0.5'C

 

Za wysoka: (. No chyba że strasznie sito wybudowałem...

Aktualnie na zew. -12, krzywa 4.8 , offset 0, temp. zasilania 37 :(

Wg. termometru z sondą (przyklejony zaraz na wyjściu z kotła c.o) temperatura wynosi 35.3 a do rozdzielacza dochodzi niecałe 34 ( i tyle chyba powinno być w tym momencie na piecu c.o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka że największy przepływ ustawia się dla najdłuższych pętli a mniejszy dla krótszych, jeśli znasz długości poszczególnych obwodów. Jak wszystko grzeje równo to nie ma co regulować bo może masz podobne długości. Regulujesz wtedy obrotami pompy. Obiegom do 100 m wystarcza przepływ ok 2l, jeśli nie będzie dogrzewać to zwiększ obroty pompy.

 

Przede wszystkim przepływy ustawia się według instrukcji z danym rozdzielaczem. Zasadę którą podajesz stosuje się w rozdzielaczach z układem pompowym. W dzisiejszych czasach mało kto robi pętle po 100 mb. Przy pomocy przepływu można regulować temperaturę pomieszczenia ale zależy to też od rozstawu rurek oraz od głębokości osadzenia w wylewce. Osobiście przy płytkach utrzymuję w salonie 2,4 l wtedy mam temperaturę płytek około 25 st przy zasilaniu 33 st, w łazience mam prawie 3l, w sypialniach przepływ około 1 l. wystarczy się zaopatrzyć w taki termometr: https://allegro.pl/oferta/haxe-bezdotykowy-termometr-na-podczerwien-gratis-6700801398?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NmQxZmMxYTEtYjliZS00ZDk5LTg2M2UtMzVjNjgyY2M3NDM0AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=7f7d318c-df0d-45bb-9130-59980e574748

Znąjąc rozkład pętli można się pobawić w ustawiając większą temp w miejscach gdzie siedzi się bez ruchu, np przed telewizorem, komputerem. u siebie zabawę rozpocząłem od ustawienia 1l/h na każdej pętli obserwując zmiany temperatur i co dzień zmieniałem delikatnie ustawienia. Po tygodniu można to ogarnąć.

U mnie niestety napotkałem błędy wykonawcze typu zawór 3d z zbyt małym przepływem, kilka zwężonych kolanek. Na początku nie mogłem wykręcić więcej niż 0.8 na każdej pętli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wysoka: (. No chyba że strasznie sito wybudowałem...

Aktualnie na zew. -12, krzywa 4.8 , offset 0, temp. zasilania 37 :(

Wg. termometru z sondą (przyklejony zaraz na wyjściu z kotła c.o) temperatura wynosi 35.3 a do rozdzielacza dochodzi niecałe 34 ( i tyle chyba powinno być w tym momencie na piecu c.o)

 

Przy serwisie zgłoś że masz różnicę ale musisz wiedzieć że te termometry przylgowe też przekłamują, trzeba je kalibrować. Zależy też do jakiego materiału są przyczepione. Również czujniki w sondach będą źle podawać odczyt z uwagi na materiał do jakiego są przymocowane. beton komórkowy, styropian, wełna wszystko przekazuje własną temperaturę. Przy Ytong mam czasami nawet 2 st mniej. Nie reguluję tego bo przy dużych mrozach jest idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...