Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Za wysoka: (. No chyba że strasznie sito wybudowałem...

Aktualnie na zew. -12, krzywa 4.8 , offset 0, temp. zasilania 37 :(

Wg. termometru z sondą (przyklejony zaraz na wyjściu z kotła c.o) temperatura wynosi 35.3 a do rozdzielacza dochodzi niecałe 34 ( i tyle chyba powinno być w tym momencie na piecu c.o)

Zwiększ przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zwiększ przepływy.

 

Parter mam skręcony praktycznie do min. tzn w salonie przepływ na 3 pętlach to ok. 0.5 l/m kuchnia ok 1l/m , gabinet też poniżej 1l/m.

Gorzej z poddaszem. Tam przepływy w sypialniach to prawie 2l/m. Parter zdecyduje szybciej się nagrzewał więc musiałem go skręcić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim przepływy ustawia się według instrukcji z danym rozdzielaczem. Zasadę którą podajesz stosuje się w rozdzielaczach z układem pompowym. W dzisiejszych czasach mało kto robi pętle po 100 mb. Przy pomocy przepływu można regulować temperaturę pomieszczenia ale zależy to też od rozstawu rurek oraz od głębokości osadzenia w wylewce. Osobiście przy płytkach utrzymuję w salonie 2,4 l wtedy mam temperaturę płytek około 25 st przy zasilaniu 33 st, w łazience mam prawie 3l, w sypialniach przepływ około 1 l. wystarczy się zaopatrzyć w taki termometr: https://allegro.pl/oferta/haxe-bezdotykowy-termometr-na-podczerwien-gratis-6700801398?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NmQxZmMxYTEtYjliZS00ZDk5LTg2M2UtMzVjNjgyY2M3NDM0AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=7f7d318c-df0d-45bb-9130-59980e574748

Znąjąc rozkład pętli można się pobawić w ustawiając większą temp w miejscach gdzie siedzi się bez ruchu, np przed telewizorem, komputerem. u siebie zabawę rozpocząłem od ustawienia 1l/h na każdej pętli obserwując zmiany temperatur i co dzień zmieniałem delikatnie ustawienia. Po tygodniu można to ogarnąć.

U mnie niestety napotkałem błędy wykonawcze typu zawór 3d z zbyt małym przepływem, kilka zwężonych kolanek. Na początku nie mogłem wykręcić więcej niż 0.8 na każdej pętli

 

1. Według jakiej instrukcji ustawia się przepływy?

2. Który rozdzielacz nie jest zasilany przez pompę?

3. Gdzie napisałem że pętle mają mieć po 100mb?

Opisałem Mateuszowi najprostsze zasady. Na temat ogrzewania można napisać doktorat. Każda instalacja jest inna i będzie wymagać różnej regulacji, nawet wykonana w takich samych budynkach przez innych monterów, a później zakryta przez różne ekipy budowlane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Według jakiej instrukcji ustawia się przepływy?

2. Który rozdzielacz nie jest zasilany przez pompę?

3. Gdzie napisałem że pętle mają mieć po 100mb?

Opisałem Mateuszowi najprostsze zasady. Na temat ogrzewania można napisać doktorat. Każda instalacja jest inna i będzie wymagać różnej regulacji, nawet wykonana w takich samych budynkach przez innych monterów, a później zakryta przez różne ekipy budowlane.

 

Nie wiem z jakiego powodu zagotował Cię mój komentarz, nie mam na celu nikogo obrażać

 

1. Według instrukcji producenta rozdzielacza jaki został zakupiony

2. Każda instalacja jest zasilana pompą a oprócz tego istnieją rozdzielacze z dodatkowym układem pompowym

3. Nie pisałem nigdzie że tak twierdzisz.

 

Proponuję melisę

Edytowane przez Mr. Do
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Potrzebuję źródło ogrzewania dla co i cwu do 52 m2 mieszkania, w planie ogrzewanie podłogowe, mieszkanie na parterze, ściany docieplone, podłoga 15 cm styropianu, pod podłogą piwnica

 

Czy wybór Immergas VICTRIX X 12 2 I + dodatkowy zbiornik cwu będzie optymalny ?

 

Biorąc pod uwagę jego niską moc minimalną ?

 

Czy ktoś stosuje uzdatniacz wody w celu przedłużenia życia kotła ?

 

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Potrzebuję źródło ogrzewania dla co i cwu do 52 m2 mieszkania, w planie ogrzewanie podłogowe, mieszkanie na parterze, ściany docieplone, podłoga 15 cm styropianu, pod podłogą piwnica

 

Czy wybór Immergas VICTRIX X 12 2 I + dodatkowy zbiornik cwu będzie optymalny ?

 

Biorąc pod uwagę jego niską moc minimalną ?

 

Czy ktoś stosuje uzdatniacz wody w celu przedłużenia życia kotła ?

 

 

 

 

Pozdrawiam

Witam.

 

Do twojego mieszkania może warto zastanowić się nad innym źródłem ogrzewania, może kocioł elektryczny? Można przeanalizować za i przeciw. Maksymalne zapotrzebowanie na ciepło u Ciebie to prawdopodobnie ok 3 kw, może jeszcze mniej. Idealny byłby kocioł gazowy z modulacją od 1kw do 6, niestety takich niema. Nie piszę że victrix 12 nie nadaje się. Ja żeby przedłużyć życie kotła napełniłem układ wodą destylowaną. Czas pokaże czy warto było.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z racji niskiego zapotrzebowania po ociepleniu, szukam czegoś z niską mocą, żeby rzadko się wyłączał

 

Rozdzielenie co i cwu chyba nie ma sensu

 

Szukaj piecyka z jak najmniejszym zużyciem gazu przy mocy minimalnej, bo żeby podłogówka przy takim metrażu nie przegrzewała to musi "pyrkać" na małej temperaturze zasilania. Do Ciebie jak by wrzucić rekuperację to kocioł by tylko cwu grzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć wszędzie tak samo ciepłą podłogę, powinieneś mieć pompy na rozdzielaczach jak ja. Nie wymagaj od pompy kotła cudów. Ja mam 1750 mb rurek w posadzce i wątpię, żeby pompa kotła przetłoczyła to wszystko. Powierzchnia podłóg ogrzewanych to 210 m2.

 

Masz pompy na rozdzielaczach bez sprzęgła w układzie?

Pytam, bo zastanawiam się nad modyfikacją u siebie. Niestety mam ok 1800m rurek i goni to tylko pompa z kotła. Mam ciepło i to nie jest problemem, problemem są niskie przepływy i trudności z optymalnym wyregulowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pompy na rozdzielaczach bez sprzęgła w układzie?

Pytam, bo zastanawiam się nad modyfikacją u siebie. Niestety mam ok 1800m rurek i goni to tylko pompa z kotła. Mam ciepło i to nie jest problemem, problemem są niskie przepływy i trudności z optymalnym wyregulowaniem.

 

Tak, mam rozdzielacze z pompami bez sprzęgła. U mnie 1750 mb rurek. Przy pracy pomp na 1,5 (skala do 6) jest przepływ 2 litry na rotametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Kocioł mimo zadanej 38 stopni dobija do max 36. Dlaczego nie do 38? Ustawienia fabryczne, nic nie grzebałem.

 

Ktoś ma jakąś koncepcję? Filtr skośny na zasilaniu jest czysty, temperatura na Tyboxie skalibrowana, w menu kotła nie grzebałem. Co może być powodem takiego działania? Sondy zewnętrznej nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to Immergas opisał:

"sprzęgło hydrauliczne, pełniące jednocześnie rolę rozdzielacza, którego zadaniem jest rozdział pod względem

hydraulicznym kotła i instalacji (pompa kotłowa pokonuje jedynie opory hydrauliki kotła – wymiennik, rury

połączeniowe), a pompy obiegowe stref pokonują opory zasilanych przez siebie stref instalacji. Zastosowanie

sprzęgła prowadzi do zrównoważenia układu kocioł - strefy pod względem przepływów jak i ciśnień, eliminując

niepożądane zjawiska: braku odbioru ciepła z wymiennika kotła, niepożądanego przekazywania ciepła do

wyłączonych w danej chwili stref, szumów w instalacjach".

 

Jak te pompy masz sterowane? Bo chyba nie biegają cały czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to Immergas opisał:

"sprzęgło hydrauliczne, pełniące jednocześnie rolę rozdzielacza, którego zadaniem jest rozdział pod względem

hydraulicznym kotła i instalacji (pompa kotłowa pokonuje jedynie opory hydrauliki kotła – wymiennik, rury

połączeniowe), a pompy obiegowe stref pokonują opory zasilanych przez siebie stref instalacji. Zastosowanie

sprzęgła prowadzi do zrównoważenia układu kocioł - strefy pod względem przepływów jak i ciśnień, eliminując

niepożądane zjawiska: braku odbioru ciepła z wymiennika kotła, niepożądanego przekazywania ciepła do

wyłączonych w danej chwili stref, szumów w instalacjach".

 

Jak te pompy masz sterowane? Bo chyba nie biegają cały czas?

 

Pompy pracują wtedy kiedy kocioł lub kominek daje ciepło. Sterowanie proste jak budowa cepa, czyli czujniki przylgowe na zasilaniu przed rozdzielaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma jakąś koncepcję? Filtr skośny na zasilaniu jest czysty, temperatura na Tyboxie skalibrowana, w menu kotła nie grzebałem. Co może być powodem takiego działania? Sondy zewnętrznej nie mam.

 

osobiście mam sprzęgło własnej roboty na razie na 2 obiegi osobno podłoga osobno kaloryfery, w planie rozbudowa o osobny układ na piętro które w tym momencie nie ogrzewam. Zaznaczam to żebyś nie zrozumiał że jestem przeciwny sprzęgłom.

 

Przy dobrym rozstawie rur wystarczy nawet przepływ 0.8 l/h , więc możesz delikatnie zmniejszyć prędkość pompki w kotle i zobaczysz co się stanie. Za sprzęgłem mam założone 2 pompki Vilo które pokazują przepływ i na podłogę mam ustawione 0.8 m3/h przy podobnym metrażu rurek jak Ty. Pompka na kotle pracuje na 2 biegu (stary typ) i daje sobie radę bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście mam sprzęgło własnej roboty na razie na 2 obiegi osobno podłoga osobno kaloryfery, w planie rozbudowa o osobny układ na piętro które w tym momencie nie ogrzewam. Zaznaczam to żebyś nie zrozumiał że jestem przeciwny sprzęgłom.

 

Przy dobrym rozstawie rur wystarczy nawet przepływ 0.8 l/h , więc możesz delikatnie zmniejszyć prędkość pompki w kotle i zobaczysz co się stanie. Za sprzęgłem mam założone 2 pompki Vilo które pokazują przepływ i na podłogę mam ustawione 0.8 m3/h przy podobnym metrażu rurek jak Ty. Pompka na kotle pracuje na 2 biegu (stary typ) i daje sobie radę bez problemu.

 

Dziękuję za podpowiedź. Sprawdzę czy pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Victrix 12 pracuje u mnie wraz z Tybox oraz sonda zewnętrzną. Na piecu krzywa ustawiona jest na ok. 1.5. Temperatura zadana, to 22°, kocioł wyświetla obecnie na zasilaniu 31° przy -7 na zewnątrz i pracuje na samej świeczce. Dzisiaj od rana godz. 5-9 nie był w stanie dogrzać do 22°, przy -4 również miał 31 stopni na zasilaniu. Gdzie może leżeć problem? Za niska temperatura zasilania, podnieść krzywą czy sonda lub coś innego szwankuje? Zasadniczo wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatury na zewnątrz sonda powinna podać różne wartości czynnika.

 

W domu jest ciepło, ale trochę mnie to irytuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie zbyt płaska krzywa grzewcza, w instrukcji od kotła jest to fajnie zobrazowane na wykresie. Podejdz do kotła przekręc pokretłem od temperatury c.o. to powinno ci pokazać maksymalna temperature dla twojej krzywej grzewczej przy zewnetrznej -20. Ja mam krzywą grzewczą 0,8, temperatura zadana 22 i przy obecnych temperaturach czynnik między 29 a 30 się waha. Maksymalną temperature przy -20 mam 35 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...