Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Prawie tydzien Victrix 12 TT pracuje u mnie z sondą zewnętrzną. Zadana temperatura w domu to 23* C (24/7). Krzywa grzewcza ustawiona na 4. Kocioł praktycznie non stop pracuje z samą świeczką, z 1 stopniem palnika lub kręci tylko pompą. W trakcie całej doby może z 2-3razy się wyłączy. Zdarza się, że nie może osiągnąć temperatury zadanej (brakuje 0,3-0,4*C). Temperatury w ostatnich dniach na poziomie -5*C w nocy i podobnie w dzień a spalanie na poziomie 9m^3. Czy to nie za dużo? Ogrzewam 125m^2 - 100% podłogówki. Krzywą podnieść na wyższą by nie miał problemu z osiągnięciem zadanej? Czy może podnieść minimalną temp, która obecnie wynosi 25*C?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pewnie zbyt płaska krzywa grzewcza, w instrukcji od kotła jest to fajnie zobrazowane na wykresie. Podejdz do kotła przekręc pokretłem od temperatury c.o. to powinno ci pokazać maksymalna temperature dla twojej krzywej grzewczej przy zewnetrznej -20. Ja mam krzywą grzewczą 0,8, temperatura zadana 22 i przy obecnych temperaturach czynnik między 29 a 30 się waha. Maksymalną temperature przy -20 mam 35 stopni.

W którym miejscu wyświetla maksymalną temperaturę dla krzywej przy -20°? Jak pewnie wiesz, Victrix 12 wyświetla wartość krzywej w postaci cyfr 1 do 9, zgodnie z nastawą pokrętła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie tydzien Victrix 12 TT pracuje u mnie z sondą zewnętrzną. Zadana temperatura w domu to 23* C (24/7). Krzywa grzewcza ustawiona na 4. Kocioł praktycznie non stop pracuje z samą świeczką, z 1 stopniem palnika lub kręci tylko pompą. W trakcie całej doby może z 2-3razy się wyłączy. Zdarza się, że nie może osiągnąć temperatury zadanej (brakuje 0,3-0,4*C). Temperatury w ostatnich dniach na poziomie -5*C w nocy i podobnie w dzień a spalanie na poziomie 9m^3. Czy to nie za dużo? Ogrzewam 125m^2 - 100% podłogówki. Krzywą podnieść na wyższą by nie miał problemu z osiągnięciem zadanej? Czy może podnieść minimalną temp, która obecnie wynosi 25*C?

Jaką temperaturę przy tej krzywej 4 kocioł podaje na zasilaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie mieszkam jeszcze ale tej zimy grzeję dom bo trwają prace wykończeniowe i przy okazji testuję jak sprawuje się system ogrzewania.

Mam kocioł Immergas 12TT, w całym domu podłogówka (około 200m2 podłóg) podzielone na 2 strefy, parter i góra. Na razie nie mam żadnego sterownika do kotła ani sondy zewnętrznej. Temperatura podłogówki sterują zawory trójdrożne podpięte pod sterownik Tech taki. https://www.techsterowniki.pl/p/st-408n

 

Mam 2 czujniki temperatury umieszczone w salonie na dole i w jednym z pokoi na górze sprzężone z systemem alarmowym więc rejestruje zmiany temperatury na bieżąco, generuje historyczne wykresy.

 

Od jakiegos czasu temperatura zasilania podłogówki ustawiona na stałe na 22st, a temperatura na kotle 33 st. Przy takiej stałej temp czynnika grzewczego temp w domu waha się między 17,5-18,8 na górze oraz 18,5-19,8 na dole (pomijam skoki do 21 gdy do salonu zaglada słońce). W tym samym czasie temperatura na zewnątrz wahała się między -7 a +5.

Zużycie gazu w takiej konfiguracji około 6m3 na dobę. Grzanie CWU włącza się rzadko, nie ma prawie poboru ciepłej wody a temp na zbiorniku 160l ustawiona na 30st z histerezą -10.

 

Z tego wynika, że wahania temperatury wewnątrz są bardzo niewielkie, i utrzymanie stałej temperatury w domu to będzie kwestia regulacji temperaturą czynnika na zaworach trójrdożnych w zakresie max +-2 st.

Czy w takiej sytuacji jest sens regulować w ogóle temperaturą zasilania kotła? Czy nie sensowniej będzie podłączyć pogodówkę do sterownika Tech (ma taką opcję) i regulacja zaworami?

 

Inna kwestia to niska temperatura zasilania. Wystarczy 26-27st zasilania by w domu było komfortowe 21. Nie czuć nawet ciepła podłogi przy takiej temp czynnika. Chyba za gęsto rurki ułożone?? (co 15cm). OWC nie robiłem.

 

Jak w takiej sytuacji uzyskać wyższą temp w łazience? przykręcic na rotamettrach wszystkie pętle oprócz łazienek?

 

Ciekaw jestem jak to u Was wyglada, jakie macie temp zasilania podłogówki i jaka temp w domu przy tym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mateusz_77, musisz wybrać co jest ważniejsze dla ciebie, temperatura 23 stC 24/7 czy też zużycie gazu? Wg. mnie piec chodzi ok. Jeżeli chcesz niższe zużycie gazu to napisałem ci już wcześniej co zrobić a jeżeli wolisz komfort 23 stC to albo podnieś temp. do 23,3 stC albo podnieś krzywą o 0,1- 0,2. albo minimalną temp o 1-2 stC. Pamiętaj że każdy stopień Celsjusza daje około 15% większe zużycie gazu stąd też zużycie miesięczne jest dosyć wysokie i jeżeli mnie pamięć nie myli to u ciebie dochodzi do tego CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie ustawienia na kotle:

Temp min?

Temp max?

Na jaką temp ustawione cwu?

Jaka histereza cwu i ramy czasowe?

Jaki zasobnik cwu?

Czy jest cyrkulacja?

 

Temp min. 25*C

Temp max. 40*C

Temp C.W.U. 45*

C.W.U 24H/7dni; histereza 5*C

Zasobnik 160L UBS160 Immergas

Cyrkulacja jest - chodzi non stop ale ona zmienia tyle co nic - 0,5m^3 na dobę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mateusz_77, musisz wybrać co jest ważniejsze dla ciebie, temperatura 23 stC 24/7 czy też zużycie gazu? Wg. mnie piec chodzi ok. Jeżeli chcesz niższe zużycie gazu to napisałem ci już wcześniej co zrobić a jeżeli wolisz komfort 23 stC to albo podnieś temp. do 23,3 stC albo podnieś krzywą o 0,1- 0,2. albo minimalną temp o 1-2 stC. Pamiętaj że każdy stopień Celsjusza daje około 15% większe zużycie gazu stąd też zużycie miesięczne jest dosyć wysokie i jeżeli mnie pamięć nie myli to u ciebie dochodzi do tego CWU.

 

No ale takie podnoszenie temperatury do 23,3*C jest bezsensu... Czasami piec utrzyma mi w domu 23* a czasami nie i jest 22,7* więc momentami będę miał 23,3 a czasem 23 co za tym idzie większe zużycie gazu. Czy to normalne, że piec non stop pracuje - nie ma poprostu opcji na to by nagrzał dom do zadanej, wyłączył się i znowu załączył na żądanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale takie podnoszenie temperatury do 23,3*C jest bezsensu... Czasami piec utrzyma mi w domu 23* a czasami nie i jest 22,7* więc momentami będę miał 23,3 a czasem 23 co za tym idzie większe zużycie gazu. Czy to normalne, że piec non stop pracuje - nie ma poprostu opcji na to by nagrzał dom do zadanej, wyłączył się i znowu załączył na żądanie?

A masz jakiś termostat w domu który pilnuje zadanej temperatury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp min. 25*C

Temp max. 40*C

Temp C.W.U. 45*

C.W.U 24H/7dni; histereza 5*C

Zasobnik 160L UBS160 Immergas

Cyrkulacja jest - chodzi non stop ale ona zmienia tyle co nic - 0,5m^3 na dobę .

Jeśli oczekujesz oszczędności to spróbuj jeszcze tak, ustaw moc na c.o na 50 % na c.w na 50% temperaturę c.w na 40* histeryza 10 i wyłacz na czas testu cyrkulację. Za kilka dni napisz czy pomogło.Jeszcze pytanie do znawców. Zauważyłem taką sytuację że, więcej kondensatu jest kiedy kocioł pracuje na 40* niż 35*. Czy więcej kondensatu to kocioł bardziej sprawny? Temperatura zasilania 40* powrót około 25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oczekujesz oszczędności to spróbuj jeszcze tak, ustaw moc na c.o na 50 % na c.w na 50% temperaturę c.w na 40* histeryza 10 i wyłacz na czas testu cyrkulację. Za kilka dni napisz czy pomogło.Jeszcze pytanie do znawców. Zauważyłem taką sytuację że, więcej kondensatu jest kiedy kocioł pracuje na 40* niż 35*. Czy więcej kondensatu to kocioł bardziej sprawny? Temperatura zasilania 40* powrót około 25.

 

Witam, Norek wytłumacz mi proszę te 50% bo nie bardzo rozumiem

Użyteczna sprawność cieplna (80º/60º) przy mocy znam./min. % 97,7 / 93,2 97,8 / 94,9

Użyteczna sprawność cieplna (50º/30º) przy mocy znam./min. % 106,9 / 102,4 106,7 / 103,0

Użyteczna sprawność cieplna (40º/30º) przy mocy znam./min. % 107,0 / 106,8 108,1 / 107,1

 

to z instrukcji mojego pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale takie podnoszenie temperatury do 23,3*C jest bezsensu... Czasami piec utrzyma mi w domu 23* a czasami nie i jest 22,7* więc momentami będę miał 23,3 a czasem 23 co za tym idzie większe zużycie gazu. Czy to normalne, że piec non stop pracuje - nie ma poprostu opcji na to by nagrzał dom do zadanej, wyłączył się i znowu załączył na żądanie?

 

Owszem, ma sens jeżeli piec nie dobije do 23,3 stC. Ja bym podniósł temp. min o 2 stC i tyle.

Piec właśnie ma pracować cały czas na możliwie min temp aby utrzymać ciepło w domu a nie włączać i wyłączać się.

Na takim taktowaniu traciłem około 1m3 gazu na dobę. Zrobiłem tą próbę dla sprawdzenia czy to działa bo kolega zarzekał się, że piec ma szybko nagrzać dom i wyłączyć się itd itd. Niestety nieprawda. Gazomierz nie kłamał.

Druga sprawa to nadal nie rozumiem dlaczego 22,7 stC ci przeszadza i musi być obsolutnie 23? Czy przy temp 22,7 stC jest ci zimno?

Jest to istotne bo jeżeli chcesz zmniejszyć zużycie gazu to powinieneś ustawić temp ekonomiczną i temp komfortową. U ciebie ma być 24/7 23stC więc zużycie gazu będzie większe. U mnie cykulacja miała duże znaczenie bo na dobę spalałem niepotrzebnie około 1m3 gazu. Dlatego włączam cyrkulację tylko na żądanie ciepłej wody a nie 24/7. Grosz do grosza i jest suma mniejszego zużycia gazu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oczekujesz oszczędności to spróbuj jeszcze tak, ustaw moc na c.o na 50 % na c.w na 50% temperaturę c.w na 40* histeryza 10 i wyłacz na czas testu cyrkulację. Za kilka dni napisz czy pomogło.Jeszcze pytanie do znawców. Zauważyłem taką sytuację że, więcej kondensatu jest kiedy kocioł pracuje na 40* niż 35*. Czy więcej kondensatu to kocioł bardziej sprawny? Temperatura zasilania 40* powrót około 25.

 

Przecież zmniejszenie mocy kotła będzie oznaczać jego dłuższą pracę do ogrzania układu. Już teraz jest problem z osiągnięciem zadanej temperatury a co dopiero na połowie gwizdka... Druga sprawa to 40*C C.W.U to trochę mało... A histereza 10 to już przetestowałem - przy 30*C C.W.U. kąpiel jest niezbyt przyjemna...

Jeśli się nie da osiągnąć lepszego wyniku ze zużyciem gazu to OK ale chciałem spróbować ;) Jak dla mnie to kocioł z sondą pracuje gorzej niż bez niej...

Jestem ciekaw jak osiągają ludzie spalanie na poziomie 150m^3 na miesiąc przy podobnym metrażu i zadanych 22*C wewnątrz domu bez programów czasowych ogrzewania.

 

To wyłącz autoadaptację

 

Była włączona, teraz jest wyłączona - żadnych zmian.

 

Owszem, ma sens jeżeli piec nie dobije do 23,3 stC. Ja bym podniósł temp. min o 2 stC i tyle.

Piec właśnie ma pracować cały czas na możliwie min temp aby utrzymać ciepło w domu a nie włączać i wyłączać się.

Na takim taktowaniu traciłem około 1m3 gazu na dobę. Zrobiłem tą próbę dla sprawdzenia czy to działa bo kolega zarzekał się, że piec ma szybko nagrzać dom i wyłączyć się itd itd. Niestety nieprawda. Gazomierz nie kłamał.

Druga sprawa to nadal nie rozumiem dlaczego 22,7 stC ci przeszadza i musi być obsolutnie 23? Czy przy temp 22,7 stC jest ci zimno?

Jest to istotne bo jeżeli chcesz zmniejszyć zużycie gazu to powinieneś ustawić temp ekonomiczną i temp komfortową. U ciebie ma być 24/7 23stC więc zużycie gazu będzie większe. U mnie cykulacja miała duże znaczenie bo na dobę spalałem niepotrzebnie około 1m3 gazu. Dlatego włączam cyrkulację tylko na żądanie ciepłej wody a nie 24/7. Grosz do grosza i jest suma mniejszego zużycia gazu. Pozdrawiam

 

 

Ok, to spróbuję podbić temp minimalną - zrobić to z poziomu CAR V2 czy przy kotle? Ma to znaczenie, gdzie zmienię?

Chcę utrzymywać jak najbliżej 23*C na CAR z tego powodu, że w innym pomieszczeniu mam wtedy 21,5 (co jest OK, ale gdy spadnie do prawie 21*C to już komfortu nie ma cieplnego, rotametry w tym pomieszczeniu są rozkręcone na maxa, z resztą w całym domu sa porozkręcane na max).

Edytowane przez mateusz_77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to spróbuję podbić temp minimalną - zrobić to z poziomu CAR V2 czy przy kotle? Ma to znaczenie, gdzie zmienię?

Chcę utrzymywać jak najbliżej 23*C na CAR z tego powodu, że w innym pomieszczeniu mam wtedy 21,5 (co jest OK, ale gdy spadnie do prawie 21*C to już komfortu nie ma cieplnego, rotametry w tym pomieszczeniu są rozkręcone na maxa, z resztą w całym domu sa porozkręcane na max).

 

Robisz to na CAR. MENU---> REGULT---> CHMIN i tutaj zmieniasz na 27stC

Czy CAR masz przewodowy czy bezprzewodowy?

Czy jest możliwość przeniesienia CAR do pomieszczenia z temp 21,5 stC?

Edytowane przez Bolesław_B
dodanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Norek wytłumacz mi proszę te 50% bo nie bardzo rozumiem

Użyteczna sprawność cieplna (80º/60º) przy mocy znam./min. % 97,7 / 93,2 97,8 / 94,9

Użyteczna sprawność cieplna (50º/30º) przy mocy znam./min. % 106,9 / 102,4 106,7 / 103,0

Użyteczna sprawność cieplna (40º/30º) przy mocy znam./min. % 107,0 / 106,8 108,1 / 107,1

 

to z instrukcji mojego pieca

 

Witam. Piszę z własnego doświadczenia. Mam 12 tt, Dim niska/ wysoka, Car, dwie sondy. Na ustawieniach fabrycznych zużycie 10 M3, po regulacji 8M3 bez utraty komfortu grzeję cały czas. To tak jak z samochodem jak wciskamy gaz do dechy to więcej spali. W przypadku moim i Mateusza, mamy podobny metraż, 6kw na c.o spokojnie wystarczy, na c.w podgrzanie połowy 300L zasobnika z 30* do 40* trwa u mnie 8 min. 50% piszę o parametrze P0, P2. Przed regulacją było tak że,kocioł grzał c.w na 4 kreski teraz na 2. Jak przełączył się na c.o to też dobijał do 4 i dopiero schodził z mocą do świeczki. Moim zdaniem niepotrzebna strata kominowa ,(większe obroty wentylatora więcej wydmuchuje ciepła). Uważam że im mniej taktowań tym lepiej dla żywotnośći kotła. Przypomnij mi jaki masz kocioł. W tt i chyba w każdym kondensacie jest tak że im bliżej mocy minimalnej tym większa sprawność, niby niewiele ale jednak. Także to co sprawdza się u mnie, niekoniecznie będzie sprawdzać się w innym budynku.Oczywiście mogę się mylić. Zapraszam do wymiany przemyśleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...