Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam kolejny raz to samo pytanie...czemu mimo zadanej temp na kotle 38 to czasami kocioł schodzi np. do 28 stopni mimo iż w domu nie została osiągnięta temperatura ustawiona na Car ? czy nie powinien utrzymywać wyższej temperatury, żeby szybciej nagrzać dom ? nie rozumiem działania tego kotła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kolejny raz to samo pytanie...czemu mimo zadanej temp na kotle 38 to czasami kocioł schodzi np. do 28 stopni mimo iż w domu nie została osiągnięta temperatura ustawiona na Car ? czy nie powinien utrzymywać wyższej temperatury, żeby szybciej nagrzać dom ? nie rozumiem działania tego kotła

 

ustaw na CAR Modul OFF i autoadaptacje też na OFF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, co ty ciągle z tym OFFSETem. Wszystkim doradzasz ustawienie na 0 (zero). Ten parametr przesuwa na plus lub minus równolegle cała krzywą (na całej długości), po to aby dopasować temperatury zasilania do charakterystyki budynku i instalacji. To, że tobie pasuje OFFSET 0 , to nie znaczy ze tak musi być u każdego.

 

Jak nie dogrzewa przy zewnętrznych dodatnich, to podnosimy parametr temp. min zasilania, albo obniża jak przegrzewa. Jak jest problem przy temp. zewnętrznej ujemnej, to zmieniamy numer krzywej.

 

Kolejna rzecz dla potomnych i tych, którym czytać się nie chce. Należy wiedzieć, że zmieniając parametry min i max. zasilania kotła (parametry kotła) zmienia się numer krzywej i numer Offsetu, ale jej położenie na wykresie pozostaje takie same, ponieważ niezmienna jest charakterystyka budynku i instalacji. Dlatego podawanie komuś numeru krzywej, bez wiedzy jakie ten ktoś ma ustawione temp min i max kotła, jest kompletnie pozbawiane sensu.

 

pozdrawiam

 

Kolego Montixe, twoje słowo przeciwko tobie "i tych którym czytać się nie chce" . Sugerujesz żeby czytać posty. A czy ty na pewno przeczytałeś moje posty skoro się wypowiadasz na mój temat i moich rad tak jak wyżej? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę że cisza na forum więc opiszę swoje przemyślenia na temat ostatnich komentarzy. A więc sam od niedawna jestem szczęśliwym użytkownikiem tego forum. Sprowadziła mnie tu chęć zdobycia wiedzy na temat ustawień kotła victrix 12 tt, którego od początku grudnia jestem szczęśliwym posiadaczem. Myślę też że w tym celu zagląda tutaj wielu ludzi, część z nich pewnie tylko czyta, część chce wnieść coś do dyskusji. Są ludzie którzy poświęcają swój cenny czas na obliczanie i eksperymentowanie jakie wybrać najlepsze ustawienia dla kotła, chwała im za to, ponieważ czytający dostają już gotowe rozwiązania. Są też tacy którym się takie rozwiązania być może nie do końca sprawdzają lub z innych przyczyn szukają własnych rozwiązań i dzielą się później tymi ustawieniami, chwała im za to. Kolejni

użytkownicy sami zdecydują czy wybiorą gotowe rozwiązania czy swoje. Właśnie dlatego ten świat jest wspaniały że ludzie ciągle chcą wymyśleć coś lepszego. Co by było gdyby wszyscy myśleli tak samo? Ktoś kiedyś powiedział że "trzeba się tylko pięknie różnić". Może to trochę zbyt idealistyczne, sami oceńcie.

 

Pomyślności dla wszystkich ludzi dobrej woli.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już kilka lat kocioł, moja przedłużona gwarancja już dawno się skończyła i doradzając coś nowym użytkownikom to najpierw ustawić kocioł według instrukcji montixe. Tak można najszybciej odnaleźć się w tym bałaganie jaki nam włosi sprzedają. Reszta to delikatne korekty w celu dopasowania do warunków, pogodowych i konstrukcyjnych.

Ja od wczoraj testuję MODUL ON bo spodobało mi się że kocioł sobie mieli na 31 st - taką temperaturę uzyskałem małą korektą offset ale nikomu tego nie proponuję. Chcę za kilka dni sprawdzić ile gazu pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Montixe, twoje słowo przeciwko tobie "i tych którym czytać się nie chce" . Sugerujesz żeby czytać posty. A czy ty na pewno przeczytałeś moje posty skoro się wypowiadasz na mój temat i moich rad tak jak wyżej? Pozdrawiam

czytam i wniosek z twoich teorii wysuwa się taki, ze wszystkiemu winny jest zazwyczaj OFFSET

 

a to są twoje posty

 

Witaj, jeżeli masz bardzo dobrze ocieplony dom to Build 1 jest OK.

Auto OFF, Modul ON. Pozbądź się krzywej od Motixego razem z offsetem.

Ustaw krzywą na np. 2.2-2.5 (temp max powinna być ok.45) offset 0. temp min od 25 do 30 stC.

(przy niższej temp ustaw TROCHĘ wyższą krzywą grzewczą.

Jak ustawisz piec tak jak napisałem to zostaw go w spokoju na kilka dni.

Przy temp min 30 stC piec nie powinien chodzić na samej pompie bez grzania.

Wg. mnie przyczyną jest Modul OFF. oraz krzywa grzewcza z offsetem.

 

mateusz _77, widzę że nie zrozumiałeś o co chodzi z krzywymi i offsetem.

Ja zaproponowałem krzywą 4 i offset 0 a ty ustawiłeś 5,3 i -4 (S5 i S6 wg mnie jest ok)

Sprawdź na wykresie gdzie zaczyna się krzywa 4 i offset 0 a gdzie 5,3 i -4.

Nie dziwię się że nie dogrzewa chociaż nie wiem o ile nie dogrzewa

 

[quote=Bolesław_B;7771528Wprowadzanie offsetu z jakiegoś nie znanego mi powodu czasami powoduje,

że "kocioł praktycznie non stop - tzn. chodzi pompka obiegowa,

świeczka na kotle nie świeci - miesza po prostu wodę w układzie"

i nie dogrzewa domu co sam słusznie zauważyłeś. U mnie dokładnie też tak było i

dlatego ja raczej unikam offsetu i krzywych montixa a proponuję proste ustawienia

które zwykle działają. Nie podważam pracy montixa i jego wykresu tylko zaznaczam,

że CZASAMI to nie działa]

 

Być może miałeś ustawiony offset?

Kiedy bawiłem się w swoje krzywe grzewcze i miałem offset minusowy

to zawsze mi nie dogrzewało pomieszczeń. Ustawiłem offset na zero i było po sprawie.

 

Jeżeli zaś piec uruchamia palnik na kilka sekund czy

nawet minut a następnie wyłącza go chociaż pomieszczenia są niedogrzane

to jest to nie do zaakceptowania i tego unikamy za wszelką cenę.

A taka sytuacja była u mnie przy offset minusowym.

 

zrozum ze jak zmienia się temp min i max zasilania, to zmienia się nachylenie wszystkich oryginalnych krzywych. To co jest pokazane w instr. CAR dotyczy ustawień fabrycznych. Jeśli ja nie chcę zasilać instalacji temp mniejszą niż 30 *C , a max chcę ustalić na poziomie np 40*C przy -20 na zewnątrz, to mając do wyboru krzywe bez OFFSETu, mogę znaleźć właściwie pochylona krzywą ale muszę ją przesunąć równolegle OFFSETEM o tyle, aby jej początek i koniec był tam, gdzie chcę aby był. Oczywiście, że to samo umiejscowienie krzywej, mogę poszukać operując parametrem temp. minimalnej kotła, ale co z tego, skoro np przy temp zewnętrznej powyżej +5*C, instalacja będzie zasilana temp. poniżej 30 *C, a ja poniżej nie chcę schodzić, bo np lubię letnią podłogę. W moim przypadku wychodzi krzywa z OFFSETEM -10, ale ponieważ sprzęgło przy najwyższym biegu pompy w kotle obniża mi temp. wody dostarczanej do układu o 2*C muszę to skorygować stosując OFFSET -8, czyli podnieść o 2*C temp. pracy kotła w całym zakresie krzywej, bo jej nachylenie jest właściwe i zgodne z charakterystyką budynku i instalacji, zmieniając tylko numer krzywej nie zrobiłbym tej korekty w całym jej zakresie.

I tylko do tego potrzebny jest OFFSET i na pewno nie powoduje pracy pompy bez palnika co sugerujesz w jednej z cytowanych wypowiedzi powyżej. Za taką pracę kotła odpowiedzialny jest MODUL ON, albo jeden z parametrów ustawienie pracy pompy.

W pierwszym cytacie same głupoty. Człowiekowi, któremu niedogrzewa, radzisz Modul ON z Build 1 (a co napisali instrukcji o parametrze BUILD ?), a za prawdopodobną przyczynę podajesz Modul OFF i Offset :D

 

Jeśli ktoś wpisuje w arkusz parametry niezgodne ze stanem faktycznym budynku, bo np lepiej ocieplił niż było w projekcie podczas liczenia OZC i projektowania instalacji, albo w drugą stronę, ktoś nie doszacował, to nie dziwne że ma problemy (zazwyczaj z niedogrzaniem) i wtedy musi szukać eksperymentalnie temp zasilania w poszczególnych temp zewnętrznych i wtedy, jak już wie jak jest ustawiona temp. min i max na kotle, wie jaka jest dla jego domu odpowiednia temp przy np +10;+5;0; -5; -10 , wyznaca sobie te punkty na wykresie, szuka odpowiednio pochylonej krzywej poprzez operowanie numerem i przesuwa ją OFFSETem (zazwyczaj na minus) we właściwe miejsce na wykresie aby krzywa pokryła się z jego punktami.

 

Jeśli ktoś chce stosować MODUL ON, to nie powinien mieć BUILD poniżej 6, bo od 5 do 1, temp. zasilania jest zazwyczaj obniżana względem tej jaka wynika z krzywej.

Przy MODUL OFF, można stosować Build 1 bo wtedy CAR działa na zasadzie histerezy jako sterownik ON/OFF.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja dopytam Ciebie kolego Montixe bo widzę, że Twoja wiedza na temat tego kotła jest duża jak poradzić sobie z taką sytuacją, że ustawioną mam temperature na sterowniku pokojowym 22 stopnie, dobija do 22.1 i wyłącza grzanie, natomiast występują później wahania między 22,0 a 22.1 i powoduje to załączanie kotła na minutę, dwie. Temp zasilania aktualnie 30 stopni, czujka pogodowa jest, build 20. Chciałbym uniknąć niepotrzebnych startów kotła podczas wahania temperatury o 0,1, niestety nigdzie nie mogę znaleźć możliwości zmiany histerezy w sterowniku car v2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem ale nie zauważyłem zmian chociaż przyznam, że szybko wróciłem na build 20 ze względu na dużą bezwładność budynku

 

Teoretycznie też mam budunek ze spora akumulacyjnoscia, ale Build mam na poziomie 6 (czy 8 ) i jak kociol osiaga temp zadaną, to nie wlącza się przez kilkadziesiąt minut, a czasem nawet kilka godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja dopytam Ciebie kolego Montixe bo widzę, że Twoja wiedza na temat tego kotła jest duża jak poradzić sobie z taką sytuacją, że ustawioną mam temperature na sterowniku pokojowym 22 stopnie, dobija do 22.1 i wyłącza grzanie, natomiast występują później wahania między 22,0 a 22.1 i powoduje to załączanie kotła na minutę, dwie. Temp zasilania aktualnie 30 stopni, czujka pogodowa jest, build 20. Chciałbym uniknąć niepotrzebnych startów kotła podczas wahania temperatury o 0,1, niestety nigdzie nie mogę znaleźć możliwości zmiany histerezy w sterowniku car v2.

 

Przy ustawionym Modul OFF start grzania jest zawsze po spadku 0,3*C a stop jest 0,1*C powyżej zadanej. Kiedyś wydawało mi się ze zwiększając Build opóźniamy moment Stop grzania, ale ponieważ próby były robione w krótkich odstępach czasu, to było spowodowane najprawdopodobniej temp ręki podczas zmian temp. zadanej.

 

Przy Modul ON działa to na podstawie algorytmu PI czyli na podstawie czasu regulacji. W dużym uproszczeniu - im szersza podstawa, tym rzadziej ale za to na dłużej sterownik będzie zgłaszał żądanie grzania.

Zarówno w CAR jak i w TYBOX nie byłem nigdy zadowolony z takiej pracy układu ogrzewania. Zazwyczaj było niedogrzane a w teorii ma utrzymywać temp. bez większych wahań. Dodatkowo miałem sporo start i stop kotła. Nawet kocioł przestawał grzać na kilka lub kilkanaście minut (w zależności od ustawionej podstawy), mimo ze temp zadana nie była osiągnięta.

 

teoria mowi tak:

System regulacji PI

System ten pozwala na zminimalizowanie kosztów energi na przegrzania i niedogrzania. Przy pracy urządzenia gdzie podstawą wykorzystania jest histereza dochodzi do większych strat energii spowodowanych oddawaniem ciepła przez instalację już po jej wyłączeniu a co za tym idzie całość instalacji musi być podgrzana do większej temperatury niż ustawiona. Przy stosowani PI regulacji i ustawieniu jej pasma w zakresie 1,5 do 3,0°C ostatni etap dogrzania odbywa się interwałowo w odcinkach czasowych z przerwami na pomiar temperatury po oddaniu jej do pomieszczenia przez grzejniki.

 

Tyle teorii, ale moim zdaniem nie nadaje się to do sterowania kotłem kondensacyjnym, to już chyba lepiej oprzeć pracę systemu na samej pogodówce

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione modul off i niestety start grzania następuje przy temperaturze zadanej, co w rzeczywistości powoduje załączenia się kotła przy wahaniu temperatury o 0,1 stopnia. Nie wiem jak to ugryżć, czy nie porobić w ciągu dnia kilku okien czasowych z temperaturą ekonimiczną, niższa np. o 0.2 stopnia. Temperatura w domu i tak będzie stabilna a ja uniknę tych niepotrzebnych załączeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...