Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teoretycznie też mam budunek ze spora akumulacyjnoscia, ale Build mam na poziomie 6 (czy 8 ) i jak kociol osiaga temp zadaną, to nie wlącza się przez kilkadziesiąt minut, a czasem nawet kilka godzin

 

Nie rozumiem. Dlaczego kilkadziesiąt minut? U mnie kocioł włączy się dopiero gdy temp. spadnie o 0.3 stopnia od zadanej. I na pewno nie jest to czas liczony w minutach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Dlaczego kilkadziesiąt minut? U mnie kocioł włączy się dopiero gdy temp. spadnie o 0.3 stopnia od zadanej. I na pewno nie jest to czas liczony w minutach...

 

 

W sumie racja, raczej jest to kilka godzin, chyba, ze ktos na dluzej drzwi wejsciowe otworzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Victrix TT 12kW + zasobnik UBS160.

 

Sytuacja jest następująca:

Jeśli w trakcie grzania C.O zakręcę zawór na zasilaniu bądź powrocie obiegu C.W.U (pod samym kotłem mam zamontowane takie zawory jak i przy samym zasobniku) to wzrasta w kotle ciśnienie i zachwilę otwiera się zawór bezpieczeństwa w kotle i upuszcza wodę z układu. Taka sytuacja ma miejsce bez znaczenia czy zakręcę zawór pod kotłem czy przy samym zasobniku. Objaw ten zauważyłem w sytuacji gdy miałem zdemontowany zasobnik - nie dało się uruchomić C.O bo ciągle wywalało wodę - jedynym rozwiązaniem było połączenie rurą PEX zasilania i powrotu przy zasobniku (tak jakbym zasymulował przepływ przez zasobnik). Co może być przyczyną takiej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Victrix TT 12kW + zasobnik UBS160.

 

Sytuacja jest następująca:

Jeśli w trakcie grzania C.O zakręcę zawór na zasilaniu bądź powrocie obiegu C.W.U (pod samym kotłem mam zamontowane takie zawory jak i przy samym zasobniku) to wzrasta w kotle ciśnienie i zachwilę otwiera się zawór bezpieczeństwa w kotle i upuszcza wodę z układu. Taka sytuacja ma miejsce bez znaczenia czy zakręcę zawór pod kotłem czy przy samym zasobniku. Objaw ten zauważyłem w sytuacji gdy miałem zdemontowany zasobnik - nie dało się uruchomić C.O bo ciągle wywalało wodę - jedynym rozwiązaniem było połączenie rurą PEX zasilania i powrotu przy zasobniku (tak jakbym zasymulował przepływ przez zasobnik). Co może być przyczyną takiej sytuacji?

 

Jakie masz ciśnienie wody w układzie? Sprawdź jakie jest ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym tylko bez ciśnienia wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ mateusz_77 Być może niewłaściwie zamyka zawór trójdrożny, spróbuj zdjąć silnik zaworu i zobaczyć czy płynnie porusza się grzybek. Sytuacja jest błędna, u mnie przez wiele miesięcy podczas wygrzewania nie był zamontowany silnik zaworu oraz były zakręcone zawory do zasobnika CWU i nie miałem takich efektów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolego Montixe, cieszę się, że chociaż trochę przewertowałeś moje wpisy. Dokładam jeszcze dwa dla jasności sprawy i mojego pkt. widzenia:

mateusz_77 masz rację, przepraszam. Pisałem w biegu a trochę wyżej pisałem o krzywej 4 do marioosza i coś mi się pomieszało że do ciebie. Dla ciebie proponuję to samo, chociaż jak pytałem innych znających to krzywa bywa bardzo różna i zależy od temp minimalnej i czy piec ma się wyłączać czy też nie. Przy moim rozumowaniu i moim doświadczeniu z car v2 krzywa 4 offset 0, temp min 25 do 29, temp eko 22.5 temp komfort 23. Piec czasami się wyłącza szczególnie w nocy i trochę oszczędzasz. Przy ustawieniach innych osób temp min 28 i wyżej (do 37 stC), krzywa 0,2 do 0,5. W tym przypadku piec cały czas chodzi i ma nie "dobijać" do temp zadanej tak jak napisał Norek77. Nigdy tego nie praktykowałem i tutaj moja wiedza jest tylko na poziomie cytatu. Wprowadzanie offsetu z jakiegoś nie znanego mi powodu czasami powoduje, że "kocioł praktycznie non stop - tzn. chodzi pompka obiegowa, świeczka na kotle nie świeci - miesza po prostu wodę w układzie" i nie dogrzewa domu co sam słusznie zauważyłeś. U mnie dokładnie też tak było i dlatego ja raczej unikam offsetu i krzywych montixa a proponuję proste ustawienia które zwykle działają. Nie podważam pracy montixa i jego wykresu tylko zaznaczam, że CZASAMI to nie działa. Kilka lat temu zwrócono mi uwagę na to by za często nie zmieniać ustawień w CAR bo piec "głupieje". Coś w tym było bo jak zmieniałem ustawienia co dobę to rzeczywiście piec zachowywał się dziwnie. Jak zostawiłem ustawienia na kilka dni to nagle okazało się, że to coś działa. Dzisiaj sterowniki mają nowsze oprogramowanie i być może takie problemy już nie występują. Dobrego dnia dla wszystkich

" Ustawiłem na Car na pokrętle temp zasilania na 38 stopni" powiem szczerze, że nie rozumiem jak możesz ustawić na car 38 st? Czy możesz to wyjaśnić? Ja również mam car v2 przewodowy i bezprzewodowy i jakoś u mnie tego nie ma, Piec victrix x24 i2.

Kiedyś bawiłem się krzywymi i to bardzo dużo. i efekty miałem jak u Ciebie, dlatego podałem Ci gotowe rozwiązanie. Zapomniałem tylko zaznaczyć abyś absolutnie nie odłączał czujki temp. zewnętrznej.

Być może wyliczona krzywa 7,6, offset -12 jest ok itd. ale ona na twoim car v2 być może nie działa tak jak nie działała u mnie. U mnie piec chodził bez palnika przy 21 stC chociaż minimalna temp była ustawiona na 21,3 stC ekonomiczna. Krzywa była ustawiona na 3-3.5 a offset -8--10. Co mi po częstym włączaniu palnika na kilka sekund i pompowaniu wody przez pompę skoro temperatura spadała znacznie poniżej zadanej! Kiedy przyszła 16 i włączała się się temp komfortowa 21,7 stC to piec dalej bawił się we włączanie i wyłączanie a potem nagle 36 - 38 stC temp grzania CO. I co z tego że krzywa pięknie wyliczona skoro to nie działąło? Następnie ustawiłem krzywą na 2, offset 0, build 1, temp min 29. Przy temp zewnętrznej 0-3 st C piec chodzi z temp 31-33 stC. I tak ma być. Tak właśnie to ma chodzić. Dom 270 m2 dobrze ocieplony, w listopadzie spaliłem 153 m3 razem z gotowaniem i CWU. dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. Pozdrawiam

 

Dzisiaj już z podłączonym bezprzewodowym CAR ustawienia mam: temp. min 29 StC, krzywa 1.1, offset 0, temp max wyliczona z KRZYWEJ 37 stC, Modul ON, Build 1. temp eko 21,5 stC, temp komfort 21,9 stC. Zużycie gazu razem z CWU i gotowaniem od 1 grudnia do dzisiaj 347 m3 przy temp zewnętrznej od -5 do +5 stC (zwykle około 0), 5 osób,

250 m2 ( jeden pokój w remoncie) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolego Montixe, cieszę się, że chociaż trochę przewertowałeś moje wpisy. Dokładam jeszcze dwa dla jasności sprawy i mojego pkt. widzenia:

 

 

 

Dzisiaj już z podłączonym bezprzewodowym CAR ustawienia mam: temp. min 29 StC, krzywa 1.1, offset 0, temp max wyliczona z KRZYWEJ 37 stC, Modul ON, Build 1. temp eko 21,5 stC, temp komfort 21,9 stC. Zużycie gazu razem z CWU i gotowaniem od 1 grudnia do dzisiaj 347 m3 przy temp zewnętrznej od -5 do +5 stC (zwykle około 0), 5 osób,

250 m2 ( jeden pokój w remoncie) Pozdrawiam

 

Nie rozumiesz. Nikt nie krytykuje Twoich ustawień i nie podważa Twoich obserwacji dotyczących Twojego budynku. Musisz jednak wiedzieć że mieszasz w głowie użytkownikom którzy chcą szybko skonfigurować kocioł. Na początku warto korzystać ze standardowych ustawień i szukać własnych żeby dostosować kocioł do warunków klimatycznych oraz konstrukcyjnych budynku . Czytając Twoje ustawienia twierdzę że masz ustawioną na Car 29 st temp minimalną ale na kotle masz około 25 st. Możesz podać parametry z kotła max i min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury zasilania i powrotu zasobnika, czy czuć że jest przepływ wody przez wężownice.

 

Zimne, nie czuć by były ciepłe w trakcie pracy C.O.

 

@ mateusz_77 Być może niewłaściwie zamyka zawór trójdrożny, spróbuj zdjąć silnik zaworu i zobaczyć czy płynnie porusza się grzybek. Sytuacja jest błędna, u mnie przez wiele miesięcy podczas wygrzewania nie był zamontowany silnik zaworu oraz były zakręcone zawory do zasobnika CWU i nie miałem takich efektów

 

Nie ma co grzebać, trzeba zgłosić do serwisanta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz. Nikt nie krytykuje Twoich ustawień i nie podważa Twoich obserwacji dotyczących Twojego budynku. Musisz jednak wiedzieć że mieszasz w głowie użytkownikom którzy chcą szybko skonfigurować kocioł. Na początku warto korzystać ze standardowych ustawień i szukać własnych żeby dostosować kocioł do warunków klimatycznych oraz konstrukcyjnych budynku . Czytając Twoje ustawienia twierdzę że masz ustawioną na Car 29 st temp minimalną ale na kotle masz około 25 st. Możesz podać parametry z kotła max i min?

 

Na kotle temp min 20 stC , temp max 85 stC, innymi słowy ustawienia fabryczne. Problem polega na tym, że jak podłączysz CAR to piec bierze te ustawienia z CAR a nie z płyty. Dlatego napisałem, że temp. max jest wyliczona z krzywej bo nie mogę jej ustawić na CAR albo inaczej; temp. min. 29 stC + krzywa 1,1 = temp. max 37-38 stC. Te ustawienia (S5 i S6) na płycie w przypadku Victrix X24i2 nie mają tutaj znaczenia. Być może w nowych piecach jest inaczej ale osobiście wątpię aby tak było (po co ustawiać coś na CAR skoro piec nie bierze pod uwagę tych ustawień). Używając na kotle przycisk info, parametr D4 wyświetla mi 37-38 stC, Jak piec nie grzeje, ani CO ani CWU to na wyświetlaczu pieca mam temp. max. 37-38. Spróbuj otrzymać takie parametry czyli krzywą 1,1 oraz temp. max 37-38 wychodząc z temp. min 29 przy pomocy kalkulatora Montixa. Druga sprawa to wytłumacz mi proszę co to znaczy "korzystać ze standardowych ustawień". Co to są ustawienia standardowe wg. ciebie? Bo jeżeli moje ustawienia nie są standardowe to jakie są standardowe? Nie jestem złośliwy ale tego zrozumieć nie mogę. Jeżeli podaję moje ustawienia oraz zużycie gazu to robię to po to aby wszyscy widzieli, że to ma jakiś sens i potwierdzenie w praktyce. Gdyby było inaczej to zużycie gazu byłoby w okolicach 15 m3 na dobę a nie 7-8 m3 i to z CWU oraz gotowaniem przy 270 m3 do grzania (dzisiaj 250m3) Być może są lepsze ustawienia od moich i tego nie zamierzam negować ale można to sprawdzić tylko metodą prób i błędów. Dlatego też jak kolega Norek-77 zaproponował inne ustawienia dla Lukasa albo Marioosza to ja ich nie odrzuciłem tylko dlatego, że ja mam inaczej. Zaproponowałem dokończenie moich ustawień a następnie wypróbowanie ustawień Norka-77. Jak masz już stabilną temp. w domu oraz komfort co można osiągnąć przez podstawowe ustawienia na CAR : temp. min, krzywą grzewczą, modul, build, to wtedy można poszaleć z ustawieniami bo wiesz do czego wrócić. Pozdrawiam z serca i naprawdę bez złośliwości :-)

Edytowane przez Bolesław_B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...