Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Bo wodę w zasobniku grzeje na dużej mocy.

Problem występuje wtedy, kiedy chce grzać z minimalną mocą - nie może jej utrzymać z uwagi na wiatr.

A zwiększenie mocy powoduje taktowanie kotła (produkuje więcej energii, niż instalacja jest w stanie odebrać)

Zgłosiłeś problem serwisowi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z tym, że to sie dzieje jak jest wiatr. Jak nie ma wiatru kocioł pracuje normalnie. Jeszcze jak jest wiatr to podnosi temperature czynnika grzewczego. Przykład jak jest na plusie i nie ma wiatru to grzeje woda o temperaturze 35 stopni, a jak wieje to mi podnosi do 43 lub 45. Palą sie płomienie grzeje za chwile gasną. Potem znowu sie zapalają itp. W chłodne dni tak samo. Podnosi samoczynnnie temperature wody oraz gasnie płomień, obniza sie temperatura, zapala sie płomień znowy grzeje zbyt wysoką temperatura (na zewnąrz 8 stopni). Mam pogodówkę. Nie ważne czy podłączona czy nie podłączona ale jest jakiś minimalny wiatr to sie robi cyrk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież cały czas piszę, dlaczego tak się dzieje - podczas wiatru włącza się zabezpieczenie przeciw zdmuchnięciu płomienia.

Jak to działa ? Kocioł zwiększa płomień (moc) .

To powoduje zwiększenie temp zasilania, zwiększenie ilości wytwarzanej energii (ponad to, co może przyjąć instalacja) i w efekcie wyłączenie kotła.

Tylko, że jeszcze nikt nie zgłaszał w tym dziale, raczej w tematach dot. Viesmanna.

Jeszcze raz zapytam - co na to serwis ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis jedynie kalibracje robił. Sami nie wiedza chyba co sie dzieje... Z tym odbiorem ciepła to nie tak ze wyłącza sie bo kaloryfery nie mogą odebrac to jest tak, jakby wiatr gasił płomień... Czy na rurze powinna byc nakładka jakaś? Robiłem test. Otwarłem dekiel w piecu aby powietrze z wew ciągło. Pobiera z wew powietrze i dzieje sie to samo. W zimne dni jak wieje wiatr i mogłby cieplej grzać to wiatr chyba tez gasi. Bo jak nie ma wiatru wszystko idzie. Ta nakładka na komin, czy coś powinno byc ? Komin 8 do 9 metrów. Rura pobiera powietrze i wyrzuca spaliny. Ale nie wiem czy przez środek wyrzuca czy po bokach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

Mam małą zagadkę .

Kocioł EXA 24 + CAR V2. Oddzielny zasobnik dla CWU 140 L- stojący .

Sonda temperatury zasobnika jest umieszczona dosyć nisko - w około 1/4 wysokości zasobnika .

Podczas poboru CWU dosyć szybko do sondy dochodzi zimniejsza woda co w praktyce skutkuje tym że przy trochę dłuższym poborze wody ( szybki prysznic ) kocioł przełączała się na grzanie CWU żeby uzupełnić "ubytek" ciepłej wody - chociaż w praktyce 3/4 zbiornika nadal miało odpowiednią temperaturę.

Idzie wtedy z dużą mocą żeby szybko dogrzać wodę.

Wodę używają dwie osoby .

Stwierdziłem że ustawię okno 30 minutowe na grzanie CWU - 1 x dziennie do 60 °C W praktyce taka ilość wystarcza na warunki bytowe dla dwóch osób.

Co z tego skoro nadal jak biorę prysznic to piec przełącza się na grzanie CWU (???)

Tylko teraz nie jest grzanie CWU tylko "wychładzanie" .

Zawór trójdrożny przełącza się na obieg CWU , natomiast temperatura kotła pozostaje taka jak dla ogrzewania CO - czyli np. aktualnie grzeje CO na 34 °C to taką temperaturę przepuszcza prze wężownicę zbiornika i praktycznie oziębia mi wodę która ma w zbiorniku np 50 °C .

Ktoś może ma pomysł o co chodzi ?

Jakieś zabezpieczenie przeciwko zamarzaniu w zbiorniku CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Użytkuję kocioł Victrix 12tt z zasobnikiem, pogodówką oraz v car2. Dom dobrze ocieplony, pow. 80m2 i 100% podłogówka.

Mam kilka pytań co do optymalnych ustawień. Do kotła mam również sprzęgło hydraulicze DN 25 GW, pompę cyrkulacyjną ferro GPA II i sterownik pompy c.o SP03. Na kotle zmieniłem pogodówke na -3, przekłamuje

Rozdzielnia podłogówki 11 obwodów: 95,94,90,83,78,61,57,38,34,31,21

 

Problem polega na tym że mimo ustawionej minimalnej 25 na kotle temp spada do 23-24 po czym zapala się świeczka rośnie np do 39, załącza pompę cyrkulacyjna i spada do 23-24 i znów rośnie.

 

Serwisant zmienił mi parametr t6 na 36 z 18,A3 i A4 ustawił na 9 a pompę cyrkulacyjną na maxa. Mimo to dalej to samo.

 

Dzisiaj zmieniłem A3 na 5 i A4 1 i ustawiłem temp. na kotle i car2 po 25 bo bylo ustawione 25 i 20 i ustawiłem pompę cyrkulacyjną na auto przez co spadły przepływy.

 

MIN TEMP: 25

MAX TEMP: 45

MODUL ON

TEMP KOMFORT: 22

TEMP EKO: 21.6

DIMENS/BULID: 10

 

POMPA CYRKULACYJNA: auto

STEROWNIK POMPY: ok 28 stopni

 

Co do krzywej serwisant ustawił na 1.0 i dzisiaj z arkusza krzywej wyszła mi krzywa 5,5 i offset -6 i w obu przypadkach to samo.

Jeszcze ustawiłem 2.2, zobaczymy jak się kocioł załączy.

 

Przyznam ze mam już trochę namieszane tym w głowie i mam nadzieję że mi pomożecie z kilkoma pytaniami.

1. Co zrobić żeby na kotle ta temperatura tak nie skakała. Czy wydłużenie t5 do 10min coś pomoże? Mogę tak ustawić?

2. Jaki jest optymalny zakres pompy obiegowej w kotle? (A3 A4)

3. Czy jest ktoś wstanie wyliczyć z podanych informacji krzywą i offset?

4. Czy w moim przypadku dimens/bulid ustawiony na 10 jest ok?

 

A i czasem na vcar2 pokazuje mi inną temp niż na kotle, kiedy palnik nie jest włączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Sytuacja z teraz na krzywej 2.2 offset 0.

Na kotle 30 stopni nagle taktowanie pojawiło się 40 stopni i spadło do 29, dodatkowa pompka się nie załączyła

 

Witam. Przy tak małym zapotrzebowaniu energii, prawdopodobnie jedyne wyjście jakie można zasugerować żeby kocioł przestał taktować to, zmniejszyć moc maksymalną kotła na c.o na minimum, ustawić na krzywej temperaturę zadaną minimum 50⁰. Spowoduje to, że temperatura zasilania będzie wynikać z chwilowego zapotrzebowania budynku na energię, a zadana temperatura zasilania 50⁰ stworzy bufor, że w chwili odpalenia kotła temperatura zasilania nie podejdzie wyżej.

U mnie działa tak już 3 lata a ogrzewam około 140m², 2 kw wystarcza żeby ogrzać dom do 22⁰c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do użytkowników Immergas Victrix 12 TT erp. Nisko moduluje czy przy 100 % podłogowki bedzie ok. Pow. 113m2, 900mb pex 16, dom w standardzie WT 2021. Ep=55kwh/m2 rok. Pytam po serwisach okolicznych i chodzą opinie że po 2 latach są z nimi problemy, droższy jest serwis, i że ogolnie nie polecają serii TT ( z wym alu krzem mag). Kocioł wydaje się idealny do mojego budynku. Na stronie cieplowlasciwe wychodzi mi1.9 kwh średnie zapotrzebowanie i 5 kwh max przy -20 st C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do użytkowników Immergas Victrix 12 TT erp. Nisko moduluje czy przy 100 % podłogowki bedzie ok. Pow. 113m2, 900mb pex 16, dom w standardzie WT 2021. Ep=55kwh/m2 rok. Pytam po serwisach okolicznych i chodzą opinie że po 2 latach są z nimi problemy, droższy jest serwis, i że ogolnie nie polecają serii TT ( z wym alu krzem mag). Kocioł wydaje się idealny do mojego budynku. Na stronie cieplowlasciwe wychodzi mi1.9 kwh średnie zapotrzebowanie i 5 kwh max przy -20 st C.

U mnie taki chodzi od 5 lat. We wrześniu kończy się gwarancja, za przegląd płace 200 zł. Od uruchomienia miałem 3 awarie (brak powietrza w naczyniu, jakiś mały wyciek przy zaworze - wymieniona uszczelka i ostatnia usterka to wymieniony zawór 3D). Żadna z tych awarii nie spowodowała tego, że kocioł nie chodził, więc nie traktuję tego w kategorii ciężkich usterek.

U mnie też wszędzie podłogówka. Jak bym miał 2 raz kupować kocioł, kupił bym ten sam.

Edytowane przez ig0r-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do użytkowników Immergas Victrix 12 TT erp. Nisko moduluje czy przy 100 % podłogowki bedzie ok. Pow. 113m2, 900mb pex 16, dom w standardzie WT 2021. Ep=55kwh/m2 rok. Pytam po serwisach okolicznych i chodzą opinie że po 2 latach są z nimi problemy, droższy jest serwis, i że ogolnie nie polecają serii TT ( z wym alu krzem mag). Kocioł wydaje się idealny do mojego budynku. Na stronie cieplowlasciwe wychodzi mi1.9 kwh średnie zapotrzebowanie i 5 kwh max przy -20 st C.

 

Chłopie złoty, ile można Ci tłumaczyć, że ten kocioł to przyzwoita półka i da radę ogrzać Twój dom. Mam 2 razy większą chałupę od Twojej i daję radę bez najmniejszego problemu.Jak masz ochotę to wpadnij do mnie i zobacz jak to wszystko wygląda. Zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te 50C to chyba nie dla podłogówki...

 

Temperatura zadana 50⁰c nie oznacza że taka będzie temperatura zasilania. Temperatura zasilania będzie wynikać z aktualnego zapotrzebowania budynku na energię. Inna będzie przy temperaturze zewnętrznej -20 a inna przy +10. Użytkownicy tych kotłów na pewno zauważyli że kocioł nie zaczyna działać z mocy minimalnej i powoduje to wzrost temperatury zasilania powyżej temperatury zadanej a w konsekwencji wyłączenie się kotła tzw taktowanie. 50⁰c jest po to żeby kocioł w chwili rozpoczęcia pracy nie dobił do tej temperatury i nie nastąpiło wyłączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie taki chodzi od 5 lat. We wrześniu kończy się gwarancja, za przegląd płace 200 zł. Od uruchomienia miałem 3 awarie (brak powietrza w naczyniu, jakiś mały wyciek przy zaworze - wymieniona uszczelka i ostatnia usterka to wymieniony zawór 3D). Żadna z tych awarii nie spowodowała tego, że kocioł nie chodził, więc nie traktuję tego w kategorii ciężkich usterek.

U mnie też wszędzie podłogówka. Jak bym miał 2 raz kupować kocioł, kupił bym ten sam.

 

To i tak dużo usterek. Ja mam Vitrixa X2 v2011 plus DIM oraz zasobnik CWU UBS-100 ze stycznia 2013. Rocznie spala około 1100m3 gazu. Instalacja mieszana, dół i łazienki podłogówka, góra grzejniki. Przez pierwsze 5 lat przeglądy coroczne, po gwarancji co 2 lata. Dotychczas nie miałem usterek, raz rozkręcałem pompkę obiegową w DIM ponieważ zaczęła wibrować. W środku zebrał się bród w postaci kuleczek które powodowały wibracę wirnika.

Oby tak dalej :yes:

Edytowane przez daro.s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zadana 50⁰c nie oznacza że taka będzie temperatura zasilania. Temperatura zasilania będzie wynikać z aktualnego zapotrzebowania budynku na energię. Inna będzie przy temperaturze zewnętrznej -20 a inna przy +10. Użytkownicy tych kotłów na pewno zauważyli że kocioł nie zaczyna działać z mocy minimalnej i powoduje to wzrost temperatury zasilania powyżej temperatury zadanej a w konsekwencji wyłączenie się kotła tzw taktowanie. 50⁰c jest po to żeby kocioł w chwili rozpoczęcia pracy nie dobił do tej temperatury i nie nastąpiło wyłączenie.

 

Więc - nie "zadaną temperaturę CO" , a "maksymalną temperaturę CO"

W przypadku pracy na krzywej grzewczej, zadaną temperaturą jest (np u mnie) 29C przy temp zewnętrznej 10C i 34C przy temp zewnętrzenej -20C

Temp maksymalna ustawiona na 38C

 

Nigdy kocioł nie wyłączył mi się bo na starcie "przekroczył temperaturę powyżej maksymalnej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak dużo usterek. Ja mam Vitrixa X2 v2011 plus DIM oraz zasobnik CWU UBS-100 ze stycznia 2013. Rocznie spala około 1100m3 gazu. Instalacja mieszana, dół i łazienki podłogówka, góra grzejniki. Przez pierwsze 5 lat przeglądy coroczne, po gwarancji co 2 lata. Dotychczas nie miałem usterek, raz rozkręcałem pompkę obiegową w DIM ponieważ zaczęła wibrować. W środku zebrał się bród w postaci kuleczek które powodowały wibracę wirnika.

Oby tak dalej :yes:

 

Co do zbiornika cwu (Ubs-100) to jak czesto wymienia Pan anodę magnezową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...