Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

witam

 

jeżeli to nowy dom to większe zużycie to coś normalnego (wygrzewanie całego domu, pozbycie się wilgoci z murów...)

 

jest wiele zaworów typu "RTL" na rynku nie znam wszystkich, nie wiem, czy są każde takie same

 

np. w zaworach Heimeier'a - jak masz ustawiony zawór RTL "na 1 stopniu" to winien się zamykać gdy temeperatura powrotu osiągnie 10'C

chyba tę temperaturę masz wyższą?

jak wyższą to "dziwne", że te zawory dalej pozwalają podłodze grzać

 

pozdrawiam

 

 

 

Witam serdecznie,

Jestem kolejnym posiadaczem Victrixa x24 2l. Piec został uruchomiony dwa dni temu. Ogrzewany domek to 170 m2 w tym 50m2 podłogówki. Narazie steruje bezpośrednio z kotła temperaturą zadaną i głowicami na grzejnikach ponieważ, nie kupiłem jeszcze sterownika wewnętrznego. Piec do tej pory zjadl mi 20 m3 gazu. Nagrzał domek do temp. 18 stopni i na głowicach grzejnikowych się wyłączył( grzejniki nie grzeją) . Kocioł nadal pracuje ponieważ podłogówki są na ustawione na rtl na 1 stopniu. Kocioł cały czas chodzi, wogóle nie taktuje. Ciągle chodzi i wciąga gaz czy tak to powinno być ?? co radzicie. Na początku chciałbym kupić tylko czujnik wewnętrzny ponieważ nie mam na to zbyt wiele pieniędzy. Co radzicie aby to zużycie gazu spadło? dziękuje wszystkim za porady jakiekolwiek :) będe bardzo bardzo wdzięczny. Dodam ze nie wiem jak ustawił serwisant kocioł może tam w nim coś trzeba przestawić. Dziękuje bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

obecnie u ciebie kocioł pracuje cały czas i moduluje w oparciu o różnicę pomiędzy obliczeniową i rzeczywistą temp. wody w kotle. Kocioł będzie pracował, dopóki będzie odbiór ciepła i powrót będzie miał niższą temp. niż zasilanie. W tej chwili to jest jedyne kryterium jego pracy. Dasz sterownik pokojowy, to będzie pracował i modulował w oparciu o dodatkowy parametr jakim jest temp. wewnętrzna oraz także będzie wyłączał się na jej podstawie . A tak w ogóle, to jaką temperaturą grzejesz? Grzejniki masz dobrane na niski parametr?

 

Czyli w przypadku gdy temperatura zasilania i powrotu będzie taka sama to kocioł wyłączy palnik, a pompa będzie dalej mieliła wodę? Podłoga odda ciepło, temp. powrotu spadnie i kocioł załączy palnik.

Czy w praktyce tak się zdarzy? Zakładając, że straty budynku nie będa większe od ilości dostarczonej energii.

Bo gdyby odpalić kocioł nonstop tylko z pogodówką to taki Immergas spali ok. 8 m3, przyjmując, że będzie pracował z mocą minimalną.

Nie próbowałem jeszcze na tak długo uruchamiać kotła. Czekam na niższe temperatury. Ale dobrze wiedzieć, jak to funkcjonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w przypadku gdy temperatura zasilania i powrotu będzie taka sama to kocioł wyłączy palnik, a pompa będzie dalej mieliła wodę? Podłoga odda ciepło, temp. powrotu spadnie i kocioł załączy palnik.

Czy w praktyce tak się zdarzy?.

zgadza się, tak to właśnie wygląda. Przy obecnych temperaturach, gdy wyłączę wpływ czujnika temp wewn. to jestem w stanie taką sytuację wywołać na obiegu grzejników, gdzie jest mniej wody i mniejsza powierzchnia oddawania ciepła. Na podłogówce nie da rady, bo nie wiem dlaczego (być może powinienem offsetem się pobawić) , ale na OTC 0.0 temp. min mam 27*C, mimo ustawienia 20*C parametrem S5, więc przegrzewa pomieszczenia. Musiałbym odłączyć pogodówkę i ręcznie kazać mu grzać temp. 21-22*C, aby tylko podtrzymać taką temp w podłogi domu.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, tak to właśnie wygląda. Przy obecnych temperaturach, gdy wyłączę wpływ czujnika temp wewn. to jestem w stanie taką sytuację wywołać na obiegu grzejników. Na podłogówce nie da rady, bo nie wiem dlaczego, ale na OTC 0.0 temp. min mam 27*C, mimo ustawienia 20*C parametrem S5, więc przegrzewa pomieszczenia. Musiałbym odłączyć pogodówkę i ręcznie kazać mu grzać temp. 21-22*C, aby tylko podtrzymać taką temp w podłogi domu.

 

Dobrze rozumiem, że nie możesz zmusić kotła do pracy z niższą temp. niż 27 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też steruje wyłącznie grzejnikami.

wodę na kotle mam ustawioną na 40 stopni. teraz kiedy w mieszkanku dogrzewam sobie kominkiem to grzejniki w ogóle się nie włączają. działa tylko podłogówka 50 m2 . na cale 12 godzin zjadł mi 1 m gazu. dodam ze ustawione zawory rtl od podłogówek są na 1 ponieważ podłogi muszę wygrzać aby podnieść temp. paliłem dzisiaj kominkiem to w domku zrobiło się 21 st zobaczymy ile będzie po nocy.

Jaki sterownik polecacie taki pokojowy bezprzewodowy i dwustrefowy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też steruje wyłącznie grzejnikami.

wodę na kotle mam ustawioną na 40 stopni. teraz kiedy w mieszkanku dogrzewam sobie kominkiem to grzejniki w ogóle się nie włączają. działa tylko podłogówka 50 m2 . na cale 12 godzin zjadł mi 1 m gazu. dodam ze ustawione zawory rtl od podłogówek są na 1 ponieważ podłogi muszę wygrzać aby podnieść temp. paliłem dzisiaj kominkiem to w domku zrobiło się 21 st zobaczymy ile będzie po nocy.

Jaki sterownik polecacie taki pokojowy bezprzewodowy i dwustrefowy ??

Wychodzi na to, ze przez te 12 godzin kociol dluzej nie pracowal niz pracowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Mój Victrix 12 na razie działa ok, temperatura na wyświetlaczu pieca ustawiona jest na 40stC, steruję wyłącznie termostatami na grzejnikach, bez dodatkowych sterowników. Nie ruszałem by pasa, właściwie co on daje ?

 

czy ktoś mógłby powiedzieć o co chdzi z tym bypasem

http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/1f/victrix_x_2_v2011/x_12_2_i.htm górna zakładka CHARAKTERYSTYKA POMPY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorem nie jestem, ale wydaje mi się, że załączony Bypass stosuje się w sytuacji gdy sterowanie układu odbywa się wyłącznie za pomocą głowic termostatycznych na grzejnikach i pętlach. Wtedy, aby uniknąć uszkodzenia pompy w przypadku gdy wszystkie pętle i grzejniki są pozamykane, woda w kotle chodzi na krótkim obiegu. Myślę, że jak ktoś ma w układzie zastosowane sprzęgło hydrauliczne, to takie niebezpieczeństwo go nie dotyczy, bo woda ma krótki obieg do i ze sprzęgła i w momencie wyrównania temperatur na zasilaniu i powrocie, kocioł wyłączy palnik. Tak ja to widzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem od miesiąca posiadaczem Immergasa Victrix X 2 24l z zasobnikiem również Immergasowym INOX 160l. Wersja standard (bez sterowania pogodowego, bez panelu CAR), dom bez podłogówki - tylko nieco przewymiarowane kaloryfery.

Póki co kocioł sprawuje się bezproblemowo, jednak jest jeden drobiazg który mnie trochę nurtuje. Mianowicie ciśnienie w układzie mam przy pracującym kotle (co) na poziomie 1,05-1,1 bar. Przy zimnym kotle (tylko cwu) wynosiło 1,1-1,2 bar. Wydaje mi się - choć może to moje czysto subiektywne odczucie - że najdalej położone względem kotła kaloryfery są jakby lekko niedogrzane. I teraz kilka dni temu chciałem nieco zwiększyć ciśnienie o ~0,2 bara i tu napotkałem problemy. Wyłączyłem uprzednio kocioł żeby się wystudził przez kilka godzin - jak nakazuje instrukcja. Odkręciłem zawór doprowadzający wodę do kotła oraz drugi zawór napełniający (który trochę dziwnie chodzi - tak jakby przy odkręcaniu stawał lekki opór i nieco się cofał) i na koniec poruszyłem zaworem na rurze z zimną wodą i nic...tak jakby nie było ciśnienia. Dodam że przed zaworem na rurze znajduje się kranik z którego po odkręceniu zaworu leci zimna woda. Czy Wy mieliście podobny problem? Pamiętam że po pierwszym uruchomieniu serwisant demonstrował co i jak z VIctrixem i między innymi pokazywał jak dopuścić wodę do instalacji w razie niskiego poziomu - jemu poszło bez problemu.

 

Podzielę się kilkoma informacjami eksploatacyjnymi. Jak wspomniałem nie posiadam podłogówki jak większość z Was, sterowanie pokrętłami na kotle. Dom o powierzchni 185m2. Grzeję tak aby w pokojach mieć 20-21 stopni. Nie więcej niż 22 a nie mniej niż 19-20. Od listopada kiedy pogoda się już popsuła średnie dobowe zużycie wynosi 6-7m3 gazu. W ciepłych dniach października kiedy grzałem tylko na noc miałem zużycie 3-3,5m3, natomiast w trybie letnim -grzejąc jedynie cwu 1,2-1,4m3 przy czterech dorosłych osobach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałbym kupić tylko czujnik wewnętrzny ponieważ nie mam na to zbyt wiele pieniędzy.

Moja rada: zrób sobie sam czujnik zewnętrzny :) Potrzebny czujnik temperatury KTY 81/110 + kilka metrów kabla :cool: Czujnik radzę zabezpieczyć przed wilgocią, ja do tego celu wykorzystałem szczelne opakowanie po lekarstwie + dodatkowo zalałem klejem na gorąco dookoła wieczka i dziurki na przewody :cool:

 

Czyli w przypadku gdy temperatura zasilania i powrotu będzie taka sama to kocioł wyłączy palnik, a pompa będzie dalej mieliła wodę?

Tak, wyłączenie pompy może nastąpić dopiero po podłączeniu czujnika pokojowego (wspomina o tym instrukcja).

 

Instalatorem nie jestem, ale wydaje mi się, że załączony Bypass stosuje się w sytuacji gdy sterowanie układu odbywa się wyłącznie za pomocą głowic termostatycznych na grzejnikach i pętlach. Wtedy, aby uniknąć uszkodzenia pompy w przypadku gdy wszystkie pętle i grzejniki są pozamykane, woda w kotle chodzi na krótkim obiegu.

Jest dokładnie tak jak piszesz.

 

Mianowicie ciśnienie w układzie mam przy pracującym kotle (co) na poziomie 1,05-1,1 bar. Przy zimnym kotle (tylko cwu) wynosiło 1,1-1,2 bar. Wydaje mi się - choć może to moje czysto subiektywne odczucie - że najdalej położone względem kotła kaloryfery są jakby lekko niedogrzane.

Nie ma co ruszać ciśnienia, masz złe nastawy wstępne (kryzowanie) w instalacji :( Woda płynie po linii najmniejszego oporu, wybiera obwody z najmniejszymi oporami. Musiałbyś na pozostałych grzejnikach zmniejszyć przepływ wody, żeby wzrósł na tych ostatnich.

 

Do wszystkich: jeśli macie nieduże instalacje (u mnie 120m2 użytkowej, tylko grzejniki) zobaczcie na jaką prędkość(moc) macie nastawione pompy, standardowo są na 3/3, ustawiłem u siebie 1/3 i działa tak samo dobrze (mniej miele wodą w instalacji) i zużywa znacznie mniej prądu :wiggle:. Oczywiście zalecam samemu poeksperymentować z tym ustawieniem.

 

EDIT: nie mam CWU z kotła, być może wtedy trzeba by ustawić wyższy bieg pompy jeśli woda byłaby grzana zbyt długo

Edytowane przez teres
dopiski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z uwagi, ze moj kociolek jest juz podobno w drodze, mam prosbe do immergasowcow z okolicy poznania - o podanie namiarow na sprawdzonego serwisanta (zarowno do 1montazu jak i do pozniejszych przegladow) :)

z gory dzieki

 

 

Z tego co widze firma ELMAR z Lubonia zajmuje sie sprzedaza, montazem i serwisem tych kotlow. Nie kozystalem jak dotad z ich uslug bo i pica jeszcze nie mamy, wiec nic wiecej o nich powiedziec nie potrafie. W kazdym razie ma ich pod nosem wiec pewnie w 2014 ich przetestuje :)

 

U nas bedzie Vitrix X12 2L + zasobnik 150-200 litrow

Mamy jakies 140 m2 podlogowki policzone i zaprojektowane przez ASOLTa + 2 drabinki w lazienkach rowniez na petlach niskiej temperatory zasilania, lacznie 396m3 kubatury.

Roczne obliczeniowe zapotrzebowanie domu na cieplo to 52,4kWh/m2. Moc cieplna potrzebna na cele CO 4,9kW + 1kW na cele CWU, lacznie 5,9 kW potrzebnej mocy cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Do wszystkich: jeśli macie nieduże instalacje (u mnie 120m2 użytkowej, tylko grzejniki) zobaczcie na jaką prędkość(moc) macie nastawione pompy, standardowo są na 3/3, ustawiłem u siebie 1/3 i działa tak samo dobrze (mniej miele wodą w instalacji) i zużywa znacznie mniej prądu :wiggle:. Oczywiście zalecam samemu poeksperymentować z tym ustawieniem.

 

no a co w tym przypadku z grzaniem cwu ? nie ograniczasz w praktyce mocy kotła ? nie przegrzewasz komory spalania ? Przecież jeśli kocioł chcw rozgrzać zasobnik, moc podnosi do 12kW a pompa ciągle chodzi na pierwszym biegu....zdąża odbierać ciepło z komory spalania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł dostosuje moc do odbioru ciepła. W praktyce na niższym biegu pompy, będzie grzał zasobnik dłużej. Dobrze wtedy ustawić parametr P0 kotła, na P0/0 albo P0/1, w których dogrzewa różnicę 3*C. Jednak wydaje mi się, że przy Victrix 12, podczas dużych poborów albo małym zasobniku, istnieje ryzyko, że może zabraknąć ciepłej wody. O moich spostrzeżeniach pisałem na str.13 tego tematu. Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a co w tym przypadku z grzaniem cwu ? nie ograniczasz w praktyce mocy kotła ? nie przegrzewasz komory spalania ? Przecież jeśli kocioł chcw rozgrzać zasobnik, moc podnosi do 12kW a pompa ciągle chodzi na pierwszym biegu....zdąża odbierać ciepło z komory spalania ?

Nie mam CWU, wtedy faktycznie mogłoby być tak jak piszesz, pewnie trzeba by sprawdzić ustawienia i być może dobrać wyższą moc pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...