Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Hmmmm, nie mamy jeszcze tego pieca wiec nie wiem jak to tam poukladane jest ale moze wcale nie trzeba w niego ingerowac? Moze jakis czujnik przeplywu na zasilaniu zasobnika i jesli jest przeplyw to zmiana nastawy wydajnosci pompy? Czy pompa jest sterowana z pieca i jakos z nim zintegrowana czy kupuje sie ja osobno i tak jak pompy spotykane zazwyczaj ma przelacznik na obudowie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja właśnie rozważam zakup Immergasa Victrix 12Kw i do niego sterownik pokojowy+sonda zewnętrzna. Czytając wszystkie posty widzę, że będzie trochę zabawy , mam nadzieję, że uda mi się wszystko dobrze poustawiać. mam bardzo prosty system C.O. Po całości podłogówka, wszystko oparte na obliczeniach i liczę na łatwe i tanie użytkowanie tego kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie rozważam zakup Immergasa Victrix 12Kw i do niego sterownik pokojowy+sonda zewnętrzna. Czytając wszystkie posty widzę, że będzie trochę zabawy , mam nadzieję, że uda mi się wszystko dobrze poustawiać. mam bardzo prosty system C.O. Po całości podłogówka, wszystko oparte na obliczeniach i liczę na łatwe i tanie użytkowanie tego kotła.

 

zastanów się czym chcesz sterować, temp. wewnątrz czy tzw. pogodówką. jeśli wewnątrz to czujnik pokojowy (możesz kupić nawet bardzo tani innej firmy, choć stracisz parę funkcji ) jeśli pogodówka to kup czujnik zewnetrzny (wcale nie musisz mieć sterownika pokojowego).

Do podłogówki to raczej lepiej sprawdzi sie czujnik pogodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Właśnie wprowadziłem się d o domu Mam kocioł VICTRIX X24 2I +CAR V2, [pierwsza zima] [...laik]

1.

czy W "trybie zima" też można ustawić program czasowy dla CWU.

I chcę sobie ustawić temp komfortową : np dla godz. 5.00-7.00 i w 19-22 temp 45C

 

To piec załącza się wcześniej żeby o 5.00 była już temp 45C czy załącza się o 5.00 i grzeje do 45C ?

I cały czas piec dogrzewa wodę do tych 45C, nawet jak spadnie np o 1C to też dogrzewa od razu do 45

czy brany jest pod uwagę Parametr P0 (sposób pracy na CWU)?

na 0 (On = Tu-7C, OFF Tu-4C) , na 1 (ON = Tu-2C, OFF = Tu+1C), na 2 [fabrycznie] (On = Tu-10C, OFF = Tu)

Jak ekonomicznie najlepiej go ustawić ?

 

W pozostałych godzinach w ogóle nie jest grzana woda do CWU w trybie czasowym ??

 

2. Jaka jest zasada z CO ?? jak ustawie komfortową np (godz. 5 - 7) na 21 C to dobije do 21 C i sie wyłączy, do ilu spadnie zanim sie znowu włączy?

Włączy się przed 5 żeby o 5 było już 21C, czy załącza się o 5 i grzeje do 21C??

Czy tu też obowiązuje jakaś podobna zasada jak z parametrem P0 dla CWU ??

 

Proszę o info.

Edytowane przez gajek1901
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiając temp komfortową, to w tych godzinach włącza się grzanie dążąc do jak najszybszego uzyskania wymaganej temp. W cyklach ekonomicznych też się grzanie włącza jeśli temp spadnie poniżej żądanej w trybie ekonomicznym. Lepiej ze względów ekonomicznych nie robić zbyt dużej różnicy temp. Przy podłogówce najlepiej wcale. O start/ stop kotła na CO, pisałem na str. 8 (dzisiaj pogrubiłem czcionkę w tamtym poście), a o CWU przy różnych nastawach P0 w kotle pisałem na str 13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie można nastawić temperaturę komfortową od godz. do godz. i załączy się o tej o której zaprogramujesz. Czyli mój przypadek wstaję o 6.00 to nastawiam grzanie od 5.30 i tak samo wodę. Jak jest najekonomiczniej grzać wodę tego nie wiem to zależy od potrzeb. Mi instalator przełączył na P0 czyli grzeje jak spadnie o te chyba 7 stopni i też w danej godzinie jak mam ustawioną.

Kiedy się wyłączy i załączy to można ustawić na DIMENS/BUILD tzw. bezwładność budynku jak chcesz aby się wyłączał szybko po osiągnięciu zadanej temperatury to ustawiasz jak najniższą wartość niektórzy radzą nawet 1 ( chociaż według instrukcji piszą 10 np. przy grzejnikach)

Niemniej wszystko co cię interesuje zostało tu już omówione i opisane.

 

Jednak @montixe zawsze szybszy - jak na guru tematu przystało

Edytowane przez as1as
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee tam, zaraz guru. Po prostu lubię testować i obserwować. Takie skrzywienie zawodowe. Przez te zabawy z ustawieniami, to czasem miałem dobowe zużycie 20m3, ale fakt że to był styczeń i spore mrozy. ;-). Co do ekonomicznego grzania wody w moim przypadku, to szczerze powiem, że na każdym z tych ustawień jest bardzo podobne miesięczne zużycie gazu. Można trochę zaoszczędzić ustawiając cyrkulację wedle potrzeb. Najmniej gazu idzie w cyklu P0/1 podczas dogrzewania (najmniejsza temp. ale najdłuższy czas), ale jak jest większe zużycie wody, to i tak cwaniak podnosi temp. i moc palnika żeby panu ciepłej wody nie brakło :D. Jak sobie zrobisz "okno ekonomiczne" i spadnie temp na zasobniku albo będzie pobór w tym czasie, to potem pierwsze grzanie w cyklu komfort będzie podobne jak przy P0/2. Z tymi ustawieniami to chodzi przede wszystkim o komfort, a P0/2 jest używany jak są np solary i wtedy się kocioł nie włączy, bo nie zdąży i spadku 10*C nie pozwala odczuć, a przy samym gazie jest ten spadek zauważalny i pod prysznicem trzeba kręcić kurkiem. Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za objasnienie tematu!

Mój "dom w tamaryszkach 4" (archon) to 130 m2 + garaz 30m2. Ściany pustak MaX 28,8cm + styropian 15cm. Dom z poddaszem, lane stropy. Pierwsza zima przede mną, pomieszkuje od 2 dni :]

Na poddaszu kaloryfery +podłogówka i "drabinka" w łazience, na parterze - kuchnia, korytarz, łazienka: podłogówka, w pokoju kaloryfer, w salonie kaloryfer + kominek (1 na 3 dni używany). Sterownik CAR przymocowany na ścianie na korytarzu [podłogówka]. Ustawienia standardowe (DIMENS=10, AUTOA=off, MODUL=on, S5 min.25*C, S6 max.55, P0 = 1, słynna na forum krzywa grzewcza 3,8 ) [victrix 24 2I +zbiornik 300L)

 

Czy jest sens na takie rozbicie temperatur na komfortową i ekonomiczną:

7.30-9.00 K [21*C]

9-15 E [19*C]

15-22 K [21*C]

22-7.30 E [19*C]

 

CZy zawęzić do mniejszej liczby zakresów?

/Coś mam przeczucie, że gaz mnie "zeżre"/ :]

domCAR.JPG

Edytowane przez gajek1901
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli CAR wisi tam gdzie grzeje podłogówka i na grzejniki nie masz osobnego sterownika, to bez sensu robić przedziały temperaturowe. Przy podłogówce przez dobę temp. spada ok 1*C. W ogóle łączenie tych dwóch systemów na jednym sterowaniu, to nieporozumienie.

odłączyć CAR i zrobić zworkę ( zaciski 40 i 41 )

podpiąć czujnik zewnętrzny i ustalić krzywą grzewczą ( 2 lub 3 )

podłogówka oddzielna pompka przez ESBE ( ustawić doświadczalnie łącznie z przepływami na pętlach...)

grzejniki ustawić żądaną temp. na głowicach

na panelu kociołka ustawić "bałwanka" i cieszyć się z ogrzewania ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie wyłączyłem czujnik temp. wewn. Ustawiłem 2 przedziały czasowe po 3 godziny na dobę, krzywa 2 i mam praktycznie stałą temperaturę.

Kocioł połyka 3m3 z kawałkiem. Korci mnie żeby włączyć go aby pracował non stop, ale mam wrażenie, że będzie zjadał znacznie więcej gz. Teoretycznie palnik powinien się po jakimś czasie wyłączać, ale czy tak faktycznie będzie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korci mnie żeby włączyć go aby pracował non stop, ale mam wrażenie, że będzie zjadał znacznie więcej gz. Teoretycznie palnik powinien się po jakimś czasie wyłączać, ale czy tak faktycznie będzie....

przy ciągłej pracy jak jest cieplej na zewnątrz to palnik się wygasza okresowo a jedynie pompka chodzi...

mam na "oku" domek z takim ustawieniem i jest miodzio ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Śledzę ten temat od dłuższego już czasu - bardzo dziękuję wszystkim dyskutantom za tony informacji.

Chciałbym Was prosić o komentarz do wykorzystania sterowania victrixem x w mojej instalacji. Na górze mam zamontowane grzejniki; na dole grzejniki w salonie, a łazienka, kuchnia, przedpokój to podłogówka. Dodatkowo na dole sa grzejniki "pomocnicze" w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, wiatrołapie i drabinka w łazience. Piec grzeje też zasobnik cwu.

Teraz w kwestii sterowania:

- DIM nie zakładam bo instalacja już jest na rozdzielaczach (tak kupiłem dom): 2 na dole - grzejniki i podłogówka i 1 na górze

- grzejniki pomocnicze pomijam w rozważaniu

- wszystkie grzejniki mają zawory termostatyczne

- rozumiem, że potrzebuje 2 sterowników: 1 na górze na grzejniki i 1 na dół na podłogówkę

- do pieca można podłączyć bezpośrednio 1 sterownik - zakładam że car v 2 z czujnikiem temperatury na górze w strefie grzejników

- drugi sterownik do sterowania podłogówką na dole - pytanie czym ma sterować? (pompa, zawór)

- czy w takim układzie jest praktyczna możliwość niedogrzania dołu (car v2 na górze)?

- czy można całą sprawę lepiej rozwiązać?

 

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- rozumiem, że potrzebuje 2 sterowników: 1 na górze na grzejniki i 1 na dół na podłogówkę

za sterowanie temperaturą w pomieszczeniach służą głowice na grzejnikach, podłogówka traktowana jest jako uzupełnienie i potrzebuje mieszania co by nie przegrzewała pomieszczeń...

kociołek sterujesz tylko czujnikiem pogodowym ( zewnętrznym...), w pomieszczeniach nie ma potrzeby montowania dodatkowych sterowników ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie wyłączyłem czujnik temp. wewn. Ustawiłem 2 przedziały czasowe po 3 godziny na dobę, krzywa 2 i mam praktycznie stałą temperaturę.

Kocioł połyka 3m3 z kawałkiem. Korci mnie żeby włączyć go aby pracował non stop, ale mam wrażenie, że będzie zjadał znacznie więcej gz. Teoretycznie palnik powinien się po jakimś czasie wyłączać, ale czy tak faktycznie będzie....

 

A możesz napisać jaką masz tą temperaturę?, Czyli nie masz rozbicia na komfort/ekonomiczna? 3m3 gazu na dobę + CWU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanów się czym chcesz sterować, temp. wewnątrz czy tzw. pogodówką. jeśli wewnątrz to czujnik pokojowy (możesz kupić nawet bardzo tani innej firmy, choć stracisz parę funkcji ) jeśli pogodówka to kup czujnik zewnetrzny (wcale nie musisz mieć sterownika pokojowego).

Do podłogówki to raczej lepiej sprawdzi sie czujnik pogodowy.

 

Hmm... a jeśli zacznę grzać kominkiem to mi sterownik pokojowy kocioł odłączy a jesli go nie będzie to pogodówka będzie odczytywać dane z zewnątrz i dalej będzie kocioł załączony. Dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... a jeśli zacznę grzać kominkiem to mi sterownik pokojowy kocioł odłączy a jesli go nie będzie to pogodówka będzie odczytywać dane z zewnątrz i dalej będzie kocioł załączony. Dobrze rozumiem?

źle rozumiesz...

jak zaczniesz palić w kominku to zrobi się cieplej w chałupie więc grzejniki czy podłogówka będzie gorzej oddawała ciepło co spowoduje wzrost temperatury powrotu do kotła a to z kolei doprowadzi do wyłączenia palnika ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać jaką masz tą temperaturę?, Czyli nie masz rozbicia na komfort/ekonomiczna? 3m3 gazu na dobę + CWU ?

Mam podlogowke. Parter zakrecony. Wieczorem wrzucam cos do kozy bo jeszcze sie nie nacieszylem ogniem :)

Czyli grzeje tylko poddasze. Temp. nie spada ponizej 21stopni, na parterze nie mniej jak 22.5.

Przy wylaczonym czujniku wewnetrznym nie ma rozbicia na komfortowa i ekonomiczna.

Takie sterowanie czasowe na razie sie sprawdza, ale jak przyjda mrozy to bedzie do bani bo trzeba by wydluczac czas grzania. Dlatego koledzy dobrze mowia, ze kociol powinien pracowac caly czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...