Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

dziękuje za objasnienie tematu!

Mój "dom w tamaryszkach 4" (archon) to 130 m2 + garaz 30m2. Ściany pustak MaX 28,8cm + styropian 15cm. Dom z poddaszem, lane stropy. Pierwsza zima przede mną, pomieszkuje od 2 dni :]

Na poddaszu kaloryfery +podłogówka i "drabinka" w łazience, na parterze - kuchnia, korytarz, łazienka: podłogówka, w pokoju kaloryfer, w salonie kaloryfer + kominek (1 na 3 dni używany). Sterownik CAR przymocowany na ścianie na korytarzu [podłogówka]. Ustawienia standardowe (DIMENS=10, AUTOA=off, MODUL=on, S5 min.25*C, S6 max.55, P0 = 1, słynna na forum krzywa grzewcza 3,8 ) [victrix 24 2I +zbiornik 300L)

 

Czy jest sens na takie rozbicie temperatur na komfortową i ekonomiczną:

7.30-9.00 K [21*C]

9-15 E [19*C]

15-22 K [21*C]

22-7.30 E [19*C]

 

CZy zawęzić do mniejszej liczby zakresów?

/Coś mam przeczucie, że gaz mnie "zeżre"/ :]

 

właśnie zmieniłem temp : na Ekon.: 19,5, Komf.:20,2

Dziś w sumie pierwszy raz grzałem, bo pomieszkuje od 2 dni.

od 6 do 19 zeżarło mi 7m3 gazu. Mam nadzieje, że jak się dom trochę nagrzeje będzie mniej. Kocioł mi cały czas "pyrkoli", włąsnie sprawdzilem temp. zasilania c.o. : 29*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hmm... a jeśli zacznę grzać kominkiem to mi sterownik pokojowy kocioł odłączy a jesli go nie będzie to pogodówka będzie odczytywać dane z zewnątrz i dalej będzie kocioł załączony. Dobrze rozumiem?

Jeśli masz kominek z płaszczem wodnym, to najprościej w czasie palenia przełącz CAR/kocioł na tryb lato. Ja mam zrobione tak, że w chwili gdy rusza pompa od kominka to komunikacja z kotłem gazowym jest przerywana przy pomocy przekaźnika, dodatkowo mogę decydować czy zasilać oba układy, czy tylko jeden z nich. Praktycznie palę tylko we wczesnych okresach przejściowych i zazwyczaj zasilam tylko grzejniki temp. do 65*C. Jeśli masz zwykły kominek i rozprowadzasz ciepłe powietrze kanałami to zostaje tylko ręczne przełączanie na tryb Lato. Jeśli nie masz rozprowadzenia na inne pomieszczenia, to będzie spadała temp. w pozostałych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zaczniesz palić w kominku to zrobi się cieplej w chałupie więc grzejniki czy podłogówka będzie gorzej oddawała ciepło co spowoduje wzrost temperatury powrotu do kotła a to z kolei doprowadzi do wyłączenia palnika ...

ale w praktyce trwa to znacznie dłużej niż wyłączenie kotła realizowanego za pomocą cz.temp.wewnętrznej. Grzejniki zamkną się na termostatach bardzo szybko i nie będzie odbioru, ale z podłogówką bez termostatów, to już tak szybko nie będzie. Każdemu jednak chodzi raczej o to, aby zaoszczędzić trochę na gazie, więc dlatego stosuje alternatywne źródło ciepła.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz, to masz w większości grzejniki i kilka kondygnacji ogrzewanych.. Jednym sterownikiem i tak tego nie ogarniesz i niektóre pomieszczenia z dużym. prawdopodobieństwem miałbyś niedogrzane. Do samego kotła, bez DIM i podziału na strefy, więcej sterowników niż jeden nie podłączysz..Jeśli jednak chciałbyś sterownik, to najlepiej bezprzewodowy i stawiasz gdzie ci pasuje i gdzie masz najzimniej, albo tam gdzie w danym momencie przebywasz i chcesz mieć cieplej . Kiedyś (i to by było rozwiązanie dla ciebie) w ofercie Immergasa był taki sterownik dwustrefowy RADIO TYBOX 820 (810 był jednostrefowy), gdzie były dwa sterowniki bezprzewodowe i jeden odbiornik który podłączało się do kotła, ale teraz nie widzę go w ofercie. (widzę że jest dostępny w necie np http://www.dobregrzejniki.pl/product_info.php?products_id=1024 ). Teraz jest coś takiego http://pl.immergas.com/options/termostaty/dd_podstawowa/tybox920.htm i do tego potrzebne by było po jednym na strefę to http://pl.immergas.com/options/termostaty/dd_podstawowa/dd_3x_6x.htm tylko nie wiem jak cenowo to wyjdzie. CAR bezprzewodowy jest cholernie drogi, ale możesz zastosować jakiś zwykły bezprzewodowy on/off z ustawianą histerezą, tylko że wtedy nie ustawisz przedziałów czasowych dla CWU i kilku innych mało istotnych funkcji no i nie będzie pełnej modulacji i kocioł będzie grzał temp. jaką mu nakaże cz.pogodowa lub ustawiona temp na kotle. Podłogówką powinien sterować mieszacz, bo na grzejniki będziesz dawał wyższą temp. niż potrzebuje podłogówka. Jak chcesz ciągnąć kabelek do zwykłego CARa to musisz zobaczyć gdzie najszybciej się u ciebie wychładza. Zazwyczaj jest to piętro. Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem tego kotła wraz ze sterownikiem TYBOX.

 

Powierzchnia domu to 300 mkw a w instalacja jest oparta na grzejnnikach (bez termostatów).

Serwisant ustawił temperaturę wody w grzejnikach na 43 stopnie - piec pracuje non-stop, a grzejniki ledwo ciepłe.

Powiedzcie w jaki sposób zmienia się tą temperaturę (w instrukcji nie jes to napisane, a zapomniałem jak mi pokazywał:mad:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant ustawił temperaturę wody w grzejnikach na 43 stopnie - piec pracuje non-stop, a grzejniki ledwo ciepłe.

Ale zimno Ci czy tylko przeszkadza Ci, że grzejniki ledwo ciepłe?

 

Powiedzcie w jaki sposób zmienia się tą temperaturę (w instrukcji nie jes to napisane, a zapomniałem jak mi pokazywał:mad:).

Na kotle pokrętło od CO (to po prawej).

Edytowane przez teres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,Powiedzcie w jaki sposób zmienia się tą temperaturę (w instrukcji nie jes to napisane, a zapomniałem jak mi pokazywał:mad:).

a właśnie że w instrukcji jest napisane, na str.14. Kto jak kto, ale Immergas ma wszystkie instrukcje kompletne i zrozumiałe i na dodatek nie robi tajemnicy jeśli chodzi o ustawianie parametrów serwisowych, tak jak to się dzieje w przypadku niektórych innych producentów.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo serdecznie. Od niedawna jestem posiadaczem kociołka Victrix 24+zasobnik CWU 100l. Dom 130m2, ogrzewanie w całości podłogówka. Przeczytałem całe forum i mam do Was takie pytanko. Dokupiłem sterownik Eurostera 2026 i wyczytałem z postów, że dobrze by było założyć czujnik temperatury na zewnątrz. I czy jeśli zrobię go sobie samemu to czy będzie on współpracował ze sterownikiem? Czy lepiej zainwestować w CAR V2? I jaką najlepiej ustawić temperaturę wody w podłogówce? Edytowane przez patrykf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)I czy jeśli zrobię go sobie samemu to czy będzie on współpracował ze sterownikiem?(...)

Będzie współpracował z kotłem ustawiając temperaturę wody względem temperatury zewnętrznej (ze sterownikiem pokojowym nie ma to nic wspólnego).

 

Czy lepiej zainwestować w CAR V2?

CAR V2 umożliwi Ci regulację i podgląd pracy kotła bez konieczności schodzenia do kotłowni - mi to nie było potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie o AUTOADAPTACJĘ, czy jeżeli załączę tą funkcję to sterownik sam dobierze optymalną krzywą grzewczą w zależności od pogody na dworze i temperatury wewnątrz budynku. Jeżeli tak to dlaczego ta funkcja nie jest załączona fabrycznie i dlaczego wszyscy tak się jej wystrzegają (nie polecają)

Chyba będę musiał ją wypróbować. Dzisiaj ostro wieje, temp. +4 C i przy krzywej 5.0 nie chce mi dobić od rana do 20,0 C w budynku.

Czy macie jeszcze jakiś pomysł co można nastawić aby szybciej zbliżała się temp. do 20 bo na sterowniku cały czas 19,2-19,3 C (chyba nic się nie zepsuło). Piec grzeje z temp.44 , na powrocie 39. Proszę o podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie o AUTOADAPTACJĘ, czy jeżeli załączę tą funkcję to sterownik sam dobierze optymalną krzywą grzewczą w zależności od pogody na dworze i temperatury wewnątrz budynku. Jeżeli tak to dlaczego ta funkcja nie jest załączona fabrycznie i dlaczego wszyscy tak się jej wystrzegają (nie polecają)

Chyba będę musiał ją wypróbować. Dzisiaj ostro wieje, temp. +4 C i przy krzywej 5.0 nie chce mi dobić od rana do 20,0 C w budynku.

Czy macie jeszcze jakiś pomysł co można nastawić aby szybciej zbliżała się temp. do 20 bo na sterowniku cały czas 19,2-19,3 C (chyba nic się nie zepsuło). Piec grzeje z temp.44 , na powrocie 39. Proszę o podpowiedź

 

Może masz po prostu duże straty? Wychłodzony budynek? Jaką masz wentylację, grawitacyjną? Mówisz, ze mocno wieje, może zasysa Ci duże ilości zimnego powietrza do środka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz po prostu duże straty? Wychłodzony budynek? Jaką masz wentylację, grawitacyjną? Mówisz, ze mocno wieje, może zasysa Ci duże ilości zimnego powietrza do środka?

 

Dom jest nieocieplony, budynek z lat 60, ale chciałbym skupić się nie na przyczynie ale jak temu zaradzić

Czy ktoś mógłby potwierdzić jak działa ta AUTOADAPTACJA

Dziwię się trochę że nie ma tu na forum przedstawiciela firmy IMMERGAS który służyłby radą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączę i wypróbuję, tylko muszę znaleźć odpowiedni moment żeby być w domu i poobserwować co się dzieje.

Wczoraj wieczorem ok.17.00 wszystko wróciło do normy jak dałem krzywą grzewczą na 6.0, o 23 zmieniłem krzywą z powrotem na 5.0 jak było dotychczas - dzisiaj wieje jeszcze bardziej na zewnątrz cieplej bo 6 C a temp.wewn. od rana 19.9 C :rolleyes: czyli blisko żądanej 20.0 C

Optymalnym dla mnie byłoby gdyby piec w miarę szybko dogrzewał do żądanej temp. i następnie na min. mocy ją podtrzymywał.

 

tak w skrócie

strona 29 instrukcji CAR V2

- AUTO A (autoadaptacja); fabrycznie ustawiona na OFF. Funkcja powoduje automatyczne dopasowanie wartości parametru OFFSET przez CARV2 tak, aby obliczeniowa temperatura wody w kotle pozwalała na utrzymanie żądanej temperatury pomieszczenia na ustalonym poziomie.

strona 28 instrukcji CAR V2

- OFFSET (stała regulacji), ustawialna (od -15°C do +15°C) stała wartość, o jaką korygowana jest wartość obliczeniowa temperatury wody w kotle wynikająca z krzywej grzewczej w przypadku podłączenia sondy temperatury zewnętrznej (patrz rys. 24); ustawienie fabryczne: 0°C.

UWAGA: Jeśli włączona jest funkcja autoadaptacji, w wyniku jej działania wartość OFFSET będzie zmieniana automatyczne.

 

ass.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupić kocioł Immergas Victrix 12kw i mam problem z połączeniem kotła z systemem kominowym. Mam system Schiedla Avant, ale nie wiem jaki zestaw zastosować, podaję link do tych zestawów przyłączeniowych http://vulcania.pl/638379/immergas-victrix-12-kw-eco-plus-100-3-022119-o100-tania-wysylka (linki do zestawów przyłączeniowych pod zdjęciem kotła) Wiem, że nie powinienem stosować systemu "rura w rurze" bo ten komin tego nie potrzebuje, no ale coś wybrać trzeba, tylko co? Proszę o pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupujesz zestaw do szachtu 60/100 http://vulcania.pl/464292/immergas-zestaw-do-szachtu-60-100-typu-s i tylko ten odcinek od kotła do twojego komina jest rura w rurę, do tego musisz dokupić samą pojedynczą rurę spalinową na uszczelkach http://vulcania.pl/246845/immergas-rura-prosta-60-1m-k-012144 , którą wpuścisz w swój ceramiczny, do tej rury montuje się skręcane na opaski, takie blaszki ustalające np takie http://vulcania.pl/246725/immergas-opaska-centrujaca-do-rur-60-zestaw-3-szt-3-012146, które po wpuszczeniu w ceramikę ustawią rurę na środku, jak poszukasz to są też inne tańsze. Pamiętaj aby zrobić lekki spadek od komina do kotła (dlatego kolano na 87*) Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

po kolei

1.zestaw koncentryczny poziomy 60/100 jeżeli chcesz wypuścić przez ścianę zewnętrzna rura 100-wewnętrzna 60

2.zestaw koncentryczny pionowy 60/100 jeżeli chcesz wyprowadzić przez dach zewnętrzna rura 100-wewnętrzna 60

3.zestaw do szachtu 60/100, zestaw do szachtu 80/125 rura w rurze prowadzą do szachtu i tam już jedna do spalin patrz obrazek

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://einstel.pl/public/assets/kominy_schiedel/SP_N/obrazek-system-jednoscienny-1-zaznaczenie-jednscienny-SP-N.jpg&imgrefurl=http://einstel.pl/pl/p/Pakiet-kominowy-jednoscienny-do-kotlow-turbo-i-kondensacyjnych-6,60-mb-Schiedel-SP-N/541&h=614&w=620&sz=85&tbnid=4CleNV7I1SE09M:&tbnh=90&tbnw=91&zoom=1&usg=__ydAyZyTe6ozc869PjHQcfxVrGdg=&docid=3a0LI1yV6KVjvM&sa=X&ei=BnWgUtryOoaTtQaCgIGgBA&sqi=2&ved=0CEgQ9QEwBQ

4.zestaw rozdzielczy 80 + 80, czyli osobna rura do wylotu spalin i osobna do zasysania powietrza

Ja właśnie tak mam zasysam powietrze z zewnątrz budynku i wylot spalin przez dach wszystko pojedyncze rury)

A wszystko znajdziesz tutaj http://pl.immergas.com/media/6._poradnik_kominowy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...