Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

No tak, że też na to nie wpadłem. wcześniej miałem S5 trochę wyższą (23 oC dla 22 oC ustawionych dla pomieszczenia) i ostatnio zmieniłem ją na 20 oC. Może to było powodem całego zajścia. Przestawię S5 na CAR i zmienię parametry krzywej o OFFSETu dla nowych temperatur, zobaczymy jak sprzęt zareaguje. Tylko tak sobie myślę, że chyba dać krzywą trochę niższą niż wyznaczona z arkusza żeby uniknąć taktowania. Przestawiłem też BUILD na 7 bo zauważyłem, że przy wyższych wartościach piec wyłączał palnik po przekroczeniu zadanej temp. o jakieś 0.3 stopnia a czasem i 0.5.

Ciekawe czy uda się w końcu ustawić tak parametry, żeby ich więcej nie dotykać?

 

P.S.

Jeszcze odnośnie C.W.U. - montixe, myślisz że P0.0 lub P0.1 będzie lepszy od P0.2? Przestawiłem bieg pompy na II i trochę długo dogrzewa to 10 oC przy P0.2, no i jedzie na wysokich temperaturach na początku . Mam ustawioną temp. C.W.U. na 52 oC (mam zawór termostatyczny więc wolniej ubywa ciepłej wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak miałeś wcześniej (w niższych temp. zewn) dobrze, to nie zmieniaj całej krzywej i offsetu, nie obliczaj nowej krzywej w arkuszu, bo dla innych parametrów S5, arkusz poda całkowicie inna krzywą, a ty masz podnieść tylko jej początek. Fakt, moja wina, bo nieprecyzyjnie się wyraziłem w poprzednim poście odnośnie podstawiania w arkuszu. Masz sobie wprowadzać zmiany S5 dla twojej obecnej krzywej, ale w tabeli OTC (da się zrobić z ręki, bo nie jest zablokowane ;) )

odnośnie CWU, ( też mam pompę na 2-gim biegu) : na P0/1 też będzie grzało długo, bo grzeje niższą temp., najkrócej, ale częściej będzie grzało na P0/0, ponieważ dogrzewa tylko o wartość 3*C i grzeje temp. ok 70*C, ale ta temp. też zależna jest od wartości temp. do jakiej chcesz grzać zasobnik (po czasie w miarę wzrostu temp. wody w zasobniku, oczywiście obniża temp. grzania). Gazu idzie podobnie, ale zyskujesz na komforcie (bo nigdy nie odczujesz spadku 1-3*C, a np 7* czy 9*C już tak i trzeba kręcić kurkiem od prysznica) . Jednocześnie, możesz przy tej nastawie obniżyć zadaną i utrzymywać niższa temp. w zasobniku np. 42- 45*C zamiast 52*C, w ten sposób zyskujesz trochę, bo są mniejsze straty na zasobniku, a na komforcie, tak jak pisałem, nie tracisz :)

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, teraz wszystko jasne, przeprowadzę kolejne testy dzisiaj wieczorem i dam znać. A wiesz może co to jest "tryb słoneczny"? Przy P0.0 i P0.1 jest nieaktywny, a przyznam się że, c.w.u. mam podłączone do dodatkowej wężownicy w zbiorniku 300L pompy ciepła (IMMERWATER 300 v2) i w zasadzie, w okresie przejściowym mogę grzać c.w.u. gazem i/lub prądem więc można potraktować tą pompę jako obwód paneli słonecznych ( z punktu widzenia kotła). Tylko interesuje mnie właśnie ten tajemniczy "tryb słoneczny. Jeśli chodzi o c.w.u. to faktycznie przestawię z P0.2 na P0.0 i obniżę temperaturę do np.45*C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy solarach i innych alternatywnych źródłach , zasadne jest utrzymywanie nastawy P0/2 , gdzie jak to piszą "funkcja solarna jest aktywna". Nazwa "funkcja solarna" w VICTRIX-ach, to taki zabieg marketingowy, a jednocześnie nastawa genialna w swojej prostocie, bo tu chodzi tylko o to, że jeśli jest taka duża histereza, to solar pracujący, nigdy nie pozwoli na spadek temp. wody w zasobniku poniżej 10*C w stosunku do zadanej. Dla porównania, sprawa funkcji solarnej w modelach typu Superior, wygląda tak, że jest cz. temp. wody na wejściu do kotła, który gdy odczyta, że temp. CWU jest wyższa lub równa zadanej w momencie żądania pracy CWU, to kocioł nie załączy się, a ponieważ w tym modelu CWU idzie zawsze przez kocioł, więc zawór mieszający (ograniczający temp. do max 65*C), należny zamontować już przed wejściem do kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w zimie, kiedy używam tylko VICTRIX'a do c.w.u. ustawiam P.0.0, a w okresie przejściowym kiedy używam i kocioł i pompę ciepła ustawiam P.0.2 i po sprawie. W lecie nie ma problemu bo wyłączam kocioł, zakręcam gaz i używam tylko pompy (notabene 2x tańszej niż gaz)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam do was takie pytanie.

Planuje zakup kotła VICTRIX X 12 do tego jakiś zasobnik 150L cwu. Co oprócz kotła muszę zakupić ?

- VICTRIX X 12

- sterownik CAR V2 + sonda zew

- zasobnik

- zestaw przyłączeniowy (jak on się nazywa ?)

- czy potrzebne są jakieś zestawy żeby podłączyć kocioł do komina ? (mam komin schiedel dual przystosowany do kondensatu)

- czy do cyrkulacji cwu (mam 3 rurkę) potrzebuje zakupić dodatkową pompkę, jeżeli tak czy mogę nią sterować przez CAR v2 (ustawienia czasowe on/off)

 

Dodatkowo chciałem się jeszcze dowiedzieć jak jest z ustawieniem antylegionella (okresowe podgrzewanie zbiornika pow 60C), działa tak jak w instrukcji tzn raz w tyg o 2:00 ?

Czy naczynie wyrównawcze nie jest za małe w tym kotle 5,2L wszędzie indziej 12L ?

Czy ktoś się podzieli informacja ile kosztuje coroczny autoryzowany przegląd kotła jak wszystko jest ok ?

Edytowane przez pstr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki można podłączyć? musi być Immergas czy może jakiś inny?

Już pisałem o tym, ale dobra co mi tam.

Sonda musi mieć taką samą charakterystykę jak IMMERGAS-owska. Od innego kotła nie dopasujesz, a oryginalny jest bardzo drogi w zakupie i nie warty swojej ceny, bo jest tam tylko sensor i obudowa. Możesz zrobić sobie sam taką czujkę pogodową. Poszukaj gdzieś w sklepie z elektroniką, a najprościejj w internecie, sensor KTY 81/110 (koszt ok 2zł), i połącz go z przewodem i schowaj w małej elektrycznej hermetycznej puszcze natynkowej, albo jakiejś innej, ale takiej żeby nie nabrała wody (ja w ten sposób zepsułem oryginał, nalała się woda i zamarzło w zimie urywając nóżkę sensora). Najlepiej i najprościej do nóżek sensora, które są dość cienkie, dolutować kawałki przewodu i zabezpieczyć to koszulką termokurczliwą i to w puszce połączyć za pomocą kostki elektrycznej do właściwego przewodu, który podłącza się do odpowiedniego zacisku w kotle. Kosztowo zamkniesz się w 10-15 zł, a efekt ten sam. Tu masz wskazówki dot. umiejscowienia sondy na budynku i jaki używać przewód >> http://pl.immergas.com/media/3014083_instrukcja_pl.pdf

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem o tym, ale dobra co mi tam.

Sonda musi mieć taką samą charakterystykę jak IMMERGAS-owska. Od innego kotła nie dopasujesz, a oryginalny jest bardzo drogi w zakupie i nie warty swojej ceny, bo jest tam tylko sensor i obudowa. Możesz zrobić sobie sam taką czujkę pogodową. Poszukaj gdzieś w sklepie z elektroniką, a najprościejj w internecie, sensor KTY 81/110 (koszt ok 2zł), i połącz go z przewodem i schowaj w małej elektrycznej hermetycznej puszcze natynkowej, albo jakiejś innej, ale takiej żeby nie nabrała wody (ja w ten sposób zepsułem oryginał, nalała się woda i zamarzło w zimie urywając nóżkę sensora). Najlepiej i najprościej do nóżek sensora, które są dość cienkie, dolutować kawałki przewodu i zabezpieczyć to koszulką termokurczliwą i to w puszce połączyć za pomocą kostki elektrycznej do właściwego przewodu, który podłącza się do odpowiedniego zacisku w kotle. Kosztowo zamkniesz się w 10-15 zł, a efekt ten sam. Tu masz wskazówki dot. umiejscowienia sondy na budynku i jaki używać przewód >> http://pl.immergas.com/media/3014083_instrukcja_pl.pdf

 

sondę wykonałem według twoich podpowiedzi.

podłączyłem ją do pieca razem ze sterownikiem Tybox 117, zaświeciła się dioda z symbolem krzywej grzewczej ale piec dalej reagował tylko na sterownik.dziś odłączyłem sterownik, podłączyłem zworę na styki i zaczął piec działać na krzywej ale chciałbym także podłączyć ten sterownik. można temu jakoś zaradzić?

i jeszcze pytanie jak najlepiej wybrać krzywą i czy można "zmusić" piec aby zaczął grzać nawet przy wysokiej temp na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ponawiam pytanie bo przez miesiąc czasu nikt na nie nie był w stanie odpisać:

 

Witam.

Mam już zakupiony kocioł Immergas VICTRIX X 24 2 I v2011. Mam pytanie, bo w ofercie jest dostępna dodatkowa płytka przekaźnikowa (numer kat. 3.015350), czy ktoś z forumowiczów wie lub ma podłączone przez tą płytke sterowanie zaworem 3-drożnym?

W planie mam podłogówkę praktycznie w większości ale garaż i pomieszenie gospodarcze oraz piwnice chcę zrobić na grzejnikach. W związku z tym dojdzie doatkowa pompa oraz zawór 3-drożny sterujący mieszaczem i chciałbym aby był on sterowany bezpośrednio z kotła. Słyszałem że w Viessmanie czy DeDietrich'u da się to zrobić właśnie przez dołozenie dodatkowej płytki do kotła.

Wiem że można kupić oryginalny DIM v2 tyle że cena takiej skrzynki (w której są 2 pompy z rurkami i płyta sterująca) to jakieś nieporozumienie, żeby taki rozdzielacz strefowy kosztował więcej od kotła. Za dużo mniejsze pieniądze można kupić naprawdę wypasioną, modulowaną pompę np. Wilo Yonos pico + np. zawór 3-drozny Afriso HRE ze sterowaniem Afriso ARM343. Pozostaje tylko właśnie aby kocioł mógł sterować tym zaworem. A może zastosować zewnętrzny sterownik np. Euroster 11M?

Sterowanie poszczególnych pomieszczeń podłogówki będzie na sterownikach Salusa + siłowniki Salus na poszczególnych pętlach. W takim układzie chyba nie potrzebny będzie mi CAR v2? Czy mogę podpiąć do kotła sam czujnik temperatury zewnętrznej (opisany już w wersji za 2PLN przez kogoś na forum) i kocioł z tym czujnikiem będzie pracował według krzywej grzewczej?

 

Z góry dzięki za wszystkie rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sondę wykonałem według twoich podpowiedzi.

podłączyłem ją do pieca razem ze sterownikiem Tybox 117, zaświeciła się dioda z symbolem krzywej grzewczej ale piec dalej reagował tylko na sterownik.dziś odłączyłem sterownik, podłączyłem zworę na styki i zaczął piec działać na krzywej ale chciałbym także podłączyć ten sterownik. można temu jakoś zaradzić?

i jeszcze pytanie jak najlepiej wybrać krzywą i czy można "zmusić" piec aby zaczął grzać nawet przy wysokiej temp na zewnątrz.

kolego

sonda zewnętrzna ustala temp. jaką będzie grzał kocioł, a komendę załączenia wydaje sterownik. Co chcesz osiągnąć? Co za problem zmusić kocioł do pracy przy wysokich temp zewnętrznych ? Przecież to TYBOX decyduje o uruchomieniu kotła jeśli temp wewnątrz budynku nie jest osiągnięta. Ustaw TYBOXa na pracę z histerezą czyli parametr 2-08 ustaw na "TOR" i wybierz histerezę jaką chcesz (jeśli wybierzesz np 0,4 i zadasz temp w domu 20*C to start grzania będziesz miał 19,8* a stop 20,2*C) , Przy pracy PI, TYBOX chodzi wg pewnego algorytmu i próbuje uczyć się domu, ale z praktyki wiem, że ta nauka średnio mu wychodzi i zazwyczaj pomieszczenia są niedogrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam serdecznie,

do naszego domu pow uzykowa 117m wybraliśmy piec Immergas X 2.

Kotłownia ma szer 130cm i z jednej strony stanie pralka 60cm, a z drugiej zasobnik Immergas 100 lub 160.

Pytanie czy piec można zainstalować bezpośrednio nad zasobnikiem??

nie będzie żadnego problemu z podłączeniem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. danych z tabeli zawartej w cenniku na str. 185

 

  • CAR - nie współpracuje z Victrix X 2 v 2011 i nie jest już dostępny w oficjalnej sprzedaży
  • CRD - pod tabelą jest napisane:UWAGA: sterowniki typu CRD nie mogą być podłączane do kotłów przy sterowaniu pogodowym (z podłączoną sondą zewnętrzną).
  • CAR V2 - jest dedykowany do Victrix X 2v 2011

tak, to "to" jest czujnikiem zewnętrznym do w/w kotła

 

a tu wspomniana tabela z cennika

cennik.jpg

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...