Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Na chwilę obecną mogę powiedzieć , że komfort cieplny się zwiększył. Nie testowałem jeszcze nowych ustawień.

a tak tylko z ciekawości, .... więc co takiego (jaka zmiana) spowodowało zwiększenie komfortu ?

43 st.C parametr, który kocioł nie może przekroczyć przy krzywej 2 i temperaturze zewnętrznej około 3 st.C

tego kompletnie nie rozumiem. Sądziłem że chodzi o parametr kotła S6, który ogranicza temp. maksymalną bez względu na krzywą. Z tymi krzywymi, to też odnoszę wrażenie, że nie wiesz do końca, o co chodzi

Zastanawiam się na podniesieniu temperatury zasilania na podłogówce do 35 st.C. Wtedy szybciej nagrzeje mi się parter, wyłączy podłogówkę, po czym piec podniesie temperaturę do 43 stopni i zasili szybciej kaloryfery. Zaznaczam jak działa podłogówka to na kaloryfery idzie taka sama temperatura tj około 31-33 st. C. Podłogówka nagrzeje się do 22,7 następuje wyłączenie niskiej i piec startuje do 43 stopni zasilając kaloryfery do żądnej temperatury Notabene wcześniej włączył wysoką sygnał z Tyboxa.

jak to zrozumieć, że "piec podniesie temperaturę", albo "po wyłączeniu niskiej startuje do 43*C"? Na MODUL OFF, kocioł bezwzględnie ma grzać cały czas taką samą temperaturą, jaka wynika z krzywej w danym momencie. A to, dlaczego idzie taka sama temp. na grzejniki w trakcie pracy obu układów i jak sobie z tym poradzić, napisałem w pierwszym poście do ciebie.

Znajdź trochę czasu i przeczytaj ten temat, a przekonasz się, że są rzeczy, które tylko ci się wydaje, że rozumiesz . ;)

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może zaczniemy od początku. Osoba, która ustawiała mi piec /serwisant wprowadził mnie w błąd co do ustawień. Opiszę po kolei co zrobiłem

Wszedłem w meni Car v2 = code= 1122 i przestawiłem parametr MODUL z ON na OFF.

Przełączniki w DIM dla tego kotła i sterownika CAR v2, w moim przypadku, były ustawione tak:

S25; 1=ON

S25; 2=OFF

S25; 3=OFF

 

S26; 4=ON

S26; 5=OFF :yes::yes::yes: Przełączyłem tak jak zasugerowałeś na ON

S26; 6=OFF

 

S27; 7=OFF lub ON (sposób inicjacji mieszacza)

S27; 8= nie używane

S27; 9=OFF

 

Do CAR V2 mam dołączony czujnik zewnętrzny, krzywa na 2, temperatura zasilania na podłogówce R12 na 2 co daje 29 st.C. Nie przestawiłem dalszych funkcji sugerowanych przez ciebie, ponieważ chcę zaobserwować jakie zmiany zaszły po dokonanej wstępnej regulacji. W dniu jutrzejszym zacznę dalej ustawiać parametry Dimens/Build na ustawieniu 1. Czekam na dalsze wskazówki. Z góry Bardzo dziękuje.:yes::yes::yes::yes::yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz wszystko jasne :). Serwisant nie wprowadził Cię w błąd. Oni czasem po prostu nie mają wiedzy jak co poustawiać , albo mają to gdzieś, przecież nie oni będą tam mieszkać i płacić rachunki. U mnie też wszystko zostawił na ustawieniach fabrycznych.

Najistotniejsza u ciebie była zmiana na MODUL OFF.

A wiesz jaką temp. powinny być zasilone grzejniki, a jaką podłogówka przy -20*C na zewnątrz, tak aby utrzymać temp. w domu, ktoś obliczał straty budynku, czy było dobierane na "oko" ? Płyty elektronicznej kotła nie programowałeś na swoje ustawienia, temp. max zasilania masz ustawione fabrycznie na 85*C a temp. min. zasilania tak jak mówiłeś masz 30*C ? To by tłumaczyło tak niską krzywą.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przełączeniu na Modul OFF widać zmianę taką na którą oczekiwałem. Temperatura na picu około 43 stC przy temp. ok 4 st C Dzisiaj jeszcze obserwuje zachowanie pieca. Po zamieszczeniu wpisu podniosłem temperaturę na ogrzewaniu podłogowym potęciometrem R 12 na 35 st.C. Podłoga po pewnym czasie zrobiła się ciepła.Powrót wody na listwie też był ciepły Na parterze mam 6 pętli po 100 metrów.

- Nie wiem jaką temp. powinny być zasilone grzejniki, a jaką podłogówka przy -20*C na zewnątrz, tak aby utrzymać temp. w domu

-Nikt nie obliczał straty budynku, /Chyba że myślisz o świadectwie energetycznym do którego nie zaglądałem /

- Płyty elektronicznej kotła nie programowałem nie mam o tym zielonego pojęcia, prawdopodobnie ustawienia są są fabryczne:(

Dzisiaj od godz.9.00 do 22.20 piec załączył się na 1 godz. Temperatura w domu stabilna. do chwili obecnej/ Za dwa dni napiszę o zużyciu gazu. Zobaczymy , które ustawienie było bardziej oszczędne. Zauważyłem że zużytego gazu z tych 7 metrów około 1.5 metra idzie na podgrzanie wody. wody. przy 4 stopniach na zewnątrz jaką temperaturę masz na piecu, jaka masz krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że zużytego gazu z tych 7 metrów około 1.5 metra idzie na podgrzanie wody. wody. przy 4 stopniach na zewnątrz jaką temperaturę masz na piecu, jaka masz krzywą grzewczą.

Na CWU u mnie zużycie jest podobne. Co do krzywej grzewczej na kotle, to ja mam OTC 5 z offsetem -4, ale ustawienia kotła mam (S5)temp. min. kotła 25*C, a (S6) temp. max 55*C, i to jest krzywa dobrana pod parametry grzejników, co daje temp grzania (do sprzęgła) 38*C przy +4*C na zewnątrz. Natomiast w DIM mam ustawioną krzywą 1.5, czyli w połowie zakresu między 1 a 2 na R12 i przy +4*C na zewnątrz idzie jakieś 28*C w podłogę. W tym przypadku, gdy pracują oba układy jednocześnie, to na grzejniki idzie 38*C, a w podłogę 28*C. Dzięki temu, że zakresem otwarcia mieszacza, steruje druga czujka pogodowa i odpowiednio dobrana krzywa, to aby utrzymać temp. zasilania podłogi na właściwym poziomie, mieszacz bierze wodę z powrotu, a mniej podbiera ciepłej ze sprzęgła.

Więc mamy sytuację:

- po pierwsze, mniej chłodnej wody powrotnej z podłogi idzie do sprzęgła, dzięki czemu kocioł nie podnosi mocy

- po drugie: mieszacz ogranicza pobór ciepłej wody na potrzeby układu podłogi, dzięki czemu wystarcza jej na potrzeby grzejników, więc są zasilane temperaturą, jaką w danym momencie dostarcza kocioł

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełączyłem Dimens/Build ustawienie 1 . temperatura na car V2 podłogówka dzień 22.5 st.C w godz 8.00 - 22.00. temperatura nocna 22.2st.C.Krzywa grzewcza 1.5, Temperatura na zewnątrz minus 5, minus 6, temperatura na piecu 44-45 st.C.Piętro noc 21st C. dzień 22 st.C Zużycie gazu 9 metrów Jeżeli na podgrzanie wody zużywane jest do 2 metrów gazu to wydaje mi się , że jest OK:):):) Zaznaczam jest to ustawienie sob- niedz.. Jutro napisze o ustawieniu Poniedziałek - Piątek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam temat do Montixe,a mianowicie do tej pory jechałem na Modul OFF. Przy temperaturze zewn -2* na piecu miałem 40* grzania, Build- 01. Układ mieszany (dół podłogówka na osobnej pompie w rozdzielaczu Gorgiel, góra grzejniki) i po spadku temperatury zew. góra zaczęła mi się szybciej schładzać. Zużycie gazu ok 7-8 m3/ dobę z c.w.u.

Postanowiłem pokombinować z Modul ON, Build zmieniłem na 10, krzywa i offset dobrany do podobnej temperatury grzania jaka była wcześniej (bo zmieniłem t.max grzania na 55*C)- na piecu wyświetla 39*C.

ustawienia- 01.12.2014:

t.min 25

t.max 55

OTC 4,7

offset -8

build 10

modul on

t.zewn -3

t.grzania na piecu 39

t.komfort (5.30 - 7.00;15.30- 22.00)- 21,2

t.economiczna 20,8

stan licznika gaz 642 godz.17.00

Po zmianach piec zaczął mi się włączać co jakiś czas (sama pompa) szczególnie wtedy jak temperatura otoczenia spadała nawet o 0,1*C. Gdy temperatura spadła ponownie do 21,0 ok 23.15 to piec zaczął grzać z temp.32*C.

Rano dotykam grzejniki- lekko ciepłe, temp powietrza na CAR 20,6*C, a temp. grzania na piecu 36*C przy t.zewn. -3*C, gaz zużycie na rano ok 9 m3....

I teraz pytania:

- jak działa build przy Modul ON, jak ustawić żeby było w miarę dobrze tzn, piec chodził dłuzej na minimalnej mocy

- dlaczego nie grzał z temp 39 jak pokazywało na wyłączonym piecu tylko zaczynał wieczorem od 32 a rano było 36 i temp. powietrza spadła poniżej econ.

- włączanie obiegu pompy po spadku temp powietrza wyczytałem że powoduje sprawdzanie temp na wejściu i wyjściu- przy jakiej różnicy piec włączy grzanie?

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, ja mam nieco inny problem

piec Vitrix 2 24 na dole podłogówka + grzejnik w łazience, w garazu i na schodach, na górze 3 grzejniki+drabinka łazienkowa+podłogówka w łazience.

 

podłogówka zawór dwudrożny Danfoss HP22, pompa Wilo, termostat przylgowy ATC i powrót

centralne pompa Wilo.

 

Na górze w sypialni od północy mamy sterownik car v2, co prawda walczymy z ustawieniami, ale generalnie jest ok.

 

Problem jest z podłogówką, Elektroniczny termometr który kłade przy podłodze pokazuje 19st i nie moge osiagnac wyższej temperatury.

Dodam ze na dole w przedpokoju ma wpiety termostat OCC2 z sondą w wylewce.

I teraz termostat ACC za pompą mogę regulować, obecnie jest 40st, na termostacie OCC2 również 40st. Natomiast podłoga osiąga zaledwie 19st.

Co moze byc przyczyną??

 

Tak wygląda kotłownia:

 

2014-12-03 09.04.18.jpg2014-12-03 09.27.55.jpg2014-12-03 09.28.06.jpg2014-12-03 09.28.29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyscie zmierzyc - porownac temperature na wyjsciu z kotla co (na rurze) z temperatura wskazywana na wyswietlaczu kotla?

Mam wrazenie, ze moj kociol zaniemogl.

Temp. na kotle 33 stopnie, a zmierzona na rurze 25-26. Rok temu mialem spalanie dobowe ok. 4.5 m3, a teraz mam 8.5 m3. Przy -16 na zewnatrz mialem max. spalanie 9.5m3.

Cos jest ewidentnie nie tak.

Uprzedzajac ewentualne zlosliwosci.... okna mam zamkniete. Wentylacja mechaniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Od pół roku używam kotła Vitrix 24kW razem ze sprzęgłem DIM niska i wysoka temperatura.

Na razie chodzi podłogówka na parterze a 3 grzejniki (drabinka, grzejnik w garażu i kotłowni) są na razie skręcone. Na kolejny sezon grzewczy dojdą grzejniki na piętrze.

Trochę się bawiłem i na razie zmniejszyłem bieg pompy w kotle na 2, w DIM niska temp. na 2 i wysoka temp. na 1.

Niestety zaufałem instalatorowi i mam teraz 3 sterowniki na parterze, które sterują siłownikami w rozdzielaczu na pętlach podłogówki.

W takim układzie wszystkie pompy chodzą cały czas, a jak wiadomo są dość prądożerne.

Może uda mi się jakoś z rozdzielacza regulacji (gdzie schodzą się sterowniki i skąd wychodzą przewody do siłowników) wysterować pompą w DIM plus musiałbym dokupić kolejny sterownik dla pompy wysokiej temperatury.

Czytałem wątek i jeśli dobrze rozumiem, krzywą grzewczą wykorzystujecie raczej do bezpośredniego sterowania temperaturą w pokojach.

U mnie chyba temperatura zasilania nie ma aż takiego znaczenia (chociaż ją co chwilę zmieniam), bo nawet jak ustawię wyższą temperaturę zasilania i zamkną się wszystkie układy to będzie będzie ona krążyła na krótkim obiegu, więc dużej straty nie powinno być.

Czy uważacie, że w moim przypadku zastosowanie pogodówki zmieni cokolwiek i warto ją zastosować (koszt samoróbki jest niewielki)?

Wtedy pewnie też będę mógł ustawić tylko podstawowe krzywe opisane w instrukcji i niestety nie będę mógł skorzystać z pliku od @montixe, bo chyba wszystkie offsety i podobne ustawienia są możliwe tylko w przypadku zastosowaniu sterownika CAR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyscie zmierzyc - porownac temperature na wyjsciu z kotla co (na rurze) z temperatura wskazywana na wyswietlaczu kotla?

Mam wrazenie, ze moj kociol zaniemogl.

Temp. na kotle 33 stopnie, a zmierzona na rurze 25-26. Rok temu mialem spalanie dobowe ok. 4.5 m3, a teraz mam 8.5 m3. Przy -16 na zewnatrz mialem max. spalanie 9.5m3.

Cos jest ewidentnie nie tak.

Uprzedzajac ewentualne zlosliwosci.... okna mam zamkniete. Wentylacja mechaniczna.

 

Specjalnie dla Ciebie sprawdziłem. U mnie na kotle 32 stopnie a na rurce zasilającej wychodzącej z kotła mam 31,5*. Tak to u mnie wygląda.

 

Tymczasem zastanawiam się czy nie wprowadzić u mnie grzania czasowego bo... (chyba, że można to inaczej rozwiązać). W dzień mam 21 stopni i nam to w zupełności wystarcza nie chcemy mieć cieplej, ale w nocy gdy temp. spadnie to rano w niektórych pomieszczeniach jest 20,2; 20,3 zanim się wszystko nagrzeje to mija trochę czasu i zastanawiam się czy nie dać, np. w godzinach 3:00-6:00 sterownika na 21,3 zawsze się szybciej załączy a jak nie zdąży nagrzać to przejdzie w tryb "dzienny" i będzie grzał do 21. Co Wy na to? Zda to egzamin?

Teraz mam na kotle 32 stopnie i jedną kreskę koło świeczki, do tej pory raczej miałem tylko świeczkę, rzadko kiedy włączała się kreska.Jak u Was to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz nad ranem chłodniej ? Masz na noc ustawiona jakąs temperature ekonomiczną, czy to niższa, nocna temperatura tak wychładza ?

 

Co do mocy - poki co mam "na sztywno" ustawione 32C, grzeję 8h dziennie, po po paru godzinach od startu kocioł pracuje na paramatrach 32/26 c i wówczas mam tylko świeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sama świeczka została po dwóch godzinach. Cały czas mam stałą temp. ale nocka tak wyziębia. Mam ustawione na 21* i jak spadnie do 20,7 to się załącza kocioł, ale.... zanim się nagrzeje to już spada do 20,5 oczywiście nie zawsze tak jest zależy od tego kiedy spadnie temp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz nad ranem chłodniej ? Masz na noc ustawiona jakąs temperature ekonomiczną, czy to niższa, nocna temperatura tak wychładza ?

 

Co do mocy - poki co mam "na sztywno" ustawione 32C, grzeję 8h dziennie, po po paru godzinach od startu kocioł pracuje na paramatrach 32/26 c i wówczas mam tylko świeczkę.

To jaką temp. osiągasz po 8h godzinach grzania? U Ciebie przez noc nie spada temp skoro grzejesz tylko w dzień?

 

U mnie grzanie od 9:00 do teraz, temp. na kotle 31* i ani jedna kreska w górę nie poszła na sterowniku. Jak 20,5 było tak 20,5 jest.

Edytowane przez mest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...