Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Wpadłem na pewien pomysł, ale musicie zweryfikować moje myślenie. Na górnej belce mam rotametry,a na dolnej też pokrętła, które też mam otwarte wszystkie na maxa, ale jak skręcam te pokrętła na dole to odzyskuję ciśnienie i wtedy na innych pętlach mogę sobie zwiększyć przepływ. Czy... jak, np. odkręcę rotametr na przepływ 2l/min (mniejsze pomieszczenia) i skręcę na dolnej belce tak żeby pokazywał 0,50 l/min to wyjdzie mi na to samo? Oczywiście nie ruszając już rotametru na górze. Po prostu pokrętłem na dolnej belce zmniejszam przepływ, co jest widoczne na rotametrze. Czy wyjdzie mi na to samo?

Nie wiem czy dobrze przekazałem o co mi chodzi.

Edytowane przez mest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wpadłem na pewien pomysł, ale musicie zweryfikować moje myślenie. Na górnej belce mam rotametry,a na dolnej też pokrętła, które też mam otwarte wszystkie na maxa, ale jak skręcam te pokrętła na dole to odzyskuję ciśnienie i wtedy na innych pętlach mogę sobie zwiększyć przepływ. Czy... jak, np. odkręcę rotametr na przepływ 2l/min (mniejsze pomieszczenia) i skręcę na dolnej belce tak żeby pokazywał 0,50 l/min to wyjdzie mi na to samo? Oczywiście nie ruszając już rotametru na górze. Po prostu pokrętłem na dolnej belce zmniejszam przepływ, co jest widoczne na rotametrze. Czy wyjdzie mi na to samo?

Nie wiem czy dobrze przekazałem o co mi chodzi.

 

Masz jakiś dziwny ten rozdzielacz, albo rotametry.

U mnie czy kręcę rotametrem czy zaworem na dole to nie ma znaczenia, efekt taki sam, tyle, że rotametrem bardziej dokładnie.

 

Chyba już to robiłeś, ale czy możesz wstawić zdjęcie tego rozdzielacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo - gaz jest nawanniany celowo. ma śmierdzieć i śmierdzi :rolleyes:

 

r19 - nie zgodze się odnośnie tej belki. tak jak pisałem wcześniej na moim rozdzielaczu mam siłowniki lecz kilka obwodów mam zrobionych na zwykłaych zaworach (takie plastikowe kapturki) na wypadek gdyby wszystkie obwody się zamkły to na tych mam byfor, zeby kocioł się nie wyłaczył (zbyt ciepły powrót). do sedna - w tamtym sezonie jak mi hydraulik powiedział żeby sobie tymi kapturkami regulować to efekt można powiedzieć był taki sobie. W tym roku odkręciłem górę na maksa a kręciłem dołem. dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo - gaz jest nawanniany celowo. ma śmierdzieć i śmierdzi :rolleyes:

 

r19 - nie zgodze się odnośnie tej belki. tak jak pisałem wcześniej na moim rozdzielaczu mam siłowniki lecz kilka obwodów mam zrobionych na zwykłaych zaworach (takie plastikowe kapturki) na wypadek gdyby wszystkie obwody się zamkły to na tych mam byfor, zeby kocioł się nie wyłaczył (zbyt ciepły powrót). do sedna - w tamtym sezonie jak mi hydraulik powiedział żeby sobie tymi kapturkami regulować to efekt można powiedzieć był taki sobie. W tym roku odkręciłem górę na maksa a kręciłem dołem. dużo lepiej.

 

Ale w jakim sensie lepiej? Przepływy masz większe? Bo ja serio różnicy nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olleo

pytałeś o histerezę, jeśli masz MODUL ON, to niezależnie jak ustawisz Dimens/ Build, to start i stop palnika na konkretne grzanie będzie zawsze taki sam start 0,3*C poniżej zadanej a Stop chyba 0,2*C powyżej (o ile dobrze pamiętam, bo od kilku sezonów mam Modul OFF), w między czasie chodzi czasem pompa i czasem na chwilę załącza się palnik i system pracuje zdaje się w oparciu o temp. zadaną i odczytaną pomieszczenia i na tej podstawia biorąc pod uwagę nastawę parametru DIMENS/BUILD, ustala sobie temp. zasilania, plus do tego odczyt z sondy, ale kompletnie nie rozumiem jak to się ma do temp. ustalonych przez krzywą. Jak masz MODUL OFF, to parametrem DIMENS/BUILD ustawiasz histerezę ale możesz ustalić Stop, bo start zawsze będzie 0,3*C poniżej zadanej

 

mest

możesz kręcić, w ten sposób dławisz powrót pętli i stawiasz tej pętli większy opór przy jej napełnianiu, więc powinno iść więcej w te pętle gdzie opory są mniejsze, ale powinno być tak samo jak dławisz rotametrem na zasilaniu

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazałem rozdzielacz i co Wy na to?? Czyli mogę sobie spokojnie na dole tymi białymi nakrętkami wyregulować odkręcając wcześniej rotametry na maxa? Nie ma to znaczenia? Nie będzie przykładowo temp. zasilania mniejsza?

 

W ogóle nie ruszam przepływomierzy, ewentualne korekty zawsze robię zaworami na dolnej belce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mest

u mnie przy TE +2*C, idzie w podłogę 30-31*C i mam przyrost temp. 0,1*C na godzinę, przy przepływie ok 0.5L/min, rurka co 15cm (tam gdzie wisi sterownik), łazienki ponad 2L/min rurka co 10cm , sypialnie ponad 2L/min rurka co 20cm (żałuję że nie dałem co 15cm), pozostałe pomieszczenia mam 1L/min rurka co 15cm

 

edit

wylewka 7cm, wszędzie kafle, oprócz dwóch sypialni na piętrze i dlatego mam tam większe przepływy

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja u siebie przy przepływie około 1l/min +3 i temp. 31 nie mam takiego przyrostu. W 6 godzin podniosło się o 0,3 stopnia i nie osiągnęło zadanej temp. Brakło 0,2*. To ja nie wiem co może być nie tak:( jako podkład pod panele mam maty kwarcowe, raczej przez większość chwalone. Może wylewka grubsza?

Mój dom to prawdziwa zagadka.

 

montixe czyli tam gdzie wisi sterownik masz kafle tak? No to się nie dziwię, ze tak Ci wzrasta temp. niemożliwe jest to, żeby u mnie, mając panele wzrastało tak samo szybko jak u Ciebie, więc albo zdecydowanie temp. w górę albo większe przepływy. Tak mi się wydaje.

Edytowane przez mest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie gdybym mógł ten większy przepływ ustawić to nie byłoby problemu a tak muszę jakoś nadrobić by tą temperaturę osiągnąć. Dostałem ciekawego maila odnośnie moich przepływów i z wyliczeń wynika, że powinienem dołożyć sprzęgło i dodatkową pompę przed rozdzielaczem wtedy wszystko byłoby ok. Dałoby się zwiększyć przepływy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie gdybym mógł ten większy przepływ ustawić to nie byłoby problemu a tak muszę jakoś nadrobić by tą temperaturę osiągnąć. Dostałem ciekawego maila odnośnie moich przepływów i z wyliczeń wynika, że powinienem dołożyć sprzęgło i dodatkową pompę przed rozdzielaczem wtedy wszystko byłoby ok. Dałoby się zwiększyć przepływy.

 

Ciekawe ile byś stracił na sprzęgle.

Porozmawiaj sobie z igimaksem (igimaks), on właśnie wyrzucił sprzęgło, a miał ze 2 razy więcej rurek od Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile byś stracił na sprzęgle.

Porozmawiaj sobie z igimaksem (igimaks), on właśnie wyrzucił sprzęgło, a miał ze 2 razy więcej rurek od Ciebie.

 

r19 to słucham Twojej propozycji odnośnie mojej sytuacji:) wiesz jak ona wygląda, bo przez parę dobrych stron opisuje swoja sytuację. Przepływy są jakie są i trzeba top wszystko teraz dostosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...