Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skoryguj sobie od razu wskazania sondy

Witam

W jaki sposób mogę to zrobić? Mogę ja czy musi instalator? U mnie pokazuje o około 3 stopnie za dużo.

U nas instalator zamontował sonde tam gdzie jemu pasowało, nawet nie zdążyłam powiedzieć gdzie chce, a wystarczyło ją przesunąć o 15 centymetrów i już byłaby mało widoczna :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W jaki sposób mogę to zrobić? Mogę ja czy musi instalator? U mnie pokazuje o około 3 stopnie za dużo.

U nas instalator zamontował sonde tam gdzie jemu pasowało, nawet nie zdążyłam powiedzieć gdzie chce, a wystarczyło ją przesunąć o 15 centymetrów i już byłaby mało widoczna :bash:

 

Ależ ludzie się leniwi i wygodni porobili :p. Wszystko trzeba pokazać palcem, jak Amerykanom :popcorn: ;) .Już pomijam fakt, że odnośnie kotła wszystko chyba zostało opisane w tym temacie, to wiele informacji także jest zawarta w instrukcji, a dlaczego nikt jej nie czyta :confused: W tym kotle możesz prawie wszystko ustawić sobie sam, dlatego to taki fajny kociołek. Korekta sondy zewnętrznej to parametr S7. Jak się dostać do parametrów, też jest opisane w instr. kotła w dziale 3.8 Programowanie Płyty Elektronicznej , a parametry masz wszystkie opisane w tabelach pod koniec instrukcji.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z montażem sondy odniosłam się do pytanie zadanego wcześniej co nie zmienia faktu że sonda umieszczona na środku elewacji cudnie nie wygląda.

Tak, jest na forum bardzo dużo informacji o ustawianiu kotła,jednak ja nie wszystko rozumiem i samej jest mi ciężko choć co zrozumieć, ale uczę się. Męża nie ma, sama sobie radze a piec gazowy mam pierwszy raz w życiu dlatego przód nauka ;) W dział 3.8 nawet nie wchodziłam bo jest w dziale Konserwator a jak już przeczytam Programowanie Płyty Elektronicznej to już nawet na to nie zerkam bo nie rozróżniam woltów od vatów :p

Dzięki za informacje, już będę wiedziała co zrobić :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) wszystkiego się nauczę, nie wiedziałam, że mogę przy kotle sama coś robić :) instalator powiedział, że nie ma potrzeba więc grzecznie posłuchałam :D

tego popsucia właśnie się boję ....kocioł mam od 2 miesiecy, sterownik oczywiście banalny ;) metodą prób i błędów poustawiałam krzywą, offset, bezwładność i myślę, że już jest ok

dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam to jest takie małe ze myślę ze pasuje wszędzie.

 

Ps. Masz wejście do domu od północy?

 

Tak, wejście od północy.

 

Ja mam na styku ściany i podbitki, ale na tylnej elewacji domu, więc nie zauważam nawet jej.

 

 

Dziękuję wszystkim za opinie i za zdjęcie :)

Wypuściłem przewód do sondy tam gdzie od początku planowałem, czyli od strony północnej w podcieniu przy wejściu. Zaraz jak przebiłem się przez ocieplenie znalazłem inne miejsce w szpalecie przy bramie garażowej, ale już odpuściłem przeróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie WY macie temperatury na zasilaniu?

na CWU ustawione obecnie 45 przy zasobniku 100 litrowym

na zasilaniu podłogówki - bo tylko to jest - prócz 2 drabinek w łazienkach mam ustawione 40 stopni przy czym pompy przy rozdzielaczach w dwóch obwodach (parter i poddasze) włączają się przy temperaturze około 33 stopni

mam w to wpięty termostat pokojowy Auratona 2025 i chyba jeszce dołożę czujnik pogodowy

musi być od immergasa czy można jakis tańszy zamiennik - jeśli tak to co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jeszce dołożę czujnik pogodowy,musi być od immergasa czy można jakis tańszy zamiennik - jeśli tak to co polecacie?

nie istnieje coś takiego jak tańszy zamiennik, każda firma stosuje termistory o różnych charakterystykach. Aleee możesz sobie sam wykonać taką czujkę.

Poszukaj w sklepie z elektroniką a najprościej w internecie sensor KTY81/110, który kosztuje ok 2 PLN :D !!! Musisz dolutować do nóżek sensora kawałki przewodu i za pomocą kostki do przewodów elektrycznych, połączyć to z przewodem właściwym (w ten sposób nie trzeba skakać po drabinie z lutownicą) i to wszystko schować np. w natynkowej hermetycznej puszce elektrycznej, albo jakiejkolwiek innej (kwestia estetyki), ważne aby było szczelne jeśli miejsce zamontowania jest wystawione na opady deszczu. Koszt całości wyniesie ok. 15-20PLN

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pierwszy raz w sezonie włączacie piec to jak długo pracuje do pierwszego wyłaczenia?

 

Piec jak w temacie. Sonda zew. 130m2 podłogówki. KG=4

 

Pierwsze odpalenie z sondą, wcześniej miałem termostat.

 

nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na twoje pytanie, to wszystko zależy od: z czego zbudowany jest twój dom czyli jaką posiada akumulację; jak szybko traci temperaturę; różnicy temperatury na starcie do temp. którą chcesz uzyskać; ustawień na CAR (jeśli posiadasz); temperatury zasilania - bo to że podajesz, że masz krzywą 4, to nic nam nie mówi dokładnie, ponieważ położenie krzywej zależne jest od ustawień temp. minimalnej i maksymalnej ustawionej na kotle i/lub CAR itp itd i wiele innych zależności. Niektórzy mają tak ustawione, że kocioł pracuje bez przerwy cały sezon inni zaś stosują metodę ON/OFF. Przy podłogówce pracującej w trybie ON/OFF i optymalnie dobranej krzywej przyrost temp. wynosi 0,1*C na godzinę. Jak ustawisz za dużą temp. na zasilaniu, to zagrzejesz szybciej, spalisz więcej gazu, a po wyłączeniu kotła temperatura jeszcze się podniesie, bo podłoga jeszcze będzie oddawała nadwyżkę.

 

Jeszcze odnośnie krzywych grzewczych. Nie wiem czy ktoś z was (posiadających CAR) zwrócił uwagę, że wykresy krzywych w instr. kotła i instr. CAR pokazują różne/inne wartości na zasilaniu w zależności temp. zewnętrznych na wszystkich krzywych. Kiedyś myślałem że to jest błąd w druku, ale na innym forum ktoś podniósł ten temat i dowiadywał się w tej sprawie na infolinii IMMERGASa. W odpowiedzi otrzymał informację, że druk jest właściwy i że bez CARa krzywe inaczej się układają.

Nie weryfikowałem tego w praktyce bo nie chce mi się odpinać CARa, jednak piszę aby było jasne, że arkusz liczący zastał stworzony w oparciu o wykres z instr. CAR.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@montixe , emmer

 

Dzięki za podjęcie tematu.

 

Opis chałupy:

Ściany zew 25 porothermu + 17 cm styro grafitowego.

Ściany wew silikaty

Wycieplenie dachu skośnego 30 cm wełny.

Okna 3 szybowe

Na podłodze 20cm styro

 

Wydawało mi się, że dla KG temp są ustalone na stałe (tak wynika z rysunku w instrukcji kotła) i zależę od temp zew i w zależności od temp zew temp czynnika jest odpowiednio ustawiana. Przykład aby zrozumieć jak ja rozumiem ogrzewanie w oparciu o KG

 

KG=1 temp na zew -5C temp czynnika to 30C

KG=1 temp na zew -20C temp czynnika to 33C

 

KG = 6 temp zew -5C temp czynnika to 35C

KG = 6 temp zew -20C temp czynnika to 40C

 

Czyli po ustawieniu KG piec sprawdza temp na sondzie zew i ogrzewa wodę wg ustawionej KG. Grzeje, grzeje i sprawdza temp na powrocie z instalacji. Wylicza wg jakiegoś wzoru i jak temp powrotu jest ok to wyłącza piec lub nie gdy KG jest ustawiona za niska.

 

Czy lepiej jest grzać na niskiej KG dłużej czy krócej na wyższej?

 

Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaki masz rysunek, ale wartości które podałeś się nie zgadzają z tym który jest w mojej instr. kotła.

Kolejna sprawa rysunek w mojej instr. kotła, podaje pozycje KG dla ustawień kotła: S5 (t. min. zasil. kotła) 25*C i S6 (t.max. zasilania) 85*C oraz w nawiasach S5=25*C i S6=50*C , ale jeśli u ciebie parametry zostały zmienione na kotle (lub CAR) , to położenie krzywych ulega zmianie ale o tym już w instrukcji nie pisze.

W linku (post #579) jest plik do wyliczania krzywej, ale opartych na wykresie z instr CAR, jest też wizualizacja graficzna, więc zobaczysz, że podczas zmiany parametrów S5 i/lub S6 KG zmieniają swoje położenia >> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady&p=6335643&viewfull=1#post6335643

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@montixe

To co pisałemo KG to przykłady wymyślone przeze mnie. Aby opisać to jak to rozumiem.

 

Czy wg Ciebie poprawnie to rozumiem?

 

Przeglądałem plik. Zakladam, że u mnie:

t max zasilania (S6) 75

t min zasilania (S5) 25

 

Nie wiem za bardzo jak sprawdzić S6, bo nie mam CARa. Sprawdzam sobie po kliknięciu na INFO na piecu i pod d4 mam 75.

 

Ustawiam:

temp pomieszczenia 21

 

Żądana temperatura pomieszczeń

21

 

I dostaję:

Wynik

offset -6

zalecana krzywa OTC 1,7

 

Czyli dla tych danych optymalna KG = 1,7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, d4 na kotle to jest S6, wszystkie parametry możesz sobie sprawdzić i zmienić sam. Opis w dziale 3.8 Programowanie Płyty Elektronicznej.

Jak nie masz CARa to offsetu nie ustawisz (właściwie to jest sposób na to, można ustawić offset +/- 9*C, ale poprzez korektę sondy zewnętrznej ale wtedy będzie ci pokazywało temp. zewn różną o tą wartość ;) Offset, to jest przesunięcie równoległe całej krzywej, czyli jak ci wyszło -6, to znaczy że krzywą przesuwasz w dół (na minus) o 6*C na całej długości.

 

musisz jeszcze parametry instalacji z projektu OZC wpisać tzn. jaka temp max.ma być na zasilaniu przy -20* (albo przy -16*C zależy jak przyjął projektant instalacji)

 

No i nie wiem czy nie posiadając CARa, możesz sugerować się krzywymi z pliku. Plik jest stworzony na podstawie KG z instr. CAR, a tam trochę inaczej się układają temperatury

Poniżej wykres z instr.CAR

Untitle.jpg

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...