Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chodzi o to że na początku bede grzał z butli żeby było te 10-12 stopni w domu i instalator chce dac cos zeby sobie łatwo ustawić temp wewnątrz... czyli moge od razu kupić carv2 i poprostu nie podłaczać sondy tymczasowo ?

 

Co do piecy to podobno jakiś juz tam nie produkują z koncówkami X coś tam ,a sa z koncówką tt czy coś w tym stylu ? Ktoś coś wie na ten temat?

Edytowane przez Ronifcb
edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Lada moment bedę musiałzakupic piec gazowy.

 

No i raczej wybór padł na immergas vitrix 12kw + zasobnik 120l

 

Pytanie czy polecacie ten piec? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Co jeszcze do tego dobrac?

 

mamy 100% podłogówka

 

z góry dziękuję za odp

Edytowane przez lukasziza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od razu mówię, że ja też kobieta, na głowie której cała budowa :rolleyes:

Przyszedł czas wyboru pieca i po przeczytaniu tego wątku (dodam, że całego ale mało co zrozumiałam) zdecydowałam się na Victrix 20 xTt. Do tego zasobnik 140 litrów, cały dom 160 mkw z poddaszem w podłogówce. Zamówiłam piec, ale nie mam jeszcze gościa, który mi to podłączy, a to z tego względu, że każdy z czterech którzy byli i wyceniali gadał co innego, jeden że konieczne sprzęgło, drugi, że do sprzęgła jeszcze dwie pompy, trzeci, że w ogóle nie poleca Immergasa, a czwarty wywalił taka cenę, że wolę już podłączyć sama:bash:

Pytanie: ile powinien wziąć taki instalator, dodam, że ja z Łodzi. Podłogówkę robił mi znajomy, niestety spoza Łodzi i na gazie się nie zna, bo podłącza tylko ekogroszki itp.

Rozumiem, że potem przy uruchomieniu serwisant mi wszystko poustawia, chociaż jak tu czytam, to instrukcja przejrzysta.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już jest wyprowadzone w kotłowni, tylko powiesić kocioł, podłączyć do rury gazowej, do komina,wsadzić rurę w komin, podłączyć bojler i cyrkulację. Każdy mówił że tyle, ale żeby wołać za to aż 3 tys? A jeden to kazał mi jeszcze podnośnik zamawiać, jakby nie mógł na dach wyjść. Każdy ma inne wymagania i komu tu ufać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam (w notatkach mam to jakoś niejasno opisane), instalator za kotłownię (montaż zmiękczacza, sprzęgła, zasobnika wody, podłączenie wszystkiego) wziął chyba niecałe 1 tys. zł.

Jednak to ta sama osoba, która robiła całą instalację, sam kocioł powiesił już wcześniej, więc pewnie część była już wliczona w poprzednie transze.

Tak zupełnie subiektywnie wydaje mi się, że w Twoim przypadku, instalator mógłby zażądać te 2 tys. zł i nie byłoby to pewnie jakoś zbyt wygórowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, użytkuje Vitrixa 24 od ponad roku (wcześniej zdobywałem wiedzę w tym wątku i dziękuje za cenne porady). Mam obecnie jedną zagłostkę, na którą być może będziecie znali rozwiazanie

Mianowicie dla przypomnienia.

Układ podzielony na grzejniki (w pokojach na Pietrze oraz drabinki w łazienkach) oraz podłogówkę z mieszaczem (całym na parterze)

W załączeniu zdjęcia układu.

 

 

 

Obecnie przy temp zewnętrznej ok. -8st piec chodzi 55st i zasila grzejniki(sterownik car v2 w pokoju). Pokoje się szybko ogrzewają i jest ok.

 

Natomiast z podłogówką jest następująco:

Ustawiam temp na sterowniku Devi ok. 28st (sonda w podłodze), który wysyła sygnał żądania pracy do kotła.

Równocześnie na mieszaczu ograniczam sobie temp do ok. 30st. aby w obieg nie poszła wyższa – do tego mam termometr przylgowy (na zdjęciu z czarnym pokrętłem w prawej części) który współpracuje z zaworem Danfoss (na zasadzie otwórz/zamknij; na zdjęciu w lewej górnej części układu).

No i tu pojawia się problem ponieważ

Piec przy bieżacej temp na zewnatrz grzeje z temp 55st (zarówno gdy potrzeba ciepła dla grzejników i podłogówki), przez co termometr przylgowy blokuje zawór 2drożny i nie pozwala puścić tak wysokiej temp w obieg podłogówki. Pompa od podłogówki chodzi, natomiast nie dostaje ciepła (ze względu na blokujący zawór) więc temp podłogi nie ma jak urosnąć.

Oczywiście rozwiązaniem jest zwiększenie temp na termometrze przylgowym, ale to nielogiczne ładować temp 55st w obieg do momentu jak podłoga się ogrzeje i Devi osiągnie nastawiony parametr (np. jak wyżej 28st) i wyłączny sygnał żądania pracy na kocioł.

Przez powyższe praca z temp 55st dla podłogówki wg mnie nie jest ekonomiczna i pewnie w ogóle nie odbywa się kondensacja.

 

Stąd pytanie czy na kotle można w jakiś sposób rozdzielić temperaturę pracy dla grzejników oraz dla podłogówki oddzielnie??

tak aby przykładowo gdy potrzeba ciepła dla grzejników na piętrze niech chodzi 55st. natomiast oddzielnie gdy potrzeba ciepła na podłogówkę z temp 30st.??

IMG_20151231_105059.jpg

IMG_20151231_105124.jpg

IMG_20151231_105155.jpg

Edytowane przez asc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie można tego zrobić, tym bardziej w Twoim przypadku.

Jak masz ustawione wysyłanie sygnału do kotła z CAR i sterownika od podłogówki? Nie jest to czasem ustawione równolegle pod te same zaciski i kocioł i tak nie wie, skąd pochodzi sygnał, więc nie wiedziałby z jaką temperaturą grzać?

Nie można tego ustawić nawet mając DIM V2 ABT (@montixe chyba kiedyś już o tym pisał).

Czy u Ciebie ograniczenie temperatury nie powinno być raczej za mieszaczem, czyli idzie z zasilania np. 55 stopni, miesza się to z powracającą wodą z podłogówki o temp. np. 20 stopni (w odpowiednich proporcjach) i jako wynik dostajesz wodę o temperaturze max 30 stopni, którą puszczasz w podłogę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez powyższe praca z temp 55st dla podłogówki wg mnie nie jest ekonomiczna i pewnie w ogóle nie odbywa się kondensacja.

 

Stąd pytanie czy na kotle można w jakiś sposób rozdzielić temperaturę pracy dla grzejników oraz dla podłogówki oddzielnie??

tak aby przykładowo gdy potrzeba ciepła dla grzejników na piętrze niech chodzi 55st. natomiast oddzielnie gdy potrzeba ciepła na podłogówkę z temp 30st.??

 

fakt że praca z temp. 55*C jest mniej ekonomiczna niż przy niższych temp. zasilania. Kondensacja występuje do 55-56*C na powrocie zasilania, więc jeśli będziesz zasilał nawet 60*C a powrót będzie miał 55*C, to nadal kondensacja będzie występowała. Z moich obserwacji wynika, że przy temp. zewn. 0*C na zasilanie grzejników wystarczy 40-42*C, a dla podłogi 29-30*C wystarczy. Nic jednak się nie stanie jeśli będziesz puszczał w podłogę 35-40* (rozumiem że sterownik pracuje On/OFF). 55*C na grzejniki to przy -16 - 20*C t. zewnętrznej (tak teraz zazwyczaj dobiera się grzejniki do kondensata)

Niestety w tym Victrixie nie da się uzyskać pracy z dwiema różnymi temperaturami lub krzywymi. Takie zdolności posiadają kotły serii Superior przy współpracy ze sterownikiem Supercar, niestety są to kotły o dość dużej mocy jak na obecne domy.

 

tak jak napisał michał222, czujnik powinien być za mieszaczem - po zmieszaniu. W DIM v2 wysoka/niska temperatura, jest tak: mieszacz, pompa i za nią dopiero czujnik temp. podawanej do układu i na jego podstawie odbywa się praca mieszacza.

Szczerze mówiąc po tych zdjęciach nie jestem pewien czy dobrze rozumiem, jak to masz zrobione. ale zdaje się że czujnik sterujący zaworem masz dobrze, czyli przed samym wejściem do pętli podłogówki, tylko nie jestem pewien czy zawór sterujący jest w dobrym miejscu

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt że praca z temp. 55*C jest mniej ekonomiczna niż przy niższych temp. zasilania. Kondensacja występuje do 55-56*C na powrocie zasilania, więc jeśli będziesz zasilał nawet 60*C a powrót będzie miał 55*C, to nadal kondensacja będzie występowała. Z moich obserwacji wynika, że przy temp. zewn. 0*C na zasilanie grzejników wystarczy 40-42*C, a dla podłogi 29-30*C wystarczy. Nic jednak się nie stanie jeśli będziesz puszczał w podłogę 35-40* (rozumiem że sterownik pracuje On/OFF). 55*C na grzejniki to przy -16 - 20*C t. zewnętrznej (tak teraz zazwyczaj dobiera się grzejniki do kondensata)

Niestety w tym Victrixie nie da się uzyskać pracy z dwiema różnymi temperaturami lub krzywymi. Takie zdolności posiadają kotły serii Superior przy współpracy ze sterownikiem Supercar, niestety są to kotły o dość dużej mocy jak na obecne domy.

 

tak jak napisał michał222, czujnik powinien być za mieszaczem - po zmieszaniu. W DIM v2 wysoka/niska temperatura, jest tak: mieszacz, pompa i za nią dopiero czujnik temp. podawanej do układu i na jego podstawie odbywa się praca mieszacza.

Szczerze mówiąc po tych zdjęciach nie jestem pewien czy dobrze rozumiem, jak to masz zrobione. ale zdaje się że czujnik sterujący zaworem masz dobrze, czyli przed samym wejściem do pętli podłogówki, tylko nie jestem pewien czy zawór sterujący jest w dobrym miejscu.

 

 

 

obecnie na zewnatrz 0/1 stopień

zmieniłem ustawienia obecnie na zasilaniu 41stopni

off set 0

otc 3

Modul off

Auto A off

Build 01

załaczam schemat jak to mniej wiecej wygląda

Edytowane przez asc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę nie ogarniam tego układu.

W DIM jest tak, że zawór mieszający jest na połączeniu trzech rurek (powrót z podłogówki, wejście ciepłej wody ze sprzęgła i wyjście na pompę do zasilania podłogówki). Czyli, mieszacz dostaje ciepłą wodę i jak temperatura jest za wysoka to dobiera odpowiednio więcej wody z powrotu.

Wydaje mi się, że sam zawór się raczej nie zamyka (przynajmniej przez większość czasu), tylko zmienia proporcje ile ma wziąć ciepłej wody ze sprzęgła a ile chłodnej z powrotu podłogówki.

U Ciebie jakoś nie wiem co steruje tym ile wody ma pójść w powtórny obieg, a ile wrócić do sprzęgła.

Jak zamknie się zawór Danfos to pewnie w podłogówce mieli się ta sama woda, aż się wystudzi, bo nie ma dopływu świeżej ciepłej wody. Z drugiej strony jak się otworzy zawór to wpadnie ciepła woda, ale pytanie ile też wpadnie wody wracającej z zasilania podłogówki, tak więc wpada woda o temp. 55 stopni i czy zaraz taka sama temperatura będzie na termometrze przylgowym, czy np. wymiesza się ona z wodą powrotną z podgłowówki o temperaturze 20 stopni (której będzie więcej) i przez jakiś temperatura na zasilaniu będzie niższa niż 30 stopni.

Ten zawór może być tylko całkowicie otwarty albo zamknięty? Ma jakieś stany pośrednie?

Ja mam jednak za małą wiedzę, żeby stwierdzić, czy ten mieszacz jest w ogóle poprawnie zaprojektowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda że jest OK

 

@michał

na powrocie/zmieszaniu ma prawdopodobnie zawór różnicowy, ustawiony odpowiednio na ok 35-50% ciśnienia podnoszenia pompy, który w momencie jak zawór termostatyczny się przymyka lub całkiem zamyka, wtedy dopiero różnicowy się otwiera pod wpływem ciśnienia pompy i podciąga chłodną wodę z powrotu.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...