Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Pompa w DIM TOP ABT od grzejników jest w pozycji zalecanej czyli PP2 (krzywa przy ciśnieniu proporcjonalnym wyższa), przejdę na PP1(..... niższa), ale to chyba zła droga. Mam także 3 stałe biegi ze zmienną prędkością, ze stałą krzywą.

 

Ostatnio w ramach testu, gdy kocioł taktował na grzejnikach, pogoniłem pompę od grzejników na III bieg i przestał taktować.

 

Pompa w kotle chodzi w poz. 2, możesz jaśniej na temat utrzymywania stałej delty T.

 

I wiesz co to dziwne bo gdy podstawiałem ostatnio parametry pod Twój kalkulator krzywych, to wyszło mi dla grzejników i żądanej na TYBOX takie oto parametry, obecnie mam 3,4 offset -2:

[ATTACH=CONFIG]370407[/ATTACH]

 

No musisz pokombinować sobie z tymi obrotami pomp. Dla kotła ważne jest to co wraca ze sprzęgła. Jak dałeś na 3 od grzejników to przestał taktować, bo był większy odbiór ze sprzęgła ale po pewnym czasie sytuacja, prawdopodobnie by wróciła do poprzedniego stanu, bo grzejnik nie oddałby energii do pomieszczenia i ciepła woda wróciłaby do sprzęgła.

Odnośnie ustawień pompy w kotle przeczytałem w instr kotła TT ERP na str.19 punkt 1.26.

Co do kalkulatora, to nie powiem, bo grafika jest tak mała, że nic nie da się odczytać, więc nie wiem o co chodzi.Domyślam się. że podstawiłeś tylko inną wartość t.min zasilania (tą którą masz ustawioną na CAR) i ci wyszedł inny numer krzywej, tak?

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No musisz pokombinować sobie z tymi obrotami pomp. Dla kotła ważne jest to co wraca ze sprzęgła. Jak dałeś na 3 od grzejników to przestał taktować, bo był większy odbiór ze sprzęgła ale po pewnym czasie sytuacja, prawdopodobnie by wróciła do poprzedniego stanu, bo grzejnik nie oddałby energii do pomieszczenia i ciepła woda wróciłaby do sprzęgła.

Odnośnie ustawień pompy w kotle przeczytałem w instr kotła TT ERP na str.19 punkt 1.26.

Co do kalkulatora, to nie powiem, bo grafika jest tak mała, że nic nie da się odczytać, więc nie wiem o co chodzi.Domyślam się. że podstawiłeś tylko inną wartość t.min zasilania (tą którą masz ustawioną na CAR) i ci wyszedł inny numer krzywej, tak?

 

Edytowałem, ale nie wiem co z tymi załącznikami.

Nie ważne.

Z kalkulatora gdy podstawiam dane zmieniając tylko temp. pomieszczenia, wychodzą mi inne parametry krzywej o offsetu. Nawet w wyliczonych i podanych dla mnie na początku, pomijając sugerowne.

Edytowane przez Eszi1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Posiadam kocioł Immergas Victrix 26 2 I i sterownik pokojowy Euroster-2000.

 

Czy ktoś mógłby mi napisać, jakie są optymalne, pod kątem zużycia gazu, ustawienia temperatury CO (regulacja za pomocą pokrętła na kotle) w zależności od temperatury na zewnątrz?

 

W tej chwili mam ustawione ciśnienie na poziomie 1.4 bara, CWU 50 stopni, CO 50 stopni.

 

Czy zużycie na poziomie około 1.6 - 1.7 m3 gazu dziennie przy takich temperaturach, jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu to optymalny wynik? Chodzi o piętro w ocieplonym "bliźniaku" - 2 pokoje, kuchnia, łazienka, 3-osobowa rodzina, ok. 56 m2 powierzchni. Temperatura na sterowniku 19,5 stopnia, w łazience ogrzewanie podłogowe, grzejnik aluminiowy i grzejnik ręcznikowy, w pokojach oraz kuchni po jednym grzejniku aluminiowym, na klatce schodowej dwa grzejniki aluminiowe.

 

Z góry dzięki.

 

Pozdrawiam,

Paweł.

 

ja tyle dziennie zużywam na c.w.u...... mistrzostwo świata:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

Posiadam kocioł Immergas Victrix 26 2 I i sterownik pokojowy Euroster-2000.

 

Czy ktoś mógłby mi napisać, jakie są optymalne, pod kątem zużycia gazu, ustawienia temperatury CO (regulacja za pomocą pokrętła na kotle) w zależności od temperatury na zewnątrz?

 

W tej chwili mam ustawione ciśnienie na poziomie 1.4 bara, CWU 50 stopni, CO 50 stopni.

 

Czy zużycie na poziomie około 1.6 - 1.7 m3 gazu dziennie przy takich temperaturach, jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu to optymalny wynik? Chodzi o piętro w ocieplonym "bliźniaku" - 2 pokoje, kuchnia, łazienka, 3-osobowa rodzina, ok. 56 m2 powierzchni. Temperatura na sterowniku 19,5 stopnia, w łazience ogrzewanie podłogowe, grzejnik aluminiowy i grzejnik ręcznikowy, w pokojach oraz kuchni po jednym grzejniku aluminiowym, na klatce schodowej dwa grzejniki aluminiowe.

 

Z góry dzięki.

 

Pozdrawiam,

Paweł.

 

Ktoś wcześniej napisał, że to mistrzostwo świata ale chyba nie doczytał, że chodzi o 56 m2. Mój Victrix 12 XTT Erp przy 200 m2 ppdłogówki (brak grzejników) i temperaturze zadanej 22 stopnie w domu pobiera obecnie 6 m3/dobę. Dziś miałem montaż drzwi wewnętrznych i spalanie powinno jeszcze się zmniejszyć przez odizolownie garażu drzwiami ocieplanymi. Sterownik pokojowy bezprzewodowy Tybox 137 jak na razie zmniejszył spalanie o 1 m3 (było 7 m3). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wcześniej napisał, że to mistrzostwo świata ale chyba nie doczytał, że chodzi o 56 m2. Mój Victrix 12 XTT Erp przy 200 m2 ppdłogówki (brak grzejników) i temperaturze zadanej 22 stopnie w domu pobiera obecnie 6 m3/dobę. Dziś miałem montaż drzwi wewnętrznych i spalanie powinno jeszcze się zmniejszyć przez odizolownie garażu drzwiami ocieplanymi. Sterownik pokojowy bezprzewodowy Tybox 137 jak na razie zmniejszył spalanie o 1 m3 (było 7 m3). Pozdrawiam.

 

nawet przy 56 m2 to mistrzostwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem, ale nie wiem co z tymi załącznikami.

Nie ważne.

Z kalkulatora gdy podstawiam dane zmieniając tylko temp. pomieszczenia, wychodzą mi inne parametry krzywej o offsetu. Nawet w wyliczonych i podanych dla mnie na początku, pomijając sugerowne.

No ale zastanów się. Krzywa jest obliczana do charakterystyki budynku, do której projektant obliczył instalację. Dlatego podstawiasz dane z projektu i ustawienia kotła i jaką chcesz temperaturę. Jeśli zmienisz ustawienia kotła, lub temp. zadaną, to czy charakterystyka budynku się zmieni? Nie. Więc jeśli zmienisz ustawienia kotła, to zmieni się tylko numer krzywej, ale położenie jej na wykresie będzie zawsze takie samo. Jeśli zmienisz temp. zadaną, to nastąpi zmiana wielkości strat i też krzywa zmieni numer, ale tym razem zmieni się także jej położenie.

Kolejna rzecz z której należy zdawać sobie sprawę, to to ,że arkusz przyjmuje zmiany strat w dużym uproszczeniu, ale też takie było założenie, bo tu nie ma sensu aptekarska dokładność i tworzenie formuł matematycznych. Kalkulator ma pomóc wybrać w przybliżeniu numer krzywej teoretycznej, żeby łatwiej było od czegoś zacząć. Projekt instalacji też jest robiony z zapasem, a wykonanie budynku też jest niekiedy zrobione lepiej a innym razem z mniejszą dbałością w stosunku do założeń projektowych, więc nie sposób wszystko to uwzględnić z dużą dokładnością.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zastanów się. Krzywa jest obliczana do charakterystyki budynku, do której projektant obliczył instalację. Dlatego podstawiasz dane z projektu i ustawienia kotła i jaką chcesz temperaturę. Jeśli zmienisz ustawienia kotła, lub temp. zadaną, to czy charakterystyka budynku się zmieni? Nie. Więc jeśli zmienisz ustawienia kotła, to zmieni się tylko numer krzywej, ale położenie jej na wykresie będzie zawsze takie samo. Jeśli zmienisz temp. zadaną, to nastąpi zmiana wielkości strat i też krzywa zmieni numer, ale tym razem zmieni się także jej położenie.

Kolejna rzecz z której należy zdawać sobie sprawę, to to ,że arkusz przyjmuje zmiany strat w dużym uproszczeniu, ale też takie było założenie, bo tu nie ma sensu aptekarska dokładność i tworzenie formuł matematycznych. Kalkulator ma pomóc wybrać w przybliżeniu numer krzywej teoretycznej, żeby łatwiej było od czegoś zacząć. Projekt instalacji też jest robiony z zapasem, a wykonanie budynku też jest niekiedy zrobione lepiej a innym razem z mniejszą dbałością w stosunku do założeń projektowych, więc nie sposób wszystko to uwzględnić z dużą dokładnością.

 

Kolego Montixe w związku z faktem iż print screeny, jakoś nie są czytelne.

Opiszę poniżej dziwne dla mnie spostrzeżenie.

Wyliczam raz jeszcze krzywą i offset, dla podanych przeze mnie parametrów, bo chyba troszkę zamieszania wprowadziłem, lub/i źle podałem Ci pewne dane.

Na kotle Tmin. 20*c Tmax 66*C. Temperatura żądana na TYBOX miała być inna (Podałem Ci 22*C z CAR V2, a przecież CAR V2 jest teraz dla podłogówki w tym zakresie) niech to będzie 21 (i tak TYBOX podbije 0,1 tak ustawiłem histerezę).

 

Idziemy dalej

 

Parametry budynku teoretyczne z projektu

Zapotrzebowanie: 9,8 kW przy -20.

Maksymalne zużycie gazu ziemnego 1.89 m3/h

Grzejniki typu CV, parametry 55/40 stopni

Ogrzewanie podłogowe 45/35 stopni

Tz: 55 stopni, Tp: 40 stopni, Tprz: 38.12

 

1) Czyli w arkuszu krzywych:

Tmin 20

Tmax 66

 

Dane z projektu

t pomieszczenia 20

t zewnętrzna minimalna -20

t max 55

 

żądana temperatura pomieszczeń 21

 

wynik krzywa 3,8 offset -4

 

2) Twoja odpowiedź po podaniu parametrów i mojej prośbie o sugestie, cytuje:

"Dla pełnego zakresu ustawionego na kotle - t. min/max 20/66*C i dla temp. pomieszczenia 22*C, krzywa z danych wychodzi 3.5 offset (-2)

ale ze względu na specyfikę grzejników i ich wydajność w okresach przejściowych, ustawiłbym na CAR temp. min. (CH MIN / MINRIS) na 25*C, krzywą 3.4 offset (-2)

 

Wracam do arkusza i zmieniam tylko żądaną temperaturę pomieszczenia z 21*c na 22*C, reszta danych jest ta sama.

Mnie wychodzi krzywa 3,7 offset -2. Tobie z tego co podajesz wyżej wyszło 3,5 offset -2. Może ja coś źle robię, źle podstawiam????

 

I dalej, cytuje:"jak zmienisz tylko parametry T. min i/lub T.max zasilania, a reszta wymagań zostaje bez zmian, to zmienia się numer krzywej, ale jej położenie jest takie samo

żeby było prościej zrozumieć, np:

25/66 OTC 3.9(-7) = 30/66 OTC 4,4(-12) - dla T. pomieszczenia 22*C i dla zaś 55*C przy -20*C

 

mnie po zmianie tmin dla 30/66 wychodzi krzywa 4,7 (-12) dla zaś( z projektu) 55 przy -20 i 20 temp pomieszczenia.

 

Uff.... oświeć mnie.

 

Nie rozumiem Tabelki OTC w pozycjach żółtych od 1 do 9 wklejam dane krzywej i offsetu, zastępując pozycje od 1 do 9 danymi krzywej i offsetu, w każdym wierszu tymi samymi? Czyli wszędzie np. 3,4 i -2 ?

 

Wracając do mojego problemu z grzejnikami i przewymiarowanym kotłem, może zmiana ustawienia pompy na kotle z II na III, będzie "lekarstwem"?

 

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Montixe w związku z faktem iż print screeny, jakoś nie są czytelne.

Opiszę poniżej dziwne dla mnie spostrzeżenie.

Wyliczam raz jeszcze krzywą i offset, dla podanych przeze mnie parametrów, bo chyba troszkę zamieszania wprowadziłem, lub/i źle podałem Ci pewne dane.

Na kotle Tmin. 20*c Tmax 66*C. Temperatura żądana na TYBOX miała być inna (Podałem Ci 22*C z CAR V2, a przecież CAR V2 jest teraz dla podłogówki w tym zakresie) niech to będzie 21 (i tak TYBOX podbije 0,1 tak ustawiłem histerezę).

 

Idziemy dalej

 

Parametry budynku teoretyczne z projektu

Zapotrzebowanie: 9,8 kW przy -20.

Maksymalne zużycie gazu ziemnego 1.89 m3/h

Grzejniki typu CV, parametry 55/40 stopni

Ogrzewanie podłogowe 45/35 stopni

Tz: 55 stopni, Tp: 40 stopni, Tprz: 38.12

 

1) Czyli w arkuszu krzywych:

Tmin 20

Tmax 66

 

Dane z projektu

t pomieszczenia 20

t zewnętrzna minimalna -20

t max 55

 

żądana temperatura pomieszczeń 21

 

wynik krzywa 3,8 offset -4

 

2) Twoja odpowiedź po podaniu parametrów i mojej prośbie o sugestie, cytuje:

"Dla pełnego zakresu ustawionego na kotle - t. min/max 20/66*C i dla temp. pomieszczenia 22*C, krzywa z danych wychodzi 3.5 offset (-2)

ale ze względu na specyfikę grzejników i ich wydajność w okresach przejściowych, ustawiłbym na CAR temp. min. (CH MIN / MINRIS) na 25*C, krzywą 3.4 offset (-2)

 

Wracam do arkusza i zmieniam tylko żądaną temperaturę pomieszczenia z 21*c na 22*C, reszta danych jest ta sama.

Mnie wychodzi krzywa 3,7 offset -2. Tobie z tego co podajesz wyżej wyszło 3,5 offset -2. Może ja coś źle robię, źle podstawiam????

 

I dalej, cytuje:"jak zmienisz tylko parametry T. min i/lub T.max zasilania, a reszta wymagań zostaje bez zmian, to zmienia się numer krzywej, ale jej położenie jest takie samo

żeby było prościej zrozumieć, np:

25/66 OTC 3.9(-7) = 30/66 OTC 4,4(-12) - dla T. pomieszczenia 22*C i dla zaś 55*C przy -20*C

 

mnie po zmianie tmin dla 30/66 wychodzi krzywa 4,7 (-12) dla zaś( z projektu) 55 przy -20 i 20 temp pomieszczenia.

 

Uff.... oświeć mnie.

 

Nie rozumiem Tabelki OTC w pozycjach żółtych od 1 do 9 wklejam dane krzywej i offsetu, zastępując pozycje od 1 do 9 danymi krzywej i offsetu, w każdym wierszu tymi samymi? Czyli wszędzie np. 3,4 i -2 ?

 

Wracając do mojego problemu z grzejnikami i przewymiarowanym kotłem, może zmiana ustawienia pompy na kotle z II na III, będzie "lekarstwem"?

 

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.

 

zmień też temp. żądaną w projekcie budynku i no problem

ale moim zdaniem dane projektowe powinny zostać bez zmian i tylko na ich podstawie plus ustawienie kotła dobieramy krzywą, potem oczywiście korekta, bo nie ma siły żeby trafić w dychę

Edytowane przez kumorow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytać i rozumieć co się czyta nauczyli? Montixe zrozumiał a Ty jak zwykle.

 

 

Ja po prostu bardzo się cieszę, że dojrzewasz do tego, żeby sterować kotłem za pomocą czujki i sterownika.

Nie tak dawno twierdziłeś, że to nie jest potrzebne.

 

Dlatego nawet kwestię położenia czujki chciałem Tobie doprecyzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wychodzi krzywa 3,7 offset -2. Tobie z tego co podajesz wyżej wyszło 3,5 offset -2. Może ja coś źle robię, źle podstawiam????

dobrze robisz. Ja miałem wstawione temp.pomieszczenia w projekcie 22*C stąd ta różnica - mój błąd (pozostałość po innym liczeniu)

 

 

Nie rozumiem Tabelki OTC w pozycjach żółtych od 1 do 9 wklejam dane krzywej i offsetu, zastępując pozycje od 1 do 9 danymi krzywej i offsetu, w każdym wierszu tymi samymi? Czyli wszędzie np. 3,4 i -2 ?

podstawiasz sobie tylko tą, jaka wyliczył arkusz. Czyli jeśli wyliczył 3 coś tam, to wpisujesz w tabeli tam gdzie jest krzywa 3, w pozostałe możesz wpisać zero albo nic, będzie bardziej przejrzyście

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W zeszłym tygodniu zacząłem pierwszy raz grzać Victrix 12xtt 2erp + Car2 + czujka zewnętrzna,

Kocioł używam tylko do CO.

Mieszkanie 64m + 4 grzejniki płytowe + drabinka w łazience.

Instalator ustawił na car CH MIN 25, Build 10,Auto A on. Krzywa 3,8

Ustawiłem Temp.komf 21, econom 19,5

Na auto a on offset pokazuje -14

Chciałbym wyłączyć autoadaptacje i zastanawiam się od jakich wartości zacząc i czy ustawić modul na on czy off

Edytowane przez GrześL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie zastanawiam, czy można zastąpić CAR'a, sterownikiem pokojowym + czujka zewnętrzna? Zawsze myślałem że czujka zewnętrzna jest związana ze sterownikiem pogodowym a tu widzę że można podłączyć czujkę zew, bez CAR'a. Do czego służy jeszcze CAR skoro temp. zasilania ogarnę tylko czujką zewn.

Idąc dalej, po co mi jakikolwiek sterownik? Nie wystarczy tylko czujka zew??? Tak tylko pytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zastąpić.

 

CAR służy do ustawienia akumulacji budynku (histerezy temperatury wewnętrznej), ewentualnie autoadaptacji systemu do budynku, programowania czasu grzania CWU, zwiększa liczbę krzywych grzewczych i możliwość ich przesunięcia.

Można też narzucić korektę na wskazania sondy

 

Plus jeszcze obsługa ewentualnego chłodzenia budynku, solarów - ale z tego się nie korzysta.

 

Generalnie niezbędny do szczęścia nie jest.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CAR jeszcze analizuje temperaturę powietrza w domu i na tej podstawie może dokonywać korekt (jakbyś źle ustawił krzywą grzewczą). Poza tym na sterowniku możesz ustawiać programy tygodniowe, przegrzewanie zasobnika (chyba) i różne inne opcje, których nie ma na kotle lub po prostu nie musisz schodzić do kotłowni w celu zmiany ustawień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze robisz. Ja miałem wstawione temp.pomieszczenia w projekcie 22*C stąd ta różnica - mój błąd (pozostałość po innym liczeniu)

 

 

 

podstawiasz sobie tylko tą, jaka wyliczył arkusz. Czyli jeśli wyliczył 3 coś tam, to wpisujesz w tabeli tam gdzie jest krzywa 3, w pozostałe możesz wpisać zero albo nic, będzie bardziej przejrzyście

 

Ale w tabeli jest 9 krzywych, jeśli wychodzi mi 4,8 to wprowadzam pod poz.4?

 

Ok rozumiem. Do instalacji grzejnikowej mam także podpiętą podłogówkę w łazience, którą steruje termostat na grzejniku drabinkowym, o tym nie wspomniałem łazienka 9 m2, więc jest gdzie oddawać ciepło.

 

Co z tym biegiem pompy, przestawiać na III czy zostawić na II?

 

Montixe doradź mi krzywą i offset, bo ja już tego nie ogarniam.

Edytowane przez Eszi1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...