Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka pompa automatyczna?


Sidi

Recommended Posts

Witam!

 

Jestem na etapie podłączania pieca do podłogówki i cwu. Hydraulik polecił mi zakupić 2 pompy Grundfos Magna. Gdy zobaczyłem ceny tych pomp to o mało nie spadłem z krzesła. Czy możecie polecić tańsze pompy automatyczne? Potrzebuję pompy 25-60 i 25-40. Znalazłem np. pompę Grundfos Alpha2 - też podobno automatyczna ale ponad 2x tańsza od tej Magna. Czym one się różnią? Warto dopłacać do Magny? A może jakaś inna firma?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu pompy (magna, alfa2) mają zastosowanie w instalacjach z zaworami termostatycznymi po to aby po zamknięciu większości grzejników zmniejszyć wydajność pompy i co za tym idzie zużycie prądu. Ja na Twoim miejscu zamieniłbym model 25-60 na alpfa2 , a do c.w.u normalną 25-40 grundfosa za ponad 3 stówy (bez sensu wydawać kase na pompę autoadaptacyjną do samego c.w.u)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie się na tym nie znam. Nawet nie wiem co oznacza ta numeracja (25-40, 25-60). Skoro alpha2 spełnia tę samą rolę co magna to po co przepłacać :) Dziękuję za odpowiedzi. Ciekawe co na to hydraulik :)

 

Masz jeszcze do wyboru Wilo Smart, ale dokładnie jej nie znam.

 

a także energooszczędne z Leszna:

 

LFP seria Maxima z autoadaptacją: ta jest do instalacji, gdzie są zawory termostatyczne przy grzejnikach

 

LFP seria Efekta: ma wydajność regulowaną ręcznie potencjometrem, dla starszych instalacji bez zaworów termostatycznych przy grzejnikach

Generalnie taka możesz zapodać do bojlera, wyjdzie taniej a będzie energooszczędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant zgodził się na użycie pompy Alpha2 zamiast Magna do CO i kazał kupić zwykłą (nie automagiczną) pompę 25-40 do CWU. I teraz pytanie czy jest w takim razie sens brać automatyczną pompę do CWU? Czy gdybym wziął jednak też alphę2 do CWU (co i tak jest dużą oszczędnościa w stosunku do Magny) to zwróci mi się to w rachunkach za prąd? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem jakąś chyba chińszczyznę Webermann firmowaną przez Ferro za c.a. 140 zł (podobną na allegro można kupić za jakieś 100 zł), która na pierwszym biegu pobiera 35W, czyli na sezon 6 m-cy jakieś 150 kW a więc około 75 zł. Jeżeli elektroniczna kosztuje minimum 450 zł i będzie pracowała 3 razy oszczędniej to zyskam 50 zł/rocznie a więc "zacznę zarabiać" po minimum 6 latach o ile się nie zepsuje. Choć w tą oszczędność nie bardzo wierzę bo używam jej do podłogówki gdzie siłą rzeczy nie ma zaworów termostatycznych, czyli jest stały i ciągły przepływ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant zgodził się na użycie pompy Alpha2 zamiast Magna do CO i kazał kupić zwykłą (nie automagiczną) pompę 25-40 do CWU. I teraz pytanie czy jest w takim razie sens brać automatyczną pompę do CWU? Czy gdybym wziął jednak też alphę2 do CWU (co i tak jest dużą oszczędnościa w stosunku do Magny) to zwróci mi się to w rachunkach za prąd? Pozdrawiam.

Tak jak Ci już kiedyś pisałem, do c.w.u kup pompę która jest w A klasie jeśli chodzi o zużycie energii, szkoda kasy na alpha2 która jest dobrą pompą lecz w wypadku zasilania bojlera - stałego oporu przepływu, nie będzie ona wykorzystywać swoich zalet. Oszczędzisz na tym ok 150pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Polecam markę LFP (Leszno), to jest praktycznie Grundfos inaczej pomalowany i w zależności od modelu koło stówki tańszy. Jakąkolwiek sobie wymyślisz, to kup markową, będzie chodziła latami i nie będziesz miał z nią problemu i po roku czy dwóch nie będzie Ci tak hałasowała jak jakaś tanizna, będzie dalej pieknie pompować i nie zmusi Ciebie do wymiany (na początku każda pięknie chodzi).

 

Do grzania CWU dobra będzie LFP EFEKTA - stały przepływ, ustawisz na minimum (bardzo mały układ) i zużyje koło 9W.

 

Do podłogówki albo grzejników LFP MAXIMA - zmienny przepływ (jak masz termostaty zamykające obwód), dostosowuje się i jest energooszczędna w klasie A, albo odpowiednik Grundfosa ALPHA2 - LFP EXPERIA z Autoadapth.

 

Tutaj możesz o nich poczytać

http://www.lfp.com.pl/info/dom_ogrod,produkty

Edytowane przez Deamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...