Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kolego @luki81,

mam bardzo podobnie.

 

W piwnicach mam 4 kaloryfery ale póki co zakręcone wszystko na rozdzielaczu, bo nie było potrzeby tam grzać, utrzymuje się cały czas 14*C. Jak sobie skończe urządzać/remontować piwnice to może będę grzał. Bo mam w planach zrobić bilard w dużej piwnicy (6mx6m) i taką łazienkę techniczną - co by się w brudnych drelichach móc umyć.

Parter domu mam cały w podłogówce tak jak Ty. Z tym że w łazience do i garażu grzejniki. ( w garażu grzeje tylko do 14*C) i w salonie taki grzejnik rezerwowy ale też zakręcony. W razie jakbym chciał tylko na jesieni przepalić w piecu jakimiś kartonami to podłogówki nie opłaca się włączać a kominek mam jeszcze nie skończony...

Piętro domu, łazienka, pralnia i korytarzyk na piętrze w podłogówce. Kolejne pomieszczenia na piętrze czyli 4 pokoje, garderoba - grzejniki. W pralni też dodatkowo grzejnik.

 

Z pieca wychodzą trzy obiegi - tak samo jak u Ciebie.

Podłogówka - sterowanie ST61, zawor 4D z siłownikiem, czujnik pogodowy i sterownik pokojowy ST-280.

Pokojówka i czujnik zewnętrzny pogodowy steruje zaworem 4D. Pompa chodzi non stop. - tak jak u Ciebie.

 

Drugi obieg to grzejniki sterowane - sterowane tak samo jak podłogówka. czyli kolejny ST61, zawór 4D, i połączenie z ST-280 i termometr zewnętrzny.

 

Trzeci obieg to CWU 250L- pompa się włącza i wyłącza jak dostanie sygnał z czujnika CWU. Tak samo jak u Ciebie.

 

Temperatura CO zadaną mam obecnie na 60*C. Ale póki nie było mrozów to grzałem na trybie letnik i 45*C na piecu, a później 52*C. Dopiero teraz parę dni temu zmieniłem na 60*C.

jeśli sterownik ST-280 zgłosi dogrzanie pomieszczeń to :

CO 60-3, podłogówka -2*C, kaloryfery -2*C.

Spróbuje ustawić tak jak ty masz... z tym że ja nie mam drugiego sterownika pokojowego, bo rozumiem że ty masz dwa ?

Więc mam głowice termostatyczne na każdym grzejniku. Może kiedyś rozbuduje zestaw o drugi sterownik pokojowy na piętrze.

 

Powierzchnie mam podobną ale spaliłem ponad 400kg, może 450kg. Ale ogólnie ten sezon grzewczy do końca grudnia nie wyszedł mi źle - bo tylko 900kg. Na parterze 24*C, na piętrze 21*C. a CWU 250L 50*C, na dole zbiornika 43*C.

Zastanawiam się czy większe spalanie niż twoje to wina głowic termostatycznych, które odcinają dopływ wody od rozdzielacza do kaloryfera, a później zimna woda zalewa całą instalację. Może lepszym rozwiązaniem byłoby drugi sterownik pokojowy i zmniejszanie tylko temp. wody na czas dogrzania pomieszczenia. Nibytak mogę teraz ustawić ale do pełni szczęścia brakuje pomiaru temp. na piętrze. Sterownik mierzy tylko temp. parteru a tu mam ciepło zawsze 24*C więc będzie to mało adekwatne. Acha.. no i ja mam 23kW piec.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Was, po dłuższej nieobecności.

 

Mam 2 pytania:

1. Dla tych, którzy używają regulatora pokojowego ST 280 - czy po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju, piec obniża zadaną wg ustawień w ustawieniach ? u mnie niestety takie zjawisko nie zachodzi. Dodatkowo zauważyłem, że kiedy zmieniam temperaturę na sterowniku pokojowym, to po chwili wraca ona do tej, która jest na piecu, błąd komunikacji ??

 

2. Czytam na różnych forach, że jest możliwość ustawienia naszego pieca, tak by pokazywał procentowo ile opału w nim zostało, widziałem nawet fotkę z sterownika, jak to wygląda i jest to dokładnie ten model, który ja posiadam tj ST-450 zPID. Dodam, że nie posiadam w menu, takich funkcji jak "zasobnik napełniony" lub "zasobnik pusty". Ktoś z Was, wie coś więcej na ten temat ?

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, miałem tak kiedyś. Wracało do poprzedniej wartości na sterowniku. Sprawdź połączenia kabli na odwrocie sterownika i przy piecu na bocznej ścianie i na ścianie z gniazdkiem przy piecu ten zasilaczyk z lampkami.

 

Jeśli chodzi o procentowe wskazanie paliwa, to może najpierw porównajmy oprogramowanie sterownika.

Poszukaj w menu jaki masz model tego ST-450 z PID. Ja postaram sie popołudniu też sprawdzić i porównamy.

 

 

Dobra, sprawdziłem.

U mnie siedzi sterownik

S.256.51.11

1.3.5.

s10

ST-450NK zPID 23KW

takie są oznaczenia w menu - informacje o programie.

A na ST-280 mam wer. oprogramowania TECH 02.01.03

A nie masz u siebie w menu pieca na 3 pozycji - zasobnik napełniony ?

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @luki81,

mam bardzo podobnie.

 

W piwnicach mam 4 kaloryfery ale póki co zakręcone wszystko na rozdzielaczu, bo nie było potrzeby tam grzać, utrzymuje się cały czas 14*C. Jak sobie skończe urządzać/remontować piwnice to może będę grzał. Bo mam w planach zrobić bilard w dużej piwnicy (6mx6m) i taką łazienkę techniczną - co by się w brudnych drelichach móc umyć.

Parter domu mam cały w podłogówce tak jak Ty. Z tym że w łazience do i garażu grzejniki. ( w garażu grzeje tylko do 14*C) i w salonie taki grzejnik rezerwowy ale też zakręcony. W razie jakbym chciał tylko na jesieni przepalić w piecu jakimiś kartonami to podłogówki nie opłaca się włączać a kominek mam jeszcze nie skończony...

Piętro domu, łazienka, pralnia i korytarzyk na piętrze w podłogówce. Kolejne pomieszczenia na piętrze czyli 4 pokoje, garderoba - grzejniki. W pralni też dodatkowo grzejnik.

 

Z pieca wychodzą trzy obiegi - tak samo jak u Ciebie.

Podłogówka - sterowanie ST61, zawor 4D z siłownikiem, czujnik pogodowy i sterownik pokojowy ST-280.

Pokojówka i czujnik zewnętrzny pogodowy steruje zaworem 4D. Pompa chodzi non stop. - tak jak u Ciebie.

 

Drugi obieg to grzejniki sterowane - sterowane tak samo jak podłogówka. czyli kolejny ST61, zawór 4D, i połączenie z ST-280 i termometr zewnętrzny.

 

Trzeci obieg to CWU 250L- pompa się włącza i wyłącza jak dostanie sygnał z czujnika CWU. Tak samo jak u Ciebie.

 

Temperatura CO zadaną mam obecnie na 60*C. Ale póki nie było mrozów to grzałem na trybie letnik i 45*C na piecu, a później 52*C. Dopiero teraz parę dni temu zmieniłem na 60*C.

jeśli sterownik ST-280 zgłosi dogrzanie pomieszczeń to :

CO 60-3, podłogówka -2*C, kaloryfery -2*C.

Spróbuje ustawić tak jak ty masz... z tym że ja nie mam drugiego sterownika pokojowego, bo rozumiem że ty masz dwa ?

Więc mam głowice termostatyczne na każdym grzejniku. Może kiedyś rozbuduje zestaw o drugi sterownik pokojowy na piętrze.

 

Powierzchnie mam podobną ale spaliłem ponad 400kg, może 450kg. Ale ogólnie ten sezon grzewczy do końca grudnia nie wyszedł mi źle - bo tylko 900kg. Na parterze 24*C, na piętrze 21*C. a CWU 250L 50*C, na dole zbiornika 43*C.

Zastanawiam się czy większe spalanie niż twoje to wina głowic termostatycznych, które odcinają dopływ wody od rozdzielacza do kaloryfera, a później zimna woda zalewa całą instalację. Może lepszym rozwiązaniem byłoby drugi sterownik pokojowy i zmniejszanie tylko temp. wody na czas dogrzania pomieszczenia. Nibytak mogę teraz ustawić ale do pełni szczęścia brakuje pomiaru temp. na piętrze. Sterownik mierzy tylko temp. parteru a tu mam ciepło zawsze 24*C więc będzie to mało adekwatne. Acha.. no i ja mam 23kW piec.

 

Ale bym sobie pograł w takiego BILARDA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy praktycznie identyczne układy, z tym jeżeli dobrze zrozumiałem masz podłączony jeden ST 280 na podłogówkę i grzejniki. Jak to zrobiłeś?

Ja mam dwa ST 280 i ST281.

A jak ci teraz pali w minusowych temp- przebija zadaną, Denerwuje mnie że jak wyjdzie z podtrzymania w tryb pracy to długo nie podaje tylko lekko dmuch i wtedy zbyt mocno się wychładza CO i temperatura spada- później długo goni zadaną. Chciałbym to zmienić ale nie wiem jak.

Wiesz może co to są impulsy wzrostu w menu serwisowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luki 81, napisz jeszcze jak masz pogodówkę zaprogramowaną dla +10, 0, -10, -20*C.

 

Ciekawą sprawę poruszyłeś. Jeszcze tego nie próbowałem zmieniać - tych impulsów.

 

Odnośnie podłączenia to mogę jedynie zdjęcia zrobić bo hydraulik mi podłączał. Tylko nie wiem czy to się tak łatwo ogarnie ze zdjęcia - bo sporo tam kabli.

Zauważyłem że ja mam dwa ST-61.

Tak jak opisali z instrukcji. A ty masz chyba jeden ?

Z tym że kiedyś doczytałem na którymś forum, że własnie może być jeden bo jest błąd w instrukcji - w sensie że głupio to napisali, mało precyzyjnie. Nie wiem ile w tym prawdy.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luki 81, napisz jeszcze jak masz pogodówkę zaprogramowaną dla +10, 0, -10, -20*C.

 

Ciekawą sprawę poruszyłeś. Jeszcze tego nie próbowałem zmieniać - tych impulsów.

 

Odnośnie podłączenia to mogę jedynie zdjęcia zrobić bo hydraulik mi podłączał. Tylko nie wiem czy to się tak łatwo ogarnie ze zdjęcia - bo sporo tam kabli.

Zauważyłem że ja mam dwa ST-61.

Tak jak opisali z instrukcji. A ty masz chyba jeden ?

Z tym że kiedyś doczytałem na którymś forum, że własnie może być jeden bo jest błąd w instrukcji - w sensie że głupio to napisali, mało precyzyjnie. Nie wiem ile w tym prawdy.

 

Więc tak

Pogodówka dla podłogówki to -20 to 37, -10 to 34, 0 to 31, +10 to28

Grzejniki -20 to47, -10 to 44, 0 to 40, 10 to 34

 

Co do ST 61 masz rację w instrukcji jest błąd- pytałem o to serwis sasa.Ale zanim pokapowałem się we wszystkim to kupiłem ST61-2szt i teraz jeden leży na strychu zapakowany w karton.

Ja podłączyłem St281 i zawór 3D + pogodówka pod stertownik z pieca- automatyka do grzejników.

A St280, pogodówka pod sterownik St61.

 

Obserwuję jak piec chodzi przy tych temperaturach coś czuję że chyba wyjdzie 20-25kg przy -10C.Tak mam teraz w dzień -5 w nocy -10- takie temperatury w wielkopolsce

Posugerowałem sie twoim ustawieniem CO60 i zwiększyłem moje do 57. Wydaję mi się że lepiej jak jest piec dogrzany tzn ma już swoją moc niż ma ciągle ją odbudowywać- takie ciągłe przemyślenia chciałbym jak najwiecej z pieca wycisnąć i tak ciągle kombinuję. To jest mój pierwszy sezon grzewczy gdzie siedzę w domu i obserwuję , poprzedni był z doskoku w czasie budowy.

Szukałem na forum o punktach wzrostu ale nic nie znalazłem oprócz tego że ktoś z 7 miał zrobić 0.

Ale jak pisałem piec wychodząc z podtrzymania w pracę od razu powinien " buzować" aby szybko oscylować wokół zadanej a nie dmucha powietrze z znikomym podawaniem węgla- u ciebie też tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy,

 

Posiadam piec WELDER 15KW ze sterownikiem ST - 450 z PID. Układ z 4 pompami, CWU, CO, Podłogowa i Cyrkulacyjna.

Posiadam około 60m2 podłogówki, grzejniki członowe aluminowne w ilości 90 członów :D

Posiadam rónież regulator pokojowy SALUS 0191F.

Ekogroszek 25 KJ.

 

Aktualne ustawienia piece - po wielu wielu innych ustawieniach wyglądają tak:

 

Priorytet Boilera

 

TEMP CO - 55 , CWU 45.

Histereza Kotła 1 stopień,

Histereza CWU 5 stopni,

Czas podawania 10 sec

Przerwa podawania 45 sec

Siła nadmuchu 40/100 - nie mam żadnej przesłony na wentylatorze.

Praca podtrzymywania 10 sec.

Przerwa podtrzymywania 25 minut

wnetylator w podtrzymywaniu 40 sec co 2,25 minuty.

 

Regulator pokojowy wyłączony - chce najpiew dostroić piec, przy czym jak włączam regulator na temp co na piecu włącza mi sie automatyczna korekta do 50C, nie wiem dlaczego i jak to zmienić.

 

W załączeniu film z YT z palenia płomienia.

 

Prosiłbym o sugestie, z uwagi na to, że w czasie podtrzymywania, szybko wypala sie ekogroszek i nie ma tzw. kopczyka, później kiedy piec przechodzi w czas pracy, długo się nagrzewa i nie może dobić do temperatury zadanej 55C. W podajniku lekke spieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MARCUS FENIX , my tu na PID "jedziemy" , Ty widzę że też masz tą funkcję, więc nie wiem po co się męczysz z przerwami podawania i nadmuchu.

Zostanie Ci tylko dwa parametry ustawić: nadmuchu i podawania. Ale to będzie dużo łatwiejsze niż na ręcznych.

Podawanie z tego co pamiętam ustawiłem sporo na minusie a nadmuch neutralny coś koło zera, nie pamiętam... chyba -5. Wtedy pozbyłem się niedopałków. Przy okazji zajrze do tych parametrów, ale nie wiem czy zdecydujesz się na PID.

 

 

@luki81, ja te impulsy wzrostu zmieniłem z 7 na 10. Myślałem że jak więcej to szybciej będzie reagował. Poobserwuje troche w wolnym czasie.

 

U mnie też podobnie, bo 6-7 dni podajnik przy takiej pogodzie. Także 25kg można liczyć.

Mrozy w nocy są dosyć ostre. Zastanawiam się czy pogodówka przy dużych skokach temp. to najekonomicznejsze/najlepsze rozwiązanie ? ALe na pewno najwygodniejsze.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, miałem tak kiedyś. Wracało do poprzedniej wartości na sterowniku. Sprawdź połączenia kabli na odwrocie sterownika i przy piecu na bocznej ścianie i na ścianie z gniazdkiem przy piecu ten zasilaczyk z lampkami.

 

Jeśli chodzi o procentowe wskazanie paliwa, to może najpierw porównajmy oprogramowanie sterownika.

Poszukaj w menu jaki masz model tego ST-450 z PID. Ja postaram sie popołudniu też sprawdzić i porównamy.

 

 

Dobra, sprawdziłem.

U mnie siedzi sterownik

S.256.51.11

1.3.5.

s10

ST-450NK zPID 23KW

takie są oznaczenia w menu - informacje o programie.

A na ST-280 mam wer. oprogramowania TECH 02.01.03

A nie masz u siebie w menu pieca na 3 pozycji - zasobnik napełniony ?

 

 

Zadzwoniłem z tym problemem do Techa i tam Pan serwisant, w bardzo miło i rzeczowo wytłumaczył, że mam stare oprogramowanie, w którym nie ma tych funkcji, zarówno na piecu jak i ST 280. Cały problem rozwiążemy aktualizacją softu.

 

Co do kabelków, to sprawdzę te połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Julo23

Dzisiaj w menu serwis ograniczyłem temp. spalin z 220 do 130 i teraz piec nie przekracza temp. spalin 130C w momencie gdy chodzi na 100% swoich zadanych parametrów. Wcześniej przy tych samych nastawach tzn podawanie -30, nadmuch -16 spaliny dobijały do 180C. Zrobiłem to dzisiaj i będę obserwował jak to wpłynie na spalanie. Jakie masz nastawy na pogodówce, ja dzisiaj zmniejszyłem podłogówkę o 1C i grzejniki o 2C bo przegrzewało mieszkanie do 23 a to dla mnie już parówa. Musze spróbować zmniejszyć jeszcze te impulsy wzrostu jak ty.

 

 

Kolego MARCUS FENIX- Julo23 ma rację włączaj PID i obserwuj- ja mam nastawy podawanie -30, wentylacja -16, a podtrzymanie wogóle

Korekta ci sie włącza do50 bo masz ustawioną prawdopodobnie funkcję która się włącza jak dostaje sygnał ze sterownika ST 280.

Musisz wejść w sterowniua pieca w funkcję obniżenia pokojówki- to jest tak że jak piec otrzyma informację ze sterownika St280 że zadana temperatura pomieszczenia została osiągnięta to sterownik pieca obniża temp. CO tyle ile ktoś sam ustawił- to wszytko jest do ustawienia tylko trzeba się pobawić w funkcjach sterownika St450PID

 

Kolego RAFAL a powiedzieli ci w serwisie jak aktualizować ten soft - pewnie przez internet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam piec Sas Eco 17kw st 45H

Od poniedziałku zacząłem palić w domu. pow 130m2 uzytkowej całośc podłogówka i 20m2 garaż + kotłownia w garazu grzejnik. temperatura na dole i na poddaszu 23C. dom ocieplony 15 styrodur pustak poroterm 25 na poddaszu pianka gr 24cm. okna 3 szyby...

 

dom sie nagrzał ale aktualnie dosc duże jest spalanie ekogroszku, groszek retopal okolo 40kg na dobe, podam parametry jakie mam... i co by tu zrobic by sie zmniejszyło spalanie... wegiel tak jakby byl troszke nie dopalony i zar jest chyba zbyt blisko podajnika

 

 

Praca pieca:

Przerwa podawania - 3min 30sek

Siła nadmuchu - 55%

Przerwa podtrzymania - 45min

Wentylator w podtrzymaniu - 20 s pracy - 18min przerwy

 

Temp zadana na piecu 52 st histera 2st w pracy rosnie do 68st

temp zadana CWU 45st histera 5st bojler 300litrow

Temp załączania się pompy podlogowej - 35 st.

 

Temp podłogówki min 30st max 35 st ale rosnie nawet do 48st i piec nie wlacza sie 1,5 godziny az spadnie do 32st... mieszarka widy na 3 biegu pompa na 2

 

co myslicie o takich parametrach???

Edytowane przez kay32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam piec Sas Eco 17kw st 45H

Od poniedziałku zacząłem palić w domu. pow 130m2 uzytkowej całośc podłogówka i 20m2 garaż + kotłownia w garazu grzejnik. temperatura na dole i na poddaszu 23C. dom ocieplony 15 styrodur pustak poroterm 25 na poddaszu pianka gr 24cm. okna 3 szyby...

 

dom sie nagrzał ale aktualnie dosc duże jest spalanie ekogroszku, groszek retopal okolo 40kg na dobe, podam parametry jakie mam... i co by tu zrobic by sie zmniejszyło spalanie... wegiel tak jakby byl troszke nie dopalony i zar jest chyba zbyt blisko podajnika

 

 

Praca pieca:

Przerwa podawania - 3min 30sek

Siła nadmuchu - 55%

Przerwa podtrzymania - 45min

Wentylator w podtrzymaniu - 20 s pracy - 18min przerwy

 

Temp zadana na piecu 52 st histera 2st w pracy rosnie do 68st

Temp załączania się pompy podlogowej - 35 st.

 

Temp podłogówki min 30st max 35 st ale rosnie nawet do 48st i piec nie wlacza sie 1,5 godziny

 

co myslicie o takich parametrach???

 

Kay32- jeżeli to pierwsze uruchomienie w takich mrozach to spalanie nie dziwi. Wszystko musi się wygrzać. Drugi sezon grzewczy pokaże ci niższe zużycie , chociaż za parę dni powinieneś dojść do 25kg i niżej.

Myśle że parametry masz złe, a przynajmniej nie napisałeś jaki masz czas podawania.

Spróbuj podawanie 10S, przerwa 50S, nadmuch 20% i obserwuj jak się pali. Zmiany dokonuj nadmuchem o 2% co min. godzinę aby zobaczyć zmiany na retorze.

Każdy układ jest inny i nie da sie dobrze doradzić jedynie można zasugerować parametry.

Niestety jeżeli to początki twojej przygody z paleniem w Sasiku a chcesz ekonomicznie palić to trochę czasu posiedzisz w kotłowni:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...