Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

można ten problem rozwiązać termostatami, zresztą jak by ogrzewaniem się nie sterowało to zawsze gdzieś będzie mniej lub więcej o 0,5 stopnia

 

wystarczy troche słońca i już w niektórych pomieszczeniach robi się cieplej a w innych nic się nie zmienia

 

tak ale nie do końca

jeśli termostaty będą w pomieszczeniach przegrzanych to się zamkną wcześniej niż odetnie pokojówka. niestety w pomieszczeniach niedogrzanych nic to nie da i pozostana niedogrzane po odcięciu pompy przez pokojówkę

 

 

Piec osiągnął zadaną temperaturę i pracuje w miarę dobrze, wszystko by się zgadzało. Czas podawania jest taki jak ustawiłem, ale przerwa podawania nie zgadza się z tą, jaką ustawiłem, wynosi prawie 2 minuty. Trochę mnie to dziwi, bo już byłem zadowolony, że walka z piecem zakończona, a tu zonk. Może ktoś z Was wie, co może być przyczyną tej niezgodności?

 

w fazie pracy kocioł pracuje ze zmienna mocą. objawia się to wydłużaniem lub skracaniem przerwy podawania oraz zmianą mocy nadmuchu.

jeśli zmiany są w trybie pracy to naturalne

pracujac w oparciu o PID również gdy kocioł się odstawi sa inne parametry podtrzymania niż podczas pracy w trybie dwustanowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@Pączek353, to że ustawisz piec że ma być w nadzorze 5 minut a jest tylko 3 to sie nie dziw. To nie jest ustawienie ile ma być, tylko ustawienie, jeśli w padnie w nadzór to ma tyle max czekać co ustawiłeś, ale równie dobrze może sie wcześniej sam wychłodzić.

Każdy ma inny dom i inną instalację i odbiór ciepła, dlatego to takie skomplikowane i nie ma złotego środka.

 

Ponawiam pytanie, jaką mogę mieć pojemność zasobnika - ten z poprzedniej strony na zdjęciu ? Wydawało mi sie że 150kg ale teraz coś mi sie to nie zgadza... weszło 17 wiaderek węgla - tych metalowych. Ciężko mi policzyć ile to kilo bo mam węgiel luzem.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem prawie spokojny, jeśli chodzi o moje teraźniejsze ustawienia, ale cały czas będę kombinował. Chciałbym sprawdzić, jak będzie pracował na ustawieniach ręcznych. Co do pojemności kotła, to też tego szukałem. W instrukcji znalazłem, że SAS Multi 17kw ma pojemność zasobnika 140kg:yes: Edytowane przez pączek353
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem prawie spokojny, jeśli chodzi o moje teraźniejsze ustawienia, ale cały czas będę kombinował. Chciałbym sprawdzić, jak będzie pracował na ustawieniach ręcznych. Co do pojemności kotła, to też tego szukałem. W instrukcji znalazłem, że SAS Multi 17kw ma pojemność zasobnika 140kg:yes:

 

ja mam 17 kw ale 140 kg to tam chyba nie wejdzie , chyba że ubijesz :) ja zasypuje po 100 kg (4 worki) i jest tak na 80 % zapełniony, jeszcze jeden by wszedł czyli 125kg

 

muszę kiedyś zasypać go pod samą pokrywe )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasypuje pod samą pokrywę, tak że ledwo się da zamknąć. W instrukcji szukałem ale wygląda na to że każda rzecz do pieca ma osobne papiery i jakby było robiona przez podwykonawców lub innych producentów: zasobnik, retorta, sterownik Tech itp.

Akurat jak potrzeba gdzieś zawieruszyłem świstek od podajnika.

Z tym że ja mam moc pieca 23kW i mysle że 150 wejdzie spokojnie jak nie więcej.

Jak sie wkurze to następnym razem wezme wagę i zważe wiadereczko węgla, z węglem i bez i mi wyjdzie x 17 i będe wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej ciesze się że pozbyłem sie efektu skraplania wody w podajniku. Teraz jest sucho.

Spadła mi sporo temperatura powrotu, podejrzewam że to przez wyłączenie CWU. Jak myslicie ? Nie pamiętam ile było ale teraz ok. 30*C to chyba za mało.

 

 

możesz coś więcej na ten temat napisać - też z tym walczę, ale narazie efekt mizerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, miałem węgiel przywieziony luzem, i w ten dzień padało.

Węgiel mam w suchym pomieszczeniu i wydawał mi sie suchy ale jednak nie był do końca. Musiałem wietrzyć to pomieszczenie i otwierać często drzwi na kotłownie gdzie jest 18stopni. W ten sposób wysechł mi z wierzchu. Nabieram go staram sie zbierać warstwę z wierzchu.

Tak sie pozbyłem skraplania wody w podajniku. Czasami sie jeszcze pojawi ale to pare kropelek.

A miałem na początku tak:

Zdjęcie-0093.jpg

 

Teraz jest sucho. Zdjęcia nie robiłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, miałem węgiel przywieziony luzem, i w ten dzień padało.

Węgiel mam w suchym pomieszczeniu i wydawał mi sie suchy ale jednak nie był do końca. Musiałem wietrzyć to pomieszczenie i otwierać często drzwi na kotłownie gdzie jest 18stopni. W ten sposób wysechł mi z wierzchu. Nabieram go staram sie zbierać warstwę z wierzchu.

Tak sie pozbyłem skraplania wody w podajniku. Czasami sie jeszcze pojawi ale to pare kropelek.

A miałem na początku tak:

[ATTACH=CONFIG]239351[/ATTACH]

 

Teraz jest sucho. Zdjęcia nie robiłem :D

 

 

też czasami mam z tym problem ale to wina tylko i wyłącznie wina wilgotności węgla. Pozornie suchy węgiel jest poprostu mokry i paruje. Jak wsypałem suszony 2 miechy groszek to nie było śladu rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablomoc,

czy przetestowałeś już ustawienia z tygodniówką, jestem ciekawy czy potwierdziła się Twoja teoria.

Po przeczytaniu kilku postów powoli zastanawiam się przed zakupem regulatora St 292 V2 i czy według Ciebie, sterowanie pokojowe z zewnętrznym czujnikiem temperatury pozwala ustawić parametry ogrzewania na optymalnym poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablomoc,

czy przetestowałeś już ustawienia z tygodniówką, jestem ciekawy czy potwierdziła się Twoja teoria.

Po przeczytaniu kilku postów powoli zastanawiam się przed zakupem regulatora St 292 V2 i czy według Ciebie, sterowanie pokojowe z zewnętrznym czujnikiem temperatury pozwala ustawić parametry ogrzewania na optymalnym poziomie?

 

przyszła odwilż to nie zawracam sobie tym głowy. np od wczorajszego popołudnia nie włączyło mi się ogrzewanie (tzn. nie spadła temp poniżej 22 st). Ładnie operuje słońce i dlatego, chodzi sama podłogówka na dole i cwu, przy takich temperaturach ( tzn. 0 - 4 st) podłogówka na parterze sama daje radę ogrzać cały dom (ustawiona n 35 st). Ostatni tydzień był ciężki bo spalanie wyszło mi 20kg na dobę, podejrzewam że to przez dwa wietrzne dni i temp - 10 - 8 st. Na sterowniku pokojowym widać było że dom się szybciej wychładzał i ogrzewanie się częściej załączało. Ciekawe jak będzie teraz przy odwilży.

 

konkretnie sterownik pokojowy który mierzy temp w domu i pilnuje temp w domu aby była na jednym poziomie. Nie mylić z pogodówką co do której mam wątpliwości jakoby miała wpływ stabilną i precyzyjną pracę instalacji.

Edytowane przez pablomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja w grudniu kupiłem to może dlatego.

 

Jaką dajecie temp. na grzejniki w taką pogodę jak teraz - tj. odwilż ?

 

u mnie zawsze na grzejniki idzie taka sama temp. to sterownik pokojowy rządzi temperaturą w domu a nie woda w grzejnikach. Sterownik pokojowy techa kosztuje 200 - 250 zł, nie jest to wydatek zwalający z nóg a naprawdę może ułatwić życie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przeciez ja mam sterownik St-280, zapomniałeś :yes:

 

Pytałem o temp. na grzejnikach bo chciałem sobie jakoś ustawić temp. w pogodówce.

 

Odkąd zmieniłem temp. załączania pomp na 51*C i ustawiłem pogodówkę i sterownik pokojowy to spalanie mi sie bardzo zmiejszyło.

Grzeje 170m2 (21*C) + 140m2 (na niższej temp. ok. 17-18*C)

Spala mi teraz (średni od 2 tyg.) ok 25-27kg na dobę.

Dodam że to 1 sezon i na pewno jest jeszcze wilgoć w budynku.

 

Dla -20*C ustawiony mam zawór podłogowy 36*C, a na kaloryfery 50*C

dla -10*C ustawiony mam zawór podłogowy 30*C, na na kaloryfery 45*C

dla 0*C ustawiony mam zawór podłogowy na 28*C, kaloryfery na 40*C

dla +10*C ustawiony mam zawór podłogowy na 26*C, kaloryfery na 36*C

 

Na sterowniku nam 21*C. Na Piecu 60*C, Z tym że jak przekroczy 21* w pokoju to na piecu -6*C, na kaloryferach -3*C, na podłodze -1*C.

Póki co ładnie sie to sprawdza choć testuje od 2 tygodni.

 

Zastanawiam sie czy może ustawić tak żeby powyżej +5*C albo +10*C kaloryfery wogóle nie grzały tylko podłoga.... czy to ma wogóle sens.

Chyba że lepiej ustawić głowice termo. na kaloryferach na 2. Nie wiem jakiej temp. odpowiada ta regulacja 2. Musze to jeszcze mierzyć - przy jakiej sie wyłączy kaloryfer.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablomoc,

czy przetestowałeś już ustawienia z tygodniówką, jestem ciekawy czy potwierdziła się Twoja teoria.

Po przeczytaniu kilku postów powoli zastanawiam się przed zakupem regulatora St 292 V2 i czy według Ciebie, sterowanie pokojowe z zewnętrznym czujnikiem temperatury pozwala ustawić parametry ogrzewania na optymalnym poziomie?

 

Ja póki co tygodniówke wyłączyłem- nie jestem do końca przekonany o jej oszczędnościach, ale na pewno jeszcze będę to testował kiedyś.

Póki co testuje tylko pogodówkę i sprawdza się super, szczególnie jak wyjdzie słońce i okna z 3 szybami dogrzewają pomieszczenie to reaguje i regulator pokojowy o dogrzaniu pokoju i termometr zewnętrzny i dopasowują sie ustawienia do tego na instalacji, tj. PIEC, KALORYFERY i PODŁOGÓWKA. Oczywiście wg. tego jak Ty to wszystko poustawiasz - a do tego trzeba testów. No chyba że ktoś ma już takie doświadcznie że na oko to zrobi - ja nie potrafie, dlatego testuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie za dużo tych parametrów u ciebie, nie wiem jak to się przekłada na spalanie ale nie sądzę żeby różnica była na tyle duża żeby nad tym tak siedzieć. Ja mam podłogówkę ustawioną na stałą temp. Zmiany temperatur nie przychodzą aż tak szybko więc sam tym steruję. W dzień teraz słońce dogrzewa więc obniżyłem podłogówkę o 2 st w dół jak przyjdą mrozy to przestawie na 2 do góry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy za dużo... Wiadomo że to nie są takie sztywne 45*C przy -10*C a później 40*C przy 0*C , tylko jak jest -5*C to będzie ok42-43*C to płynnie sie zmienia samo.

Póki co ładnie mi sie to sprawdza bo przy moim metrażu pali 25kg na dobę. Będe jeszcze walczył żeby to zmiejszyć oczywiście.

 

A ty jak masz skonfigurowany sterownik pokojowy ?

Jak dobije ci do zadanej temperatury w pokoju to jaka jest reakcja ?

Bo widzę że jak jest ciepło grzejesz samą podłogówką, to musisz ręcznie zmieniać czy automatycznie ci sie załączają kaloryfery ?

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy za dużo... Wiadomo że to nie są takie sztywne 45*C przy -10*C a później 40*C przy 0*C , tylko jak jest -5*C to będzie ok42-43*C to płynnie sie zmienia samo.

Póki co ładnie mi sie to sprawdza bo przy moim metrażu pali 25kg na dobę. Będe jeszcze walczył żeby to zmiejszyć oczywiście.

 

A ty jak masz skonfigurowany sterownik pokojowy ?

Jak dobije ci do zadanej temperatury w pokoju to jaka jest reakcja ?

Bo widzę że jak jest ciepło grzejesz samą podłogówką, to musisz ręcznie zmieniać czy automatycznie ci sie załączają kaloryfery ?

 

grzejnikami steruje pokojówka, podłogówką steruje kocioł utrzymując zadaną temperaturę podłogówki

 

jak dobije do zadanej w domu to się wyłączają kaloryfery, tzn pompa CO

 

ster mam ustawiony na 22 st z histerezą 0,3 st i tak jest non stop, bez żadnej tygodniówki

 

25 kg wydaje mi się sporo, przy odwilży ? czy przy tych mrozach co były ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...