Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

grzejnikami steruje pokojówka, podłogówką steruje kocioł utrzymując zadaną temperaturę podłogówki

 

jak dobije do zadanej w domu to się wyłączają kaloryfery, tzn pompa CO

 

ster mam ustawiony na 22 st z histerezą 0,3 st i tak jest non stop, bez żadnej tygodniówki

 

25 kg wydaje mi się sporo, przy odwilży ? czy przy tych mrozach co były ?

 

Na jakiej zasadzie działa sterownik pokojowy bo już się pogubiłem :)

Jeżeli regulator temperatury osiągnie zadana, wtedy wysyła sygnał do sterownika w kotle i kaloryfery automatycznie wyłączają się?

Jeśli tak to równie dobrze można ustawić termostaty na "trójkę" tj. 21*C, a w sypialni np na "dwójkę", które tak samo wyłącza się po osiągnięciu temp.

Napisz coś więcej, gdzie i jak zainstalować taki regulator, aby spełniał prawidłowo swoje zadanie. Czy Twój sterownik posiada wbudowany czujnik i czy posiadasz czujnik zewnętrzny. Planuje zakupić regulator pokojowy tylko nie wiem jaki dobrać, co myślisz o tym tym http://www.techsterowniki.pl/shop,27,137

 

Racja przy dodatnich temperaturach 25kg spalenia to zdecydowanie dużo, u mnie przy mrozach zjadał ok 20kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no 25 kg może i dużo ale to nowy budynek i ok. 300m2 do ogrzania. Spalanie mierzyłem ja mrozy były już lżejsze ale odwilży jeszcze nie było.

Takie na pograniczu -10*C

 

Ja dziś wyłączyłem nawet kaloryfery bo nie ma sensu grzać tym bardziej jak sie nie mieszka i jest tak ciepło, w budynku mam 22*C.

Załączyłem za to CWU i podłogówkę z 27 na 30*C

Tylko pojawił sie problem, do tej pory nie martwiłem sie podawaniem bo wszystkim sterował zPID.

Jak wyłączyłem kaloryfery to piec wpada często w tryb nadzoru a tego nie miałem dobrze skonfigurowane bo nie miałem do tej pory takiej potrzeby.

PID oscylował wokół zadanej ale teraz jest za mały odbiór ciepła i zaczął wpadać w nadzór.

@Pablomoc - jakie masz ustawienia w nadzorze teraz, bo pisałeś że też grzejesz samą podłogówką.

 

Wracając do sterownika pokojowego, można ustawić czym ma sterować, czy piecem ( ja tak mam) czy pompą. Ja sterowania pompą nie testowałem, jedynie sterowanie kotłem, i ustawiałem żeby obniżał na kotle pare stopni i na zaworach kaloryferów do czasu zadana histereza da znać o spadku temp. w pokoju to wszystko wraca do ustawień pierwotnych.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik pokojowy steruje pompą CO, jeżeli temp zadana jest osiągnięta na sterowniku to piec się wyłącza, od trzech dni piec grzeje tylko cwu i podłoge bo dom nagrzewa mi słońce, od południa mam okno o powierzchni 14 m2 więc chwila słońca i mam grzanie za darmo (temp nocna -8 dzienna +4) podłogówka chodzi niezależnie od pokojówki

 

 

jak bym miał termostaty to by grzały kaloryfery mimo że w domu jest ciepło od słońca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablomoc, potrzebuje dobrych ustawień do trybu nadzoru, czyli jak piec przekracza zadaną temp.

 

Przeglądam wątek ale nie mogę sie dokopać. A Twoje będą dobre bo grzejesz też tylko CWU i podłogę obecnie bez kaloryferów.

 

Witam,

trochę się nie odzywałem ostatnio bo testowałem usilnie ustawienia...no i chyba udało mi się znaleźć ustawienia, które mnie zadowalają.

 

OBECNE USTAWIENIA:

 

TEMPERATURA ZADANA CO - 55C ( w obecnych temperaturach, przy dużych mrozach zadaną miałem ustawioną na 60C)

-w godzinach od 18 do 23 przez cały tydzień

-od 6 do 7 od poniedziałku do piątku

W innych godzinach ustawione mam obniżenie temperatury -10C co daje 45C lub 50C (wszystko ustawiam w trybie Tygodniówka)

 

Temperatura załączenia pomp ustawiłem na 55C.

Daje to fajny efekt, bo obecnie zauważyłem dojście do podtrzymania przez 10min, natomiast w podtrzymaniu piec jest ok 45min.

Posiadam zamknięty czopuch na 2 z czego 4 to całkowicie otwarty.

 

Podłogówkę ustawiłem na 30C i stwierdzam po wielu próbach i ustawieniach, że taka temperatura jest odpowiednia.(podłogówkę posiadam w salonie, jadalni, kuchni, wiatrołapie, łazience - coś koło 80m2 po podłodze) w pokoju na dole posiadam grzejnik, który działa tylko w okresie od 18 do 23 i miedzy 6 a 7 na tygodniu, bo wtedy piec dochodzi do temperatury załączenia pompki CO.

 

Na górze grzejniki mam ustawione na termostatach na 2 i w sumie dzięki grawitacji ciągle są ogrzewane mimo, że w większości czasu pompa CO nie działa.

 

Jedyny problem jaki obecnie posiadam to jak w to wszystko włożyć pompę do CWU, tak aby nie grzała ciągle wody.

Brakuje mi tutaj czegoś takiego do pompy CWU, bym sobie ustawił, że powiedzmy od 17 do 18 przełącz w tryb priorytet bojlera aby dogrzać wodę, reszta działaj w trybie praca.... Może ktoś podpowie jakie stosuje u siebie ustawienia do CWU?

 

Muszę zweryfikować jeszcze zużycie węgla, ale ostatnio zarzuciłem worek węgla, jest trochę większy niż 25kg i wystarczył na 2 doby, więc spalanie coś koło 15kg, co przy wcześniejszych ustawach gdzie szło prawie 2 razy tyle to niezły wynik,

 

W domu jest temperaturowo w zasadzie idealnie, chodzę w koszulce cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, fajnie bo mamy chyba dosyć podobną instalację.

Ale jaki ma sens podnosić temp zadaną kotła tylko od 6 do 7 ? No i czy tak dobrze jak piec jest ciągle w nadzorze ? Wg. mnie chyba lepiej spróbować go ustawić żeby sobie pykał i oscylował wokół temp. zadanej.

No ale mimo wszystko dobry wynik osiągnąłeś - 15 kg, choć ja obecnie nawet nie wiem ile mi pali bo ostatnio troche zmieniałem ustawienia - no i zasypałem cały podajnik.

 

Póki co grzeje tylko podłogę i CWU.

Orientuje sie ktoś jak wyłączyć wogle pompe na kaloryfery ? Zadane mam na kaloryfery 10*C bo w inny sposób nie potrafie ich wyłaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, fajnie bo mamy chyba dosyć podobną instalację.

Ale jaki ma sens podnosić temp zadaną kotła tylko od 6 do 7 ? No i czy tak dobrze jak piec jest ciągle w nadzorze ? Wg. mnie chyba lepiej spróbować go ustawić żeby sobie pykał i oscylował wokół temp. zadanej.

 

Orientuje sie ktoś jak wyłączyć wogle pompe na kaloryfery ? Zadane mam na kaloryfery 10*C bo w inny sposób nie potrafie ich wyłaczyć.

 

Między 6 a 7 podnoszę temperaturę tylko dlatego, ponieważ w pokoju nie mam podłogówki i podgrzewam grzejnik, aby nie mieć szoku termicznego jak wstaje :D , w sumie pewnie to wyłączę bo chyba tak jak piszesz nie ma to sensu poza tym, który opisałem :-)

 

W nadzorze temperatura na piecu oscyluje jeśli mam 45*C to coś koło 48*C a jeśli 55 na piecu to coś koło 58*C, a dodatkowo w nazdorze ustawione mam podawanie 15 sek na 20 min, i nadmuch 30sek co 10 min, takim sposobem węgla idzie jak na lekarstwo... i oszczędność gotowa :-)

 

Co do pompy CO ja mam ustawioną temperaturę załączenia pompy CO i CWU przy 55*C dzięki temu, że przeważenie piec jest na 45*C w większości dnia pompa CO nie działa, jedynie pompuje na dolne grzejniki w wieczorem od 19 do 23, coby dogrzać pokój w którym śpię na dole, bo góra jeszcze nie ukończona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sie zastanawiam czy lepiej tak z doskoku załączać grzanie jak ty to robisz czy lepiej może cały czas grzać ale umiarkowanie.

Wydaje mi się że masz za niską jednak tą temp. na piecu. 45*C to chyba nie jest zalecana temperatura dla naszych pieców.

Ja bardziej dąże żeby to pustawiać gdzies między 55-60*C na piecu a całą reszte tak żeby mimo to mało palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W trybie letnim chciałbym ustawić temperaturę CWU na 40-45 stopni, ale z tego co przeczytałem w trybie letnim temperatura zadana jest równa temperaturze CWU. Więc jeśli ustawię piec na 40 stopni to czy nie będzie to niezdrowe dla kotła?

Czy można ustawić tak piec aby grzał tylko CWU i ustawić temp. pieca na 50 stopni a CWU na 40? I oczywiście jeśli temperatura CWU dojdzie do tych 40 stopni to piec przejdzie w tryb podtrzymywania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kolego ja wczoraj trochę sprawdzałem opcje tryb letni.

I zauwżyłem że piec sie dostosowuje do temp CWU i wogóle nie da sie ustawić innej temp.

Ale jako ciekawostka - zauważyłem że na trybie letnim można grzać podłogę. Troche to dziwne ale chyba tak jest, bo ikonka - podłogowego mi się świeciła i zawór na podłogę pokazywał temp.

Ale przy moim metrażu podłogówki nie dałby sobie rady jakby na piecu tylko miał 45*C.

To chyba raczej taka opcja - żeby zakręcić pozostałe pętle podłogi i puścić np. tylko 1 np. łazienke. Wtedy wydaje mi się że "uciągnie" podłogówkę na letnim.

Tylko teraz kwestia - czy jest sens grzać w lato czy tam na wiosne w łazience.

 

Zdjęcie-0009.jpg

Zdjęcie-0009.jpg

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom, grzeje cały czas... tylko, nie załączam pompki CO... na górze grzeje się grawitacyjnie..., na dole w większości mam podłogówkę, która chodzi cały czas na 30*C... jedynie w pokoju dogrzewam grzejnik, ale obecnie jest ciepło i w sumie mógłbym tej pompy nie włączać wcale... w potrzymaniu piec ma w zasadzie ciągle koło 48*C a przecież w lecie jak grzejesz wodę w trybie letnim to również temperatury nie masz nie wiadomo jakiej na piecu... wiec z tym, że to za mała temperatura bym się nie zgodził ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dziś że mam inne wskazanie na piecu odnośnie temp. CWU niż na bojlerze na termometrze analogowym.

Czasami jest to ok 2*C to przyjąłem to jako norme ale dziś była różnica 12*C!

Na bojlerze ok . 50*C a na kotle pokazywał 38*C i grzał do zadanej 40*C.

 

Jak macie u siebie ?

Ja chyba wołam instalatora bo mnie to już wkurza.

 

Z tyłu bojlera mam dwa miejsca na czujnik temp. na samym dole i na środku.

Obecnie korzystam z tego na środku. A analogowy nie wiem skąd zczytuje temp.

 

mam takiego elektroluxa 250litrów

elektromet_wgj_s_stojacy_zasobnik_c_w_u_obudowa_z_tworzywa_biala_w_izolacji_70_mm_250_l_063_2.jpg

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dziś że mam inne wskazanie na piecu odnośnie temp. CWU niż na bojlerze na termometrze analogowym.

Czasami jest to ok 2*C to przyjąłem to jako norme ale dziś była różnica 12*C!

Na bojlerze ok . 50*C a na kotle pokazywał 38*C i grzał do zadanej 40*C.

 

Jak macie u siebie ?

Ja chyba wołam instalatora bo mnie to już wkurza.

 

Z tyłu bojlera mam dwa miejsca na czujnik temp. na samym dole i na środku.

Obecnie korzystam z tego na środku. A analogowy nie wiem skąd zczytuje temp.

 

mam takiego elektroluxa 250litrów

[ATTACH=CONFIG]242018[/ATTACH]

 

Ja posiadam takie cudo:

Pompa_PWPC_38_H_A_1341332746.jpg

i w zasadzie nie wsadzałem tam czujnika, bo troszkę mam za krótki kabel z czujnikiem, muszę go przedłużyć, ale wsadziłem czujnik pod otulinę rurki, która idzie do mojej pompy ciepła i w zasadzie, też zdażają się różnice na tym co pokazuje pompa a tym co widzę na piecu. Już sobie to odpuściłem, bo w sumie w ziemie, grzeje tak, aby mieć CWU ciągle na poziomie 45*C a w lecie to pompa ciepła dba o podgrzanie wody i nie używam piec do podgrzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, ja ponownie z prośbą o pomoc. Obecnie mój piec pracuje na PIDzie i byłem zadowolony z efektów, przy obecnych ustawieniach, ale dziś rano coś zaczął świrować. Obudził mnie dziwny hałas z kotłowni, okazało się, że to wentylator mimo, iż wskazuje, że pracuje np.1%, czy 5% to chodzi z taką mocą, jak 100%. Miał może ktoś podobny problem? Piec uruchomiłem 25 stycznia i jeszcze nie miałem okazji porządnie go wyczyścić, może to coś się zapchało i dlatego tak chodzi? Moje obecne ustawienia to:

 

temp. zadana 50 stopni

temp. zadana CWU 50 stopni

współczynnik wentylatora 10

współczynnik podawania -26%

 

Tryb nadzoru:

czas podawania 6sekund

przerwa podawania 5 minut

cas pracy wentylatora 60 sekund

czas przerwy wentylatora 5 minut

siła nadmuchu 25 bieg

 

Jeśli ma ktoś jakiś pomysł, co można na to zaradzić, to bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ciężko powiedzieć, spróbuj rzeczywiście przeczyścić piec. Choćby częściowo go przeczyść ile możesz nawet bez wygaszania. Ustawienia masz w dobre raczej. Ja staram sie za każdym razem co dosypuje do pełna podajnik, w miare troche go przeczyścić. Zawsze ten dodatkowy pył się nazbiera i jest tego trochę. Jak mu nie pomoże to będziesz dalej myślał. Zdejmij też osłonę pod podajnikiem i zerknij na dmuchawę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób narzekało na funkcje PID.

Nie wiem jak wam, ale przy tej pogodzie pali mi 15kg na dobę na PID-zie.

w domu 22-23*C i 250L CWU z temp. 42-45*C.

 

Całkiem niezłe osiągi... ja się pochwalę osiągami jak wypale cały podajnik.(bez PID)

Obecnie zasypałem podajnik jakieś 120kg 10 lutego i do końca daleko ;-)

 

Nie wiem czy ktoś z Was posiadał problem, który mi się ostatnio przytrafił... mianowicie posiadam podajnik producenta podzespołu do naszego Sasa, jest nim firma Remo Komplex... byłem zmuszony zgłosić awarię silnika retorty. Silnik załączał się losowo, ale nie załączał ślimaka. Po zgłoszeniu sprawy na serwis (fachowa obsługa - pączek353 może też spróbuj) opisałem problem telefonicznie i Pan podał rozwiązanie, które zapewne jest problemem, tyle że u siebie zauważyłem jeszcze wyciek oleju więc poproszono mnie o zwrócenie się bezpośrednio do producenta podzespołu.) Producent potwierdził to co mówił serwisant Sasa jeśli chodzi o problem ze ślimakiem... jest nim kondensator przy silniku, który podobno się zużywa i warto mieć takie coś na zapasie, koszt do 10zł ale w czasie Świąt bezcenne :-) Wiadomo brak ślimaka brak paliwa na retorcie :-) Dodał jeszcze, że warto mieć zapasowy ślimak, z uwagi na wycieranie się krawędzi, co prowadzi do braku podawania paliwa w odpowiedniej dawce... koszt coś koło 180zł.

 

Jeśli chodzi o wyciek... czekam na nową część, która ma przyjść i montera, który mi ją ma zamontować. Nie mam co narzekać na serwis, tyle, że to jeszcze w ramach gwarancji, piec nie ma 2 lat. Jednak zużycie kondensatora coś szybko poszło. Ktoś miał podobny problem, czy to tylko kwestia producenta podzespołu, podobno Sas ma kilka retort nie koniecznie firmy o której pisałem.

 

PS. Julo23 jakie posiadasz ustawienia w swoim trybie PID?

Edytowane przez Piotrek_ZMC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia współczynników na PID tj. nawiew i podawania jeśli o to chodzi...

Nawiew miałem do tej pory na minusie i to sporym ale zmieniłem teraz na 0.

A współczynnik podawania mam chyba najniższy. Mogę jeszcze sprawdzić dziś na budowie.

Jeśli chodzi o inne ustawienia to mam załączania pomp przy 51*C. A zadaną 60*C-6*C (pokojówka) czyli obecnie po dogrzaniu pomieszczenia 54*C

Ale zastanawiam się czy załączanie pomp dotyczy też podłogówki, bo jak wejdę do zaworu 1, - podłogówka i załączanie pompy - tam mam opcję ustawioną - ZAWSZE. Więc nie wiem czy to wogóle ma znaczenie....

 

Testowałem ustawienia bez PID ale średnio mi to szło. Właściwie była to klapa, bo popiół był brzydki, szlakował się węgiel.

Teraz jedynie chciałbym dopracować funkcję PID, tak żeby trochę podnieść temp. spalin. Nie wiem czy można to zrobić współczynnikiem nawiewu.

 

Z tym że dodam że kaloryfery mam wyłączone całkowicie i grzeje tylko podłogówką i CWU.

Zimy praktycznie nie ma więc może nie ma co sie podniecać niskim spalaniem.

No ale metraż mam dosyć spory.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...