Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prąd był. Cały weekend byłem w domku i co 15-30min biegałem do kotła żeby sprawdzić czy jest ok :) Pozostaje sprawdzić to o czym piszesz. Problem w tym, że podajnik w połowie pełny...

A tak w ogóle to w naszym kotle jest jakaś przysłona wentylatora? Bo czytam często, że ktoś ma tyle i tyle przesłonięty wentylator. Ja u siebie żadnej przesłonki nie zauważyłem. A może instalator jej nie założył?

P.S. Przepraszam za zdublowanie posta.

Edytowane przez jarooo3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz stone wcześniej co kolega @siadas napisał:

 

"wentylator jest bez przeslony, jest zato przeslona ruchoma w wentylatorze (byla na stale otwarta ponoc ma tak byc przy paleniu z PID u mnie obecnie zamknieta gdy wentylator nie pracuje uchyla sie jak wentylator zaczyna dmuchac)"

 

 

Przesłony były i są. ale w naszym piecu juz tego ręcznie się nie ustawia. Mozna jeszcze współczynnik wentylacji ustawić w menu. Także tym sie nie przejmuj. Do mnie przyjechał kolega żeby mi ustawić tą przesłone i jakie było jego zdziwienie jak zobaczył że jej nie ma....

 

Co do biegania do kotłowni - przydaje się regulator pokojowy i masz podgląd do wszystkich parametrów pieca z salonu

 

No i czekam na kolegę @Siadas żeby mi odpisał co u niego z tym trybem letnim podtuningowanym :D

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę do domu ok. 16-tej, 17-tej to możemy porównać wszystkie ustawienia. Wtedy może coś się wyjaśni.

 

Może tak się dziać jak piec by wpadł w wysoką temperaturę 85-90*C, w czasie alarmu właśnie tak zasypuje żar który wypycha do popielnika. Może coś masz rzeczywiście namieszane w ustawieniach takich serwisowych ale nie sądzę.

 

Jak nie masz czasu czekać to może przywróć je samemu do ustawień fabrycznych, domyślnych. Menu sewisowe to u nas kod 5162. Tam też możesz fabryczne nastawy przywrócić. I w menu instalatora też je przywrócić.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarooo3 - jeśli ci kocioł wygasa proponuję przyjrzeć się instalacji co , cwu , tj. otworzyć wszystkie zawory, zawór 4d także na max. otwórz ( no oprócz podłogi którą łatwo przegrzać, choć przy odpowiednej uwadze na zimno da się sprawdzić czy jest obieg) sprawdzić obiegi, pompy czy pompują ,solidnie wszystko odpowietrzyć ,sprawdzić czy jest przepływ czynnika o co zatem idzie jest wtedy odbiór ciepła. Nie zawsze musi być wina sterownika i ustawień .Potem ster na ustawienia fabryczne ,wg mnie włącz PID lub jak wolisz dwu stan i powinno działać .dodatkowe ustawienia to dopieszczenie aby popiół ładnie wyglądał. Producent sterowników Tech wie co robi i zbyt pochopnie wg mnie nie trzeba grzebać i kombinować w ustawieniach .No chyba że masz fatalny eko. to proponuje kupić polecany u znajomych i spróbować na innym. Jak kocioł będzie stał w podtrzymaniu bez odbioru ciepła to wygaśnie. Musisz wykluczyć także problemy hydrauliczne . A jak nie to telef .do serwisu Tech abo Sas pomogą:yes: Edytowane przez mariooooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas myślałem, że kocioł będzie grzał sobie a ja regulując ustawienia będę dążył do tego żeby popiół był ok. Stąd moje rozczarowanie... Nie znam się na instalacjach ale u mnie jest wymiennik ciepła, 2 obiegi- otwarty i zamknięty. Cały dół domu to podłogówka (ok 100m2) plus 2 kaloryfery. Góra to jakieś 50m2- 10m2 podłogówki+ 6 kaloryferów. Zawór do podłogówki (chyba 3d) odkręcony na max, rotametry odkręcone na max, kaloryfery odpowietrzone, podłogówka ma odpowietrzniki automatyczne więc powinno być ok. Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić...

Kilka tygodni miałem problem z podłogówką- nie wszystkie pola były ciepłe. Żeby odpowietrzyć podłogówkę zostawiłem wtedy rozpalony kocioł na noc i rano dalej się paliło. Także nie wiem o co chodzi. Może faktycznie ekogroszek nie taki. Chociaż mam nadzieję, że nie bo kupiłem go 2.5 tony :bash:

Zastanawiam się czy nie mam problemu z nadmuchem. Mam wrażenie że kiedyś wentylator głośniej chodził. Ale może sobie szukam usterki na siłę.... Jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy wentylator działa prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to włącz sterowanie PID. Czemu z tego nie korzystasz skoro masz ten bajer.

Wtedy piec będzie grzał sobie a popiół wyregulujesz własnie współczynnikiem nawiewu i współczynnikiem podawania albo poprostu ustawisz je na zero czyli ani za dużo na +, ani za dużo na minus.

 

Słuchaj, spisz wszystkie ustawienia i je porównamy.

Bo jak podasz na forum to może ktoś jeszcze coś zauważy.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób ci gaśnie, przesypuje węgiel ?

 

Bo sobie jeszcze przypomniałem że jak jest za gorąca retorta - jest wskaźnik w dolnym, lewym rogu wyświetlacza to też potrafi się przed tym obronić wyrzucają węgiel.

Zerknij sobie na moje ale nie wiem czy to coś pomoże. A masz zawory 4d ?

 

Pozostałe ustawienia u mnie jak paliłem na pompach równoległych:

 

 

 

tryb pracy pomp : pompy równoległe (CO i CWU)

Temp. zadana CO 50*C

Temp. zadana zaworu 1 (podłogówka) 30*C

Temp. zadana zaworu 2 (kaloryfery) 15*C - specjalnie zaniżona temp. żeby sie zawór całkowicie zamknął, u mnie wystarcza sama podłogówka przy obecnych temperaturach.

 

współczynnik wentyl. -10 (przedział od -16 do +22)

Współczynnik podawania -20 (przedział od -30 do +30)

regulator pokojowy: regulator TECH, (jest jeszcze do wyboru :regulator standart. albo wyłączyć) - ustawiasz jak masz regulator pokojowy

urządzenie regul. pokoj. : Kocioł CO, (można jeszcze zmienić na: pompa CO albo wyłączyć)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

zawór 1 (podłogowy) jak masz automat to trzeba poustawiać i zarejestrować sterownik

kontrola temp. 20sek. (od 20 do 200)

czas otwarcia 120 sek. (20 do 250)

skok jednost. 10% (1 do 99)

minimalne otwarcie 0% (0 do 99)

 

- funkcja pogodówki wyłączona, wg. mnie funkcja chyba bardziej przydatna przy kaloryferach. a do podłogówki można zadać ale minimalne korekty, np. o 2*C przy różnicy temp. na zewnątrz o 10*C. - np. dla 0*C -> 28*C, dla -10*C -> 30*C ale to jeszcze do przetestowania . nie wiem czy masz czujnik zewnętrzny

- ochrona powrotu przy testach lepiej wyłączyć bo niepotrzebnie miesza nam w ustawieniach

- czujniki dodatkowe : z głównego (do wyboru jest jeszcze opcja : z własnego)

- załączenia pompy: POWYŻEJ PROGU , temp. załączenia pomp CO 48*C, (mozna jeszcze ustawić - ZAWSZE, NIGDY)

- urządzenie regul. pokoj. :

i tu znowu to samo co w menu główny czyli:

regulator pokojowy: regulator TECH, (jest jeszcze do wyboru :regulator standart. albo wyłączyć)

urządzenie regul. pokoj. : Kocioł CO, (można jeszcze zmienić na: pompa CO albo wyłączyć)

- obniżenie pokojówki - jeśli nie masz regulatora pokojowego to cie to nie dotyczy

- zmiana zadanej zaworu - to samo,

- różnica temp. pomieszczenia - to samo, nie dotyczy

 

 

ZAWÓR 2 - kaloryfery obecnie wyłączone ale wszystko podobnie jak w zaworze 1. z wyjątkiem temp.

 

temp. załączenia pomp 50*C (od 20 do 55*C)

 

Histereza CWU 2 lub 3 *C czy nawet 5*C

pompa cyrkulacyjna - wyłączona,

pompa podłogowa włączona

nadmuch tryb auto.

podajnik tryb auto.

Tryb nadzoru: praca podajnika 1sek, przerwa 5min, praca wentylatora 40sek, przerwa 20min, 30% nadmuch - te ustawienia jeszcze do zweryfikowania. (pisze z głowy) ale to mało istotne bo na pidzie mało wpada w tryb nadzoru, no chyba że mu nagle zmienimy temp. i zgłupieje.

Tryb PID: WŁĄCZONY

 

 

możemy jeszcze sprawdzić w menu serwisowym i porównać, może masz jakąś głupotę ustawioną, a tam właśnie są ustawienia odnośnie wygaszania i rozpalania, temp. spalin itp.

 

też sie tak zdarza że źle zaprogramowali u producenta. Czytałem o tym, że TECH nowy sterownik komuś wysłał a stary trzeba było odesłać - bo też piec wygasał.

Pewnie też coś było w ustawieniach serwisowych spaprane.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@julo23

Nie próbowałem trybu letniego zostałem przy pompach rownoległych. Podłogówki mam jakieś 65-70 m2 i tak jak mówiłeś praktycznie wiekszosc z niej znajduje sie na parterze na pietrze jest tylko w lazience. Przy moich ustawieniach pompy podlogowej na 30 C czuc ze plytki sa cieple. Wydaje mi sie ze wszystko uzaleznione jest jak rozwiazana jest podlogowka, gdzie umieszczony jest czujnik i czy rozdzielacz jest z mieszaczem czy nie.

Ja umieszczony mam czujnik na rozdzielaczu na powrocie, rozdzielacz bez mieszcza mam za to zawór termostatyczny AFRISO indeks.jpeg

umieszczony jest za zaworem 4d i przed pompa podłogówki.

W ubiegłym roku czujnik mialem umieszczony na powrocie podłogówki przy zaworze 4d, podłogówka była zimna ze wzgledu na to ze rura na ktorej umieszczony byl czujnik nagrzewala sie samoistnie od zaworu 4d i sterownik widzał że podłogówka ma osiagnieto temp mimo ze była zimna. W tym roku przeniosłem czujnik na rozdzielacz i chyba to byl strzal w 10. Przy ustawieniu podlogowki na 30C plytki sa cieple a ustawiam tylko przeplyw na rozdzielaczu.

Julo23 powiedz prosze skad wytrzasnoles ten kod serwisowy 5261 bo on u mnie nie idzie masz moze jeszcze inny.

Powiedz jakim groszkiem palisz.

Powiem Ci ze jeszcze PIDa nie uruchamialem zobacze jak skonczy mi sie groszek w podajniku pewnie jutro badz pojutrze to przelicze ile mi spalił na dustanie, zasypie od nowa cały i potestuje PIDa dla porownania.

Mam do sterowania sterownik pokojowy TECHa ST298 umieszczony w salonie, szkoda tylko ze nie jest bezprzewodowy. Zastanawiam sie dokupic do niego moduł bym mógł go przenosić ze wzgledu ze na to ze na dole tem 23 a na poddaszu stopien mniej. Przeniusł bym go w najchłodniejsze miejsce poustawiał termostaty na grzejnikach by w pomieszczeniach nie było za goraco, mysle ze to bylo by chyba dobre rozwiazanie. W sterowniku pieca mam ustawiony regulator pokojowy TECH, urzadzenie reg. pompa CO.

Ciezko mi ustawic tryb podtrzymania i sile dmuchawy tak by sie groszek w popiół wypalał, moze jakies sugestie.

 

Julo23 jak zaczne PIDem palic to odezwe sie, sprobuje na twoich ustawieniach tylko zalezy jakim ty groszkiem palisz.

 

Powiedz jeszcze skad masz ten kod serwisowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, spiesze się do pracy. Ale kod to 5162 a nie 5261.

 

Jeśli chodzi o instalację podłogówki to nie znam się, ale zrobie zdjęcia jutro i ocenisz.

 

Palę ekogroszkiem z kopalni Kazimierz - Juliusz z Sosnowca.

 

Ja jednak palę ciągle na trybie letnim, samą podłogą, bo tak póki co najmniej węgla bierze - zasięg pokazuje 12 dni. Na dole troche za ciepło na 30*C podłogówki bo 24,5*C ale na górze w pokojach bez podłogówki jest 21-22.5*C.

Szkoda że u dziecka w pokoju są aż tak duże okna bo akurat tam mam 21.

Będe chyba na wieczór przełączał na pompy równoległe na parę godzin żeby włączyć u niej kaloryfer.

A w grudniu ruszymy z grzaniem pełną parą

 

Acha, tryb letni daję radę, kto wie czy te ustawienia - "pompa cwu lato" nie dotyczą sytuacji jak grzejesz sam CWU i osiągnie temp. zadaną., Wtedy nie ma co grzać i dlatego tak puszcza na raty pompke.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam więcej kodów. Jest jeszcze ekran serwisowy ale też nie wiem jak tam wejść.

 

Zerknij fachowym okiem, co ja tu mam pozakładane.

 

http://images69.fotosik.pl/336/e161e2a559ed0f0am.jpg

http://images67.fotosik.pl/337/f2aab388ac5956f2m.jpg

http://images69.fotosik.pl/336/b3b5638270e50db4m.jpg

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia kolego, nic mi te oznaczenia co podajesz nie mówią.

 

Zerknąłem teraz i na zaworach jest oznaczenie :

AFRISO, ARM 343, 3-point, 6Nm, 120s. , 230V AC, IP 42, 2,5 VA, 60% ED.

 

na pompkach:

- od podłogówki LFP 25POr60C, 1 bieg 50W, 2 bieg 55W, 3 bieg 60W.

- od kaloryferów LFP 25POr40C, 1 bieg 25W, 2 bieg 35W, 3 bieg 45W

- od CWU LFP 25POr40C, 1 bieg 25W, 2 bieg 35W, 3 bieg 45W

 

sterowniki zaworów mieszających TECH ST-61 (2szt)

no i regulator pokojowy ST-280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ciagle to samo. Czy na pid czy na recznych ustawieniach po jakims czasie temp spada i palnik wyglada jak na zdjeciu.IMG_20141107_124026608.jpg Zdjecie zrobilem jak piec chodzil na pid z korekta podawania -20. W momencie robienia zdjecia temp 33st z zadanych 53, tryb praca. Edytowane przez jarooo3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego to może zadzwoń do serwisanta SASa, u mnie był jak zadzwoniłem że jest wgniotka na blasze - akurat przeszkadzało mi to bo za piec dałem prawie 9 tys i wymagam żeby było wszystko jak należy. choć podejrzewam że to w transporcie uszkodzili. No i przyjechał i wymienił mi tą obudowę bez żadnych problemów. Tak samo pokrywę zasobnika bo był taki chamski baranek na lakierze w jednym miejscu.

gościu zajmuje się ogólnie serwisem pieców więc na pewno Ci pomoże. Dzwoń do nich śmiało, SAS ma dobry serwis - przynajmniej ja nie narzekam na nich bo wymienili mi co chcieli a mogli zgonić na tych od transportu. Na aucie miał sporo części, patrzyłem specjalnie bo oglądałem ich auto bo mi się spodobał ten ich VW z napędem na 4 koła.

 

A w między czasie może mu daj na współczynnik troche wyższy niż -20. -10 albo 0.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy podniesienie współczynnika pomoże. Jak widać w chwili robienia zdjęcia węgla jest za dużo. Dziwne jest to, że potrafi się palić czasem kilka godzin bezproblemowo i wtedy żar jest rozłożony równomiernie na całej retorcie. Po jakimś czasie dzieje się tak jak na zdjęciu- płomień pali się tylko z jednej strony (różnie raz z lewej raz z prawej) a na reszcie palnika zalega węgiel... Działo się tak przy współczynniku podawania 0 i to samo po zmniejszeniu do -20.

Chyba się nie obędzie bez telefonu do serwisu bo faktycznie coś jest nie tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...