Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zrobiłem jak kazałeś. Podniosłem zadaną temp do 67st, włączyłem pid. Na początku dmuchawa pracowała mniej niż 100% i czasy podawania i przerwy się zmieniały. Jak went. doszedł do 100% podawał groszek 13/30 i po tych 5 cyklach już zrobił się spory kopczyk na retorcie także pid już wyłączyłem. Jeśli chodzi o wentylator to ciężko tak na słuch wyczuć. Moim zdaniem na ręcznych przy went. 25 wieje podobnie jak na pid przy 100. No może nieznacznie bardziej wieje na pid.
No to jak znów będziesz miał chwilę czasu załączyłbym PID, dałbym współczynnik podawania na -15 a współczynnik wentylatora na + 10. I znów podnieś temperaturę tak żeby wszedł na 100% i powtórz pomiary i obserwacje, tak przez 10 cykli pracy na 100%. Tylko nie patrz w kocioł cały czas przy otwartych drzwiach - luknąć szybciutko i zamknąć przed testem na 100% i po nim. A potem wróć do pracy bez PID. No chyba że jak raz mu te korekty przypasują i kopiec po tych 10 cyklach na 100% będzie w miarę prawidłowy a temperatura kotła będzie szła w górę - wtedy tylko obniż z powrotem zadaną i popatrz za jakąś godzinę w kocioł co się będzie działo. Gdyby przypadkiem tak się zdarzyło i było blisko prawidłowego stanu palnika - to dalsze korekty robiłbym już tylko współczynnikiem podawania, tak po 1 - 2 oczka w dół lub w górę zależnie od potrzeby. I po zmianie minimum 2 godziny dla kotła na ustabilizowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ustawiłem pid z poprawkami. Przez 10 cykli podawał węgiel 11/30. Wychodzi na to, że poprawka skróciła podawanie o 2s (poprzednio podawał 13/30). Oczywiście kopczyk po 10 cyklach wyraźnie się powiększył. Zastanawiam się czy dobrą drogą idziemy. Piec daje radę przy stosunku podawania do przerwy 1:8 a na pid zapodaje 1:3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaje 1:3 ale nie przez cały czas na pewno. powinien modulować mocą i wyciągać przerwę przy dochodzeniu do zadanej.

kontroluj czy są spieki. jeśli tak to skoryguj obniżając nadmuch. na palniku ma być żar i troszkę popiołu- reszta popiołu w popielniku. jak zacznie spadać do niego żar to za duży kopiec i przewęglony palnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem pid z poprawkami. Przez 10 cykli podawał węgiel 11/30. Wychodzi na to, że poprawka skróciła podawanie o 2s (poprzednio podawał 13/30). Oczywiście kopczyk po 10 cyklach wyraźnie się powiększył. Zastanawiam się czy dobrą drogą idziemy. Piec daje radę przy stosunku podawania do przerwy 1:8 a na pid zapodaje 1:3.
To że na PID przy pracy ma 100% daje znacznie więcej niż to co ustawiłeś dla pracy bez PID to normalne - on musi mieć zapas mocy żeby obsłużyć także i sezon zimowy, kiedy ostro przymrozi. Więcej podaje ale i więcej dmucha - powinien czysto spalić większą dawkę. W normalnej pracy PID ze 100% mocy będzie korzystał sporadycznie albo i wcale, może tyle co przy rozpalaniu kotła i rozgrzewaniu instalacji po postoju. Zapewne gdzieś w menu serwisowym ( tym kodowanym ) można zmienić czas podawania i przerwy dla 100% mocy - ale nie znam tego sterownika aż tak żeby wiedzieć jak się tam dobrać. Zresztą nie będzie chyba takiej konieczności - powinny mu starczyć korekty z menu instalatora. Kiedy szedł na te 100% grzał i temperatura rosła? Wentylator był na +10 i była zauważalna różnica na plus w jego pracy w stosunku do tego jak pracował bez korekty współczynnika nadmuchu?? To jeszcze obniż współczynnik podawania i zwiększ współczynnik nadmuchu. Tak na -20 podawanie i + 12 nadmuch. I jeszcze raz mu temperaturę w górę, obserwacje i pomiary. Jak przez 10 cykli pracy na 100% nie podniesie kopca na tyle żeby przesypywało - to nie powinno być źle. Można spróbować obniżyć zadaną do tej właściwej i pozwolić mu popracować jakąś chwilę w normalnych warunkach, czyli tak żeby już moc modulował. Tak co godzinę zajrzeć jak ma na palniku i w popielniku. A na czas nieobecności ( bo Ty tam chyba tylko w weekendy jesteś? ) jak ma być grzane to wrócić go do pracy bez PID z parametrami przy jakich sobie radził. Jak nie grzejesz kiedy Cię tam nie ma - to tym lepiej dla eksperymentu, kiedy znów rozpalał będziesz puść go od razu na PID z takimi korekcjami jak wyżej Ci napisałem. Po jakiejś godzinie zajrzyj czy rośnie mu temperatura i czy nie przesypuje opału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że za szybko i za często przestawiasz i mieszasz w opcjach.

Ja też byłem taki niecierpliwy, do tego stopnia że myślałem że efekty będą od ręki. Teraz jak coś zmienie to czekam przynajmniej 12 godzin zeby sprawdzić efekty.

Na PID - piec troche podgoni z mocą, zagrzeje całą wodę w instalacji a poźniej powieniej sobie trochę dychnąć jak powrót będzie cieplejszy.

Ja mam nawiew -10, podawanie -30. Ale tego pewnie sie nie da tak porównać bo opał każdy inny no i domek też.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Julo23, trzeba cierpliwości .............,zanim nowe ustawienia współczynników zadziałają aby właściwie ocenić efekty .Chyba wszyscy na początku siedzimy w kotłowni i patrzymy jak zaczarowani.Ale wszystko się jakoś ustawiło jak zaczęło się grzać na stałe,choć człowiek cały czas się uczy ,poznaje urządzenie, Ja mam ustawienia aktualne przy moim eko oba współczynniki na "0",granulację grubą,klapki,czopuchy na max,czasami tylko jak mocny wiatr zawieje po kominie pid wchodzi w podtrzymanie ,potem wraca oscyluje i ,popiół jest ok, sporadyczne miękkie spieki i chyba zostaję z tymi ustawieniami na zimę .Dla doświadczenie próbowałem ustawień podobnych do Julo23,ale u mnie po prostu nie działają ,źle się to wszystko pali, czyli potwierdza się teza o indywidualności nastaw .

 

 

Mam prośbę do kolegów czy mogli by luknąć do St450 w ustawienia menu serwis (5162) i zerknęli jaką mają wartość fabryczną w "" par.wetyl.pod.wył "" tj, min wentylatora (mam 35?) i max wentylatora (50?) ,bo jak "zwiedzałem" to nie wiem czy nie przestawiłem, wniosek warto zapisywać jak się coś czasem zmienia,jest to jeśli się nie mylę parametr pracy wentylatora po pracy podajnika.

Edytowane przez mariooooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początku szalałem z ustawieniami ale teraz mam już więcej cierpliwości. Zresztą jak mam czekać aż piec popracuje 12 godzin na nowych ustawieniach jak on po dwóch godzinach wygasa? Wczoraj odpaliłem piec, woda w instalacji zimna. Ustawiłem podawanie -20, wentylator 12 i po godzinie z jednej strony palnika spieki bez żaru a z drugiej żar. Dziwne to było bo palnik nie był przewęglony a żar sięgał dość głęboko a zarazem z drugiej strony palnika zalegały spieki. Jak ustawić pid? Regulować nadmuchem czy majstrować przy podawaniu węgla?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do kolegów czy mogli by luknąć do St450 w ustawienia menu serwis (5162) i zerknęli jaką mają wartość fabryczną w "" par.wetyl.pod.wył "" tj, min wentylatora (mam 35?) i max wentylatora (50?) ,bo jak "zwiedzałem" to nie wiem czy nie przestawiłem, wniosek warto zapisywać jak się coś czasem zmienia,jest to jeśli się nie mylę parametr pracy wentylatora po pracy podajnika.

 

U mnie jest tak:

par. went. pod. wył.

min. went. 10

max went. 50

min obroty 500

max obroty 2200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początku szalałem z ustawieniami ale teraz mam już więcej cierpliwości. Zresztą jak mam czekać aż piec popracuje 12 godzin na nowych ustawieniach jak on po dwóch godzinach wygasa? Wczoraj odpaliłem piec, woda w instalacji zimna. Ustawiłem podawanie -20, wentylator 12 i po godzinie z jednej strony palnika spieki bez żaru a z drugiej żar. Dziwne to było bo palnik nie był przewęglony a żar sięgał dość głęboko a zarazem z drugiej strony palnika zalegały spieki. Jak ustawić pid? Regulować nadmuchem czy majstrować przy podawaniu węgla?
I coś przestawiałeś czy pozwoliłeś mu się rozpędzić? Spora część węgli tak ma, że jak kocioł w nie dmie na 100% mocy to lubi się spiec. Kocioł miał bardzo duże obciążenie - dymał na max. Później, kiedy już kocioł zrobi temperaturę i po 100% sięga sporadycznie i na krótko albo i wcale, palnik się normuje i zaczyna wyglądać jak należy. Trzeba było zostawić, może ewentualnie te dodatkowe 2 zdjąć z korekty nadmuchu ( bo wcześniej 10 miałeś? ) i pozwolić mu pracować. Oczywiście jeżeli temperatura mu rosła w jakimś przyzwoitym tempie. A te spieki to był koks czy może żużel?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na początku szalałem z ustawieniami ale teraz mam już więcej cierpliwości. Zresztą jak mam czekać aż piec popracuje 12 godzin na nowych ustawieniach jak on po dwóch godzinach wygasa? Wczoraj odpaliłem piec, woda w instalacji zimna. Ustawiłem podawanie -20, wentylator 12 i po godzinie z jednej strony palnika spieki bez żaru a z drugiej żar. Dziwne to było bo palnik nie był przewęglony a żar sięgał dość głęboko a zarazem z drugiej strony palnika zalegały spieki. Jak ustawić pid? Regulować nadmuchem czy majstrować przy podawaniu węgla?

zobacz jeszcze co z tym wygaszaniem ? bo u mnie wyłączałem prąd podczas różnych prac elenktycznych nawet na ponad 2- 3 h i kocioł pomimo braku widocznego żaru w retorcie(myślałem że już zgasł) potrafił się podnosić do pracy i to także na PID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi mieć coś namieszane właśnie w tych zaawansowanych opcjach serwisowych albo opał bardzo słabej jakości bo niemożliwe żeby PID sobie nie dał rady i piec co chwile wygasał. Ja nie mogę tego pojąć. Może pasowałoby spisać mu wszystkie parametry w menu serwisowym i porówna sobie to wykluczymy jedną chociaż rzecz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobra, jak zajrzałem do pieca to już było tylko trochę żaru z prawej strony czyli za chwilę by zgasł. No i temp miał 37st. Przełączyłem na ust ręczne. Zostawiłem kocioł na noc i też zgasł ale tk chyba wina ustawień bo miałem te sprzed tygodnia 5/41 a chyba przy obecnych temperaturach to za mało. Moje ustawienia serwisowe:

min went 20

max went 50

min obroty 50

max obroty 2200

 

max temp spalin 220

max temp spalin w rozpalaniu 113

próg rozpalania 55

czas rozpalania 30s

próg wygaszania 35st

czas wygaszania 300s

temp alarmu podajnika 85

podawanie alarmu podajnika 20min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobra, jak zajrzałem do pieca to już było tylko trochę żaru z prawej strony czyli za chwilę by zgasł. No i temp miał 37st. Przełączyłem na ust ręczne. Zostawiłem kocioł na noc i też zgasł ale tk chyba wina ustawień bo miałem te sprzed tygodnia 5/41 a chyba przy obecnych temperaturach to za mało. Moje ustawienia serwisowe:

min went 20

max went 50

min obroty 50

max obroty 2200

 

max temp spalin 220

max temp spalin w rozpalaniu 113

próg rozpalania 55

czas rozpalania 30s

próg wygaszania 35st

czas wygaszania 300s

temp alarmu podajnika 85

podawanie alarmu podajnika 20min

 

w 3 linijce powinno być - min. obroty 500

 

 

 

dalsze parametry w serwisowym:

wentylator RV13 - tu pewnie w zależności jaki kto ma....

Granulacja: ja mam drobna, nie wiem czy dobrze.

parametry rozpalania:

max praca rozpalania 5sek

min przerwa rozpalania 50 sek

max przerwa rozpalania 250sek

min went robocz. rozpal 20

max went robocz. rozpal 35

min obroty 400

max obroty 1500

 

par. went pod. wył. :

min. went 10 (ja mam 10 ale chyba było 20 oryginalnie tylko chyba zmniejszyłem)

max went 50

min obroty 500

max obroty 2200

 

max temp spalin 220

max temp spalin w rozpalaniu 113

próg rozpalania 55

czas rozpal. 30sek

próg wygaszania 35*C

czas wygaszania 300sek

alarm temp. 30minut

temp. alarmu podajnika 85*C

podaw. alarm podajnika 20minut

temp. prorytetu 61*C - ( to chyba jak jest ustawiony priorytet bojler )

alarm zał. pompy CO 80*C

temp alarmu kotła 85*C

pompa CWU lato - załączona, czas pracy 30sek, przerwa 10minut. - tu nie jestem pewny czy tak było oryginalnie, sprawdzcie jeśli możecie bo troche kombinowałem swego czasu...

Halltron nadmuch - włączony

nadmuch - żeby wejść potrzeba wpisać kod. kodu nie znam

minimalna temp kotła - 45*C

impulsy wzrostu 6, -to też sprawdzcie bo mogłem obniżyć i nie zapisałem.

 

 

możemy jeszcze porównać pozostałe parametry w menu instalatora.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda palnik po pół godz pracy na pid. To po prawej to spieki. Płomień mały, went chodzi na 100% [ATTACH=CONFIG]290384[/ATTACH]

zrób test

jak zastaniesz kocioł a takim stanie podczas pracy jak na zdjęciu to zasłoń 90% wentylatora, przesłoną jak masz lub nawet ręką lub kawałkiem kartonu

potem oceń zmianę w jakości i długości płomienia

będziesz wiedział co dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...