Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Załączam kilka zdjęć z mojej nie dokońca zrobionej instalacji sterowania piecem- do podłączenia zostały dwa regulatory pokojowe i dwie czujki temp. zewnętrznej, no ale na razie wygląda to tak20141128_141610.jpg20141128_141628.jpg20141128_141636.jpg20141128_141642.jpg20141128_141655.jpg

 

Kurcze nie wiem dlaczego tak obrócił te fotki

Edytowane przez luki81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zrób test

jak zastaniesz kocioł a takim stanie podczas pracy jak na zdjęciu to zasłoń 90% wentylatora, przesłoną jak masz lub nawet ręką lub kawałkiem kartonu

potem oceń zmianę w jakości i długości płomienia

będziesz wiedział co dalej

 

Zrobiłem test. Po zasłonięciu znacznej części wentylatora płomień wyraźnie się podniósł i zrobił się taki mniej "poszarpany". A teraz powiedz co z tego wynika? Za dużo ppwietrza? Zmniejszyć korektę wentylatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię kolejne testy na pid. Mam ustawiony min współczynnik podawania -30 a mimo to po pół godzinki palnik jest zawalony węglem (z jednej strony). Co w takiej sytuacji korygować? Współczynnik wentylatora ustawiony na 12. Przy tych ustawieniach po przysłonięciu went. płomień się zwiększa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasłoń wentylator na stałe- nie wiem czy masz przesłonę na nim- jeśli tak to nią przysłoń z 80% a jeśli nie to zrób swoją i zasłoń tak jak to robiłeś podczas testu

potem zostaw niech popracuje chwilę i dopiero dopasuj współczynnik wentylatora do nowych możliwości dmuchawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię kolejne testy na pid. Mam ustawiony min współczynnik podawania -30 a mimo to po pół godzinki palnik jest zawalony węglem (z jednej strony). Co w takiej sytuacji korygować? Współczynnik wentylatora ustawiony na 12. Przy tych ustawieniach po przysłonięciu went. płomień się zwiększa.

 

Witam

 

Ja na PiD SAS 17KW mam ustawione współczynnik podawania -30, a współczynnik wentylacji -15 i wszystko gra, żadnych przesłon na dmuchawie, tylko na czopuchu przysłoniłem na pozycję drugą. Granulację jak się nie mylę mam chyba gruba ustawioną- muszę jeszcze sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś według mnie mieć podłączone czujnik temp. zewnętrznej do obu ST61, a czujnik pokojowy do jednego z St61 którymi steruje np. podłogówkę. Jak ci podłączył czujniki do sterownika pieca to pewnie nie do końca to funkcjonuje tak jak powinno. Jak podłączysz czujniki temp zewnętrznej do każdego St61 to każdy odczytuje temp zewnętrzną, i tak samo jest z czujnikiem temp. pokojowej. Zawór twój czterodrożny będzie sterowany przez ST61 przez ten do którego masz podłączony czujnik temp pokojowej.

Zrobię parę fotek z mojej instalacji i wieczorem wrzucę jak to u mnie wygląda, choć jeszcze nie mam kabli poukładanych tak wiesz w szyku.:stirthepot:

Myślę że jakoś dopracujemy sobie te instalacje.

Wcześniej pytałem do czego podłączył ci twój instalator ten regulator ST280 bo ma on złączkę RS- a w Techu powiedzieli mi że St61 nie obsługuje RS pokojówki tylko dwustan np. ST283- i ja takiego zamówiłem i założę pod mój ST61. Piec- fakt obsługuje pokojówkę ST280.

Dużo o skonfigurowaniu podpowiadają chłopaki z TECHU- możesz tez dużo u nich pytać.

 

 

Tak, tak kolego, wydaje mi się że mam czujnik zew. podpięty do obu sterowników ST-61 bo jak wejde w menu na zawór i na zawór 1, to mam podaną informację o temp. zewnętrznej. No i mogę sobie pogodówkę na obu zaworach ustawić - zresztą tak to u mnie póki co funkcjonuje, Wartości temperatur na zaworach mam dostosowane do temp. zewnętrznej i tak palę od początku tego sezonu.

pogodówka podłogi- -20=36, -10=34, 0=31, +10=28

pogodówka kaloryfery -20=50, -10=45, 0=39, +10=34

W domu jest 24*C na parterze, a na piętrze 23*C w korytarzu i w dwóch pokojach. Reszta pokoi mam mniejszą temp. - ok 19*C i pozamekane drzwi.

 

A sterownik pokojowy ST-280 mam podłączony po kablu RS.

 

wygrzebałem póki co stare zdjęcia z przed roku

Zdjęcie-0161.jpgZdjęcie-0094 (2).jpgZdjęcie-0152 (2).jpg

 

troche prowizorkę odwaliłem z tym ociepleniem rurek ale cóż - tak mi to wyszło troche chamsko. mogłem zdemontować te uchwyty i dać w całości.

 

Mam inny termometr na piecu, z tym że nie wiem dlaczego ale temperatura mi działa ale ciśnienia nie pokazuje wody chyba dobrze.

Zdjęcie-0152.jpg

Zdjęcia są stare także na temp. nie patrz.

 

zmieniłem z ciekawości parametry jakie Ty masz, wspł. podawania i wentylacji oraz granulację na grubą. potestuje.

Zrobisz może zdjęcie węgla na tle paczki do zapałek ?

Porównamy może grubość opału.

 

A korzystasz z opcji podajnik pełny/ podajnik pusty ?

U mnie 1% podajnika - znika co 2 godziny przy obecnych temp. zew.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak kolego, wydaje mi się że mam czujnik zew. podpięty do obu sterowników ST-61 bo jak wejde w menu na zawór i na zawór 1, to mam podaną informację o temp. zewnętrznej. No i mogę sobie pogodówkę na obu zaworach ustawić - zresztą tak to u mnie póki co funkcjonuje, Wartości temperatur na zaworach mam dostosowane do temp. zewnętrznej i tak palę od początku tego sezonu.

pogodówka podłogi- -20=36, -10=34, 0=31, +10=28

pogodówka kaloryfery -20=50, -10=45, 0=39, +10=34

W domu jest 24*C na parterze, a na piętrze 23*C w korytarzu i w dwóch pokojach. Reszta pokoi mam mniejszą temp. - ok 19*C i pozamekane drzwi.

 

A sterownik pokojowy ST-280 mam podłączony po kablu RS.

 

wygrzebałem póki co stare zdjęcia z przed roku

[ATTACH=CONFIG]291677[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]291678[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]291679[/ATTACH]

 

troche prowizorkę odwaliłem z tym ociepleniem rurek ale cóż - tak mi to wyszło troche chamsko. mogłem zdemontować te uchwyty i dać w całości.

 

Mam inny termometr na piecu, z tym że nie wiem dlaczego ale temperatura mi działa ale ciśnienia nie pokazuje wody chyba dobrze.

[ATTACH=CONFIG]291682[/ATTACH]

Zdjęcia są stare także na temp. nie patrz.

 

zmieniłem z ciekawości parametry jakie Ty masz, wspł. podawania i wentylacji oraz granulację na grubą. potestuje.

Zrobisz może zdjęcie węgla na tle paczki do zapałek ?

Porównamy może grubość opału.

 

A korzystasz z opcji podajnik pełny/ podajnik pusty ?

U mnie 1% podajnika - znika co 2 godziny przy obecnych temp. zew.

 

JULO23

Tylko ten sterownik masz podłączony do pieca czy do modułu ST61

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej do pieca. Spróbuje to jakoś sprawdzić.

 

Dziś kupiłem silikon i chyba sobie uszczelnie palnik jak się węgiel skończy.

 

Myślisz że jest sens przenosić sterownik pokojowy na piętro ?

Czy sterowanie głowicami termostatycznymi jest wystarczające i olać ten temat?

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie idzie zima a ja mam coraz wieksze problemy z ogrzewaniem. Szukam jakiegoś fachowca, który by do mnie wpadł sprawdził instalacje, może doradził jakieś przeróbki i poustawiał wszystko tak jak powinno być.

 

Mieszkam w Warszawie, mam piec Sas 35kw - sterownik st450z pid, piec słuzy tylko do ogrzewania i sam jako tako chodzi, ale kaloryfery letnie, połowa w ogóle ledwo zipie. sam już nie mam pomysłów co z tym zrobić.

Znacie może kogoś takiego z okolic Wawy??

 

z góry dziękuję - gdyby coś to mój email [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wczoraj test. Na pid przy wsp podawania -30 ustawiłem wsp wentylatora na 0. Palnik po niecalej godzinie był zawalony węglem. Nie jestem w stanie ustawić pid bo cały czas wygasa. O co kaman? Na ustawieniach ręcznych kocioł grzeje (może nie idealnie bo ciągle nie mogę się pozbyć sporej ilości spieków ale przynajmniej nie wygasa). Chciałbym ustawić jakoś pid bo wtedy nie musiałbym zmieniać ustawień na kotle przy zmianie temp na zewnątrz. Macie jakiś pomysł jak yo zrobić? Będę miał teraz tydzień wolnego i chciałbym w końcu ustawić kocioł. Pozdrawiam wszystkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chłopaki

 

Pogubiłem sie w tych moich usatwieniach- pali mi dużo 25/dobe. Mam SAS 17KW Multi z ST450PID. Dwa zawory 3D z siłownikiem. Nie mam jeszcze pogodówki i pokojówki ale zamontuję po oceipleniu dachu.

Miałem ustawienia manualne: podawanie 8s, przerwa 52s, nadmuch 20% podtrzymanie praca 8s, przerwa 30min, wentylator praca 30s/7min. I na tych parametrach spalł 25kg/dobe. Po włączeniu w PID współczynnik podawania -30%, współczynnik wentylacji-12% i też spała mi 25/dobe. O cu tu w tym wszystkim chodzi ? Dom ogrzewam pierwszy sezon-jeszcze dach nie doceiplony, teraz w grudniu dopiero będę go docipałał. Ściany mam dociplone styropianem 20na Porothemie25, na podłodze styropian 12cm, a fundamenty ocieplone styropianem 12cm, okna 3szybowe 0,6.

Dom o całkowitej powierzchni210m2, Na dole podłogówka + jeden grzejnik, góra grzejniki- teraz zakręcone bo nie ocieplony dach.

 

Widziałem nastawy PABLOMOC w manualnych 7,100,13, i JULO23 na PID.

Możecie coś zasugerować jak to ustawić najlepiej, bo powoli mnie ........ trafia.

Nie mam żadnej przysłony na wentylatorze, a i jak to jest na PID jak zadaje mu współczynnik podawania w minus to daje więcej czy mniej węgla.

Jak czytam ile wam palą wasze Sasiki to aż mnie boli że mój tak nie potrafi.

Nawet teraz jak chodzi mi tylko podłogówka a grzejniki nie to powinien mało palić, a tak nie jest

 

Poradzicie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przecież ciepło zawsze ucieka do góry a ty masz nieocieplony dach to co się dziwisz.

Jak najszybciej zrób ocieplenie dachu. Jeśli grzejesz to mogą pracować, zresztą ja robiłem w większe mrozy rok temu.

 

Mi teraz też więcej spalił. wg tego co pokazuje pojemność zasobnika w %. To wychodzi że ubywa mi 1.5% na 2 godziny.

Wcześniej ubywał 1% na 2 godziny. Z tym że zmieniła sie temp. na zewnątrz i od razu zmienił o 2*C na podłogę więcej - więc musiał zagrzać dużo wody.

No i głowice termostatyczne się pootwierały w tych pokojach co były zamknięte. Pozatym zmienił temp. na 40*C na kaloryfery.

Do tego zmieniłem coś, bo odkręciłem zawór na kaloryfery w piwnicy i głowice dałem na 8*C.

Także na pewno dostał przez te wszystkie zmiany dużo zimnej wody.

 

Szacuje że skoczyło spalanie na ok .20kg/dobę. Ale to tylko dziś. Bo tygodniową średnią mam mniejszą. ok. 15kg.

W domu 24*C

 

Zastanawiam się czy nie za dużo mam poustawianą pogodówkę.

 

pogodówka podłogi- -20=36, -10=34, 0=31, +10=28

pogodówka kaloryfery -20=50, -10=45, 0=39, +10=34,

 

Chyba troszkę zmniejsze nastawy.

 

Ja liczę to tak:

 

Zasypałem podajnik w niedzielę o 21:00,

minęło od tego czasu 161godzin

pozostało w zasobniku 15%, więc zużyto 85%

85%=161godzin

100% = 125kg więc 1% = 1,25kg

85x1,25kg=106kg więc zużyto 106kg

106kg/161h=0,65kg/h

0,65x 24= 15,6kg na dobę.

 

Zasobnik mam właściwie 150kg ale tak mu zero ustawiłem jak węgiel był jeszcze w leju i później jak uzupełniam to liczyłem i ważyłem wiadra i tak mi wyszło że te 25kg to rozeszło się na dnie zasobnika i tego nie biorę pod uwagę.

A Ty jak liczysz spalanie ?

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chłopaki

 

Pogubiłem sie w tych moich usatwieniach- pali mi dużo 25/dobe.....Dom ogrzewam pierwszy sezon-jeszcze dach nie doceiplony......

Dom o całkowitej powierzchni210m2, Na dole podłogówka + jeden grzejnik, góra grzejniki- teraz zakręcone bo nie ocieplony dach.

..

Nawet teraz jak chodzi mi tylko podłogówka a grzejniki nie to powinien mało palić, a tak nie jest

 

Poradzicie coś.

przepraszam ale chcesz ogrzać hangar świeczką- tak się nie da. dom ma swoje straty- obecnie dość duże z dwóch względów

1 brak izolacji od góry

2 wilgoć technologiczna i zimne mury

jak skończysz budowę ocieplisz i wysuszysz wszystko to spalanie spadnie, nie licz jednak że do zera.

rachunek jest prosty. jesli masz 210m2 i potrzeby będą na poziomie 50W/m2 to w duże mrozy będzie potrzebował 10,5KW w przeliczeniu na zużyte kg opału to będzie nawet 50kg/dobę. podejrzewam że zużyje mniej bo i potrzeby nei tak duże ale tak wygląda rząd wielkości. nie będzie spalał 10kg/dobę przy mrozach.

 

Zrobiłem wczoraj test. Na pid przy wsp podawania -30 ustawiłem wsp wentylatora na 0. Palnik po niecalej godzinie był zawalony węglem. Nie jestem w stanie ustawić pid bo cały czas wygasa. O co kaman? Na ustawieniach ręcznych kocioł grzeje (może nie idealnie bo ciągle nie mogę się pozbyć sporej ilości spieków ale przynajmniej nie wygasa). Chciałbym ustawić jakoś pid bo wtedy nie musiałbym zmieniać ustawień na kotle przy zmianie temp na zewnątrz. Macie jakiś pomysł jak yo zrobić? Będę miał teraz tydzień wolnego i chciałbym w końcu ustawić kocioł. Pozdrawiam wszystkich.

jak palnik zawalony węglem to dalej obniżaj współczynnik podawania albo zacznij podnosić wsp wentylatora.

nie musisz zmieniać ustawień w trybie ręcznym przy zmianie temperatury na dworze. jesli masz ustawiony zapas mocy to zmieni się jedynie czas dojścia do zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luki81, przypomniałeś mi mojego kolegę co spał na budowie, ocieplony miał dom, ale nie miał ocieplonego dachu ani nie miał okien dachowych !

Grzał tylko kominkiem na dole i narzekał że ma zimno. Teraz fajnie się z tego pośmiać ale nie było do śmiechu jak musiał tam nocować.

 

A wy jak liczycie spalanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie problem jest taki ze wsp podawania mam juz najnizszy z mozliwych. A czy to normalne ze piec ma problem z dojsciem do zadanej temp? Obecnie grzeje juz 3 albo 4 doby takze wszystko juz dosc rozgrzane jest a kociol nie moze dojsc do zadanej temp 60st. Na ta chwile mam ustawione podawanie 5s, 32s przerwy i went 28.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ale współczynnik podawania to jest do PID. A podajesz parametry teraz palenia ręcznego w dwustanie.

 

Chcesz żeby współczynnik był najniższy z możliwych ale masz pretensję że nie może dojść do zadanej.

Musisz zwiększyć to szybciej dojdzie do zadanej.

 

Jak to mówią - szkiełkiem d*py się nie wytrze. :D

 

Wkradła mi się pomyłka w ustawieniach pogodówki:

kaloryfery : -20=48*C, -10=44*C, 0=38*C, +10=34*C,

podłoga : -20=35*C, -10=33*C, 0=31*C, +10=29*C,

Ale nie jest to przetestowane przy dużych mrozach bo palę 1 sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarooo3

tak jak pisze julo- mieszasz tryby pracy

jak chcesz w pidzie to nie patrz na pracę i przerwę 'jak w dwustanie to ignoruj współczynniki

dom się wygrzeje po kilku miesiącach ale nie po kilku dniach zwłaszcza bez izolacji

ja najpierw ociepliłem ściany i zużycie opału spadło z 5,5 do 4,5 tony

mimo iż dom stary bez wilgoci technologicznej.

dopiero jak ociepliem od góry poczułem co to komfort termiczny i niższe zużycie opału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumieliście. Nie mieszam trybów. Próbowałem palić na pid i tam przy najniższym współczynniku podawania na palniku zbierał się węgiel i wygasał. Dlatego wyłączyłem pid i lecę na ręcznych ale tutaj znowu mam problem bo kocioł prawie wcale nie dochodzi do zadanej. Jak są wszystkie pompy włączone to biedak oscyluje wokół 45st i nie może przez dłuższy czas podciągnąć wyżej. Mój dom jest nowy ale już ocieplony i to dość dobrze. Pytam o pid bo wolałbym go włączyć i nie bawić się w ręczne ustawienia. Tylko co zrobić skoro przy najniższym wsp podawania wywala węgiel? Podpowiedzcie też co zmkenkć w ręcznych ustawieniach żeby łatwiej do zadanej dochodził.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...