Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

regulować, znaczy robić korekty podawania i wentylacji. Liczyłem na to że jak raz ustawię te parametry pod ekogroszek jaki mam w podajniku to resztę zrobi PID. Nie wiem dlaczego raz na dobę muszę skorygować podawanie lub wentylację bo albo żar schodzi mi za nisko lub wentylacja za bardzo spieka. Być może nie trafiłem jeszcze w optymalne nastawy tych parametrów.... Na dzień dzisiejszy korekta wentylacji -10, korekta podawania 6...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regulować, znaczy robić korekty podawania i wentylacji. Liczyłem na to że jak raz ustawię te parametry pod ekogroszek jaki mam w podajniku to resztę zrobi PID. Nie wiem dlaczego raz na dobę muszę skorygować podawanie lub wentylację bo albo żar schodzi mi za nisko lub wentylacja za bardzo spieka. Być może nie trafiłem jeszcze w optymalne nastawy tych parametrów.... Na dzień dzisiejszy korekta wentylacji -10, korekta podawania 6...

 

Ja mam SAS17 Z PID

Mam obecnie ustawienia wentylacja -3, a podawanie-18 ( zacznij może od -20), przy minus 18 szybciej dochodzi do zadanej.Zobaczę co jutro będzie w popielniku przy nastawie -18podawania. Jak będzie za dużo niedopałków to zrobię korektę

Zgodzę się z tobą że PID miał być automatyką, w którą się nie ingeruje, a tu faktycznie lipa przereklamowana. Aby PID prawidłowo chodził trzeba spędzić ładne parę godzin, dni, tygodni aby to chodziło poprawnie, chyba ze ktoś ma full kasy i nie patrzy co mam w popielniku.

No ale jak się ustawi to ładnie wszystko chodzi i tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luki81

Na dzień dzisiejszy parametry podane przeze mnie wyżej są na tą chwile optymalne dla węgla który powsiadam, robię jedynie nieznaczne korekt w górę lub dół o jeden, dwa punkty.

Zgadzam się z Tobą żę reklamowanie bezobsługowego działania na PID jest mocno przesadzone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pidzie dużo zależy od temperatury zewnętrznej.Teraz gdy jest 0 mam spalanie mniejsze,na zaworze ustawione 34 a w domu jest 22,5 i w podajniku bardzo mało ubywa.Ustawienie podawanie -20 wentylacja na 0.W tamtym roku nic nie przestawiałem było podawanie 0 wentylacja 0 a spalało podobnie około 25/na dobe w mrozy.Ekogroszek w mojej okolicy jest 620zł z 4dni wychodzi wiadro 30kg popiołu.Wydaje mi sie że te regulacje na pidzie mało co dają a piec swoje musi spalić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zwiększyłem temp zadaną CO z 60*C na 65*C i nie widzę żeby zwiększyło się spalanie, choć musze to jeszcze dokładniej sprawdzić. Za to temp. powrotu jest wyższa.

Szybciej zagrzewa bojler. Jeszcze potestuje i poobserwuje. Zaciekawiła mnie jedna opinia kolegi z tego forum co utrzymuje temp. 75*C.

Po mału może dojdę i do 75*C tylko trzeba na te obserwacje czasu i cierpliwości.

Póki co ja jestem bardzo zadowolony z funkcji PID. A te nastawy to raczej są do uzyskania bardziej idealnego popiołu.

 

EDIT:

Słuchajcie wczoraj akurat rozpalałem w piecu. Wydaje mi się że miał ciężko się podnieść z 28*C na 45*C - później już poszło.I zauważyłem że chyba podnosi się razem z grzaniem podłogi, na której rosła też temperatura razem z temperaturą pieca .J ak macie poustawiane przy pompie podłogowej ustawienia. Bo temperatura załączania pomp mam na 55*C. Ale to widze że tyczy się tylko CWU i kaloryferów u mnie. Dlaczego podłogi to nie dotyczy ? Macie to jakoś inaczej ustawione ?

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W menu instalatora można ustawić zakres temp dla podłogówki.

U mnie w ogóle pid nie działa. Tzn przy wsp podawania -30 i wentylatorze +9 po niecałej godzinie zarzuca węglem palnik. A na ustawieniach manualnych śmiga z podawaniem 5/43. Nie wiem już jak tego pida ustawić. Napiszcie mi jeszcze jak często musicie opróżniać tacę z popiołem? U mnie niestety nie mogę wyeliminować spieków (chociaż wyglądają na niedopalony węgiel) i po całym dniu palenia taca jest pełna. Czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

timon120777 masz rację że dom zwyczajnie musi się wygrzać, aktualnie palę na Pid i co moge powiedzieć, spieki jak były tak są, troszkę nastawy zmieniłem obecnie mam -5 przedmuch podawanie -18 i ostatnio było +5 przedmuch -25 podawanie i spalanie wyszło 2x 25 kg na ponad 3 dni to całkiem chyba nieźle ale za to spieki przeogromne, wstawię fotkę20141209_134826 (Kopiowanie).jpg. Powiedzcie jak ten przedmuch ustawić?

 

 

lukanio83

zapomnij o ekonomii w tym sezonie

pilnuj prawidłowego wygrzania podłogówki i wietrz często i intensywnie

następny sezon będzie szukaniem oszczędności. teraz musisz naładować ten akumulator ciepłem a to pochłania mnóstwo opału. jak odpalisz całość i w domu będzie już odpowiednia do życia temperatura oraz zacznie spadać wilgotność to i zaczniesz zauważać zmniejszanie zużycia opału. skup się jedynie na ustawieniu parametrów aby spalanie było dobre

wrzuć fotkę tych kalafiorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyt dużo ostatnio piszę i zaczynam się gubić w tym jaki kto ma kłopot

mam prośbę

zerknij jak w tym automacie kocioł pracuje, czy przeciaga i się odstawia czy trzyma zadaną?

jak przeciaga to trzeba mu zejść z moca w dół żeby pracował bez odstawiania. do tego korekta nadmuchu w dół bo spieka okrutnie,

tylko jak widzę to jest jeszcze ruszt wodny czyli syf syf syf sy.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyt dużo ostatnio piszę i zaczynam się gubić w tym jaki kto ma kłopot

mam prośbę

zerknij jak w tym automacie kocioł pracuje, czy przeciaga i się odstawia czy trzyma zadaną?

jak przeciaga to trzeba mu zejść z moca w dół żeby pracował bez odstawiania. do tego korekta nadmuchu w dół bo spieka okrutnie,

tylko jak widzę to jest jeszcze ruszt wodny czyli syf syf syf sy.......

 

co miałeś na myśli pisząc "tylko jak widzę to jest jeszcze ruszt wodny czyli syf syf syf sy.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W menu instalatora można ustawić zakres temp dla podłogówki.

 

No tak ale tam jest zakres od 25 do 40 bodajże. ale jak to sie ma do załączania pomp ?

To jest chyba min. i max wartość temperatury jaka może iść na podłogę.

 

Wydaje mi się że pompa podłogowa pracuje cały czas niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co miałeś na myśli pisząc "tylko jak widzę to jest jeszcze ruszt wodny czyli syf syf syf sy.......

ten wynalazek to jest producent syfu w kotle i w takich konstrukcjach jest problem z dobraniem nadmuchu bo jak jest ok dla palnika to wymiennik zachodzi szybciutko a jak dobierzesz do wymiennika to w palniku spieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki jak jest u was z zaworem 3D z siłownikiem na CO, bo u mnie lata w góre i w dół- nie potrafi utrzymać stałej temperatury, gdzie zawór na 3D na podłogówce stoi prawie cały czas w miejscu. Spalanie się już ładnie unormowało teraz jeszcze przy nieocieplonym dachu wyszło 20kg na dzień przy 210m2. Jak to u was wyglada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką temp. utrzymujesz w domu ?

Myśle że 20kg to dobe osiągnięcie przy takim metrażu i nieocieplonym dachu.

Ja mam obecnie 18kg na dobę. Tylko że 24*C w domu.

Na dole mam 17C, do góry 8C, ale to dlatego że dach nieocieplony. Dam znać jak wyjdzie po ociepleniu. Właśnie zacząłem ocieplać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Powiedzcie prosze jakie macie parametry Nadzoru w paleniu z funkcja PID bo u mnie przy granulacji grubej i wsp wentylacj -5, wsp podawania -14 piec latwo dochodzi do zadanej a po tym przebija ponad zadana i wchodzi w tryb nadzoru przez co moim zdaniem szybciej zarasta sadza

 

Najlepiej było by podwyższyć zadaną CO tak aby nie wchodził w nadzór, albo zmniejszyć podawanie. Jak wchodzi w nadzór to tak jak by miał za duż moc, a odbiór ciepła jest za mały. Jak ktoś kiedyś napisał lepiej żeby ciągle chodził w trybie pracy niż w nadzorze. Ja u siebie podwyższyłem CO i teraz nie wchodzi w nadzór, a spalanie nie jest większe. W podtrzymaniu mam podawanie 5s co 10min, nadmuch 30%przez 30s co 7min- może nie są to idealne nastawy, ale narazie tak mam- może później je zoptymalizuję.

A jaki masz piecyk bo ja SAS 17 450PID nastawy podawanie -18, wentylacja -5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam dokladnie taki jak twoj 17 kw z pid, podniose troche tem moze nie bedzie wchodzil w nadzur. Walcze jeszcze z pidem a obecnie mam ustawienia went -5 i podaw na -14 ale wydaje mi sie ze przy obecnej tem za duzo mi pali. zastanawiam sie nad przejsciem w tryb dwustanowy chociaz przy ttych ustawieniach moj ekogroszek (Wesoła) spala sie na proszek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyczyściłem czujnik temp. spalin i co się stało, nagle wyświetlacz zaczął pokazywać 30C więcej. Cały był oblepiony sadzą.

Wcześniej dobijał do zadanej i oscylował wokół, nie wpadał w nadzór, a po przeczyszczeniu czujnika, przeleciał grubo ponad zadaną i wpadł w nadzór. Kolejny wniosek że trzeba czyścić czujnik temp, bo pomiary będą błędne. Jak to wygląda u was?

Jak nastawić aby spalał na proch.

Teraz ma współczynnik podawania -22 i wentylacji -5 i wychodzą kalafiory.

Czy PID cały czas się uczy i powoli dopasowuje aby nie wpadać w nadzór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...