Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

450PID 17KW Dom nowy( I sezon grzewczy- w środku jeszcze 70% wilgotności- dzisiaj mierzyłem) razem grzeje 210m2 - spalanie na poziomie 18kg/doba

Moje nastawy

Współczynnik wentylacji +10

Współczynnik podawania -27

Zadana CO 54C

 

+10 współczynnik wentylacji ? nie za dużo ? nie za szybko się spala ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy minusowych wspolczynnikach nadmuchu nie dopalał węgla i dużo węgla wyrzucał w popiół. Miałem nastawy minusowe podobnie jak iinni koledzy ale spalanie nie było zupełne i efektywne. Teraz jest w miarę ale jeszcze nie tak jak bym chciał. Generalnie nie chciałbym aby wpadał w nadzor, bo po wyjściu z nadzoru w Pid temperatura spada o 8~9C, a jak pracuje w Pid to oscyluje wokół zadanej~tak przynajmniej zauważyłem. Ustawienie takie wymaga czasu i obserwacji, jak się wprowadzenie to będę miał więcej czasu na ustawienie, no i jeszcze muszę pozbyć się wilgoci w domu.

A jak u was pracuje naPid~ czy oscyluje wokół zadanej czy wpada w nadzór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyłączyłem właśnie ochronę powrotu, pomimo tego temperatura powrotu jest teraz w okolicy 44-45 stopni, tylko tyle że zawór 4d mniej wariuje, pilnuje tylko temperatury zadanej na wyjściu c.o. - 48 stopni, teraz pozostaje kwestia czy PID czy ręczne nastawy, na razie jak zasypię zasobnik to spróbuję na PID - zobaczę ile spali przy ustawieniu pieca na 60 stopni ...

 

Kolego mamy podobne doświadczenie, z tym że ja już dałem sobie spokój z manualnymi nastawami. Nawet jeśli PID spali mi 3kg więcej ? no i ???

Chyba warto mieć święty spokój i ładny popiół niż siedzieć w kotłowni.

 

@luki

Jaki masz pokój z tym współczynnikiem wentylacji +10? Nie wychładza Ci się nadmiernie kocioł jak zacznie dmuchać tak mocno wentylator ?

Obserwowałeś temp. CO podczas pracy ?

 

EDIT: teraz doczytałem Twój nowy post. Ale ty masz jeszcze budowę i pełno wilgoci to nie ma co porównywać do zamieszkałych domów.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mamy podobne doświadczenie, z tym że ja już dałem sobie spokój z manualnymi nastawami. Nawet jeśli PID spali mi 3kg więcej ? no i ???

Chyba warto mieć święty spokój i ładny popiół niż siedzieć w kotłowni.

 

@luki

Jaki masz pokój z tym współczynnikiem wentylacji +10? Nie wychładza Ci się nadmiernie kocioł jak zacznie dmuchać tak mocno wentylator ?

Obserwowałeś temp. CO podczas pracy ?

 

EDIT: teraz doczytałem Twój nowy post. Ale ty masz jeszcze budowę i pełno wilgoci to nie ma co porównywać do zamieszkałych domów.

 

JULO23

Wiem że duży współczynnik, ale taki musiałem zrobić aby spalał węgiel-węgiel jest chyba mocno kaloryczny i przez to potrzebuje dużo wiatru, jak miałem -3,-7,-10 to dużo niedopałów szło w popiół. Kocioł raczej się nie wychładza,bo zadaną CO szybko osiąga, a jak wpada w nadzór to wentylator nie pracuje.

Za tydzień bedę palił węglem od innego dostawcy,zobaczymy co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziś wyszedłem z kotłowni cały szczęśliwy, drugą zimę mieszkam, trzecią grzeję piecem, wilgoci już dużo mniej, dom wygrzany a nie przekładało się to na spalanie, ostatnio dużo czasu spędziłem w kotłowni, kombinowałem nastawy ręczne, z PID i tak w kółko, i tak sobie to wychodziło, w zeszłą zimę spalał mi na ręcznych ustawieniach i PID też - przy takiej temperaturze - około 12-13 kg na dobę, teraz poniżej 15 kg nie schodził, fakt faktem że teraz codziennie dwójka dzieci się kąpie - jedno w wannie, drugie pod prysznicem, rok temu aż tak często się dzieciaki nie kąpały,

dziś w końcu się zmusiłem, szybko cały żar zrzuciłem do popielnika, wyczyściłem u góry otwory retorty, na dole retorty odkręciłem motylek, zdjąłem dekielek - przeszło cały popielnik z retorty z nawiewu wyleciało popiołu, myślę że całe kanały nawiewne do samej góry były zawalone popiołem, dlatego nie mogłem wyregulować powietrza, spalania, itp.,

teraz jak ręką odjął, od razu zmniejszyłem nawiew,w ogóle inny płomień, popiół, itp., całkiem inaczej wszystko chodzi - różnica niebo a ziemia,

tak więc jak ktoś już pali kolejny sezon a nie czyścił retorty od dołu do proponuję od tego zacząć, zajęło mi to około pół godziny, wcale nie trzeba pieca schładzać i nie trzeba czekać do wiosny, a naprawdę warto to zrobić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luki81 teraz mam współczynniki na (-) ale w zeszytym roku miałem kiedyś takie eko całkiem nie złe, gdzie współczynniki miałem podawanie 0 ,powietrza +7,i tak sobie myślę że jak spalanie i popiół jest zadowalający to nie ma się czym przejmować tylko grzać, nie musimy mieć wszyscy takich samych ustawień.Jak mam nowe eko to wychodzę ze współczynnikami ustawionymi na '' 0'',potem patrzę ,porównuję koryguję ... Edytowane przez mariooooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od jakiegoś czasu czytam forum i widzę że jest bardzo pomocne. (sami specjaliści) dlatego proszę o pomoc

Otóż posiadam od tego roku piec 23 multi sterownik tech z pid i jak większość z użytkowników mam problem z ustawieniem kotła.

Otóż o ile wg mnie dobrze spala paliwo (popiół jest drobniutki bez spieków , żużlu itp tak wg mnie duużo pali (wiem że to pojęcie względne)

25-50 kg na dobę. Dom nowy 180m ocieplony - poddasze wełna mineralna 30cm, ściany wełna mineralna 12cm wilgotność w domu 35-40% temp 23 stopnie

ok 50m podłogówki zawór 4 drożny. Byc może mam złe ustawienia sterownika obecnie palę na pid ustawienia to wsp podawania -14 wsp wentylatora 5 (wg mnie ciut za nisko pali (brak kopczyka) ale temperaturę trzyma wokół zadaniowej jednak wentylator cały czas pracuje 10-60% czy to normalne? inny problem to po otworzeniu podajnika strasznie się dymi o co chodzi??? Oraz w żaden sposób nie mogę ustawic na wyświetlaczu informacji o spalaniu (% pobór paliwa) ktoś już to opisywał jednak zgodnie ze wskazówkami u mnie nie działa pokazuje cały czas 0%. U mnie w menu mam : w główny menu zasobnik pełny , w menu instalatora zasobnik pełny i zasobnik pusty po wciśnięciu wyrzuca mnie o pozycje wyżej. Bardzo proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@julo23 gdzie dokładnie "klika" się zasobnik pełny i gdzie wyświetla procentowy ubytek węgla?

 

@robik180 u mnie wydobywa się dym z zasobnika. Szczególnie jak się otworzy kiedy jest mało węgla w zasobniku

 

A tak w ogóle to muszę się pochwalić, że po wielu próbach udało mi się ustawić kocioł tak, że spala węgiel na popiół. Co ciekawe na ustawieniach ręcznych mi się to nie udało. Ciągle miałem niedopały a jak wydłużałem przerwę to w końcu kocioł prawie gasł bo opadał kopczyk. Udało się w końcu na pidzie go ustawić. Przy wsp podawania -15 i wentylacji -3 spala się super. Oczywiście wszystko dzięki Waszym sugestiom, sam bym sobie nie poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tym dymem nie jestem sam :)))

Dokładnie mam to samo!

zasobnik pusty/pełny masz w menu instalatora a % ubytek widać przy napisie tryb pracy pomp (o ile mamy te same sterowniki)

U mnie cały czas pokazuje 0 ale potestuje:)))

a jak u Ciebie ze spalaniem? ile na dobę? ja jadę na pid i spalanie też mam super (na proszek - prawie)

z tym że brak kopczyka ale duużo pali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie ile spala. Zasobnik wystarcza na kilka dni. U mnie instalacja jest dość prosta, mało automatyki mam. Podłogówka śmiga cały czas, temperatura w pomieszczeniu 22st. Jedyne co to sterownik mam u góry gdzie są kaloryfery. Właśnie chcę sprawdzić dokładniej spalanie bo mnie ciekawi. Dom jest nowy także liczę się z tym, że trochę węgla pójdzie.

A jak dokładnie działa opcja zasobnik pusty/pełny? Jak sterownik oblicza ile węgla poszło? Mam kliknąć pełny jak zapełnię zasobnik, pusty jak się opróżni i potem będzie już sam liczył procentowe zużycie?

Edit: U mnie obok trybu pracy pomp nie ma żadnych %, dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum wyczytałem że liczy na postawie obrotów ślimaka

Ale nie testowałem tego wiec się nie wypowiem :)

Ja liczę u siebie ważąc ilość wsypanych wiader do podajnika

i bywało 50 kg na dobę. Dom też mam nowy pale pierwszy sezon

z tym że tynki, gipsy wylewki robiłem nie mając okien i drzwi. Poza tym stan surowy stał 3 lata bez okien i drzwi

więc wilgotność w domu 30-40% poza tym w lato przepalałem drewnem

hmm może to się jakoś unormuje - mam taką nadzieję;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Powiedzcie prosze jak macie ustawiony regulator pokojowy tzn steruje pompa czy kotłem, pytam bo u mnie steruje pompa i wydaje mi sie ze to chyba nie jest za dobre poniewaz woda w grzejnikach wychladza sie bardzo i po uruchomieniu .pompy strasznie wychladza piec nawet do 10 stopni.

Próbowałem grzac w dustanowym trybie pracy ale spalanie obecni około 25 kg na dobe to troche dużo. Węgiel wypala sie dosc ładnie tylko mam jeszcze kłopot z ustawieniem odpowiedniego kopczyka i stanu podtrzymania. Pewnie wrócę do PIDa chociaz przy ostatnich ustawieniach spalanie miałem podobne. Pale drugi sezon wiec dom juz troche wygrzany. Dom nowy ocieplony zewnatrz 15 cm styropian i na poddaszu wełna 30 cm. 160 urzytkowych pluz garaz jakies 25m no i piwnica w ktorej jest kotłownia jakies 20m. Pale groszkiem z kopalni Wesoła wiec myśle ze wegiel jest OK ale to spalanie mnie trche denerwuje. Powiedzcie gdzie w menu sterownika jest opcja % spalania paliwa bo u mnie tego chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest sterownik ST-450 zPID

Trzeba do instrukcji zajrzeć :D Napełniasz zasobnik do pełna. Zaznaczasz w menu instalatora - zasobnik pełny.

Za 5-7 dni jak się wypali i zasobnik zaczyna się opróżniać, wybierasz sobie moment kiedy i wciskasz zasobnik pusty.

Trzeba sobie określić ile zostawić rezerwy - jak w samochodzie. Ja mam ustawione mniej więcej na dnie leja zasobnika. Najlepiej wyczekać aż będzie jak najmniej węgla.

Wciskamy zasobnik pusty.

Od tej pory piec ma już policzone od 100% do 0% ile musi wykonać obrotów ślimaka ale jeszcze nie pokazuje nic.

Należy zapełnić ponownie zasobnik i wtedy wcisnąć zasobnik NAPEŁNIONY. a nie PEŁNY.

Prościej opisać nie potrafie.

 

Zasobnik nie może mieć otwartej klapy bo może nastąpić ciąg wsteczny, lewe powietrze itp.

Po to są te zatrzaski na klapie.

 

50kg to masz duże spalanie ale jak się pali ładnie na popiół to bym nic nie grzebał i odczekał trochę - może się unormuje za jakiś czas jak wilgoci się pozbędziesz. Musisz grzać i wietrzyć inaczej nie pozbędziesz się wilgoci. Ja rok temu tak 2 tony węgla wypaliłem ale pozbyłem się wilgoci budowlanej całkowicie.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...