Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie podawaj ile podaje sekund i ile ma przerwy bo to jest zmienne na PID. Wszystko zależy od instalacji i jej zapotrzebowania. PID miesza ustawieniami w zależności od potrzeby i dostosowuje je do temp. zadanej i obciążenia instalacji. Posiłkuje się też temperaturą spalin żeby dobierać siłe nadmuchu itp. zresztą po co nam to wiedzieć - są lepsi od nas co sie na tym znają :D

 

Ja obecnie mam -10 nadmuch (min. jest -16) i -20 podawanie (min. jest -30) Zadana 65*CO. Teraz zmieniłem nadmuch na -14 tak z ciekawości.

Zauważyłem że nasze piece lubią produkować dużo suchej sadzy. Smoły brak. Z tego co rozmawiałem z jednym fanatykiem pieców to powiedział że przez ruszt wodny. Być może...

Warto też co tydzień przeczyścić piec, żeby sprawność spalania nie spadła.

Ale jednak ruszt się przydaje do drewna - np. latem, pale wtedy co 2 dni, przez 2-3 godziny i grzeje CWU, bo mam dużo odpadów z budowy. Starczy mi na kilka lat. Ewentualnie jak mi się nie chce to mam ustawiony włącznik w gniazdku który sie załącza na taniej taryfie i prądem grzeje.

Ostatnio, jakoś od tygodnia zauważyłem inną rzecz. Nie wiedzieć czemu, z jednej strony retorty mi przesypuje lekko węgiel. Tak jakby jedną ćwiartką. Jakby tam nadmuch był mniejszy i nie dopalał w tym miejscu. Wygrzebałem żar, i lekko przeczyściłem kanały którymi wydostaje się nadmuch. Ale może trzeba odkręcić całą retorte ? Szkoda mi było wygaszać całkiem piec i studzić go, bo bez tego na pewno się nie odkręci tych 4 śrub.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie podawaj ile podaje sekund i ile ma przerwy bo to jest zmienne na PID. Wszystko zależy od instalacji i jej zapotrzebowania. PID miesza ustawieniami w zależności od potrzeby i dostosowuje je do temp. zadanej i obciążenia instalacji. Posiłkuje się też temperaturą spalin żeby dobierać siłe nadmuchu itp. zresztą po co nam to wiedzieć - są lepsi od nas co sie na tym znają :D

 

Ja obecnie mam -10 nadmuch (min. jest -16) i -20 podawanie (min. jest -30) Zadana 65*CO. Teraz zmieniłem nadmuch na -14 tak z ciekawości.

Zauważyłem że nasze piece lubią produkować dużo suchej sadzy. Smoły brak. Z tego co rozmawiałem z jednym fanatykiem pieców to powiedział że przez ruszt wodny. Być może...

Warto też co tydzień przeczyścić piec, żeby sprawność spalania nie spadła.

Ale jednak ruszt się przydaje do drewna - np. latem, pale wtedy co 2 dni, przez 2-3 godziny i grzeje CWU, bo mam dużo odpadów z budowy. Starczy mi na kilka lat. Ewentualnie jak mi się nie chce to mam ustawiony włącznik w gniazdku który sie załącza na taniej taryfie i prądem grzeje.

Ostatnio, jakoś od tygodnia zauważyłem inną rzecz. Nie wiedzieć czemu, z jednej strony retorty mi przesypuje lekko węgiel. Tak jakby jedną ćwiartką. Jakby tam nadmuch był mniejszy i nie dopalał w tym miejscu. Wygrzebałem żar, i lekko przeczyściłem kanały którymi wydostaje się nadmuch. Ale może trzeba odkręcić całą retorte ? Szkoda mi było wygaszać całkiem piec i studzić go, bo bez tego na pewno się nie odkręci tych 4 śrub.

 

Masz rację że czasy podawania i wentylacji się zmieniają. Zastanawia mnie dlaczego ty masz min.wentylacja -16, a ja mam -12, mamy ten sam sterownik.

Możesz powiedzieć jak ustawić aby na wyświetlaczu regulatora pokojowego pokazywał mi zużycie węgla-nie wiem jak to zrobić-kombinowałem już na różne sposoby. Czy trzeba jakieś odstępy czasu zachować włączając pusty, pełny i napełniony, czy jaką inną konfigurację trzeba zrobić?

Ja drewno z budowy szwagrowi za pomoc dałem, bo nie mam gdzie go trzymać. Czasami na ruszt podrzucam trochę drobnych śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że czasy podawania i wentylacji się zmieniają. Zastanawia mnie dlaczego ty masz min.wentylacja -16, a ja mam -12, mamy ten sam sterownik.

Możesz powiedzieć jak ustawić aby na wyświetlaczu regulatora pokojowego pokazywał mi zużycie węgla-nie wiem jak to zrobić-kombinowałem już na różne sposoby. Czy trzeba jakieś odstępy czasu zachować włączając pusty, pełny i napełniony, czy jaką inną konfigurację trzeba zrobić?

Ja drewno z budowy szwagrowi za pomoc dałem, bo nie mam gdzie go trzymać. Czasami na ruszt podrzucam trochę drobnych śmieci.

 

Dzisiaj wyłączyłem PIDa. Ustawiłem w dwustan. Zadałem mu podawanie 11, przerw 50, nadmuch25%. Histereza 2. Wydaje mi się że to będą moje nastawy wyjściowe aby zoptymalizować spalanie i wydajność, bo przez 2h obserwacji wszystko ładnie się paliło

Co zauważyłem przy tych nastawach u mnie. Bardzo szybko osiąga zadaną temperaturę. Piec się rozgrzeje dość mocno od dużego ognia wewnątrz co powoduje dość długie utrzymanie temperatury zadanej w podtrzymaniu. Gdy temperatura na CO spadanie od zadanej, praca podawania i wiatru jest tak intensywna że jak wspomniałem szybko piec osiąga zadaną, w przeciwieństwie do PIDa,

Zobaczę jak jutro rano będzie wyglądało w piecu i popielniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem nastawy

podawanie18

przerwa 90s

nadmuch 20%

 

 

 

Dzisiaj znowu zmieniłem nastawy bo na tamtych nie utrzymał temperatury.

podawanie 20%

Przerwa 60s

nadmuch 25%

Myślę że mam problem ze spalaniem bo po pierwsze węgiel do du...y kupiłem, po drugie chłopaki mi wykańczają w środku i wietrzą aby lepiej schło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam tego pida i ustawiam, doszedłem do najniższego wsp podawania, wsp wentylacji mam na 9 i dalej mam niedopały w popielniku. Masakra. Czemu tak się dzieje? Węgiel zbyt kaloryczny? Zastanawiam się czy nie łatwiej by było ustawić spalanie na jakimś gorszym węglu...

 

To tak jak ja, ustawiam i ustawiam i ustawić nie mogę lub nie umiem, albo jest jeszcze możliwość że węgiel szajs.

Przeszedłem w manualne nastawy bo PID ten szajs co kupiłem nie chce spalić całkowicie. Teraz mi robi kalafiory, ale te kalafiory po uderzeniu się rozkruszają.

 

Wcześniej miałem dobry węgiel to na PID ładnie chodził i normalnie palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarooo

jak masz niedopały to zmień mu granulację opału na średnią lub drobną

oczywiście jeśli masz grubą- powinna się podnieść charakterystyka nadmuchu

 

luki

zastanawiam się jak u Ciebie popiół wygląda przy ustawieniach dla mocy maksymalnej i nadmuchu dla prawie minimalnej?

dopala się cokolwiek czy kupa koksu w popielniku???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

co do spalania to w zeszłym roku chwaliłem PID-a i miałem spalanie ok. 12,5 kg/dzień przy warunkach zewnętrznych podobnych do aktualnych, w tym roku jakbym nie ćwiczył, ustawienia PID, ręczne, to spalanie mam w przedziale 14-20 kg/dobę, z zasady na ręcznych ustawieniach pali mi mniej, co się zmieniło to to że dwójka dzieci w tym roku kąpie się codziennie, może to jest przyczyna? nie wiem, dziś znów zasypuję zasobnik i znów wracam do ręcznych ustawień, wówczas na pewno wiem że zmieszczę się w 15 kg/dzień,

ale nie o tym chciałem pisać,

nie wiem jak u was ale ja już 2x wymieniałem sterownik st-450 pid, na początku sezonu grzewczego potrafił sam się wyłączać całkowicie i nie chciał ponownie się odpalić - dopiero po kilkudziesięciu minutach, po jego wymianie gwarancyjnej następny padł po 3 miesiącach - pokrętło gałka od ustawień zaczęła bardzo ciężko chodzić i w ogóle nie było możliwości cokolwiek zatwierdzić - brak możliwości jego wciśnięcia tzw. "enter", teraz mam już trzeci sterownik - odpukać na razie chodzi,

tydzień temu dokupiłem moduł internetowy do pieca, siedzę u góry w pokoju i patrzę w monitorze co się tam w piecu dzieje, z jednej strony fajna rzecz, ale myślałem że z pozycji kompa będę mógł wszystkie ustawienia zmieniać jakbym był na dole, niestety ale nie, tylko kilka rzeczy można zmienić przez komputer, aby móc większość ustawień zmienić to i tak trzeba być przy piecu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

co do spalania to w zeszłym roku chwaliłem PID-a i miałem spalanie ok. 12,5 kg/dzień przy warunkach zewnętrznych podobnych do aktualnych, w tym roku jakbym nie ćwiczył, ustawienia PID, ręczne, to spalanie mam w przedziale 14-20 kg/dobę, z zasady na ręcznych ustawieniach pali mi mniej, co się zmieniło to to że dwójka dzieci w tym roku kąpie się codziennie, może to jest przyczyna? nie wiem, dziś znów zasypuję zasobnik i znów wracam do ręcznych ustawień, wówczas na pewno wiem że zmieszczę się w 15 kg/dzień,

ale nie o tym chciałem pisać,

nie wiem jak u was ale ja już 2x wymieniałem sterownik st-450 pid, na początku sezonu grzewczego potrafił sam się wyłączać całkowicie i nie chciał ponownie się odpalić - dopiero po kilkudziesięciu minutach, po jego wymianie gwarancyjnej następny padł po 3 miesiącach - pokrętło gałka od ustawień zaczęła bardzo ciężko chodzić i w ogóle nie było możliwości cokolwiek zatwierdzić - brak możliwości jego wciśnięcia tzw. "enter", teraz mam już trzeci sterownik - odpukać na razie chodzi,

tydzień temu dokupiłem moduł internetowy do pieca, siedzę u góry w pokoju i patrzę w monitorze co się tam w piecu dzieje, z jednej strony fajna rzecz, ale myślałem że z pozycji kompa będę mógł wszystkie ustawienia zmieniać jakbym był na dole, niestety ale nie, tylko kilka rzeczy można zmienić przez komputer, aby móc większość ustawień zmienić to i tak trzeba być przy piecu :(

 

nnemoo

Ja też zamierzałem dokupić sterownik internetowy, nawet doprowadziłem sobie kabelek internetowy do pieca,ale narazie zrezygnowałem ze względu jak piszesz na brak sterowania wszystkimi funkcjami. podobnie jest ze sterownikiem pokojowym ST280 czy281, też wszystkim nie można sterować. A na manualnych ustawieniach parametry masz takie że go buzuje na maksa aby szybko osiągnął zadaną czy może pali na lekko aby powoli dochodził do zadanej ?

Edytowane przez luki81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarooo

jak masz niedopały to zmień mu granulację opału na średnią lub drobną

oczywiście jeśli masz grubą- powinna się podnieść charakterystyka nadmuchu

 

luki

zastanawiam się jak u Ciebie popiół wygląda przy ustawieniach dla mocy maksymalnej i nadmuchu dla prawie minimalnej?

dopala się cokolwiek czy kupa koksu w popielniku???

 

Timon

Nie wiem o co chodzi z tą mocą maksymalną przy nadmuchu minimalnym. Na Pid miałem podawanie -30, i nadmuch -12, to jest chyba moc minimalna, chyba ze ja się mylę. Co oznacza minus podawania-skrócenie czasu podawania czy zmniejszenie dawki podawania?

Sam już głupieję z tymi ustawieniami, nie mogąc tego "super" PIDa ustawić. Może jak moje majstry przestaną na ścież okna otwierać to się spalanie unormuje-sam nie wiem, może za dużo oczekuje na pierwszym sezonie grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luki

napisałeś że masz podawanie 20sek i przerwę 60sek to jest 1:3 czyli praktycznie moc maksymalna- nie wiem czy byłby w stanie więcej lub częściej podać i dopalić(zależy jaki wentyl jeszcze)

a do tego masz moc nadmuchu dość niską stąd moje zdziwienie i pytanie jak to wyglada po spaleniu bo do tak dużej dawki opału powinien być nadmuchu w okolicy 80%

 

kocioł ma uzupełniać straty. jesli są na stałym poziomie to jest mu dużo łatwiej. jak jest sytuacja taka jak u CIebie czyli czeste otwieranie drzwi i okien to straty gwałtownie rosną i spadają. wtedy kocioł raz zapitala na maksa by za chwilę przejść w podtrzymanie bo nagle się robi za dużo mocy.

jak skończysz remonty to się wszystko unormuje

jedyne co trzeba to ustawić spalanie a doborem mocy zajmiesz się w kolejnym sezonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luki

napisałeś że masz podawanie 20sek i przerwę 60sek to jest 1:3 czyli praktycznie moc maksymalna- nie wiem czy byłby w stanie więcej lub częściej podać i dopalić(zależy jaki wentyl jeszcze)

a do tego masz moc nadmuchu dość niską stąd moje zdziwienie i pytanie jak to wyglada po spaleniu bo do tak dużej dawki opału powinien być nadmuchu w okolicy 80%

 

kocioł ma uzupełniać straty. jesli są na stałym poziomie to jest mu dużo łatwiej. jak jest sytuacja taka jak u CIebie czyli czeste otwieranie drzwi i okien to straty gwałtownie rosną i spadają. wtedy kocioł raz zapitala na maksa by za chwilę przejść w podtrzymanie bo nagle się robi za dużo mocy.

jak skończysz remonty to się wszystko unormuje

jedyne co trzeba to ustawić spalanie a doborem mocy zajmiesz się w kolejnym sezonie

 

Dzięki Timon

Wychodzą mi same kalafiory które się rozkruszają pod ściskiem,oraz są też niedopały. Spalanie masakra z 25kg.Przedtem na innym węglu 12,5.

Co mnie pokusiło kupić tańszy węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nnemoo

Ja też zamierzałem dokupić sterownik internetowy, nawet doprowadziłem sobie kabelek internetowy do pieca,ale narazie zrezygnowałem ze względu jak piszesz na brak sterowania wszystkimi funkcjami. podobnie jest ze sterownikiem pokojowym ST280 czy281, też wszystkim nie można sterować. A na manualnych ustawieniach parametry masz takie że go buzuje na maksa aby szybko osiągnął zadaną czy może pali na lekko aby powoli dochodził do zadanej ?

 

generalnie jestem zadowolony ze sterownika internetowego, nawet pomimo tego, iż nie wszystko przez niego można ustawiać,

 

dziś skończył się po 9 dniach ekogroszek przy paleniu na PID - 150 kg/9dni = 16,7kg/dzień,

 

teraz wróciłem do ustawień ręcznych - zobaczymy jak pójdzie,

- praca 9s/80s

- nadmuch 22 bieg - po zmianie sterownika, przy starym sterowniku był to 28 bieg i wizualnie było to to samo co teraz 22 bieg, tak więc nie ma co porównywać siły nadmuchu u każdego bo nawet przy wymianie sterownika dmucha inaczej, a kiedyś się dziwiłem innym jak może piec pracować na 22-23 biegu - u mnie wtedy jak było 28 to już słabiutko dmuchał - średnio był ustawiony 31-32 bieg,

- podtrzymanie 2s/5min

- temperatura zadana co - 60 stopni, ustawiona tygodniówka (-5) w nocy, histereza 2 stopnie

- temperatura zadana cwu - 46 stopni, histereza 3 stopnie

- temperatura zadana zaworu - włączona pogodówka,

+10stopni / zawór 45 stopni

0stopni / zawór 48 stopni

-10stopni / zawór 53 stopnie

-20stopni / zawór 58 stopni

- ochrona powrotu wyłączona

- temperatura załączania pomp - 52 stopnie

 

wcześniej prace miałem ustawioną na 9s/103s, wszystko chodziło, ale myślę że za ciężko mu to szło i chyba więcej musiał spalać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne jak większość osób liczyłeś na oszczędności z tego tytułu

czasem się to udaje a czasem niestety nie bo sprzedawca nie do końca uczciwy

trzeba oceniać węgiel nie po cenie za tonę a po cenie za MJ

wtedy myślę że będzie mniej wpadek z błędnymi decyzjami

 

Przeszedłem znowu na PID, ale nastawy skrajne

podawanie -30, wentylacja +25, na tym szajsowatym węglu tylko tak w miarę optymalnie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- temperatura zadana zaworu - włączona pogodówka,

+10stopni / zawór 45 stopni

0stopni / zawór 48 stopni

-10stopni / zawór 53 stopnie

-20stopni / zawór 58 stopni

- ochrona powrotu wyłączona

- temperatura załączania pomp - 52 stopnie

 

 

Wysoko masz ustawione. Jak się nie myle to mówisz o kaloryferach a nie o podłodze ?

Choć nie masz nic o nich napisane w podpisie...

Ja mam odpowiednio:

dla +10*C to 34*C

dla 0*C to 40*C

dla -10*C to 46*C

dla -20*C to 52*C

jeszcze odejmuje 3*C jak sterownik ST-280 zgłosi dogrzanie domu - obecnie ustawione na 23.7*C (histereza 0,5*C)

 

Zazdrosze Ci spalania bo u mnie 19kg na dobę.

No i mniej przewymiarowanego pieca. Też wolałbym teraz 17kW

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoko masz ustawione. Jak się nie myle to mówisz o kaloryferach a nie o podłodze ?

Choć nie masz nic o nich napisane w podpisie...

Ja mam odpowiednio:

dla +10*C to 34*C

dla 0*C to 40*C

dla -10*C to 46*C

dla -20*C to 52*C

jeszcze odejmuje 3*C jak sterownik ST-280 zgłosi dogrzanie domu - obecnie ustawione na 23.7*C (histereza 0,5*C)

 

Zazdrosze Ci spalania bo u mnie 19kg na dobę.

No i mniej przewymiarowanego pieca. Też wolałbym teraz 17kW

 

dwa tygodnie temu jak jechałem na ręcznych ustawieniach to spalanie miałem poniżej 15 kg/dzień,

dlatego teraz też, po tygodniu testu w PID, wracam do ręcznych ustawień

no i po raz pierwszy załączyłem pogodówkę,

pogodówka dotyczy oczywiście grzejników na górze,

co do ustawień pogodówki to zjechałem wcześniej trochę ustawienia fabryczne,

a po przeczytaniu twojego postu poleciałem szybko na dół do kotłowni i jeszcze to skorygowałem,

teraz mam temperatury zadane 38 / 43 / 48 / 53 odpowiednio do tem. zew. 10 / 0 / -10 / -20

zauważyłem że temperatura zadana zaworu przy pogodówce wzrasta liniowo a nie skokowo, dlatego można ją zmniejszyć

 

co do podłogówki to mam oddzielny zawór ręczny i mam na nim ustawione 24 stopnie (temperatura zadana zaworu),

co daje temperaturę powietrza parteru 22 stopnie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po wielu dniach spędzonych w kotłowni i po jeszcze więcej próbach i błędach, znalazłem odpowiednie ustawienia dla swojego pieca. Palę na PIDzie, współczynnik podawania - 30, współczynnik wentylatora +25, granulacja paliwa gruba (pomimo tego, że mój groszek jest drobny, ale w ten sposób podaje mniej paliwa i nie ma problemu z przesypującym się groszkiem) temp zadana CO 48*C. Przy obecnej pogodzie, czyli mrozy w granicach -3*C, 1 worek ekogroszku Pieklorz 20kg (oryginalnie pakowany) wystarcza mi na ok 34h, czyli spalanie wynosi ok 14kg na dobę. Po wszystkim zostaje ładny popiół, bez spieków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajne masz spalanie, ale jak dla mnie 48*C CO to za mało. Za dużo się człowiek nasłuchał jak to szkodzi dla pieca i komina.

Ja jakby ustawiłem współczynnik nawiewu na "plusie" to od razu mi temp. spada na łeb na szyje - tak mocno dmucha.

A czym palisz ?

 

Mi od jakiegoś tygodnia albo dwóch zaczął przesypywać niedopałki ale jakoś tak dziwnie tylko jedną stroną, a nawet jakby ćwiartką retorty.

Wcześniej tego nie było. Może rozkręcić i przeczyścić ?

 

@nnemoo, ja te ustawienia "pogodówki" tak wklepałem na tzw. pałe, ale fabryczne to raczej są za wysokie - no chyba że ktoś nie mam ocieplenia domu. Narazie te ustawienia się sprawdzają ale nie wiadomo jakby większe był mrozy i przez kilka dni, to czy by to wystarczyło do ogrzania. Ciężko powiedzieć bo takich jeszcze nie było w tej zimie. Jak te temperatury zadane opuściłem to głowice termostatyczne są dłużej otwarte ale ważne że są w stanie dogrzać pokój do zadanej temp.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...