Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Koledzy wytłumaczcie mi o co chodzi z tym spalaniem bo ja się już zupełnie pogubiłem. "Dopieszczam" spalanie na pid od dłuższego czasu. Ustawienia zmieniam o 1 stopień (wsp podawania lub wentylacji) co około 12 godzin tak żeby praca pieca się ustabilizowała. Problemem u mnie były niedopały przez co popielnik szybko się zapełniał. Korygując współczynniki doszedłem do wsp podawania -30 (najniższy) i leciałem ze wsp wentylacji w górę. Doszedłem do +11 i piec dalej niedopalał- szczególnie kiedy musiał "ciągnąć" większą mocą. Ponieważ przez ostatnie dni codziennie zwiększałem wsp wentylacji o 1 w górę i ciągle niedopalał to dzisiaj rano postanowiłem skoczyć o 2 w górę (do+13). Po powrocie z pracy na sterowniku alarm- temp za wysoka, na retorcie pusto, wypaliło wszystko, temp co 31st.

Doszedłem do wniosku, że przegiąłem z tym wsp wentylacji i wróciłem do ostatnich ustawień przy których kocioł sobie radził. Rozpaliłem i po około godzinie na retorcie duuuży lej. O co chodzi? wcześniej na wsp +11 piec działał i do tego niedopalał a teraz pali tak, że aż odsłania otwory wentylacyjne? W czym rzecz? Nie powinien na ostatnich "dobrych" ustawieniach śmigać bez problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Mam Sasa 23 ale może coś poradzicie, zaczynam przygodę z paleniem mam problem z szybkim wychładzaniem się kotła oraz ogromnymi niedopałkami, Dziennie pełna szuflada odpadów. Próbowałem mase rozwiazań i wszędzie to samo. Dom o powierzchni 170 m, ocieplony, Pompka CO ustawiona na 2 (3 stopniowa skala)

KWK piast ekogroszek

Warianty w jakich paliłem

 

Piec na 60 stopni

- Na PID kocioł wygasł po 12 godzinach ???....

- 13 na 49 , wentylator 20 % - ogromne spieki, ponad 25 kg na dobe

- 10 na 190 wentylator na 15 % - duże niedopałki, spalanie też okolo 25 kg

- 10 na 60 wentylator na 15% - cała szuflada spieków, niedopałków

obecnie od teraz : 5 na 60 dmuchawa na 10%. Jakieś pomysły :) ??

Edytowane przez luar87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wytłumaczcie mi o co chodzi z tym spalaniem bo ja się już zupełnie pogubiłem. "Dopieszczam" spalanie na pid od dłuższego czasu. Ustawienia zmieniam o 1 stopień (wsp podawania lub wentylacji) co około 12 godzin tak żeby praca pieca się ustabilizowała. Problemem u mnie były niedopały przez co popielnik szybko się zapełniał. Korygując współczynniki doszedłem do wsp podawania -30 (najniższy) i leciałem ze wsp wentylacji w górę. Doszedłem do +11 i piec dalej niedopalał- szczególnie kiedy musiał "ciągnąć" większą mocą. Ponieważ przez ostatnie dni codziennie zwiększałem wsp wentylacji o 1 w górę i ciągle niedopalał to dzisiaj rano postanowiłem skoczyć o 2 w górę (do+13). Po powrocie z pracy na sterowniku alarm- temp za wysoka, na retorcie pusto, wypaliło wszystko, temp co 31st.

Doszedłem do wniosku, że przegiąłem z tym wsp wentylacji i wróciłem do ostatnich ustawień przy których kocioł sobie radził. Rozpaliłem i po około godzinie na retorcie duuuży lej. O co chodzi? wcześniej na wsp +11 piec działał i do tego niedopalał a teraz pali tak, że aż odsłania otwory wentylacyjne? W czym rzecz? Nie powinien na ostatnich "dobrych" ustawieniach śmigać bez problemu?

 

Ja miałem podobne problemy, albo nie dopalał i przerzucał, robił spieki aż do deflektora ciepła. to wszystko robił mi na PID- za Chiny nie mogłem go ustawić. Wina leży po stronie węgla bo kupiłem jakiś szajs, i PID go nie spali właściwie. Teraz mam manualne nastawy i w końcu zaczął jakoś właściwie pracować.

teraz mam nastawy podawanie 10s, nadmuch +15, przerwa 85s.Dochodzi wolno i o to chodzi aby nie przebił zadanej.

Zauważyłem jedną rzecz że jak przejdzie w nadzór czy podtrzymanie, to jego obudzenie się palenia powoduje spadki na CO, co powoduje że piec później musi długo gonić do zadanej, chyba że się da się dużą moc i szybko dojdzie do zadanej ale wtedy ciepło idzie w komin.

Na razie po dwóch tygodniach walki z nastawami drugi dzień jakoś chodzi. Będę obserwował i optymalnie go ustawiał.

Fakt jak miałem PID to zawsze utrzymywał zadaną, ale kosztem węgla, mam nadzieję że może jakoś go rozszyfrowałem, chociaż wcześniej też byłem przekonany że wszystko już wiem a tu klops:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak:

Podawanie -16, nawiew -8. Sterowanie PID, węgiel Kazimierz Juliusz,

Nie kombinuje nic z ustawieniami bo myśle że już za dużo nie wycisne. Próbowałem palenia 1 dzień na ręcznych ale tak samo wychodziło, może częściej wchodziło w nadzór, ale tak samo spadało o 5 *C zanim się rozbujał w góre.

 

http://images70.fotosik.pl/581/78a3a98860712731gen.jpg

Zasobnik węgla ok. 120-125kg wystarcza mi obecnie na 6,5 doby. W domku 21-23*C

 

Martwi mnie inna rzecz.

Na piecu mam taki termometr

http://images70.fotosik.pl/581/947fb2177f037e8egen.jpg

Dlaczego takie małe pokazuje ciśnienie ? Obecnie jest 0.

Na tym zbiorniczku - niebieskiej bańce mam dużo wyższe, około 4.

Pozatym jak dolewam wody do CO to słysze że jest woda, bo po chwili się przelewa.

Podejrzewam że jest źle zamontowany ten termometr.

Pozatym zawsze jest na nim niższa temperatura. Teraz pytanie co on mierzy i czy dobrze ?

Jeśli jest niższa to może mierzy gdzieś bliżej powrotu na kotle i dlatego ?

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

proszę o pomoc dzisiaj 35 kg na dobe

10 s podawanie 40 s przerwa 10 % nadmuch

 

[ATTACH=CONFIG]302670[/ATTACH]

 

https://vid.me/VG46

 

Ja mam obecnie nastawy 10s podawanie, 93s przerwa, 17% nadmuch i będę zwiększał przerwę podawania i zmniejszał nadmuch bo za duża moc jeszcze u mnie. Zasugerowałem się ustawieniami kolegów. Zmieniam jeden parametr raz na dobe o 2 punkty i obserwuje co się dzieje- daje to efekty.

Ja nie mogłem PIDA ustawić do węgla który miałem, robił tez takie kalafiory jak u ciebie i dużo mi palił. Teraz kalafiory u mnie są malutkie bo taki węgiel. Spalanie spadło mi na pewno poniżej 20kg ale jeszcze nie liczyłem bo mam zasobnik zasypany. dam znać jak się wypali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Julo 23 ja mam też tam zamontowany termometr ale zwykły, który również pokazuje niższą temperaturę- dlaczego mój instalator też nie potrafił odpowiedzieć. Wskaźnik ciśnienia mam zamontowany w innym miejscu instalacji, i u mnie ciśnienie robocze jest od 0,5 do max1bar- zależy od temp. CO

Nie rozumiem dlaczego jak dopuszczasz wodę to słyszysz jak ci się przelewa. Masz układ otwarty czy zamknięty, bo ja mam zamknięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po siermiężnym paleniu drewnem przyszedł czas na uruchomienie podajnika na ekogroszek.

W końcu zima minie i dalej nie będę wiedział ile spalam.

 

Testuje piec na eko z KWK Juliusz i Pieklorz. Moje nastawy to 10s/40s 23 % dmuchawa lub 10s/50s dmuchawa 26%. Piec jest50-55 na podtrzymaniu,25-30 praca. Temperatura zadana CO 58*C.

Zawór CO Herz ustawiony na 5,dziesiątka zamyka powrót. Zawór podłogowy Afriso 363 ustawiony na "2"-44*C, zadana temperatura podłogówki 35*C.

Włącza się co pół godziny i pół godziny odpoczywa.

Piec podłączony pod regulator pokojowy, który nastawiony jest na 23,2 i w ogóle nie włącza pompy CO przez 24 h.

Temperatura na dole 24*C, na górze grzeje podłogówka i kaloryfery grawitacyjnie, temperatura 24-24,5*C.

 

Spalanie na moich ustawieniach 20-23 kg doba, na algorytmie PID 18-21 kg doba.

Pieklorz kaloryczniejszy podbija temperature 1*C.

 

Po konsultacji z serwisem SAS mam następujące ustawienia 15s/45s. Podtrzymanie 15s/30 min.Wentylator 10s/30min 30%

Piec pracuje 15-20 min., odpoczywa 1h15min.

 

 

Do Julo23

 

U mnie ciśnienie jest w granicach 0,75-0,8 bara i hydraulik zamontował mi na dole przy powrocie do kotła.

Miałem podobne cyrki kiedy mróz "przyłapał" mi wodę w zbiorniku przelewowym na górze. Wtedy opalarka na pierwszy bieg i rozmroziłem dziada po czym sytuacja wróciła do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam układ otwarty, ale zbiornik przelewowy mam ocieplony, poza tym jest na stryszku gdzie też jest dach ocieplony, choć tam nie grzeje ale jest dodatnia temp. więc zamarznięcie raczej bym wykluczył. Jak przeleje wodę w CO, to słysze że przelewa się woda. - mam podpięte od razu do kanalizacji przelew.

Zastanawiam się jak może być to źle założone że nie pokazuje ciśnienia.

 

Ręczne ustawienia swego czasu co testowałem miałem takie:

 

histereza 3*c, podawanie 5sek/30sek, 25% nawiew, podawanie w podtrzymaniu10sek/9 min, nadmuch w podtrzym. 15 sek co 9 min. załączanie pomp 52, zadana CO 60*C,

czopuch na pół.

 

Ale żadnych oszczędności nie było w stosunku do PID. Także nie widziałem sensu wyłączać PIDa.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj odpowietrzyć układ. Miałem 2 pętle podłogówki zapowietrzone. Najpierw odpowietrzyłem kalafiory. Wyłączasz pompę CO ,Kaloryfer na "0" kręcisz kluczykiem aż syk ustąpi. Podłogówkę podobnie, odkręcasz zawór na belce powrotu, zakręcasz poszczególne pętle i naciskasz palcem zaworek w belce, spuszczam ze 2 litry wody z każdej. Na bojlerze popuściłem śrubunek przy wejściu, sporo powietrza wyszło. Może to nie fachowo ale po tym cisza nastała w kotłowni nic nie bulgocze, sprawniej działa. Na schłodzonym kotle dolałem wody z sieci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dane Praca PID współczynnik podawania -30 ,współczynnik powietrza -5, ostatnie pomiary spalania 14 -15kg na /24h eko pisze na nich ,Pieklorz czerwone worki temperatura pomieszczeń 21-22 * układ zamknięty , typowy z zaworem 4d sterowany siłownikiem i pogodówką ,instalację po specach trochę pozmieniałem olałem ich guzik wartą gwarancje i odpowiedzialność więc.wziąłem się sam za lutowanie CU poprawiłem błędy i min. dołożyłem pompą elektroniczną czyli pełniącą role tzw kotłowej na powrocie z zaworu, daje mi to lepszą stabilizacje pracy kotła wysoką temp powrotu praktycznie mniejszą od zadanej o 2-4* , jestem w miarę zadowolony z pracy PID i myślę że mniejszego zużycia już nie uzyskam choć spróbuję jeszcze dwu stan. Zauważyłem ze Pid musi mieć stabilne warunki wtedy działa prawidłowo Edytowane przez mariooooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on powinien być wsunięty w kapilarę i dopiero ona w wodzie siedzi- sam termometr powinieneś wyciągnąć bez problemu

http://www.sanitarsystem.pl/allegro/images/reszta/termometr.jpg

ten jest akurat innego kształtu ale tak wygląda budowa- kapilara jest wkręcona w króciec a termometr wsunięty "w dziurkę"

wyciągasz, kalibrujesz, wkładasz

 

chyba że są też modele wkręcane bezpośrednio ale ja o tym nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon, odkręciłem ten termometr, jest tak jak mówisz, coś takiego jak na obrazku. Tylko co dalej.

 

@KasiaC79

chciałbym też spróbować odpowietrzyć podłogówkę.

 

Tu są zdjęcia rozdzielni z poddasza. Rozdzielnia na parterze jest identyczna tylko ma więcej pętli.

 

http://images68.fotosik.pl/591/746aa2f9e278d92fgen.jpg

http://images67.fotosik.pl/593/16e268b1cf37fe7egen.jpg

 

Mam nadzieje że zacznie mi pokazywać ciśnienie ten termometr na piecu jak uda się odpowietrzyć podłogę. Podłoga grzeje, ale teraz jak podsunąłeś mi tą myśl to wydaje mi się że w jednym miejscu jakby słabiej grzeje, być może 1 pętla jest zapowietrzona.

te bańki regulujące są ustawione mniej więcej na 1.5

 

Wczoraj też ustawiłem specjalnie pompę podłogi na najmocniejszy bieg (3.) - pomyślałem że jak jest gdzieś zapowietrzone to może przepchnie to powietrze samo. Dolałem też wody do C.O. po troszku, delikatnie, ale za chwile już przelewało się z naczynia wyrównawczego na stryszku. Także wody jest full.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam, nie doczytałem posta wyżej.

 

Ja dziś przeszedłem na manualne ustawienia, bo zima się skończy a ja nie naucze się palić w dwustanie. :rolleyes:

 

Na razie ustawienia takie:

Tryb praca: podawanie: 5sek co 40sek. (1:8 ) nadmuch: 20%

tryb dozór: podawanie 10sek co 12 min, nadmuch 25 sek co 10min.

temp. CO 63*C, załączenie pomp 53*C. zmieniłem tryb pomp na PRIORYTET BOJLERA, wcześniej pompy równoległe, pompa podłogi na 2.bieg. - wcześniej na 1.biegu ale jak przeczytałem temat z podłogówką i kamerą termowizyjną to szybko poleciałem do kotłowni heheh

 

Zobaczymy jak sobie będzie radził na tych ustawieniach. Mam wolny weekend to może je dopracuje, ew. zawsze mogę PID włączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...