Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chyba własnie przerabiam taką sytuację- wczesniej z tego samego sprawdzonego składu paliłem eko26MJ i się lepiej wypalał tzn, nie miałem niedopałów i spieków. Ale od początku grudnia palę na eko28MJ z tego samego składu i chyba dlatego że jest tak mocno kaloryczny wytwarza dużą temp. i przez to niedopala . Widzę że większość ma współczynnik wentylacji ma na około-5 , czy to ze wzgledu na lepsze dopalenie węgla?

 

U mnie właśnie trochę przesypywał ale tylko tak jakby 1/4 retorty. Z prawej strony patrząc od frontu. Niedużo, takie b. drobne węgliki, ale wkurzało mnie to.

Teraz (przy wsp. -5) może mocniej dmucha, czasami może troszkę wychłodzi piec na chwilke jak mocniej dmuchnie ale za to spala wszystko idealnie.

Możliwe że czasami więcej przebije i wpada w nadzór. Ale to częściej się zdarza jak siłowniki przykręcą zawory. (pogodówka)

 

A jaki macie ustawiony tryb ? Pompy równoległe czy priorytet bojler ? Ja mam pompy równoległe.

 

@coolkid, nie dziwota że tyle pali jak co chwile wyłączasz pompe podłogówki. Piec codziennie musi zagrzać ogromną ilość wody, po czym ona stygnie i cykl się powtarza.

W domu chociaż ciepło ? :D Podłogówka ma ogrzewać dom i ma działać cały czas ze względu na swoją bezwładność nie kalkuluje się jej wyłączać, bo taki cykl ogrzania wody jest długi, tak samo jak efekt ciepła w pomieszczeniu od momentu jej włączenia, który z moich obserwacji trwa parę godzin.

Wyłączanie pompy w kaloryferach też nie wiem czy to słuszny pomysł. Jak chcesz zaoszczędzić i nie palić wszędzie to albo zamontuj głowce temostatyczne na grzejnikach albo ustawa mniejszą temp. ale grzej cały czas.

Ja po tych zmianach włączyłbym PiD.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

drobna granulacja to jakbys palił miałem - zmienia się charakterystyka nadmuchu na ostrzejszą ponieważ do drobniejszego opału potrzeba więcej tlenu

czy zmieniają się czasy podawania? trzeba zerknąć w ustawienia po zmianie granulacji i sprawdzić czy czas minimalnego podania i maksymalnego się zmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lece zmienić na granulację na grubą :D

Akurat mam 50% paliwa to łatwo będzie porównać. Reszta zależy od pogody - czy będzie podobna.

Kiedy testować - jak nie teraz, przy tak lajtowej zimie.

 

Miałem ustawione na drobne - ponieważ jak spojrzałem na ten drobniutki ekogroszek to nie miałem sumienia ustawić na gruby :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie trochę przesypywał ale tylko tak jakby 1/4 retorty. Z prawej strony patrząc od frontu. Niedużo, takie b. drobne węgliki, ale wkurzało mnie to.

Teraz (przy wsp. -5) może mocniej dmucha, czasami może troszkę wychłodzi piec na chwilke jak mocniej dmuchnie ale za to spala wszystko idealnie.

Możliwe że czasami więcej przebije i wpada w nadzór. Ale to częściej się zdarza jak siłowniki przykręcą zawory. (pogodówka)

 

A jaki macie ustawiony tryb ? Pompy równoległe czy priorytet bojler ? Ja mam pompy równoległe.

 

@coolkid, nie dziwota że tyle pali jak co chwile wyłączasz pompe podłogówki. Piec codziennie musi zagrzać ogromną ilość wody, po czym ona stygnie i cykl się powtarza.

W domu chociaż ciepło ? :D Podłogówka ma ogrzewać dom i ma działać cały czas ze względu na swoją bezwładność nie kalkuluje się jej wyłączać, bo taki cykl ogrzania wody jest długi, tak samo jak efekt ciepła w pomieszczeniu od momentu jej włączenia, który z moich obserwacji trwa parę godzin.

Wyłączanie pompy w kaloryferach też nie wiem czy to słuszny pomysł. Jak chcesz zaoszczędzić i nie palić wszędzie to albo zamontuj głowce temostatyczne na grzejnikach albo ustawa mniejszą temp. ale grzej cały czas.

Ja po tych zmianach włączyłbym PiD.

 

Julo 23

Też mi przesypuje jak u ciebie to robiło- niby trochę ale wkurza, więc posłuchałem twojej rady i dałem więcej wiatru aby lepiej dopalił.

Ja mam ustawione pompy równoległe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem posiadaczem SAS Gro ECO 17kw + ster. Multifun.

Czytam sobie ten wątek i walczę z piecem.

Mam kilka pytań.

1.Jak zmniejszyć temperaturę spalin? Dochodzi do 195 stopni.

Jak zmniejszę nadmuch to mam zbyt dużo sadzy.

Przy nadmuchu 15% temperatura spalin nie przekracza 150stopni. Teraz mam 30% i wynosi 195stopni.

2. Jak lepiej ustawić grzanie CWU.

czy ustawić na sterowniku nonstop ( pompa się sama wyłączy po osiągnieciu temp.) czy też ustawić pracę w określonych godzinach ( wydaje mi się ze w tym wypadku za bardzo ochładza się piec np. grzanie tylko od godz. 17 do 22 a potem przerwa.).

3. Moje ustawienia sa następujące

Podawanie 10.s

Przerwa 70s

wentylator 30%

Podtrzymanie..

I tu mam kilka funkcji które nie za bardzo czaję.

Moc wentylatora w % : 30% - to rozumiem

Czas wstępnego nadmuchu w. ustawiłem 30s

Czas dodatkowego nadmuchu ustawiłem 30s

blokada cykli nadmuchu od 0 do 10 - co to jest????

czas pracy podajnika 12s

czas postoju podajnika 12min.

Nie wiem czy kopczyk nie jest za niski :

załączam zdjęcia popiołu i kopczyka

 

miałem wcześniej przy tych samych ustawieniach czasów wentylator na 15% ale za dużo było sadzy.

(zdjęcia o nazwie popiół z rana)

temperatura na piecu 60st.

 

 

Dom 220m2 użytkowa

Bojler 220l

Podlogówka 100m2 + grzejniki

Dom ocieplony styro 15cm (0,031) dach wełna 2x15cm (0,031)

Pozdrawiam

Adrian

po zmianach wieczór (2).jpg

po zmianach wieczór.jpg

popiół z rana (2).jpg

popiół z rana 3.jpg

w podtrzymaniu 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem posiadaczem SAS Gro ECO 17kw + ster. Multifun.

Czytam sobie ten wątek i walczę z piecem.

Mam kilka pytań.

1.Jak zmniejszyć temperaturę spalin? Dochodzi do 195 stopni.

Jak zmniejszę nadmuch to mam zbyt dużo sadzy.

Przy nadmuchu 15% temperatura spalin nie przekracza 150stopni. Teraz mam 30% i wynosi 195stopni.

2. Jak lepiej ustawić grzanie CWU.

czy ustawić na sterowniku nonstop ( pompa się sama wyłączy po osiągnieciu temp.) czy też ustawić pracę w określonych godzinach ( wydaje mi się ze w tym wypadku za bardzo ochładza się piec np. grzanie tylko od godz. 17 do 22 a potem przerwa.).

3. Moje ustawienia sa następujące

Podawanie 10.s

Przerwa 70s

wentylator 30%

Podtrzymanie..

I tu mam kilka funkcji które nie za bardzo czaję.

Moc wentylatora w % : 30% - to rozumiem

Czas wstępnego nadmuchu w. ustawiłem 30s

Czas dodatkowego nadmuchu ustawiłem 30s

blokada cykli nadmuchu od 0 do 10 - co to jest????

czas pracy podajnika 12s

czas postoju podajnika 12min.

Nie wiem czy kopczyk nie jest za niski :

załączam zdjęcia popiołu i kopczyka

 

miałem wcześniej przy tych samych ustawieniach czasów wentylator na 15% ale za dużo było sadzy.

(zdjęcia o nazwie popiół z rana)

temperatura na piecu 60st.

 

 

Dom 220m2 użytkowa

Bojler 220l

Podlogówka 100m2 + grzejniki

Dom ocieplony styro 15cm (0,031) dach wełna 2x15cm (0,031)

Pozdrawiam

Adrian

 

1. Sadzy nie unikniesz przy paleniu na niskiej temperaturze, najprościej raz na jakiś czas przepalić drewnem na górnym ruszcie i wypali sadzę. Co do temperatury spalin, to 195*C to duużo za dużo, zmniejsz nadmuch bo przy obecnych ustawieniach sporo ciepła idzie w komin zamiast w ogrzewanie domu, zmniejsz na 15% i obserwuj jak będzie przebiegał proces spalania.

2. Grzanie wody non stop nie ma większego sensu, ustaw tak by np o godzinie 6 jak wstajesz woda była zagrzana do wymaganej temperatury, po czym ponowne grzanie np na godz 16 kiedy wracasz z pracy i załóżmy, że do godz 22 niech woda będzie cały czas ciepła, po czym kółko się zamyka i znów ciepła woda na rano.

 

Blokada cykli nadmuchu - Ustawienie ilości cykli załączenia się podajnika w

podtrzymaniu bez załączenia dmuchawy (patrz instrukcja sterownika multifun)

 

Co do zdjęć to jak na moje oko to jest tam sporo niedopałów, wydłuż czas przerwy do 75-80 i obserwuj co się dzieje.

 

 

PS. Radzę przemyśleć palenie z funkcją PID, poczytaj trochę w instrukcji na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybka odpowiedź, Na PID tez paliłem, Teraz zmieniłem opał i chcę zobacz jak będzie na dwustanie. zmniejszyłem nadmuch na 15%. w instrukcji sterownika nie miałem nic na temat blokady cykli. nawet ściagnałem sobie pdfa z instrukcja do multifuna i filtrowałem po nazwie "blokada " i nic takiego tam nie było.

Jutro sprawdzę PID.

 

W załączeniu fotki jak to wygląda przy nadmuchu 15% w fazie palenia.

teraz długo dochodzi do temp. zdanej.

Pozdr.

Adrian

WP_20160107_029 zz.jpg

WP_20160107_027 zz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adix

wszystko fajnie tylko kolega proponuje CI zmniejszenie nadmuchu aby obniżyć temp spalin a jednocześnie masz niedopał, więc należałoby się zając jego pozbyciem

temperatura spalin to nie jest jakiś dramat

każde 10-20stC w górę to strata w okolicy 1% jeśli dobrze pamiętam więc tracisz na kominie 4% sprawności całego procesu zakładając rożnicę pomiędzy 120a 200stC a to niewiele w porównaniu z tym co tracisz na niedopalonym opale

ten sterownik ma doskonałe narzędzia do kontroli procesu spalania więc puść go w automacie i wyłaź z kotłowni. nie szarp się z dwustanem kiedy ster ma czujnik żaru i sam potrafi regulować wysokościa kopca i ilościa opału na palniku.

 

 

julo

potom CIę posłał żebyś sprawdził bo wiem że każda zmiana resetuje współczynniki a jednocześnie bylem ciekaw jak się zmienia harakterystyka pracy wentylatora zależnie od granulacji

ciekawi mnie jeszcze czy uległy zmianie parametry odpowiedzialne za minimalny i maksymalny czas podawania - jakbyś mógł sprawdzić to byłoby super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak powinien właściwie wyglądać proces spalania a właściwie sam płomień.

U mnie jest tak że że przy nastawach -16,-30 płomień jest ładny wysoki nieposzarpany ale za to przerzuca niedopały. Spaliny około 150C.

Gdy zmienię nadmuch na -9 to ten płomień już nie jest taki wysoki jest bardziej poszarpany ale za to spaliny sa wyższe do 170C-180C w najwyższych momentach, ale za to popiół lepiej dopalony choć nie taki proszek- po skruszeniu jest jednak proszek.

 

Jak to wygląda u was- czy płomień musi okalać deflektor żeliwny , czy też jeżeli płomień nie jest tak wysoki a spaliny wysokie to jest jakby znak równości. chciałbym aby proces spalania był efektywny a nie powodował straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem z osiągnięciem małego spalania.Moja aktualnie oscyluje kolo 40-50kg na dobę. SAS Multi 29 kw z sterownikiem Recalart Multifun.

Nie palę na PIDzie. Zapalił się popioł i notorycznie zagaszało piec zasypywaniem węgla.

 

Dom 250 m2 plus piwnice 90m2. Ogrzewanie podłogowe 40m2. Czujnik na zewnątrz

.

Aktualne manualne ustawienia jakie miałem

25s podawanie 120 s przerwa nadmuch 30% -- problem z utrzymaniem temperatury. Duże wahnięcia temperatury na wykresie z 55 st do 40 ... Długo musi się rozbujać. Ustawione czasowo podłogówka pompa działa od6-8 i18-22. Grzejniki od 4 do 21. Zadana temp na piecu 55st.

 

 

Teraz próbuje ustawienie:

12 s/ 40s nadmuch 40% -- spaliny mają 180 st. Nie wiem jak z spalaniem ale wykres bardzo równy. Jednak nie osiąga temperatury ciągle do 52 nie może dojść??? Spalanie na bank pewnie jeszcze gorsze.. bo nie ma podtrzymywania. Co robić??

 

Czujnik zewnętrzny masz zamontowany?

Jeżeli masz na zawraca automaty regulujące to tak jeżeli nie to wyłącz go bo to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grubej teraz jest tak:

wsp. went. od -12 do 27.

wsp. podawania od -30 do 30.

 

Dobrze że poszedłem jeszcze raz bo po zmianie na grubą ustawienia sie zresetowały na zera.

 

Jak dobrze pamiętam, to na drobnej był szerszy wachlarz możliwości przy wentylacji.

 

Ja korzystam z pompy równoległe, i jest tak,że na grubej to na pewno mniej podaje i wachlarz jest mniejszy jeżeli chodzi o wsp. wenty.

Spieki tez u mnie tylko się pojawiają z prawej strony retorty, zastanawiałem się, że może kanały mogę mieć przypchane powietrzne ale oczyściłem je od dołu ten dekiel odkręcając - było trochę popiołu, ale to nic nie dało.

Teraz jak nie pali tak agresywnie to już spieków nie ma, a temperatury mam rzędu w nocy -5 w dzień około 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adix

podnoś współczynniki

najpierw nadmuch o 5% a potem jak będzie spiekać lub schodzić żar w dół palnika moc kotła o 5%

koryguj co 2-3 godziny chyba że szybciej zmiany będziesz widział

 

luki

nie gap się w płomień bo oczy popsujesz

to tylko niewielka część tego co sie spala i zależnie od węgla może mieć inny kolor i być wyższy lub niższy

owszem jak masz sporo za mało powietrza to zauważysz przykopcenie jak na knocie świeczki czasem ale to nie jest wyznacznik poprawnego spalenia opału

więcej ci powie popiół bo jak spieki z niego są to za dużo wiatru a jak niedopał to spalanie z niedoborem tlenu i kiepską sprawnościa

jeśli kocioł osiaga zadaną to nie podnoś współczynnika wentylatora tylko obniżaj wsp mocy

jak zszedłeś na maksa w dół to zmień maksymalny czas pracy podajnika na krótszy o 1 sekunde i powinno pomóc

z drugiej strony spaliny 180stC to nie tragedia i pewnie nie utrzymują sie na tym poziomie ciagle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adix

podnoś współczynniki

najpierw nadmuch o 5% a potem jak będzie spiekać lub schodzić żar w dół palnika moc kotła o 5%

koryguj co 2-3 godziny chyba że szybciej zmiany będziesz widział

 

luki

nie gap się w płomień bo oczy popsujesz

to tylko niewielka część tego co sie spala i zależnie od węgla może mieć inny kolor i być wyższy lub niższy

owszem jak masz sporo za mało powietrza to zauważysz przykopcenie jak na knocie świeczki czasem ale to nie jest wyznacznik poprawnego spalenia opału

więcej ci powie popiół bo jak spieki z niego są to za dużo wiatru a jak niedopał to spalanie z niedoborem tlenu i kiepską sprawnościa

jeśli kocioł osiaga zadaną to nie podnoś współczynnika wentylatora tylko obniżaj wsp mocy

jak zszedłeś na maksa w dół to zmień maksymalny czas pracy podajnika na krótszy o 1 sekunde i powinno pomóc

z drugiej strony spaliny 180stC to nie tragedia i pewnie nie utrzymują sie na tym poziomie ciagle

 

TIMON JULO23 pełen szacun dla was za wiedze i pomoc innym.

Powiedz Timon jak zejść z pracą podajnika o jedną sekundę jak jadę na Pidzie.- nie wiem jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...