Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

w części softów jest możliwość ustawiania minimalnego czasu pracy podajnika i maksymalnego czasu pracy podajnika. tylko Tech narobił tyle tych sterów że dopóki łapy nie wsadzę głebiej to nie wiem czy w danym egzemplarzu się da

a Adix ma ster innej firmy myślę że równie dobry a nawet ciut lepszy niż stery Techa

nie oznacza to że sa one gorsze- dają się dobrze dostroić i mają szybko reagujące algorytmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie jest sytacja że przy nawet podawaniu -30 piec nie ma żadnego problemu z dochodzeniem do zadanej- niektórzy piszą że ich piece nie dochodzą przy takich współczynnikach, a niektórzy piszą że by obniżyli jeszcze bale wiecej jak -30 nie idzie- u mnie też tak jest.

Ja innych parametrów do obniżenia mocy nie mam- a ciągłe wpadanie w nadzór mnie lekko irytuje. Myślę że powinien ciągle oscylować wokół zadanej a nie ja przebijać.

 

Ograniczyłem temp spalin do 150 ale i tak przebija i wpada w nadzór. Obserwując moją pracę na PID przy osiągnięciu zadanej (55C) powinien przestać dmuchać aby obnizyć temp, a ten nadal dmucha aż przebije o5C i wpada w nadzór.Wychodząc z nadzoru temp potrafi spaść do 41 . Albo coś sie spitoliło, albo mam coś żle ustawione.

Teraz mam granulację grubą przy -30,-7

Jak u was wygląda też ciągle przebija i przy wyjściu z nadoru tak mocno spada CO

 

 

 

Szperając w ustawienieach serwisowych ( bez pidu ) Obieg C o 1 -- masz temperature właczenia się zaworu mieszającego --- najwyrazniej masz tam 41--- ( domyslnie jest 42) dlatego piec spadając do 41 stopni dopiero sie załacza tak to nie ma potrzeby palić jak temperaura na piecu jest większa ...... nie próbowałem ale tak wnioskuje.

 

Sterownik Multi Fun ma włączone domyslnie pompe do grzejników na pracę cały czas.... Wstawiając czujnik temperaturowy do pokoju z grzejnikami i wpiecie na ostro do pompki... obniżyłó mi spalanie z 40-50 kg na niecałe 20kg... w domu 21 stopnie.

 

29kw Sas Multi z sterownikiem Multifun 200m2 pow 60m2 podogówki i piwnice 100m2. Podawanie 12 s przerwa 50s zadana temp 55 dmuchanie 40% momentalnie idzie w nadzór i sie utrzymuje po 1,5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szperając w ustawienieach serwisowych ( bez pidu ) Obieg C o 1 -- masz temperature właczenia się zaworu mieszającego"

 

nic takiego nie kojarze w naszych ST-450zPID, ale zerknę z ciekawości.

Jest temp. załączania pomp ale załączania zaworu mieszającego to raczej nie było tego u nas.

 

Nie ma co się sugerować ile komu czasu piec pozostaje w nadzorze.

Bo po przejściu na nadzór przechodzi na ustawienia manualne - czyli jak sobie ktoś ustawi dmuchanie i jak często podawanie tak ma. Pozatym każdy dom i jego instalacja potrzebuje więcej lub mniej energii do ogrzania więc jeden piec dłuzej pozostaje w nadzorze a drugi mniej. A przecież paląc na PID - nie o to chodzi żeby był w nadzorze tylko żeby oscylował wokół zadanej.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam na górze w domu w pokojach grzejniki z termostatami. pompka chodzi cały czas, zresztą z podłogówki też. wg mnie termostaty w grzejnikach tez dają radę ( grzejnik się wyłącza ). Nie wiem jaki to ma wpływ na zużycie paliwa jeśli sterowałbym pompą za pomocą termostatu w pokoju . Zresztą chyba pompką w takim rozwiązaniu można sterowac tylko jednym termostatem (być może jestem w błędzie.). W przypadku gdy będę chciał mieć w pokoju u dzieci inna temperaturę i w sypialni inną to już chyba się za pomocą tego jednego nie da się ogarnąć. a tak na grzejniku ustawisz sobie temperaturę jaką chcesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem cały czas problem z niestabilną pracę na układzie grzejników, a mianowicie mój St281 pokojowy w stanie pracy w dzień nagrzewał się do 24C i tym samym dawał sygnał do pieca że w pomieszczeniu jest ciepło a defakto było zimno. W nocy od 20 godz czujnik St281 ustawiony był w stan czuwania i wyświetlacz się wygaszał i tym samym się ochładzał az w końcu dał sygnał do pieca że trzeba dogrzać, ale wtedy w pomieszczeniu było już 19,5C. Żeby szybko go dogrzać dawałem wysoką temp na zaworze nawet do 53C, a gdy osiągnął zadaną robiłem -10. Przez to wszystko niestabilnie chodziło.

Powodem nagrzewania czujnika była intensywna praca czujnika spowodowana ustawieniem jasności wyświetlacza na 80%. Teraz zmniejszyłem na 25% jasność wyświetlacza i wszystko się ustabilizowało.

Taka ciekawostka jak ktoś ma podobny problem. Ja zachodziłem już w głowę nie wiedząc co jest grane. Teraz przy zero stopni mam ustawioną pogodówkę na 36C i -2 jak osiągnie zadaną.

Chciałem już reklamować sterownik St281 że jest uszkodzony a okazało sie coś takiego.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obniżenia mocy. Ja juz mam -30 i niżej mocy nie obniżę. Temp. spalin zrobiłem do 220 jak było w oryginalnych ustawieniach.

Pisałem że u mnie ciągle przebija i jest w nadzorze. Zadaną CO miałem 55, teraz zrobiłem 50C i co ciekawe przebije zadaną o 2C do 52 tak sobie pyka ewentualnie spadnie do 48 i podnosi do 50. Spaliny max120-130C nie jak przedtem 170. Ciekawe?-Ciekawe- czyżby temp. kotła była również wyznacznikiem mocy i stabilnej pracy PID. Niektórzy pisali że PID im tak pracuje przy 60C. Wychodzi na to że każdy musi do tego dojść metodą prób-być może jestem w błędzie.

Na tą chwilę jestem mega zadowolony, a jaki będzie teraz wynik spalania się okaże- paradoksalnie cieszę się że wracają mrozy abym mógł w końcu popatrzeć jak poprawnie pali mój Sasik;) .

Co myślicie o tym ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak jak powiedział Timon, sterownik sterownikowi nie równy i instalacja instalacji nie równa, tak to już jest.

Ja mam założone na grzejnikach termostaty, a w pomieszczeniach z podłogówką również mam termostaty pozakładane, więc w każdym pomieszczeniu mam możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury. Wczoraj wyłączyłem piec całkowicie i do dzisiaj temperatura w domu nie spadła poniżej 21* więc pewnie włączę dopiero pojutrze jak powrócą mrozy a w międzyczasie przepalę w kominku i włączę dmuchawę co w takie temperatury jak są obecnie w zupełności mi wystarczy by dogrzać dom.

 

Luki, w tym temacie akurat się nie wypowiem, bo jeszcze mi się nie zdarzyło ustawić na piecu 60*, 55* miałem kiedy na początku roku temperatura spadła do -22*.

 

Do każdej perfekcji dochodzi się metodą prób i błędów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno się nie wypowiadałem w temacie... Co do spalania to u mnie nie jest najgorzej. Zasobnik uzupełniony w niedzielę rano (150kg) a dzisiaj jest około 1/3 (około bo niestety w moim sofcie nie pokazuje ile paliwa jest w zasobniku). Pow do ogrzania to 140m2 użytkowej, po podłogach ponad 200m2, kubatura około 700m3. Jeśli chodzi o granulację paliwa to kiedyś pani na infolinii stwierdziła, że prawdopodobnie producent miał na myśli kaloryczność węgla (drobna- niskokaloryczny, gruba- wysokokaloryczny). Nie wiem ile w tym prawdy bo tech to chyba polski producent więc skoro w menu jest granulacja to chyba nie chodzi o kaloryczność?

U mnie kocioł śmiga na pid ale ciągle mam problem z wyregulowaniem parametrów. Na tą chwilę podawanie mam -30, wiaterek +2 i ciągle sporo popiołu i kalafiorów. Popielnik muszę opróżniać co 2 dni... Chyba z ciekawości zważę ile popiołu mam z całego zasobnika bo może po prostu tyle ma być i za dużo wymagam. Gdyby popiołu było dużo ale zupełnie sypkiego to bym może nie dramatyzował ale wkurzają mnie te kalafiorki...

 

Kolego jak masz kalafiory to na bank za duża wentylacja, zrób wiaterek na -6 i obserwuj. Pozbędziesz się kalafiorów i częstego czyszczenia popielnika. czasami jest tak ze węgiel do bani i kalafiory zawsze wychodzą, ale spróbuj tak jak napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych forumowiczów

Walczę (jak większość z Was) z ustawieniami kotła Sas 23 z pid Obecne ustawienia to granulacja drobna podawanie -23 wentylator -2 i efekt spalania wygląda jak na zdjęciach w popielniku trochę spieków po lekkim uderzeniu rozsypują się(nie mam pojęcia czy to prawidłowe spalanie) Kombinuje z ustawieniami i obniżając współczynnik wentylatora dużo więcej jest w popielniku spieków podwyższając wentylator kocioł pracuje mniej stabilniej tzn nie oscyluje wokół zadaniowej tylko spada z 60 st do 52 -55 i podbija do 60 i tak w koło. I to spalanie pale drugi tydzień i spalam drugi zasyp ([pierwszy wystarczył na 5 dni) . Próbowałem na granulacji grubej ale bez lepszego efektu. Dodam że pale dopiero drugi tydzień w tym sezonie - wcześniej przepalałem drewnem. Ogólnie palę drugi sezon Proszę o pomoc

 

 

IMG-20160112-WA0005.jpg

IMG-20160112-WA0003.jpg

IMG-20160112-WA0002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych forumowiczów

Walczę (jak większość z Was) z ustawieniami kotła Sas 23 z pid Obecne ustawienia to granulacja drobna podawanie -23 wentylator -2 i efekt spalania wygląda jak na zdjęciach w popielniku trochę spieków po lekkim uderzeniu rozsypują się(nie mam pojęcia czy to prawidłowe spalanie) Kombinuje z ustawieniami i obniżając współczynnik wentylatora dużo więcej jest w popielniku spieków podwyższając wentylator kocioł pracuje mniej stabilniej tzn nie oscyluje wokół zadaniowej tylko spada z 60 st do 52 -55 i podbija do 60 i tak w koło. I to spalanie pale drugi tydzień i spalam drugi zasyp ([pierwszy wystarczył na 5 dni) . Próbowałem na granulacji grubej ale bez lepszego efektu. Dodam że pale dopiero drugi tydzień w tym sezonie - wcześniej przepalałem drewnem. Ogólnie palę drugi sezon Proszę o pomoc

 

 

[ATTACH=CONFIG]343083[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]343084[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]343082[/ATTACH]

 

Spróbuj ustawień granulacja gruba, podawanie-25, wentlacja -6, zadana CO 52lub 50 Ta oscylacja wokół zadanej myślę że jest OK. Spadanie o 8 stopni jest normalne, u mnie też tak spada jak ma duże obciążenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawioną temperaturę 60st. Wiadomo, spada jak załączą się pompy ale generalnie więcej niż 62- 63 stopnie na piecu nie miałem a i to zazwyczaj było po korekcie jakiegoś parametru. Także u mnie pid dobrze hula.

Luki81, sprobuję zmniejszyć nadmuch. Przez te parę dni zwiększałem nadmuch i dobiłem już do +9 ale kalafiory dalej są. Pytanie czy jak zmienię tak drastycznie nadmuch (z +9 na -6) to czy pid będzie dobrze śmigał? Zazwyczaj zmieniam współczynniki nie więcej niż o 2, w kilkugodzinnych odstępach czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawioną temperaturę 60st. Wiadomo, spada jak załączą się pompy ale generalnie więcej niż 62- 63 stopnie na piecu nie miałem a i to zazwyczaj było po korekcie jakiegoś parametru. Także u mnie pid dobrze hula.

Luki81, sprobuję zmniejszyć nadmuch. Przez te parę dni zwiększałem nadmuch i dobiłem już do +9 ale kalafiory dalej są. Pytanie czy jak zmienię tak drastycznie nadmuch (z +9 na -6) to czy pid będzie dobrze śmigał? Zazwyczaj zmieniam współczynniki nie więcej niż o 2, w kilkugodzinnych odstępach czasu.

 

Kalafiory są wynikiem zbyt dużego wiatru, a zmiana drastyczna nie spowoduje skutków ubocznych- PID natychmiast dostosuje się do nowych parametrów Jeżeli masz termostaty na grzejnikach to zrób ciągłą pracę pomp. A jaką masz automatykę?

Generalnie trzeba trochę pokombinować z tymi ustawieniami aby trafić w te najbardziej właściwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że cały czs tak spada i rośnie. Spróbuję przejść na granulacje grubą i ustawienia sugerowane przez Ciebie. A co sądzisz o popiole?taki powinien być? I dlaczego tak dużo spala? Dom doborze ocieplony palę drugi sezon.

 

Jest i sypki i kalafiory, jak skorygujesz parametry to może uda się zmniejszyć kalafiory. Ja mam ustawione teraz CO50C i PID śmiało śmig

Spalanie to kwestia ustawień,automatyki , wielkości domu i izolacji oraz jakości węgla. Napisz co tam masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się na tym nie znam ale: około 50 M podłogowki dom 220m na grzejnikach głowice termostatyczne nad piecem zawór 4 drożny regujacy temp. wyjściową. Z tymi kalafiorki to u mnie wbrew temu co piszą wszyscy iw więcej zejdę z wentylatorem na - tym są większe może to kwestia gratulacji paliła mam drobną w mojej ocenie jest drobnyIMG-20160112-WA0004.jpgIMG-20160112-WA0004.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalafiory są wynikiem zbyt dużego wiatru, a zmiana drastyczna nie spowoduje skutków ubocznych- PID natychmiast dostosuje się do nowych parametrów Jeżeli masz termostaty na grzejnikach to zrób ciągłą pracę pomp. A jaką masz automatykę?

Generalnie trzeba trochę pokombinować z tymi ustawieniami aby trafić w te najbardziej właściwe.

 

No właśnie zauważyłem, że popiół jest ładny jak nie ma zbyt dużych skoków temperatury w instalacji. A u mnie póki co sterownik reguluje pracę pompy od kaloryferów. Przez to jak temp spadnie, włącza się pompa i temp na piecu spada jakieś 10st a jak przy okazji zacznie hulać pompa cwu to temp na kotle spada nawet o 13-14st. No i wtedy PID próbuje nadgonić i robią się spieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zauważyłem, że popiół jest ładny jak nie ma zbyt dużych skoków temperatury w instalacji. A u mnie póki co sterownik reguluje pracę pompy od kaloryferów. Przez to jak temp spadnie, włącza się pompa i temp na piecu spada jakieś 10st a jak przy okazji zacznie hulać pompa cwu to temp na kotle spada nawet o 13-14st. No i wtedy PID próbuje nadgonić i robią się spieki.

 

A no własnie, dlatego lepiej żeby pompy chodziły cały czas tym bardziej że masz zawór 4D, a masz pogodówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...