Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Timon, jak możesz spojrzeć na to zapotrzebowanie z mojego projektu. bo wiem że jesteś biegły w tych obliczeniach

 

Energooszczędność

EUco 44 [kWh/(m2*rok)

EP (paliwo stałe - ekogroszek) 104 [kWh/(m2*rok)]

EP (gaz) 106 [kWh/(m2*rok)]

EP (paliwo stałe - pellet) 30 [kWh/(m2*rok)]

 

co prawda miałem modyfikacje budynku i ma większy troszkę metraż który ogrzewam o 30 m2 czyli większy o 20%. W moim przypadku niech będzieć chodzby 125 [kWh/(m2*rok)]

 

jak to wygląda Timon do ilości spalonego węgla o kaloryczności bodajże ok. 23-25 MJ/kg ?[/b Chodzi mi o zapotrzebowanie ciepła dla mojego budynki i przeliczenie tego na ilość opału o tej kaloryczności.

 

 

 

PS. Dziś kolejny zasyp węgla, obecnie 20kg/dobę. Chyba jest jeszcze z czego zejść...

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z obliczeń zużycia opału wychodzi mi że spalając 20kg/dobę produkujesz przy sprawności 70% około 4KW średniej mocy

z cyferek projektowych wychodzi mi około 10KW dla temperatury obliczeniowej -20stC

ale miałes przeróbki i nie wiem jak to się ma do stanu faktycznego- jakie były materiały w projekcie jakie parametry izolacji itd

liczone więc mocno na oko i to jeszcze przymknięte

myślę że zejść nie bardzo jest z czego chyba że uda się kupić mocniejszy opał w tej samej cenie wtedy spadnie nieco zużycie i koszty

watpię jednak czy da się kupić mocny opał w cenie słabszego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Julo, w pomieszczeniach gdzie mam podłogówkę mam założone termostaty cyfrowe, które są podłączone do elektro zaworów, więc ustawiam temperaturę z dokładnością do 0,5*C,a w pozostałych pomieszczeniach, steruję termostatami grzejnikowymi, są ustawione na 2 lub 3, co odpowiada temp ok 22-23*C, w zależności od pomieszczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura spalin to drugorzędny parametr, jeśli jakość opału pozwala na dobre spalanie przy mały nadmuchu to będzie ok i analogicznie może być tak, że opał wymaga większego udziału wentylatora w procesie spalania więc temp spalin będzie większa. Wszystko trzeba wypośrodkować, u mnie temp spalin waha się między 80-120*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Na stronie archon.pl jest aplikacja do projektow imateriały jakie mam są uwzględnione w tym wyliczeniu. Ja mam tylko poszerzony garaż na 2 stanowiska i tym samym pokój nad garażem. No i podpiwniczenie. Sorry za błędy ale pisze z tableta i jest masakra Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj muszę zasypać znów podajnik. Wytrzymał 5 dni i troszkę jeszcze zostało. Zasypałem 125 kg. Zobaczymy ile teraz wytrzyma.

Ustawienia:

- granulacja gruba

- współ. podawania -30

-współ. wentylacji +11

temp. zadana CO i CWU 55*C

Czopuch otwarty na 4 z 5

 

Węgiel się nie przesypuje, jedynie czasem nie dopali się z prawej strony, ale to chyba wada tego podajnika i wentylatora.

Załączam zdjęcia z wczoraj. Te spieki normalnie rozgniatają się w ręce. Co mogę zrobić, aby zmniejszyć zużycie węgla. ok.25 kg na dzień to trochę dużo, w porównaniu, że jakieś trzy tygodnie temu było to ok. 15 kg, ale nagle piec zwariował. Mam nadzieję, że ktoś coś podpowie ;)

 

I jeszcze jedno pytanie. Mam piec 14 KW, wszedłem w informacje sterownika i tam jest napisane 17 KW. Nie powinno być także 14 KW ?? Dopiero teraz na to zwróciłem uwagę.

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

Edytowane przez luk_sob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam 23kW, na pewno różnią się też wielkością zasobnika bo wchodzi ok. 150kg.

 

Ja teraz korzystając że temp. się w miare utrzymuje na jednym poziomie w dzień i w nocy, testuje.

24 godziny paliłem na zadanej 50CO. zużycie 14%

następne 24 godziny z zadaną 53CO. zużycie 16%

teraz odkręciłem wszystkie głowice na full przy kaloryferach a zadaną ustawiłem na 38*C. Zobaczymy czy jest jakaś oszczędność na tych głowicach ale chyba muszę odczekać więcej niż 24godz. bo musi zagrzać inne pokoje w których nie śpimy - w których było poprzednio 19*C

Później planuje zmienić siłę pompki na podłogówce na 2 bieg i też sprawdzić spalanie, być może zbyt wolne podawanie wody bardziej je wychładza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...