Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeszcze nadmienię, że ostatnio przyjechał instalator jak byłem w pracy. Gdy przyjechałem z pracy to w piecu się paliło już z 5 godzin ale piec zawalony cały nie spieczonym ekogogroszkiem a ustawienia były następujące: czas podawania 7 sekund, czas przerwy 14s. Od razu zmieniłem te ustawienia. Wcześniej mi nadmienił czas podawania i czas przerwy należy ustawiać w proporcji 1 :3 a sam ustawił 1:2.

Czy czopuch komina powinien być częściowo przymknięty czy otwarty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tego co wiem, to czopuch jak palisz węglem w naszym piecu powinien być otwarty bądź tylko lekko przymknięty. Ale też zależy - bo jak są ostre wichury to przymykam więcej.

Jeśli masz duże problemy z piecem - możesz na początek ustawić na PID. Przynajmniej sprawdzisz czy masz dobry węgiel, bo na PID pięknie sie dopali na suchutki popiół. Jak będziesz miał czas i ochotę to mozesz potestować ręcznie jakie ustawienia ale to trzeba sporo obserwować i troche poczytać forum .

Jeśli chodzi o przejście z ręcznego na rozpalenie to musisz ocenić czy poprostu pali się już węgiel i dmuchawa nie zagasi paleniska. Dojdziesz do wprawy, wszystko zależy jak przygotujesz sie do tego i jak to zrobisz. Trochę drewna w stożek ułożyć i dorzucić mu ręcznie na wierzch troszkę węgla, ręcznie uruchomić podajnik i troszkę podawać żeby zajęło sie też od dołu. Dobrze jest rozpalać na PID bo widać też temp. spalin no i PID umiejętnie steruje sam nadmuchem. A na ręcznym na początku otwórz całkiem popielnik na dole i czopuch na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czyściłem niczym, z czasem samo się wypaliło i poodpadało. Jak masz kominek to lepiej tym drewnem w kominku przepalać.

 

Dziś uszczelniłem retortę i wyczyściłem retortę. Odkręcacie ten dekiel pod spodem retory czasami ? Ja dziś z tamtąd wygrzebałem całą szufladkę popiołu. Pali się teraz dużo lepiej a miałem problem z niedopalającym się groszkiem po jednej stronie retorty. Lepszy płomień, szybciej dochodzi do zadanej. Mam nadzieję że trochę zmniejszy się spalanie. W efekcie musiałem zmienić ustawienia na podawanie 15 s i praca 81 s i nadmuch na 10%. Zobaczymy jaki będzie efekt w spalaniu. W podtrzymaniu przebija nawet do 70 st :)

 

Ja ponawiam pytanie , czy kolega ma przesłonę na wentylatorze ? Bo sporo osób to ma a wtedy nadmuch 10% jest chyba inny niż 10% na wentylatorze bez przesłony.

Pozazdrościć stosunku pracy do przerwy - u mnie chyba taki sie nie sprawdzi ale może przetestuje kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty masz przesłonę na wentylatorze czy tak jak ja nie masz jej ? Nie wiem od czego to zależy że ją dają albo nie... Bo niektórzy piszą że jeszcze tam coś na wentylatrze ustawiają. Masz może zawory 4D czy może sterownik pokojowy ? Bo mam pare pytań i chciałbym porównać kilka rzeczy.

 

Mam przesłonę, na chwilę obecną jest prawie całkowicie przysłonięta ( 0,5 cm szpara). To czy jest albo czy jej nie ma to pewnie kwestia modelu dmuchawy. Sas nie jest producentem osprzętu. Wydaje mi się że przesłona daje większe pole manewru w sterowaniu kotłem. Np. w podtrzymaniu z otwartą przesłoną kopiec się zapada, z przymkniętą można to zminimalizować praktycznie do zera.

 

Mam zawór 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ekogroszek silesia.

Czas podawania 7 sekund,

przerwa podawania 47

wentylator 27 s

podtrzymywanie czas podawania 10s

przerwa 6:30s

nadmuch 20 s

przerwa 4min

Alarm temperatury mam ustawiony na 3 godziny.

Doszedłem do tego że przez 3 godziny mi się paliło dobrze, co 30 minut sprawdzałem czy się pali. Przyszedłem później a tu na retorcie ekogroszek i się nie pali. Mam sterownik st-450 z pid - lepiej palić z pid czy na własnych ustawieniach?

Czy jak rozpalacie na ręcznym należy czekać aż uzyska zadaną temperaturę czy można szybciej przełączyć na automat?

Mam już dość tego pieca!

 

 

spokojnie, piec jest dobry ale trzeba pamiętać, że nie jest wcale takie łatwe ale nie niemożliwe. Ja już drugi sezon szukam optymalnych nastaw :)

 

na początek wyłącz pid i zwiększ czas podawania na 8 s a przerwe na 44

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ponawiam pytanie , czy kolega ma przesłonę na wentylatorze ? Bo sporo osób to ma a wtedy nadmuch 10% jest chyba inny niż 10% na wentylatorze bez przesłony.

Pozazdrościć stosunku pracy do przerwy - u mnie chyba taki sie nie sprawdzi ale może przetestuje kiedyś.

 

zrób przesłonę z kawałka tektury tak jak na rysunku, możesz sporo polepszyć spalanie

went.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moje obecne ustawienia:

- piec na 45*C w ciągu dnia kilka godzin 60*C (ustawiona mam tygodniówkę), histereza 2*C; w łazience załączona podłogówka na 35*C

- praca: podawanie 5 s przerwa 25s;

- podtrzymanie: podawanie 40 s przerwa 60 min;

- nadmuch: 40 %, w podtrzymaniu 40 s co 10 min

- zawór 4 drogowy ustawiony na 30% zasilania

- czopuch otwarty na polowe

Temperatura w domu ok 22/23*C

Spalam ok 12/13 kg na dobę

czyszczenie pieca wykonuję raz na tydzień

 

 

Jeżeli chodzi o bajer zPid to go nie używam, według mnie nie sprawdza się ponieważ zwiększa spalanie,kilka postów wcześniej pisałem różnice.

W zeszłym roku odwiedził mnie serwisant SAS i sam odradzał używania algorytmu.

 

Pale non stop od 20 września ekogroszkiem Wesoła Mysłowice, czy jest to najlepszy eko tego nie wiem, ale porównując do towaru jaki oferują u mnie lokalne składy to Wesoła jest super. Bardzo jest mało popiołu wysypuję pół wiadra na tydzień po czyszczeniu kotła.

 

jaro79 rozpalaj na trybie ręcznym ja robię to tak,

wrzucam białą podpałkę do grila dwie kostki, ustawiam nadmuch zaczynając od 10% stopniowo go zwiększając i podaję w miarę potrzeby groszek i w ciągu 10 min jest rozpalone:)

 

tutaj jest opisane jak prawidłowo ustawić klapkę na wentylatorze

http://www.techsterowniki.pl/75-poradnik-instalatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moje obecne ustawienia:

- piec na 45*C w ciągu dnia kilka godzin 60*C (ustawiona mam tygodniówkę), histereza 2*C; w łazience załączona podłogówka na 35*C

- praca: podawanie 5 s przerwa 25s;

- podtrzymanie: podawanie 40 s przerwa 60 min;

- nadmuch: 40 %, w podtrzymaniu 40 s co 10 min

- zawór 4 drogowy ustawiony na 30% zasilania

- czopuch otwarty na polowe

Temperatura w domu ok 22/23*C

Spalam ok 12/13 kg na dobę

czyszczenie pieca wykonuję raz na tydzień

 

Jestem pełen podziwu Twoich osiągów... możesz zdradzić jaką powierzchnie ogrzewasz i jak wygląda docieplenie Twojego domu?

Jakim groszkiem palisz jeśli można wiedzieć ?

Tygodniówka to jakiś bajer tego pieca? Nawet nie wiem, że można tak pokombinować :-) Czy trzeba do tego jakiś zewnętrzny moduł, czy standard tego pieca to posiada?

 

 

Taki pytanie poza obecnym wątkiem... po ile kupujecie groszek z Wesołej w swoich okolicach? U mnie Zamość woj. Lubelskie kupowałem w październiku po 830zł za tonę (luzem), jestem ciekaw jaka jest różnica w cenie tego obecnie najlepszego groszku jeśli chodzi o parametry w Polsce.

Edytowane przez Piotrek_ZMC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pełen podziwu Twoich osiągów... możesz zdradzić jaką powierzchnie ogrzewasz i jak wygląda docieplenie Twojego domu?

Jakim groszkiem palisz jeśli można wiedzieć ?

Tygodniówka to jakiś bajer tego pieca? Nawet nie wiem, że można tak pokombinować :-) Czy trzeba do tego jakiś zewnętrzny moduł, czy standard tego pieca to posiada?

 

 

Taki pytanie poza obecnym wątkiem... po ile kupujecie groszek z Wesołej w swoich okolicach? U mnie Zamość woj. Lubelskie kupowałem w październiku po 830zł za tonę (luzem), jestem ciekaw jaka jest różnica w cenie tego obecnie najlepszego groszku jeśli chodzi o parametry w Polsce.

 

Pale Wesoła Mysłowice. Dom parterowy 105m2 ocieplony styropianem grafitowym 15cm, okna energooszczędne. Posiadam sterownik Tech ST-450 zPid i jest w nim opcja ustawienia tygodniówki w zależności od własnych potrzeb, w moim przypadku w nocy nastawy są minimalne. Jaki Ty masz sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki Ty masz sterownik?

 

Sterownik posiadam taki jak Ty. Ja jadę na swoich ustawieniach bez PID i chyba nie rzuciło mi się w oczy możliwość ustawienia tego bez PID, chyba że się mylę, niebawem idę rozpalić to zobaczę czy tego nie ma. Ja mam zdecydowanie większą powierzchnie bo blisko 180m2 i zapewne nie udałoby się uzyskać takiego spalania jak w Twoim przypadku, ale kto nie próbuje ten się nie dowie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik posiadam taki jak Ty. Ja jadę na swoich ustawieniach bez PID i chyba nie rzuciło mi się w oczy możliwość ustawienia tego bez PID, chyba że się mylę, niebawem idę rozpalić to zobaczę czy tego nie ma. Ja mam zdecydowanie większą powierzchnie bo blisko 180m2 i zapewne nie udałoby się uzyskać takiego spalania jak w Twoim przypadku, ale kto nie próbuje ten się nie dowie :-)

 

Tygodniówkę ustawiasz nie zależnie od tego czy używasz algorytmu czy nie. Na pewno masz taka opcje w sterowniku, ważne jest też aby nie dopuszczać do dużego spadku temperatury w pomieszczeniach i dlatego u mnie jak i pewnie u kolegów kocioł pracuje 24/h w większości na podtrzymaniu. Najwięcej zżera do czasu zanim osiągnie zadana temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tygodniówkę ustawiasz nie zależnie od tego czy używasz algorytmu czy nie. Na pewno masz taka opcje w sterowniku, ważne jest też aby nie dopuszczać do dużego spadku temperatury w pomieszczeniach i dlatego u mnie jak i pewnie u kolegów kocioł pracuje 24/h w większości na podtrzymaniu. Najwięcej zżera do czasu zanim osiągnie zadana temperaturę.

 

 

Faktycznie znalazłem ten tryb... jakoś nie wpadłem wcześniej, aby go wykorzystać(ustawiłem na 45 piec a na tygodniówce + 10 bo tyle się da max w trybie 2). Ustawiłem takie nastawy jak u Ciebie... ale zauważyłem, że temperatura nie chciała rosnąc...zmieniłem tryb na 10s podawanie co 50sek i poszło do góry... chyba to efekt tego, że nie pale w domu w trybie ciągłym tylko parę godzin dziennie i zapewne metraż dużo większy. Zasypałem zasobnik na full i zobaczę jak wyjdzie spalanie przy ciągłej pracy. Tak się zastanawiam na trybem podtrzymania, boje się, że taka duża przerwa podawania przy ustawionym nadmuchu na 40%, może przy dużo większym metrażu być zbyt mało. Nic protestuję i podzielę się opinią niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to normalne że przez 3:30 nie można uzyskać żądanej temperatury na piecu? Zauważyłem też że co jakiś czas zdarza się że podajnik robi dłuższe przerwy podawania niż 44s . Co może być tego powodem?

 

 

jaką masz zadaną temperaturę i jaką temperaturę załączania się pomp ? zadzwoń do serwisu sasa i powiedz że takie przerwy robi może coś jest nie tak, serwis mają dobry. Raz miałem sytuację że przestawała chodzić dmuchawa i podajnik. Na drugi dzień kurier przywiózł uszkodzoną część. i kup porządny groch jak ogarniesz sprawę to można testować inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana temperatura 54.

Temperatura załączania pomp 30.

 

 

Doszedłem do temperatury zadanej 54 na ręcznych ustawieniach (załączona pompa co i podłogówki) i przełączyłem na automat. Piec przeszedł w tryb podtrzymywania. Po zakończeniu trybu podtrzymywania piec się włączył (wentylator i podajnik) i pomimo że był płomień temperatura na piecu spadała. Czy jest to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana temperatura 54.

Temperatura załączania pomp 30.

 

 

Doszedłem do temperatury zadanej 54 na ręcznych ustawieniach (załączona pompa co i podłogówki) i przełączyłem na automat. Piec przeszedł w tryb podtrzymywania. Po zakończeniu trybu podtrzymywania piec się włączył (wentylator i podajnik) i pomimo że był płomień temperatura na piecu spadała. Czy jest to normalne?

 

 

Przy takich ustawieniach nigdy nie dojdzie do zadanej. Taka rada: temp zadana 58 st. ( 54 to za mało, piec nie jest dogrzany), temp załączania pomp ustaw na 55 st. Przy temp załączania 30 st piec nie da rady dojść do zadanej bo jak włączy się pompa to woda w kotle się wychładza. Przy takich ustawieniach jak ci podałem piec będzie dogrzany i na instalacje pójdzie woda która lepiej ogrzeje dom.

 

jaką masz histerezę kotła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...