Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam, jako nowicjusz i laik w kwestii ustwaień pieca mam pytanie. Piec sas slim 14 kw z pid 450 tech. A teraz moje pytania,

1. Dmuchawa na - 16, podajnik +20 a groszek nie jestem w stanie przesypać przez retore by spadał niedopalony.

jak nisko ma schodzić koppczyk żaru? mi ledwo co wystaje nad retore, do szuflady spada popiół,Po zajrzeniu do pieca widać kółko żaru o średnicy około 7-12 cm.

2. temp podajnika dochodzi do 32 stopni, do ilu powinna?

3.po około 24 h od rozpalenia temp spalin to 80 -120 stopni

4 Czy ten żar powinien schodzić do wlotu powietrza ?

5 czy jeżeli wentylator pokazuje zero parcy , a aj przyłoże ręke do niego i czuje że ciągnie powietrze to normalne? czy musze przestawić na czopuchu?

zależy mi na pracy tylko na PID ale mam braki w wiedzy , duże braki o jego poprawnej pracy. do techa udało mi się dodzwonić ale do SAS-a nie dałem rady....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W PID czopuch otwarty calkowicie jak i klapka na wentylatorze. Ciag musi byc, wiec dobrze ze czujesz. Ja PID zaczynalem korygowac od nastaw zerowych. Korygujesz o kilka dzialek jedną korektą i obserwujesz po kilku godz (ok 4) efekt. Sprobuj wiatr dac na 0 i zmieniac tylko wsp. podawania. Edytowane przez tomlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem i nie mogę znaleźć tego filmu..... zawory 4-ro drożne od grzejników i podłogówki na połowę , zastanawiam się dlaczego nie mogę doprowadzić do przesypywania się groszku, czy przy prawidłowym spalaniu żar mam mieć na tym kielichu dookoła czy tylko w środku, na ile ten żar ma wchodzić w retore, czy na poziom wlotów powietrza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zar ok 2 cm powyzej retorty nigdy ponizej. Mi przesypuje sie np jak mam wsp podawania na -17 a went np na -8. Wlotow powietrza nie powinienes widziec -za nisko. Kopczyk lekko musi wystawac jak pisalem w obrebie tego paleniska reszta "taleza" to juz popiol. Taki pierscien powinien wokół zaru sie robic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam wspomniane wczesniej obserwacje(kalibracje) ☺. Zrobione w cyklu dobowym z kilku godzinna przerwa na uspokojenie sie pieca do nowych ustawien a konkretnie dwustan a PID. Zrobilem je dzien po dniu by uniknac jakis nagłych zmian atmosf. na zewnatrz, nie zmieniajac temp zadanej ani zaworów na grzejnikach.

-Temp na zew: dzien 0 noc -6

-Zadana temp 65 stopni

-cwu 90l.zad 35 a jest ok 50 ( przebija przez pompe )

-temp na grzejniki 39 stopni

-temp w domu ok 22.7 stopnia

-Bez obnizania pokojowki

 

PID 23.7 kg: -15 podawanie -1dmuchawa

dwustan 23.5 kg :10sek co 55 sek 31%wentylator. Podtrz. 10sek co 15min

Na PID piec mniej zasyfiony nalotem sadzy(pylu).lepiej wypala a zakres temp spalin w dwustanie(szybkie przelaczenie na pid) od 60 do prawie 160 a w Pid od 70 do ok 140.

Edytowane przez tomlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nie chcę Ci mówić, ale moi zdaniem to niepotrzebnie dajesz temp. na piecu taką wysoką, natomiast jest za mała na pewno ustawiona na CWU.

Moim skromnym zdaniem CWU tak około 47'C byłoby lepszym rozwiązaniem, a temp na piecu daj na 55, zobacz jakie będą efekty spalania, mówię tu o PiD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cwu mam 36 zadana a i tak samoczynnie sie zwieksza jak podbijalem zadana. Dzis doszla do 60 st cwu(zadana 70 c.o) mimo ze jest zadana 36. Pewnie dlatego ze maly mam bojler 90 litrow.a z tego co czytalem to goraca woda przechodzi i tak przez wyl pompe. Ale zauwazylem ze jak mam stala temp na uklad to spala mi tak samo. Bez znaczenia czy jest 50 60 czy 65. A z bojlera na powrocie do pieca trafia poprostu tez goraca woda. Chce tak dobrac ustawienia by i temp spalin byla odpowiednia i temp na powrocie. Jezeli jest cos nie tak to chetnie przeczytam sugestie. Edytowane przez tomlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz masz rację z tym, że w sumie bojler działa trochę jak bufor cieplny. Natomiast co do powrotu to jest tak, że to zawór czterodrogowy jest po to aby zapewnić powrót na odpowiedniej temperaturze, to on to ma za główne zadanie, ochronę powrotu, nie powinno to być zależne od temperatury pieca aż w takim zakresie. Musisz tak ustawić zawór żeby odpowiednio ci tak podawał wodę aby wracała taka jak powinna, to nie ty masz to regulować wysokością temp. pieca, to nie tak. Ale jeżeli spalanie 19 kg to ja bym nic nie ruszał, jeżeli masz wystarczająco ciepło w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa z zaworem. Tak sie zlozylo ze nie dosypalem grochu i mi przed chwila wygaslo wiec jest okazja na sprawdzenie twojej sugestii. Obnize zadana do 60 a zwieksze cwu do 50 i zobacze jaki bedzie efekt.a jakie masz ustawienia pomp ?ja do tej pory na rownoleglym pracuje a ze wzgledu na sporo przebita temp. cwu to wogole mi sie nie zalaczala. a 19 kg jak wspomnialem przy temp na grzejniki 35 st i warunkach w dzien około 0 a w nocy około -6 Edytowane przez tomlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak, że masz cwu zadaną 36 a dobija do 60! Nawet histereza tego nie tłumaczy... W momencie uzyskania już zadanej temp pompka od cwu powinna stanąć (chyba masz na tym obwodzie niezależną pompkę?) Druga sprawa- różnica na powrocie 20 stopni? sporo! I przyznaję rację Pechozolowi - nie reguluj temp zadanej pieca! Zwiekszając ją uzyskasz jedynie temp powrotu wyższą- a tu chodzi o jak najmniejszą różnicę miedzy zadaną na kotle a powrotem (mega istotna jest tu instalacja, dużo osób mści się i katuje głowę nad ustawieniami SASa a nie zdają sobie sprawy, że instalacja może być delikatnie mówiąc- skopsana)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze ten watek to nie miejsce na ocene instalacji ale bede wdzieczny za pomoc.instalacja od wielu lat nie zmieniana tylko piec mam sasa od zeszlego roku i dodany jedynie zawor 4ď + pompka cwu. Temp cwu w tym bojlerze rosnie wraz z podnoszeniem zadanej i jest zawsze nizsza o okolo 10 -12 stopni. Jak go na jesien uruchomilem i c.o. bylo w okolicy 45-50 st. to byla j.w.Ale wraz ze wzrostem zadawanej mimo wolnie sobie rosnie temp w bojlerze(90 litrow). Na forum czytalem ze pompa stawia maly opór i przepuszcza goraca wode.od momentu zalapania zadanej temp cwu ,pompa sie wylaczyla.ja was rozumie staram sie dojsc o co chodzi.teraz mam zadana 65 c.o , 47 c.w.u(a jest ok 53) zawor 4d na ok 1/4 -1/3 co daje mi temp ok 36 st za pompa c.o na grzejniki a powrot juz na wejsciu do pieca w granicy 45 st.

Nie doszukiwalbym sie niczego bo kolega Pechozol kiedys mi stwierdzil ze spalanie mam calkiem dobre jak na ten dom i piec ale chodzi mi tylko by dostroic go by sluzyl jak najdluzej ☺ a tu ta temp powrotu ciut za niska.

Edytowane przez tomlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam piec sas slim 23kw . Pisze tutaj bo nie umię znaleść żadnego innego tematu na forum. Mam wielki problem a mianowicie temperatura na powrocie oraz minutowa praca na podtrzymaniu, bo jak piec dojdzie do zad temp to otworzy zawór 4d i w minucie spada nawet o 20 st. W domu ok. 12 grzejnikow i ok 130 m2 podlogowki. Zawory 4d i 3d z silownikiem firmy afriso .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...