Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Możesz strzelić jakąś fotkę tego i jak to wygląda? I jak to się wszystko montuje i takie tam.. może jakieś koszty, potrzebny osprzęt, okablowanie :-) Zastanawiam się nad tym, tylko ja już mieszkam i jeśli miałbym jakieś kable ciągnąć to byłby kłopot.

 

Jutro mogę zrobić pare fotek jak będe na budowie.

póki co wklejam z google

e2bae217f35f82c7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam u was ? Zima zaatakowała. Zrezygnowałem z dorywczego palenia drewnem i rozpaliłem na dobre węglem.

Zapodałem mu:

czas podawania 5sek.

przerwa podawania 20sek. więc stosunek 1:4

taki ustawiłem bo dziś dopiero rozpaliłem o 13:00 - było 12*C, o 20:00 było już 17*C, zobaczymy jak będzie jutro po nocy.

 

przez ten czas zagrzał też bojler do 40*C

temp. zadana na CO 60*C. Histereza 2*C

temperatura załączenia pomp CO - 50*C.

nadmuch 28%, na dole przy popielniku uchylone tylko na kilka milimetrów, czopuch przymknięty do połowy.

spieków raczej nie ma, ale jutro jeszcze sprawdzę. Temp. spalin ok. 90-120*C, choć żeby to sprawdzić musze przełączać na automatyczny algorytm PID. Wtedy piec musi sie zresetować, przymyka zawory itp. więc za często tego nie robie.

 

Ochrona powrotu wyłączona, bo wydaje mi się że za bardzo mi to tylko mąci w całych ustawieniach - ale wszelkie sugestie mile widziane.

Na kaloryfery mam ustawioną pogodówkę, - przy ok. -10C 46*C, na podłogówce mam 28*C.

Po dogrzaniu do 20*C ustawiłem (na sterowniku pokojowym) obniżenie na piecu temp. o 3*C, na kaloryferach o 5*C, a na podłogówce o 2*C. Histereza temp. pokojowej 2*C.

Aż jestem ciekawy jak to do jutra wytrzyma, pojade specjalnie zobaczyć :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie potrzebujesz ciepłej wody to wyłącz grzanie cwu, no chyba że chcesz testować kocioł na pełnym obciążeniu. I jeszcze mnie zastanawia otwarta klapka. Nie sądzę żeby to dawało coś dobrego, zaciąga "lewe" powietrze które tylko wychładza komorę spalania a dojście powietrza jest mimo wszystko przez kanał dmuchawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jade na budowę to zamknąć. CWU chce troche potestować, pozatym fajnie mieć ciepłą wodę i umyć ręce i twarz a jak założe na dniach prysznic to można po robocie na budowie wziąść prysznic - więc wole to zostawić, najwyżej przełoże czujnik do drugiego wejścia i będzie grał tylko połowe bojlera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, klapka zamknięta, czopuch więcej otwarty. Zmiana na sterowanie zPID.

 

teraz zastanawiam sie jak ustawić pogodówkę i sterownik pokojowy.

 

- jakie temp. poustawiać dla temp na zewnątrz -20*c, -10*C, 0*C, i 10*C dla podłogówki i kaloryferów.

- jakie zmiany temperatur zrobić dla CO, podłogówki i kaloryferów po osiągnięciu zadanej temp. w pokojach.

 

teraz dla testów mam tak:

- podłogówka

dla -20*C 37*C

dla-10*C 32*C

dla 0*C 28*C

dla 10*C 26*C

 

kaloryfery

dla -20* 60*C

dla-10*C 50*C

dla 0*C 40*C

dla 10*C 38*C

 

po osiągnięciu w pokoju 22*C

zmiana temp. CO -5*C czyli 55*C bo jest 60*C

zmiana na zaworze podłogówki o -2*C (wg pogodówki i -2*C)

zmiana na zaworze kaloryferów o -3*C ( wg pogodówki i -3*C)

 

histereza z PID jest na stałe ustawiona na 5*C i chyba sie tego nie da zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, klapka zamknięta, czopuch więcej otwarty. Zmiana na sterowanie zPID.

 

teraz zastanawiam sie jak ustawić pogodówkę i sterownik pokojowy.

 

- jakie temp. poustawiać dla temp na zewnątrz -20*c, -10*C, 0*C, i 10*C dla podłogówki i kaloryferów.

- jakie zmiany temperatur zrobić dla CO, podłogówki i kaloryferów po osiągnięciu zadanej temp. w pokojach.

 

teraz dla testów mam tak:

- podłogówka

dla -20*C 37*C

dla-10*C 32*C

dla 0*C 28*C

dla 10*C 26*C

 

kaloryfery

dla -20* 60*C

dla-10*C 50*C

dla 0*C 40*C

dla 10*C 38*C

 

po osiągnięciu w pokoju 22*C

zmiana temp. CO -5*C czyli 55*C bo jest 60*C

zmiana na zaworze podłogówki o -2*C (wg pogodówki i -2*C)

zmiana na zaworze kaloryferów o -3*C ( wg pogodówki i -3*C)

 

histereza z PID jest na stałe ustawiona na 5*C i chyba sie tego nie da zmienić

 

 

 

niestety jeżeli chodzi o pid i pogodówkę to nie pomogę bo nie korzystam z tego, mam regulator pokojowy i tylko na tym bazuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam zastanawiać się nad jedną rzeczą która być może polepszyła by funkcjonowane kotła:

 

Moje aktualne ustawienia które w tej chwili mnie interesują to:

 

Temp. zadana kotła: 58 st

Histereza kotła: 3 st

Temp załączania się pomp: 55 st (więcej się nie da)

 

Ustawienie jakie chodzą mi po głowie:

 

Temp zadana kotła: 65 st

Histereza kotła: 5 st

Temp załączania się pomp: 55 st (więcej się nie da)

 

 

W tym momencie działa to tak że pompy załączają się (CO, CWU, Podłogówka) przy 55 st a piec dalej dochodzi do zadanej i w pewnym momencie ( około 5 min ) dochodzi do zadanej i przechodzi w podtrzymanie, w podtrzymaniu pozostaje ok 5 min (przy ciągle działających pompach). W podtrzymaniu pozostaje aż spadnie temp na kotle do 54st. Piec startuje i temp po chwili spada jeszcze do 52 st (przy 54 st pompy wyłączają się) i wszystko zaczyna się od początku.

 

Gdy zmienię na te drugie ustawienia wydaje mi się że piec będzie działał stabilniej i wyeliminuję przechodzenie w podtrzymanie. Wydaje mi się że podtrzymanie właśnie powoduje spadki temp na kotle aż do 52 st i przez to piec musi gonić do zadanej. Jak ustawię zadaną na 65 st to najprawdopodobniej przy chodzących pompach jej nie osiągnie, jedynie gdy pompy się wyłączą po osiągnięciu zadanej na cwu i na sterowniku pokojowym

 

nie wiem czy dobrze rozumuje, czekam na opinię i sugestię

 

czy to może przynieść jakieś korzyści ? może przez szybsze osiąganie zadanych temp cwu i na pokojówce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, jak tam spalanie w obecnych mrozach?

 

U siebie zauważyłem, że dość sporo idzie mi opału(worek coś koło 30kg/dobe)!:

 

Obecne ustawienia:

 

 

Temp. zadana kotła: 50 st (ustawiona tygodniówka - od 4 do 6 rano, od 13 do 15... oraz od 19 do 22 ustawione +10C)

Histereza kotła: 2 st

Czopuch ustawiony na 2 (1 to całkowicie zamknięty)

Temp załączania się pomp: 35 st

Nadmuch 30%

Tryb pracy - ogrzewanie domu

Zawór czterodrożny tego typy https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_v5442a.html

Hydraulik ustawił mi go na 5 po jego prawej stronie patrząc na niego ( nie mam pojęcia czy tak ma być, wydaję mi się, że to ustawienie czysto teoretyczne hydraulika, bo montował 4 drogowy pierwszy raz, bynajmniej takie stwarzał wrażenie)

 

Podtrzymanie:

czas 40sek co 20 min

nadmuch 40 sek co 10 min

 

 

Panowie... co zmienić, bo spalanie węgla mnie przeraziło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kolego, fajnie że masz tygodniówkę, też próbuje ją teraz potestować. Ale narazie razem z pogodówką ją ogarnąć chce więc wszelkie nastawy robie raczej delikatne korekty. Dałem od 18:00 do 5:00 rano -1*C ale nie na piecu tylko w pomieszczeniu.

Dlatego od 18-tej do 5-tej rano bo jeszcze nie mieszkamy, no i w sumie w ramach testu.

 

Masz może siłowniki do tych zaworów ? czy ręcznie je ustawiasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, jak tam spalanie w obecnych mrozach?

 

U siebie zauważyłem, że dość sporo idzie mi opału(worek coś koło 30kg/dobe)!:

 

Obecne ustawienia:

 

 

Temp. zadana kotła: 50 st (ustawiona tygodniówka - od 4 do 6 rano, od 13 do 15... oraz od 19 do 22 ustawione +10C)

Histereza kotła: 2 st

Czopuch ustawiony na 2 (1 to całkowicie zamknięty)

Temp załączania się pomp: 35 st

Nadmuch 30%

Tryb pracy - ogrzewanie domu

Zawór czterodrożny tego typy https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_v5442a.html

Hydraulik ustawił mi go na 5 po jego prawej stronie patrząc na niego ( nie mam pojęcia czy tak ma być, wydaję mi się, że to ustawienie czysto teoretyczne hydraulika, bo montował 4 drogowy pierwszy raz, bynajmniej takie stwarzał wrażenie)

 

Podtrzymanie:

czas 40sek co 20 min

nadmuch 40 sek co 10 min

 

 

Panowie... co zmienić, bo spalanie węgla mnie przeraziło!

 

na początek wyłącz tygodniówkę i ustaw stałą temperaturę na całą dobę (jak ogarniesz sytuację to wtedy zacznij kombinować). co to znaczy "ustawione + 10 ? bo nie rozumiem, masz 10 st w domu ? jaki masz czas podawania i przerwy w czasie pracy kotła ?

 

zwiększył bym temp zadaną kotła i temp załączania się pomp na wyższą, ja mam 58 st zadaną i załączanie pomp przy 55 st

 

nadmuch masz duży, ja mam 7 % dla porównania :)

 

spalanie w ostatnim tygodniu wyszło mi 16,6 kg/dobę , jak na takie mrozy to myślę że niezły wynik, dla prównania przy dodatnich temp 2 tyg temu wyszło 13,6 kg/ dobę

 

 

napisz dokładnie wszystkie parametry, no i jaki masz dokładnie kocioł, jaki dom, jak ocieplony itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kolego, fajnie że masz tygodniówkę, też próbuje ją teraz potestować. Ale narazie razem z pogodówką ją ogarnąć chce więc wszelkie nastawy robie raczej delikatne korekty. Dałem od 18:00 do 5:00 rano -1*C ale nie na piecu tylko w pomieszczeniu.

Dlatego od 18-tej do 5-tej rano bo jeszcze nie mieszkamy, no i w sumie w ramach testu.

 

Masz może siłowniki do tych zaworów ? czy ręcznie je ustawiasz ?

 

Ustawiam ją ręcznie, ale zobaczę to według podpowiedzi kolegi pablomoc i wyłączę ją na dobę, żeby zobaczyć jakie są efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek wyłącz tygodniówkę i ustaw stałą temperaturę na całą dobę (jak ogarniesz sytuację to wtedy zacznij kombinować). co to znaczy "ustawione + 10 ? bo nie rozumiem, masz 10 st w domu ? jaki masz czas podawania i przerwy w czasie pracy kotła ?

 

zwiększył bym temp zadaną kotła i temp załączania się pomp na wyższą, ja mam 58 st zadaną i załączanie pomp przy 55 st

 

nadmuch masz duży, ja mam 7 % dla porównania :)

 

spalanie w ostatnim tygodniu wyszło mi 16,6 kg/dobę , jak na takie mrozy to myślę że niezły wynik, dla prównania przy dodatnich temp 2 tyg temu wyszło 13,6 kg/ dobę

 

 

napisz dokładnie wszystkie parametry, no i jaki masz dokładnie kocioł, jaki dom, jak ocieplony itp

 

Tygodniówka daje możliwość ustawienia odstępstw od temperatury zadanej na + lub - w określonych godzinach, czyli przy ustawionej zadanej 50 na piecu w godzinach np. od 13 do 15 temperatura +10 powoduje, że w tej godzinie zadana jest 60 nie zmieniając temperatury zadanej, pilnuje tego tryb tygodniówki.

 

Zwiększę zadaną jak mówisz i zmienie nadmuch, tylko czy przy takim nadmuchu dobrze się wypala "czarne złoto" ? :-)

 

Czas podawania w trakcie pracy mam 20s co 120sek a podłogówkę ustawioną na 33stopnie.

 

Kocioł SAS 17KW 450 ZPID, dom docieplony, palony w zeszłym roku tak, aby można było pracować w miarę ciepłej temepraturze bo nie był zamieszkały, obecnie mieszkam już(wiec można powiedzieć, że pale 2 sezon, docieplony 12 styropian grafitowy 0,31lambda.

 

Powierzchnia coś koło 180m2(w tym 20m2 garaż z jednym grzejnikiem), Na dole poza pokojem gdzie mam grzejnik reszta podłogówka, na górze grzejniki, ale nie zamieszkała i obecnie ustawione mam grzejniki na 2 w jednym pokoju mam full termostat odkręcony na grzejniku bo sobie suszarnie tam urządziłem dla prania :-)

 

Węgiel według mnie najlepszy obecnie bo Mysłowice Wesoła.

Edytowane przez Piotrek_ZMC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a jak na zPID ustawisz to dużo żre ?

Ja jade na PID obecnie i super popiół zostaje. A większe zapotrzebowanie tłumacze sobie że to mój 1 sezon i może jeszcze wilgoć budowlana.

 

Nie testowałem tego zPID( w zeszłym roku jak nie mieszkałem to używałem,ale szło dużo węgla). Jakie masz ustawienia jeśli chodzi o menu instalatora w trybie PID, typu współczynnik wentylatora czy podawania. Zmieniałeś coś tutaj? Może jeszcze jakieś inne parametry masz tutaj poustawiane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam piec SAS Multi 17kw dosyć długo, jednak dopiero kilka dni temu zdecydowaliśmy zacząć palić eko groszkiem (do tej pory jechaliśmy na drzewie), próby ustawienia były i nadal są dosyć ciężkie. Widzę. że zainteresowanie tym tematem jest dosyć duże, dlatego też mam nadzieję, iż Ktoś będzie w stanie pomóc nam i wytłumaczyć, co możemy robić źle... Piec ma włączony PID, zadana temperatura to 55 stopni, kiedy piec osiąga tę temperaturę powinien z trybu PRACA przejść w tryb NADZÓR, jednak on cały czas pracuje, co prawda zwalnia nieco, jednak nie wyłącza się. Kombinujemy już na wszystkie sposoby, ale poprawy nie widać....Ktoś wie może, w czym tkwi szkopuł?? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam piec SAS Multi 17kw dosyć długo, jednak dopiero kilka dni temu zdecydowaliśmy zacząć palić eko groszkiem (do tej pory jechaliśmy na drzewie), próby ustawienia były i nadal są dosyć ciężkie. Widzę. że zainteresowanie tym tematem jest dosyć duże, dlatego też mam nadzieję, iż Ktoś będzie w stanie pomóc nam i wytłumaczyć, co możemy robić źle... Piec ma włączony PID, zadana temperatura to 55 stopni, kiedy piec osiąga tę temperaturę powinien z trybu PRACA przejść w tryb NADZÓR, jednak on cały czas pracuje, co prawda zwalnia nieco, jednak nie wyłącza się. Kombinujemy już na wszystkie sposoby, ale poprawy nie widać....Ktoś wie może, w czym tkwi szkopuł?? Pozdrawiam.

 

a masz regulator pokojowy ? u mnie jak na pokojówce osiągnie zadaną to przechodzi w podtrzymanie, z pidem nie pomogę bo nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tygodniówka daje możliwość ustawienia odstępstw od temperatury zadanej na + lub - w określonych godzinach, czyli przy ustawionej zadanej 50 na piecu w godzinach np. od 13 do 15 temperatura +10 powoduje, że w tej godzinie zadana jest 60 nie zmieniając temperatury zadanej, pilnuje tego tryb tygodniówki.

 

Zwiększę zadaną jak mówisz i zmienie nadmuch, tylko czy przy takim nadmuchu dobrze się wypala "czarne złoto" ? :-)

 

Czas podawania w trakcie pracy mam 20s co 120sek a podłogówkę ustawioną na 33stopnie.

 

Kocioł SAS 17KW 450 ZPID, dom docieplony, palony w zeszłym roku tak, aby można było pracować w miarę ciepłej temepraturze bo nie był zamieszkały, obecnie mieszkam już(wiec można powiedzieć, że pale 2 sezon, docieplony 12 styropian grafitowy 0,31lambda.

 

Powierzchnia coś koło 180m2(w tym 20m2 garaż z jednym grzejnikiem), Na dole poza pokojem gdzie mam grzejnik reszta podłogówka, na górze grzejniki, ale nie zamieszkała i obecnie ustawione mam grzejniki na 2 w jednym pokoju mam full termostat odkręcony na grzejniku bo sobie suszarnie tam urządziłem dla prania :-)

 

Węgiel według mnie najlepszy obecnie bo Mysłowice Wesoła.

 

 

Możesz jeszcze zmienić czas podawania z 20:120 na 10:60, niby to samo ale częściej jest ruch w retorcie i lepiej się będzie spalał, unikniesz ewentualnych spieków.

 

Też palę wesołą i jestem zadowolony, na forum piszę że ze 100 kg groszku jak jest 10 kg popiołu to jest ok, ja zważyłem wczoraj ze 100 kg było 6,6 kg więc chyba nieźle :) w popiele znajduje niewielkie spieki i niedopalone kawałki ale waga popiołu jest satysfakcjonująca więc już nie będę z tym kombinował.

 

Nie jestem przekonany co do tygodniówki, choć nie ukrywam że spróbuję się niebawem tym pobawić. Moim zdaniem to co się zaoszczędzi na obniżeniu temperatury w danym czasie później się traci na jej podniesienie (mniejsze wachania temperatur). W tej chwili na pokojóce mam ustawioną zadaną 22 st z histerezą 0,3 st. Stawiam na stabilność.poczekam do przyszłego tygodnia i ustawię tygodniówkę dla potwierdzenia mojej teorii :) Jedynie kożyści może przynieść podczas kilkudniowego wyjazdu gdzie na dni w które nas nie ma ustawiamy temp o 4 st niższą a kilka godzin przed przyjazdem piec startuje i grzeje dla nas dom.

 

Co do nadmuchu musisz obserwować.

 

Czyściłeś kiedyś kanał retorty ? Ten dekiel odkręcany pod retortą ? Retortę masz uszczelnioną ? Jeżeli nie to trzeba to zrobić :)

 

Ja zamawiam termometr do mierzenia temp spalin bo chce zobaczyć czy za dużo ciepła nie ucieka przez komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...