Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zaoszczędzić na oświetleniu?


Recommended Posts

Pokusiłam się ostatnio na zrobienie metodą domową obliczeń dot.poboru energii przez urządzenia domowe.Tu skupię się jedynie na oświetleniu.

Ilość zużytej potencjalnie energii w ciągu 10-u godzin pracy:

1/tradycyjna żarówka 60W - 1,58 kW

2/świetlówka energo. 20W - 0,73 kW

Wniosek:wymiana tej pierwszej

kuchnia:

3/tradycyjna żarówka 2 szt.40W - 1,98kW

4/halogeny 3 szt. 5W,12V ,55lm,G4 - 1,72 kW

Wniosek:wymiana poz.3 na świetlówki/oszczędność i lepsza jasność/

halogeny...i tu pytanie,na co mogę je wymienić?Halogeny typu sztyft.

Łazienka:

5/halogeny 8 szt.220V/reszt danych nie mam/ - 5,28kW

6/kinkiet halogeny 2 szt. -2,3kW

Wniosek:do wymiany tylko na co?Led?

 

Przedpokój:

7/halogeny 9 szt. 220V - 5,39kW

Wniosek j.w Z lumenami i luxami sobie poradzę,ale niestety nie znam przelicznika czyli ile lumenów daje 1 W w halogenie,a ile w Led?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zacznijmy od tego, że wszystkie obliczenia, jakie są tutaj, są złe. Nie mam na myśli nawet złej jednostki, bo zużytą energię mierzymy w kWh (kilo-wato-godzina), a nie w kW (Watt to jednostka mocy, a nie zużytej energii).

Aby prosto obliczyć zużytą energię po prostu mnoży się moc urządzenia (w kW) razy czas (w godzinach) i wynik uzyskuje się w kWh

Energia zużyta przez żarówkę 1)

P=60W=0,06kW (moc zamieniona na kilowaty)

t=10h

E=P*t=0,06*10=0,6kWh

 

Dopiero teraz proponuję przeliczyć sobie energię zużywaną i wyciągnąć na nowo wnioski.

Po pierwsze: nie trzeba mieć zapalonego światła przez 10 godzin dziennie i żarówki wcale nie zużywają tyle energii, ile jest w obliczeniach w poście wyżej (zakłądając, że nastąpiła pomyłka jednostek kW=kWh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, rozumowanie jest prawie dobre, tylko takim sposobem zmierzyłaś energię zużywaną przez wszystkie urządzenia w domu - plus jedna żarówka.

Skoro uzyskałaś takie wyniki, to na pewno musiałaś mieć uruchomione inne odbiorniki mocy.

Telewizor w stanie czuwania, radio, dekoder TV, komputer, router - każde takie urządzenie potrafi pobierać kilka - kilkanaście wattów ciągłej mocy nawet, gdy jest wyłączone. Skoro żarówka 60W w ciągu 10 godzin zużywa 0,6kWh, a Ty zmierzyłaś 1,6kWh, to nie trudno obliczyć, że pozostałe urządzenia w domu zużyły 1kWh w ciągu 10h, czyli po prostu 100W mocy ciągłej.

Jeśli chciałabyś licznikiem energii w domu mierzyć energię zużytą przez jedno urządzenie, to wszystko inne musi być odłączone od sieci. Inaczej takie pomiary wychodzą błędne.

Ja proponowałbym zająć się tymi 100W zużywanymi, nawet jeśli "wszystko" w domu masz wyłączone. Po prostu obserwuj licznik energii - na pewno tarcza będzie wolno się obracała. Następnie wyjmij wtyczkę z telewizora, komputera, monitora, pokolei, aż zobaczysz które urządzenie zużywa najwięcej mocy i w tym kierunku możesz próbować działać.

Edytowane przez mateusz806
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ale jeżeli ktoś troszeczkę operuje na podstawach matematyki to stwierdzi przekłamanie w opisie żaróweczki bo:

Moc poboru prądu: 3,5W

Odpowiednik żarówki: 40W

oszczędzasz ponad 80% kosztów związanych z energią elektryczną

 

Wyjaśniam. Ta żarówka LED jest odpowiednikiem max 20W żarówki tradycyjnej. A gdzie koszty zakupu? Tego to już nikt nie napisze.

Owszem jestem za ochroną środowiska i obniżaniem kosztów zużycia energii elektrycznej ale nie na hurrrraaaa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ale jeżeli ktoś troszeczkę operuje na podstawach matematyki to stwierdzi przekłamanie w opisie żaróweczki bo:

Moc poboru prądu: 3,5W

Odpowiednik żarówki: 40W

oszczędzasz ponad 80% kosztów związanych z energią elektryczną

 

Wyjaśniam. Ta żarówka LED jest odpowiednikiem max 20W żarówki tradycyjnej. A gdzie koszty zakupu? Tego to już nikt nie napisze.

Owszem jestem za ochroną środowiska i obniżaniem kosztów zużycia energii elektrycznej ale nie na hurrrraaaa.

wymieniłem jednym podejściem 28 szt halogenów 20w na SMD 2,4w

z dnia na dzień średnie zużycie energii spadło o 1,5 kwh dziennej taryfy

1,5 * 0,68zł=1,02 zł *360 dni = 367 zł

za LED dałem 17,5 zł sztuka *28 szt = 490 zł

czas zwrotu nie jest wcale tragicznie długi bo raptem ok 1.5 roku

odnośnie świecenia to SMD 2,4w (barwa ciepła ) świeci jaśniej niż halogen 20w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:

wymiana halogenów 50W 220V nie stanowi problemów technicznych czyli np.zmiana opraw.Pytanie tylko czy ilość lumenów w led/już wiem ,że na pewno SMD/ będzie wprost proporcjonalna do halogenów czyli jeśli led 15 W zastępuje halogen 50W to ilość lumenów będzie taka sama?

Myślę ,że inwestycja się opłaca,bo jeśli w łazience jest 8x50W=400W,a w przedpokoju 9x50W=450W co daje 850 W to wymiana na w sumie 17 x15W=250W.

Pytanie:ile lumenów ma taki halogen 50W i ile W powinien mieć led by dać tyle samo lumenów co 50W-owy halogen,bo może się okazać że wystarczy np.12W-owy led

Przeglądnełam parę netowych sklepów i nie mogę znaleźć w opisach tychże informacji o lumenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie ty widziałaś LED o takiej mocy, one maja kilka watt, a nie kilkanaście...

odnośnie jasności świecenia to raczej eksperymentalnie, LED mają bardziej "białą" barwę więc odniesienie jest zupełnie inne...

 

Nie znalazłam tylko zapytałam o to ile W powinien mieć led by zastąpić 50W halogen,wiem wiem chodzi o lumeny,ale z niektórych wypowiedzi wynika,że np.100lumenów halogenu to wcale nie ten sam efekt co 100 lumenów Leda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że inwestycja się opłaca,bo jeśli w łazience jest 8x50W=400W,a w przedpokoju 9x50W=450W co daje 850 W to wymiana na w sumie 17 x15W=250W.

Jasne, że się opłaca zwłaszcza, że średnio światło w łazience świeci się średnio około 30 min dziennie, a w przedpokoju kilka minut.

Jeszcze bardziej opłaca się już tylko w kotłowni i spiżarni.

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że się opłaca zwłaszcza, że średnio światło w łazience świeci się średnio około 30 min dziennie, a w przedpokoju kilka minut.

Jeszcze bardziej opłaca się już tylko w kotłowni i spiżarni.

 

Sporo w Twojej wypowiedzi sarkazmu,nie masz nic mądrego do powiedzenia ,lepiej milcz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo w Twojej wypowiedzi sarkazmu,nie masz nic mądrego do powiedzenia ,lepiej milcz

Forumowicz Dendrytus to mistrz ciętej riposty więc musisz mu to wybaczyć ale prawda właśnie jest taka, że nie wystarczy usiąść przez 2 min przed kalkulatorem i powiedzieć jak w reklamie "że dzisiaj wymienię wszystkie żarówki na LEDy". Owszem można (a nawet trzeba) ale nie udawajmy greka, że to ze względów szybkiego zwrotu kosztów. Są miejsca, gdzie ten zwrot kosztów nigdy nie nastąpi (jak wyżej wymieniona kotłownia). Nie czarujmy się.

W wymianie żarówek na ledy maja biznes ale tylko wielkie korporacje. To one napędzają rynek (i nasze umysły) na tzw. ekologię.

Zaraz ktoś się odezwie, że niszczę planetę i nie jestem proekologiczny. Tak nie jest. Mam kolektory słoneczne, własną przydomową oczyszczalnię ścieków, segreguję śmieci, powierzchnia mojego domku to troszkę ponad 100m2 (bo więcej mojej rodzinie nie jest potrzebne do życia), dom bardzo dobrze zbudowany (dobra izolacyjność cieplna), ogrzewamy materiałami odnawialnymi, mamy własny sad itd. itd ale ... mam kilka zwykłych żarówek w domu np. na korytarzu czy w przedsionku bo tam się często pstryka.

To tyle z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aleście się tej kotłowni przyczepili ;) ja akurat w kotłowni mam dwie świetłowki kompaktowe po 23W i je niewąsko wykorzystuję ;), bo kotłownia nie zawsze służy jako kotłownia, a jest taki wątek o ekonomicznym spalaniu wegla kamiennego i tam to dopiero ludzie potrafią przesiadywac w kotłowni :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aleście się tej kotłowni przyczepili ;) ja akurat w kotłowni mam dwie świetłowki kompaktowe po 23W i je niewąsko wykorzystuję ;), bo kotłownia nie zawsze służy jako kotłownia, a jest taki wątek o ekonomicznym spalaniu wegla kamiennego i tam to dopiero ludzie potrafią przesiadywac w kotłowni :)

 

he he...

mam takiego kolegę, zawsze go można znaleźć w kotłowni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem,że do wymiany pójdzie łazienka/bo to nie pół godziny,no chyba że niektórzy tylko ząbki lecą ;) /Jest ich 8 wymienię najpierw 3 /nad kabiną/wanną/ i zobaczę jaki będzie efekt świetlny.

W drugim rzucie kuchnia:ledy w sztyfcie ciepła barwa /dla nastroju pod szafki/ i górne światło na dwie świetlówki 20W ,może 4000K jako światło robocze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:

wymiana halogenów 50W 220V nie stanowi problemów technicznych czyli np.zmiana opraw.Pytanie tylko czy ilość lumenów w led/już wiem ,że na pewno SMD/ będzie wprost proporcjonalna do halogenów czyli jeśli led 15 W zastępuje halogen 50W to ilość lumenów będzie taka sama?

Myślę ,że inwestycja się opłaca,bo jeśli w łazience jest 8x50W=400W,a w przedpokoju 9x50W=450W co daje 850 W to wymiana na w sumie 17 x15W=250W.

Pytanie:ile lumenów ma taki halogen 50W i ile W powinien mieć led by dać tyle samo lumenów co 50W-owy halogen,bo może się okazać że wystarczy np.12W-owy led

Przeglądnełam parę netowych sklepów i nie mogę znaleźć w opisach tychże informacji o lumenach

 

Również jestem na etapie wymiany żarówek tradycyjnych na led.

 

Polecam tego sprzedawcę [usunięto link reklamowy]

 

Znakomity kontakt, bardzo dobry i pełny opis oferowanych produktów. Kupiłem już kilka żarówek na próbę i kupię kolejne!

 

W tej aukcji np. jest porównanie "zwykłych" żarówek z żarówkami led

[usunięto link reklamowy]

Edytowane przez Elfir
uzupełnienie treści
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...