Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin do kominka


Kominki Piotr Batura

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 359
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jakiś czas temu pisałem o domu drewnianym, w którym zapaliły się sadze w kominie ceramicznym.(..)

Więc drodzy forumowicze, komin to poważna sprawa i ma wpływ na bezpieczeństwo. Każdy pożar sadzy jest groźny i niebezpieczny.

Komin ceramiczny jest chyba najczęściej wybieranym kominem w Polsce, więc przykładajcie się do zakupu optymalnego do konkretnego paleniska, niech robią to doświadczeni ludzie, którzy poza instrukcją montażu i umiejętnością zgadywania kodów potrafią dodatkowo myśleć a same paleniska niech podłączają doświadczeni instalatorzy.

pzdr.

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ten temat, tym bardziej, że w okolicy co rusz mamy kilka kominowych zapłonów,

a pożary domów w sezonie grzewczym, nie nalezą do rzadkości.

Lokalna prasa - Tygodnik Podhalański, średnio 2 x w tygodniu donosi o kolejnych płonących domach...

 

Proszę, obejrzyjcie zdjęcia w linkach poniżej, to znacznie ułatwi podejmowanie decyzji o oszczędnym budowaniu.

 

Sucha Beskidzka: Ogień na Kamiennem

Prawdopodobnie ogień wydostał się z przewodów kominowych.

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod=news&strona=1&id=21752

 

Pożar rodzinnego domu dziecka

Płonie rodzinny dom dziecka na Bachledzkim Wierchu w Zakopanem. Trwa dramatyczna akcja ratunkowa.

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod=news&id=21281

 

Nocny pożar w Nowym Targu

W płomieniach stanął drewniany dom mieszkalny.

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod=news&id=21337

 

Pożar w Poroninie. Trzy osoby poszkodowane.

Strażak, który wyciągnął z ognia kobietę też przebywa w szpitalu.

To drugi w ostatnich dniach tragiczny pożar w powiecie tatrzańskim - pierwszy wydarzył się w Brzegach.

Było też kilka drobnych pożarów sadzy w kominach.

 

- Apelujemy do mieszkańców o to, aby osoby do tego upoważnione przeprowadzały przeglądy instalacji kominowych, grzewczych.

Dzięki temu możemy uniknąć wielu pożarów - dodaje kpt. Andrzej Król Łęgowski.

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod=news&id=21666

 

I samych rekordów o pożarach, w lokalnym(sic!!) tygodniku... ponad 130 000...

Edytowane przez hanka55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No Ci powiem że się napracowałaś ... pogratulować tylko. Linki ciekawe i dające do myślenia.

Z tymi pożarami drewnianych z reguły domach na Podhalu to mam swoją osobistą teorię, nad którą nie będę się rozwodzić za bardzo bo by się pewnikiem wielu Forumowiczów - górali, mogło poobrażać, biorąc ją nieopatrznie zbyt głęboko do siebie ... :p

Dla porównania powiem, że jak do tej pory najbogatszą dokumentację tyczącą się pożarów domów posiada w naszej branży firma Jotul. Zresztą udostępnia ją i przytacza ku przestrodze bardzo często przy okazji różnych artykułów w prasie czy też w czasie szkoleń. Wynika ona nie z powodu jakichś ułomności i niedoskonałości produkowanych przez nich, nota bebe, bardzo dobrych ogniowych urządzeń domowych, lecz wprost z panującego powszechnie w naszym narodzie przeświadczenia że ich zabudową, podłączeniem i montażem mogą zajmować się dosłownie wszyscy. I że każdy zrobi to bardzo dobrze, bo przecież kominek to potrafi wykonać każdy, a już na pewno każdy Polak, wysysający wręcz wiedzę zduńską, kominiarską i "kominkarską" z mlekiem swojej rodzonej matki ...

Brak wyobraźni , powszechnie panujące dążenie do "taniości za wszelką cenę" - również a raczej przede wszystkim, cenę bezpieczeństwa, powszechny brak kultury technicznej w naszym społeczeństwie (po co czytać karty gwarancyjne oraz instrukcje obsługi i montażu czegokolwiek) i tkwiące głęboko, nie wiedzieć czemu (bo nasi dziadkowie i pradziadkowie użytkujący przecież piece i kuchnie na co dzień i przez niemal całe swoje życie, takich głupot nie wyczyniali) przekonanie że im drewno bardziej mokre, tym dłużej (a prze to lepiej) się będzie paliło ... To są główne przyczyny pożarów spowodowanych w domach opalanych wszelkimi urządzeniami ogniowymi, również tymi najbardziej nowoczesnymi - bo np. pośrednią przyczyną pożaru komina w domu współcześnie budowanym i wyposażonym w nowy i "ekologiczny" kocioł na ekogroszek, mogą być po prostu brak zaworu mieszającego na powrocie i zbyt niskie nastawy tego kotła, którym to zawiniła "zielona w temacie" osoba instalująca kocioł. Albo np. pięknie z zewnątrz wykończony kominek, nie mający tak naprawdę nic wspólnego z poprawnością techniczną, przepisami budowlanymi i dbałością o bezpieczeństwo jego użytkowników, wynikającą z braku fantazji i najmniejszego nawet doświadczenia zawodowego.

Wszystko w myśl zasady że "nie takie rzeczy to żeśmy już ze szwagrem robili" ...

Mamy, bo sami jako społeczeństwo tak chcieliśmy, powszechny dostęp do każdego zawodu i swobodę pozwalającą na bycie od jutra instalatorem-hydraulikiem, kominkarzem lub elektrykiem.

A zawód kominiarza ... ? Przepisy obowiązujące w tym zakresie obecnie w naszym kraju są takie, że nie jest on potrzebny praktycznie do niczego tylko do "przybicia pieczątki" raz w roku i wręczenia kalendarza na przyszły rok z życzeniami ...

Ale czy aby na pewno ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie rzadko spotyka się doniesienia o pożarze sadzy, pożarze kominka, zatrucia czadem, wybuchem pieca c.o.

Ktoś coś napisze w mediach, chwilowa zaduma i co? Dalej jest jak jest. Forest podał kilka przyczyn.

Mentalność Polaków jest jaka jest i tutaj leży problem, przepisy tylko tę sprawę pogłębiają. Jest garstka ludzi, firm i organizacji, którzy ten problem dostrzegają, codziennie spotykają sie z tym w pracy, szkolą się, są na bieżąco i robią wszystko aby dotrzeć do jak największej liczby posiadaczy urzadzeń grzewczych. Ale to za mało, choć jest światełko w tunelu. Jak sami nie zdacie sobie sprawy z powagi sytuacji, drodzy i nie zadbacie o swoje bezpieczeństwo to szkoda, bo marzenia są ulotne.

Wszystkim Życzę spokojnego okresu grzewczego i krótkiej, łagodnej zimy...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napracować to się nie napracowałam szczególnie. Lubię czytać i pytać, bo wtedy świadomość rośnie i...pozwala mądrze oszczędzać.

 

Szczerze zdumiała mnie ilość pożarów i to, niekoniecznie starych domów drewnianych ( bo tu najczęściej zarzewiem elektryka),

a własnie "bogatych i murowanych, nowocesnych, ze hej!"

Owszem, na nizinach poznani fachowcy od kominów i pieców mawiali, że czasem "tąpnie" w kominie, ale poniemieckie konstrukcje kominowe

(mam na myśli sprawdzoną od stuleci technologię ceglaną) same w sobie, były już jedną z zapór rozprzestrzeniania się ognia.

Nie wiem, jak jest tu, bo znajomości w lokalnej branży nie mam, a jedyny poznany mistrz kominiarski, pochodzi ze...Śląska.

I wierzcie lub nie, ale mimo stosunkowo młodego wieku, jest bardziej "przedwojennym" w ocenie, niż niejeden "kalendarzowiec".

 

Wsadzenie w pokój auta i codzienne odpalanie, przez kilka godzin - toż, to przecież kominek/ koza/ piec...

Kto normalny wstawiłby do salonu purkający z nieszczelności wydech samochodowy, uszczelniany domowym sposobem taśmą klejącą?

A kominek "domowej roboty" - jak najbardziej! Bo niby spaliny idą do nieba...

To, że "silnik i kolektor" w domu, mało kto CHCE pamiętać...

I tyle w kwestii "auta w salonie".

 

 

Pieczątka w gwarancji Jotula, wymaga odbioru kominiarskiego i odbioru technicznego montażu przez przedstawiciela-sprzedającego!

Mając już w życiu 2 Jotule z funkcją podstawową grzewczą, cokolwiek orientuję się w procedurach legalizacyjnych (bardzo podobne do amerykańskich odbiorów inżynierskich, obejmujących komplementarnie piec+komin).

Sam piec Jotula (kozę/ wkład) można kupić 30-50% taniej, spoza sieci dystrybutora polskiego - BEZ GWARANCJI POLSKIEJ SIECI - te pochodzą z importów firm budowlanych.

Rury dymne, też można sobie skompletować np. w oparciu o poradę sprzedawcy w stylu:

"panie bier pan flexa, syćkie biero" lub "najtanse so najlepse, bo se wymieniać mozes",

a że się pan spalisz na własne ryzyko, to...

Qurna, powinszować oszczędności!

 

P.S.

Widocznie ja miałam w życiu szczęście, trafiając jeszcze na przedwojennych zdunów odtwarzających poniemieckie trzony w ROM-ach,

na "lekarzy-spaliniarzy"kominowych, na ideowców muzealników i konserwatorów zabytków i na współczesnych FACHOWCÓW,

którzy w kominku/piecu widzieli nie tylko przedmiot do podłączenia, ale cały system powietrzno-spalinowy w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon z kominkiem (układ zamknięty), wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Czy komin schiedel (jeden, jedyny - tylko dla kominka) ma być ocieplony czy nie ? Czy w nim może być tylko szyb spalinowy czy też dwu szybowy: spalinowy i wentylacyjny. Proszę o krótką odpowiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon z kominkiem (układ zamknięty), wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Czy komin schiedel (jeden, jedyny - tylko dla kominka) ma być ocieplony czy nie ? Czy w nim może być tylko szyb spalinowy czy też dwu szybowy: spalinowy i wentylacyjny. Proszę o krótką odpowiedz

 

w przypadku WM budujesz jeden komin dymowy bez WG

czy S... jest najlepszym wyborem? w niektórych przypadkach okazuje się, że tak...

pisząc tak nie mam na myśli kominków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy S... jest najlepszym wyborem? w niektórych przypadkach okazuje się, że tak...

pisząc tak nie mam na myśli kominków

 

Mógłbyś to rozwinąć - uzasadnić, bo zapewne wkradnie się kolejne zamieszanie i tak zwane niedopowiedzenia.

Albo inaczej, jakie warunki powinno spełniać palenisko (wkład kominkowy) aby można było podpiąć do S i innych podobnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się powstrzymać przed zachęceniem Was do czytania. :-)

Te skojarzenia zostają w głowie na dłuuugo:

2.Komin nie używany stygnie i chłonie wilgoć. Należy go wówczas rozgrzewać długo i cierpliwie jak namiętną kochankę.[/Quote]

http://blog.kominki-batura.pl/?p=340

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zawód kominiarza ... ? Przepisy obowiązujące w tym zakresie obecnie w naszym kraju są takie, że nie jest on potrzebny praktycznie do niczego tylko do "przybicia pieczątki" raz w roku i wręczenia kalendarza na przyszły rok z życzeniami ...

Ale czy aby na pewno ?

Pozdrawiam.

 

Prawdziwi kominiarze nie roznoszą kalendarzy...

 

W art 62 Prawo budowlane jest pewien zapis, który umożliwia wykonywanie przeglądów i odbiorów kominiarskich osobnikom nie będącym kominiarzem.

Nawet Ci, którzy tworzyli ten zapis do dziś nie wiedzą o co chodzi i dlaczego ...

Edytowane przez kominiarz
jak to mówią... lepiej zrozumieć mało, niż zrozumieć źle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę należy pomyśleć o współpracy i szkoleniach między branżą kominiarska a zdunsko - kominkowa. Kominiarz....pogadaj dłużej z forestem to twój dotychczasowy look i wiedza na temat kominów, palenisk, procesów spalania, kwestii bezpieczeństwa zmienią się o 360 stopni, oczywiście z pożytkiem dla ciebie. Może trochę mniej zaczniesz wrzucać dziwnych schematów i rozwiązań na FM. Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę należy pomyśleć o współpracy i szkoleniach między branżą kominiarska a zdunsko - kominkowa. Kominiarz....pogadaj dłużej z forestem to twój dotychczasowy look i wiedza na temat kominów, palenisk, procesów spalania, kwestii bezpieczeństwa zmienią się o 360 stopni, oczywiście z pożytkiem dla ciebie. Może trochę mniej zaczniesz wrzucać dziwnych schematów i rozwiązań na FM. Pzdr

 

o 360 powiadasz? o 180 to rozumiem

Danielu jak masz coś do moich poglądów, schematów i rozwiązań to podaj konkret, nie rzucaj słów na wiatr

Współpraca pomiędzy kominiarzami a branżą zduńską już jest, niestety Ciebie tam nie widziałem, a szkoda

to dopiero początki ale działania są już podjęte - zapraszamy

Szanuje Foresta ale żeby tok, wiedza jak piszesz nt. kominów nawet po dłuższej rozmowie mi się zmieniła - nie sądzę, za dużo w życiu sadzy zeżarłem...

Budujemy także paleniska piecowe, aktualnie ślęczę nad dwoma piecokominkami tak aby było wszystko zrobione ze sztuką i bezpiecznie przede wszystkim

czy Ty jako wielki znawca tematu zrobił byś to bezpieczniej... przepraszam ale też nie sądzę

Więc nie oceniaj innych zbyt pochopnie bo sam poległeś kiedyś na prostych portkach w kominie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że przeglądając forum trafiam na twoje nie do końca skuteczne opinie czy rozwiązania , szczególnie w zakresie rozwiązań kominkowych czy zduńskich wszak kominiarz budujący piece to ciekawy schemat:rolleyes:

Schemat jak schemat, trzeba go umieć zrobić. Czy to twój schemat, nie wiem i taka wiedza nie jest mi potrzebna.

Mówisz o portkach, że poległem.....Jak czegoś nie jestem pewien albo potrzebuje potwierdzenia swojej koncepcji pytam, z racji skromnego doświadczenia wiem, kto daje mądra radę i nie gwiazdorzy. Ty trochę gwiazdorzyłeś przez telefon, nie próbując nawet wysłuchać do końca i zadać kilka podstawowych pytań zanim zaproponujesz rozwiązanie, rozwiązanie, które było błędne. Spytałem mądrzejszych, oceniliśmy razem komin, palenisko, dopiero podjęliśmy decyzję.

Więc czy poległem na portkach? Nie, Ja ich po prostu nie załozyłem bo psuły całą figurę:p

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc coś na Forum staram się pomagać innym, już dawno stoję przy stanowisku, że kominiarze są po to aby pomagać, a nie przeszkadzać

Niestety różnie z tym bywa, ale to inny temat

Rysunek jest mój, niestety jest brzydki i mało techniczny ponieważ nie mam profesjonalnego programu do rysowania, na razie mnie na niego po prostu nie stać, a tak mało niestety nie kosztuje...

Portki robiłem różne, murowane, stalowe, do kominków, kotłów gazowych, olejowych mam na to pewną koncepcję i raczej jestem praktykiem nie teoretykiem. Jeżeli nie umiałem Ciebie wysłuchać to przepraszam w takim razie, ale może dlatego, że założyłeś od razu koncepcję teoretyków (tych mądrzejszych) Może kiedyś będę mógł się jakoś zrehabilitować. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...