Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Mitsubishi Lossnay


Recommended Posts

to bezsensowne koszty

oczywiście, że bezsensowne!

Mitsu jakoś tam się broni cenowo w klasie niespecjalnie zaawansowanych technicznie urządzeń - identycznej konstrukcji są też SAMSUNGI i inne NO NAME.

Ale jeżeli cena miałaby być trochę wyższa - np. z porządnymi wentylatorami DC

to Mitsu przegrywa technicznie z takim np. BRINKIEM oferującym silniki DC w standardzie, fajny wymiennik itd itp.

Bo ja wiem czy przegrywa? U mnie sprawność temperaturowa samego reku to ~ 80% + odzysk ~ 2,5g wilgoci/m3. Mierzyłem przy -3 na zewnątrz. Temperaturowa podobnie, energetycznie nie do przebicia. Zapłaciłem mniej niż za Brinka. Ale zgodzę się, że patrząc na ceny katalogowe nie wygląda to różowo. Technicznie za Brinkiem przemawia łatwość wykonania instalacji - nie ważne jak się zrobi (w granicach rozsądku), reku tak ustawi wentyle że będzie dobrze oraz całkowicie płynna regulacja wydajności - ogólnie przyjemniejsza obsługa. Za Mitsu jednak ogólnie sprawność cieplna (nie temperaturowa) i cisza. Znajomy ma Brinka i jęczy że jednak trochę słychać. Poza tym Mitsu ma wydajność max. 470 a Brink 300, więc siłą rzeczy jest droższy. Czasami się przydaje więcej (np. gotowanie). Edytowane przez psulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 293
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 weeks później...

zender to to samo co aeris 550 itd...

 

co do mitsubishi bo o tym jest ten temat to ja jako instalator mam mieszane uczucia.

 

z jednej strony całkiem dobry reku znanej i cenionej firmy. dobra sprawność energooszczędność i przede wszystkim cena, ale moim zdaniem ten reku nie jest na nasz klimat. wszystkich powinno interesować jak reku pracuje przez kilka dni w roku, kiedy temperatura spada poniżej -15 st C.

ja mam zamontowanych kilka mitsubishi w karierze i na pewno musi być on zamontowany w pomieszczeniu z gwarantowaną temperaturą powyżej 10 st C. nie ma on też możliwości procentowego ustawiania silników czyli ma chyba 3 biegi i taki nastaw jaki narzuca producent to taki jest. czyli ciężko zrobić wymagane nadciśnienie. co w przypadku reku małych nie ma problemu ale przy tych powyżej 600 m3/h to już zaczyna mieć znaczenie.

do tego ma mały spręż dyspozycyjny. jest on raczej przeznaczony do biur gdzie instalacja jest prosta podwieszona pod sufitem a nie kombinowana w domku jednorodzinnym z dużą ilością kolan by jak najmniej było zabudowywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

z jednej strony całkiem dobry reku znanej i cenionej firmy. dobra sprawność energooszczędność i przede wszystkim cena, ale moim zdaniem ten reku nie jest na nasz klimat. wszystkich powinno interesować jak reku pracuje przez kilka dni w roku, kiedy temperatura spada poniżej -15 st

 

Takie temperatury prawdopodobnie miałem jak mnie nie było w domu na święta, więc ciężko coś mówić, ale reku nic się nie stało. Standardowo ma system przeciwzamrożeniowy wyłączający co jakiś czas wentylator nawiewowy (na 10 minut co godzinę dla temp. -10 od -15), poniżej -15 wentylator wyciągowy jest praktycznie wyłączony - włącza się co godzinę na 10 minut - przynajmniej tak wynika z instrukcji, bo nie miałem okazji zaobserwować tej ekstremalnej sytuacji. Z tego co wiem, to na podobnej zasadzie działa większość reku na rynku, a wszyscy przy mocnych mrozach i tak zalecają nagrzewnicę lub GWC.

 

ja mam zamontowanych kilka mitsubishi w karierze i na pewno musi być on zamontowany w pomieszczeniu z gwarantowaną temperaturą powyżej 10 st C.

 

Tu się zgodzę, w chłodnych pomieszczeniach warto ocieplić.

 

nie ma on też możliwości procentowego ustawiania silników czyli ma chyba 3 biegi i taki nastaw jaki narzuca producent to taki jest. czyli ciężko zrobić wymagane nadciśnienie. co w przypadku reku małych nie ma problemu ale przy tych powyżej 600 m3/h to już zaczyna mieć znaczenie.

 

To fakt, ale ten problem można prosto rozwiązać - wystarczy wprowadzić regulowany opór na wywiewie i raz ustawić - przecież codziennie nikt tego nie zmienia.

 

 

do tego ma mały spręż dyspozycyjny. jest on raczej przeznaczony do biur gdzie instalacja jest prosta podwieszona pod sufitem a nie kombinowana w domku jednorodzinnym z dużą ilością kolan by jak najmniej było zabudowywania.

 

To bardzo ciekawe, bo z tego co patrzyłem spręż dyspozycyjny jest taki sam jak dla odpowiadających jednostek innych producentów. Czyżbyś padł ofiarą indoktrynacji TB? Tu masz charakterystyki:

 

http://www.southernair.com.au/_literature_50061/MEA_LOSSNAY_LGH_RX5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam charakterystykę tylko papierową ze szkolenia z zymetric.

oni podają to chyba przy ok 160 Pa. a to malo

zamontowałem kiedyś lossney 100 czyli ten z 1000 m3/h. duży dom duża instalacja na oko miałą 350 Pa albo i więcej. rekuperator 1000 dmuchnął ok 540 m3/h.

 

jeżeli chodzi o spręż dyspozycyjny to przy reku do 350 m3/h to te 150 Pa wystarcza, bo mała instalacja i luz. ale jak dom ma 25 pkt nawiewów i wywiewów to metrów rur idzie bardzo dużo i opór instalacji znacząco rośnie.

a do tego niech nawiew będzie dużo dłuższy niż wyciąg i wychodzą nam kwiatki później przy pomiarach np 450m3/h nawiewu i 600 wyciągu i jest lipa. jedyne rozwiązanie to wstawiać tak jak zaproponowałeś przepustnice ale to lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam charakterystykę tylko papierową ze szkolenia z zymetric.

oni podają to chyba przy ok 160 Pa. a to malo

zamontowałem kiedyś lossney 100 czyli ten z 1000 m3/h. duży dom duża instalacja na oko miałą 350 Pa albo i więcej. rekuperator 1000 dmuchnął ok 540 m3/h.

 

jeżeli chodzi o spręż dyspozycyjny to przy reku do 350 m3/h to te 150 Pa wystarcza, bo mała instalacja i luz. ale jak dom ma 25 pkt nawiewów i wywiewów to metrów rur idzie bardzo dużo i opór instalacji znacząco rośnie.

a do tego niech nawiew będzie dużo dłuższy niż wyciąg i wychodzą nam kwiatki później przy pomiarach np 450m3/h nawiewu i 600 wyciągu i jest lipa. jedyne rozwiązanie to wstawiać tak jak zaproponowałeś przepustnice ale to lipa.

 

No coź - projekt instalacji to podstawa. Zawsze warto przeliczyć zanim zacznie się kłaść rurę, to nie są trudne rzeczy - bo później wychodzą takie kwiatki. Masz charakterystyki w załączniku - spręż jest znany, trzeba było zaprojektować tak, żeby opory były odpowiednie. Koń jakim jest każdy widzi. W tej sytuacji zgodzę się, że lepiej wziąć centralę z automatyczną regulacją wydajności - jak się rur nie położy, to będzie dobrze, bo automatyka wszystko zakamufluje, ale wydajności maksymalnej i tak nie osiągnie - jedynie łatwiej zrównoważyć strumienie. Co prawda kosztem prądu na eksploatację urządzenia, ale to już nie problem wykonawcy. To jest lekka kiszka moim zdaniem. Ale każdy ma prawo mieć swoje.

 

P.S.

Producenci podaje wydajność nominalną dla central powyżej 800m, zakładając opory instalacji około 180-200Pa. Budowania instalacji na taką wydajność z oporami dwa razy większymi dziwienie się że "nie bangla" pozostawię bez komentarza. Co byś tam nie wstawił, to by było podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Nie, mam fabrycznie zamontowane :) Podmienić się nie da, bo jest inny moduł zasilający. Zresztą to bezsensowne koszty.

Można wiedzieć co za model rekuperatora masz z fabrycznymi wentylatorami DC?

Chodzi mi po głowie LGH-50RSDC-E a konkretnie wersja robiona dla Kingspan czyli KAR-50RSDC (Kingsapn Air Recovery), który w sprzedaży ma gość na ebay.co.uk.

Czy to ten rekuperator posiadasz? Jeśli tak to jak on się sprawuje?

Przymierzam się do jego zakupu, cena bardzo atrakcyjna. Szukam potencjalnych kupców żeby zamówić np. 2 sztuki i podzielić koszt wysyłki (140 gbp) na 2 czy więcej osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 1 year później...
Podniosę jeszcze sprawę programatora PZ-60DR-e i jednej sprawy, która mnie w nim denerwuje.

Przedstawię to obrazowo: Mam ustawiony program, że reku ma się włączać na jakiś czas , 4 razy na dobę. Czyli mam wprogramowane 4 czasy włączenia, oraz 4 czasy wyłączenia reku. z odpowiednimi prędkościami. Nastawy są takie same dla całego tygodnia.

Problem pojawia się , gdy podczas programowego włączenia rekuperatora, wyłącze go przyciskiem On/OFF na konsoli. Prościej: rekuperator zostaje włączony przez programator, ale ja postanawiam wyjść z domu i wyłączyć wentylację pustego domu. Więc wyłączam go przyciskiem na konsoli. Zdarza się to dość często.

Gdy potem przeglądam sobie nastawy programatora funkcją Timer Monitor, okazuje się z w te konkretne dni programator "wyrzuca" z ustawień akcję przypisaną do danej godziny. Akcję w sensie "włącz" lub "wyłącz".

Po kilku dniach takich zabaw, timer jest tak "poszatkowany", że reku albo się nie włącza, albo nie wyłącza przez cały dzień.

 

Może rozwiązaniem by było wyłączanie timera przed wyłączeniem rekuperatora, ale wymaga to przyciśnięcia dwóch przycisków, a przede wszystkim otwarcia klapki zakrywającej przyciski.

Macie takie doświadczenia?

 

Brakuje mi też podświetlenia ekranu, ale na to nic się nie poradzi :).

 

- Witam, mam taki sam problem, napisałem do Zymertec'a- brak odpowiedzi. Czy udało się moze znaleźć jakieś rozwiązanie z tymi "uciekającymi" ustawieniami?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
To typowa centrala do współpracy za splitami. Ma papierowy tani wymiennik i nie odprowadza wody z domu, bo czynią to splity.

 

Panie Brzęczkowski, proszę nie pisać głupot. Użytkuję go już trochę czasu (w tym zimy) i bez problemu utrzymuje odpowiednią*wilgotność. Na głowę z kanałów ani z reku nic nie kapie, jak Pan to sugerował w PM bodaj dwa lata temu. Grzyb nie wyrósł. Wilgotność w zimie w przedziale 40-50%. Jest to jednostka samodzielna z opcją współpracy ze splitem, nie jak Pan sugeruje do współpracy tylko z klimą. Niech Pan nie robi ludziom wody z mózgu. Rekuperator to nie osuszacz.

 

Jak już piszę Pan takie rzeczy, to proszę dodać w stopce:SPRZEDAJĘ PRODUKT KONKURENCYJNY WEDŁUG MNIE NAJLEPSZY POD KAŻDYM WZGLĘDEM

Edytowane przez psulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to, że nie trzeba odprowadzać wody jest glowną zaletą wymiennika z celulozy, który odzyskuje wilgoć....

Trochę dziwnym byłby fakt, gdyby tak renomowany producent nie zająknął sie nawet, że do tych central NJEZBĘDNA JEST KLIMA.

Wentlacja ma odprowadzać nadmiar wody. Z reku leci zimą nawet 12 litrów na dobę przy dwójce małych dzieci. Co do producenta - Chiny od 300 do 500$ jak logo naklei samsung - to samsung jak mitsu ... jak Alnor ... to najtaniej . Alnor się wycofuje z tego, bo nie ma klimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu użytkowników WM skarży się na przesuszenie powietrza zima i Mitsubishi jest jakimś wyjściem.
Nie Szanowny Panie. Dom i ludzie cały czas "produkują" wodę. Wentylacja ma odprowadzać jej nadmiar. NADMIAR!!! A to oznacza, że jak jest za sucho to jest źle zrobiona wentylacja.

Może Pan nawet na tym forum poczytać o projektach firm kompletnie na wentylacji się nie znających. Powszechnym jest wentylacja kubatury, tzw ilość wymian. Wentylacja jest dla ludzi nie kubatury. Centrale są bardzo często przewymiarowane. Powinno być 20-30m3/h na osobę. Nie odprowadzanie wody, to katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Wentlacja ma odprowadzać nadmiar wody. Z reku leci zimą nawet 12 litrów na dobę przy dwójce małych dzieci. Co do producenta - Chiny od 300 do 500$ jak logo naklei samsung - to samsung jak mitsu ... jak Alnor ... to najtaniej . Alnor się wycofuje z tego, bo nie ma klimy.

 

Oczywiście, tylko że 12l to jest ilość jaką należy dostarczyć do nawiewanego powietrza żeby utrzymać w miarę komfortową wilgotność (50%) już przy +6 na zewnątrz i +22 w domu. Przy temperaturze 0 deficyt wynosi już 16l a przy -10 trzeba nawilżyć powietrze 23 litrami !!!!! wody, żeby miało 50% wilgotności. I to przy wydatku 120m3/h. Więc o jakim nadmiarze Pan pisze? Mowa o wartościach dobowych, przy wilgotności pow. zewnętrznego 90%. Na moim Mitsu mam nabite Made in Japan.

Edytowane przez psulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...