Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Mitsubishi Lossnay


Recommended Posts

Co za brednie się pojawiły z tym odprowadzaniem wody ? Przecież w zimę jest wręcz potrzebne DOPROWADZANIE wody do domu, ale prawie nikt tego nie robi. W zimę jest tak sucho w domu, że aż "iskry lecą". Po co niby się kupuje nawilżacze powietrza - ultradźwiękowe, a kiedyś wieszało szmaty i ręczniki na żeberkach ? Żeby dzieci nie chorowały, nos nie wysychał, oczy nie łzawiły, itd. Panie Tomaszu, proszę w zimę (zwłaszcza mroźną) spojrzeć na higrometr w domu. Uważa Pan, że np. 20% to dobrze ?? U mnie niestety tak czasem jest i w sypialni chociaż pracuje często nawilżacz, żeby było czym oddychać. W jednym małym pomieszczeniu potrafi "oddać" w nocy kilka litrów wody. Rekuperacja tradycyjna wręcz tę sytuację jeszcze pogarsza (tak mi się wydaje), wyciągając skutecznie wodę z domu. Kto ma więcej kasy i pojęcia, stosuje nawilżacze kanałowe, ale nie wiem, na ile jest to w Polsce popularne, sądzę, że nie bardzo. Reku Mitsu rest częściową receptą na tą sytuację, bo zatrzymuje wodę w domku. Ja jak w końcu się zacznę budować, kupię Mitsu lub coś podobnego (nie jestem żadnym handlarzem, ani nic takiego), nawilżacz kanałowy sobie daruję, bo to niestety kosztuje następne tysiące :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 293
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co za brednie się pojawiły z tym odprowadzaniem wody ? Przecież w zimę jest wręcz potrzebne DOPROWADZANIE wody do domu, ale prawie nikt tego nie robi. W zimę jest tak sucho w domu, że aż "iskry lecą". Po co niby się kupuje nawilżacze powietrza - ultradźwiękowe, a kiedyś wieszało szmaty i ręczniki na żeberkach ? Żeby dzieci nie chorowały, nos nie wysychał, oczy nie łzawiły, itd. Panie Tomaszu, proszę w zimę (zwłaszcza mroźną) spojrzeć na higrometr w domu. Uważa Pan, że np. 20% to dobrze ?? U mnie niestety tak czasem jest i w sypialni chociaż pracuje często nawilżacz, żeby było czym oddychać. W jednym małym pomieszczeniu potrafi "oddać" w nocy kilka litrów wody. Rekuperacja tradycyjna wręcz tę sytuację jeszcze pogarsza (tak mi się wydaje), wyciągając skutecznie wodę z domu. Kto ma więcej kasy i pojęcia, stosuje nawilżacze kanałowe, ale nie wiem, na ile jest to w Polsce popularne, sądzę, że nie bardzo. Reku Mitsu rest częściową receptą na tą sytuację, bo zatrzymuje wodę w domku. Ja jak w końcu się zacznę budować, kupię Mitsu lub coś podobnego (nie jestem żadnym handlarzem, ani nic takiego), nawilżacz kanałowy sobie daruję, bo to niestety kosztuje następne tysiące :)
Centrale wentylacyjne mają wężyk do odprowadzania wody. Przecież w lato tego nie robią. Jak jest za słaba wentylacja to wilgotność jest za wysoka nawet przy -30 st.C na zewnątrz.

Te tanie centrale (300-500$) zależnie od wydajności są przeznaczone do współpracy z klimatyzacją.

Pan zobaczy, że proponują je firmy robiące klimę.

Np. Zhender wersja Arktic ma papierowy wymiennik, samsung mitsu... Żadna firma nie produkująca klimatyzacji nie produkuje central z papierowym wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsza dyskusja chyba nie ma sensu... Pozdrawiam :)

 

Cieszę się, że Pan zrozumiał. Woda w domu jest produkowana cały czas, nawet jak nikogo nie ma. Wentylacja ma odprowadzić jej nadmiar. Ma do tego wężyk i syfon. W przypadku klimatyzacji, wodę odprowadza klimatyzacja a latem wentylacja grawitacyjna nie może istnieć, więc dokłada się do klimatyzacji takie centrale o małym sprężu z papierowym wymiennikiem. Centrale te nie muszą mieć "wężyka", bo problem wody załatwia klimatyzacja, a brak tacki ściekowej i układu rozmrażania, obniża dodatkowo koszt produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Szanowny Pan Tomasz B. czasem trochę przesadza ze swymi teoriami. Nawet dzwonił do mnie swego czasu i ostrzegał przed wilocią, grzybem itp. A ja mu na to, że problemu nie ma a nawet mam w kilku miejscach domu rozmieszczone higrometry elektroniczne, które jasno wskazują, że poziom wilgotności jest optymalny. Zderzenie teorii z praktyką :). Chciałbym tym samym uspokoić tych zaniepokojonych.

PS: Dom użytkuję od 4 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
  • 7 months później...
Zamówiłem model 350 m3/h, z montażem i wpięciem w główne kanały. Resztę instalacji WM rozprowadzam sam, GWC rurowy zrobiłem już w zeszłym roku. Jak wstępnie wykończę dom (około sierpnia), odpalę Losnay-a i podzielę się wrażeniami.

 

I jak po rozruchu? Ja dzisiaj uruchomiłem model 500 i na starcie mam kilka "zagwozdek". Brak temperatur na sterowniku pokojowym to mój błąd niedopilnowania dostawcy, czy Mitsu poprostu tak ma? Denerwuje mnie jak nie znam parametrów pracy systemu. Drugi problem jaki mi się nasunął to wydajność. System wyciąga zakładane projektem wydajności, ale na najwyższym czwartym biegu. Czy u Was też tak jest? Co jeżeli zabrudzi się filtr itp? Poza tym na czwartym biegu strasznie szumi w całym domu przepływ powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o swojej instalacji.

Sterownik PZ-61DR-E wyświetla temperatury.

Jakie wydajności masz przewidziane w projekcie?

Z czego zrobiona jest instalacja?

 

Do poddasza instalacja doprowadzona po strychu na rurach SPIRO (nad poddaszem te mam strop). Dla parteru kanały w podłodze poddasza prostokątne.

Co do wydajności, to są różne. Kuchnia dwa wyciągi po 60, łazienki 40, a garderoby po 20. Z korytarza na poddaszu 30. Nawiewy o ile pamiętam to po 40 wszędzie.

 

Sprawdziłem na internecie. Ten sterownik wyświetla temperatury. U mnie jednak te pola na wyświetlaczu są puste. Czy możliwe jest, żeby rekuperator nie został wyposażony w te czujniki?

 

Dodam jeszcze, że nic nie konfigurowałem. Nie ustawiłem nawet czasu. Nie było kiedy, bo ekipa skończyła dość późno, a ja też musiałem jechać do domu. Jeszcze nie mieszkam w budynku, w którym został zamontowany rekuperator.

 

Zaciekawiła mnie jedna rzecz. Po uruchomieniu rekuperacji temperatura w pomieszczeniu skoczyła o 1k w górę. W nocy pompa (gruntowy inwerter pracowała na niższym wydatku. Niżsa obliczona temperatura zadana. Mam podgląd pracy pompy przez internet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poddasza instalacja doprowadzona po strychu na rurach SPIRO (nad poddaszem te mam strop). Dla parteru kanały w podłodze poddasza prostokątne.

Co do wydajności, to są różne. Kuchnia dwa wyciągi po 60, łazienki 40, a garderoby po 20. Z korytarza na poddaszu 30. Nawiewy o ile pamiętam to po 40 wszędzie.

 

Sprawdziłem na internecie. Ten sterownik wyświetla temperatury. U mnie jednak te pola na wyświetlaczu są puste. Czy możliwe jest, żeby rekuperator nie został wyposażony w te czujniki?

 

Dodam jeszcze, że nic nie konfigurowałem. Nie ustawiłem nawet czasu. Nie było kiedy, bo ekipa skończyła dość późno, a ja też musiałem jechać do domu. Jeszcze nie mieszkam w budynku, w którym został zamontowany rekuperator.

 

Zaciekawiła mnie jedna rzecz. Po uruchomieniu rekuperacji temperatura w pomieszczeniu skoczyła o 1k w górę. W nocy pompa (gruntowy inwerter pracowała na niższym wydatku. Niżsa obliczona temperatura zadana. Mam podgląd pracy pompy przez internet)

 

Dopiszę jeszcze bo pewnie o to Ci chodziło:

PARTER

Jedna łazienka wyciąg 40

Kuchnia dwa wyciągi po 60

Salon trzy nawiewy po 40

Jadalnia jeden nawiew(albo wyciąg nie jestem pewny) - 60

Pokój - nawiew 40

 

PODDASZE

Pralnia nawiew 40 i wyciąg 40

Dwie łazienki z wyciągami po 40

Trzy garderoby z wyciągami po 20

Komunikacja wyciąg 30

Sypialnia nawiew 40

Dwa pokoje z nawiewami po 40

 

Chyba teraz jest nieco precyzyjniej

Z góry dziękuję za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile tam osób żyje ?

Wentylujesz to, jak jakiś hotel...

 

 

Ja mam trzy osoby, 5 nawiewów i wydajność rzędu 110m3/h

 

Poza tym co za "mądra głowa" robiła Ci ten projekt ??

Komunikacja wyciąg ? Po co ?

Tych wyciągów masz zresztą tyle (*garderoby), że faktycznie, żeby z łązienki coś wyciągnęło, to instalacja musi na 4. biegu działąć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile tam osób żyje ?

Wentylujesz to, jak jakiś hotel...

 

 

Ja mam trzy osoby, 5 nawiewów i wydajność rzędu 110m3/h

 

Poza tym co za "mądra głowa" robiła Ci ten projekt ??

Komunikacja wyciąg ? Po co ?

Tych wyciągów masz zresztą tyle (*garderoby), że faktycznie, żeby z łązienki coś wyciągnęło, to instalacja musi na 4. biegu działąć....

 

4 osoby. Jeszcze nie mieszkamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jakiś absurd, ta instalacja. Na osobę wystarcza 25-30m3/h, ale faktycznie czasem wentyluje się trochę mocniej, aby uzyskać normową wydajność wyciągu z łazienek, i WC

 

Ale nie aż o tyle mocniej

Jakby to nie był Loosnay, to wyschlibyście na wiór...

 

Natomiast z szumem i zużyciem energii (pewnie powyżej 100W) nic nie zrobisz....

A szum dyskwalifikuje instalację.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie oczywiście sprawdzę. Szum bardzo dokuczliwy na 4 biegu. Na 3 znacznie ciszej, a na 2 już nie słychać.

 

Z tego co piszesz wynika, że instalacja spokojnie może pracować na niższych wydajnościach. Tak to zrozumiałem, że te zakładane projektem przepływy to za dużo.

 

Instalacja zdyskwalifikowana przez szum, ale niestety będę musiał z nią żyć. Dostawca napewno wypnie się na ewentualne roszczenia. Zresztą tak jak napisałeś nie da się z tym nic zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, czy może pracować na niższych biegach, to wyjdzie "w praniu".

Czy będzie skutecznie usuwała zużyte powietrze i wilgoć z łazienek i kuchni

 

Masz tyle wywiewów, że wywiewy w łazienkach, WC i kuchni - czyli pomieszczenie "brudne" są skutecznie osłabiane przez garderoby i komunikację i na 2. biegu mogą być nieefektywne.

Na Twoim miejscu z marszu zrobiłbym dwie rzeczy:

 

1. Całkowicie zamknął anemostat wywiewny w "komunikacji"

2. Znacznie przykręcił anemostaty wywiewne w garderobach. Strzelam, że mają one po około 7m2, 2,7 metrów wysokości, czyli mają 19m3 kubatury, a Ty wentylujesz je na poziome wiekszym, niż jedna wymiana na godzinę. Suche, czyste pomieszczenia w których przez 23,5h na dobę nikt nie przebywa....

 

Skręć to do poziomy 6-7m3/h, zamknij "komunikację", wówczas większy się strumień powietrza wywiewanego w pomieszczeniach brudnych i może już na 2. biegu instalacja będzie zapewniała komfort.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Tak zrobię. O skuteczności tych zmian i tak przekonam się dopiero po przeprowadzce. Trwają jeszcze prace wykończeniowe.

Pytanko, czy instalacja ma działać, czy to coś daje, czy tylko marnuje prąd? Oczywiście przy pracach, gdzie się będzie kurzyło pozatykam anemostaty

Po uruchomieniu temperatura na czujniku pokojowym pompy ciepła wzrosła o 1 stopień, ale tak naprawdę nie wiem, czy to jest efekt uruchomienia rekuperacji, czy innych czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poddasza instalacja doprowadzona po strychu na rurach SPIRO (nad poddaszem te mam strop). Dla parteru kanały w podłodze poddasza prostokątne.

Co do wydajności, to są różne. Kuchnia dwa wyciągi po 60, łazienki 40, a garderoby po 20. Z korytarza na poddaszu 30. Nawiewy o ile pamiętam to po 40 wszędzie.

 

Sprawdziłem na internecie. Ten sterownik wyświetla temperatury. U mnie jednak te pola na wyświetlaczu są puste. Czy możliwe jest, żeby rekuperator nie został wyposażony w te czujniki?

 

Dodam jeszcze, że nic nie konfigurowałem. Nie ustawiłem nawet czasu. Nie było kiedy, bo ekipa skończyła dość późno, a ja też musiałem jechać do domu. Jeszcze nie mieszkam w budynku, w którym został zamontowany rekuperator.

 

Zaciekawiła mnie jedna rzecz. Po uruchomieniu rekuperacji temperatura w pomieszczeniu skoczyła o 1k w górę. W nocy pompa (gruntowy inwerter pracowała na niższym wydatku. Niżsa obliczona temperatura zadana. Mam podgląd pracy pompy przez internet)

Błędy wentylacyjne już ci wytłumaczono.

 

Rekuperator ma 2 czujniki w standardzie.

Na czerpni, oraz na wyciągu.

Sterownik na podstawie tych 2 odczytów oblicza sobie 3 wartość temperatury - nawiewu.

Czujniki podłączone są na płycie głównej centrali pod gniazda CN5 i CN22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędy wentylacyjne już ci wytłumaczono.

 

Rekuperator ma 2 czujniki w standardzie.

Na czerpni, oraz na wyciągu.

Sterownik na podstawie tych 2 odczytów oblicza sobie 3 wartość temperatury - nawiewu.

Czujniki podłączone są na płycie głównej centrali pod gniazda CN5 i CN22.

 

Tak. Juz sobie sprawdzilem. Anemostaty ustawilem wedlug wytycznych. Mozesz mi napisac jak zmusic sterownik pokojowy do wyswietlenia tech temperatur?

 

Znalazlem w menu opcje show temp. Czy cos w tym stylu. Ustawilem na yes ale naval nie wyswietla.

 

Orientujesz sie jak w tym rekuperatorze wyglada sprawl rozmrazania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Juz sobie sprawdzilem. Anemostaty ustawilem wedlug wytycznych. Mozesz mi napisac jak zmusic sterownik pokojowy do wyswietlenia tech temperatur?

 

Znalazlem w menu opcje show temp. Czy cos w tym stylu. Ustawilem na yes ale naval nie wyswietla.

 

Orientujesz sie jak w tym rekuperatorze wyglada sprawl rozmrazania?

 

Witam.

Mój Mitsu pracuje od ok. miesiąca. Jest OK. Okna pozamykane, dom szczelny, a powietrze czyste i pachnące :) W nocy ustawiam na 1.bieg, rano na ok.10-20 minut włączam maxa, przy smażeniu, itp. w kuchni - też max. W ciągu dnia - na dwójce. Zresztą muszę w końcu pobawić się timerem i jakoś to zautomatyzować, czy coś... Po wpięciu poddasza się pobawię, bo teraz chodzi dopiero parter. Szum jakiś i to w nocy dopiero, słychać na trójce-czwórce, ale jak wepnę poddasze, to przepływy się rozłożą i szum się zmniejszy, albo i zniknie (na pewno już na trójce). Zobaczymy.

Co do wyświetlania temperatury - to też nie wiem, jak zmusić sterownik, żeby to zrobił ???????? ....jeśli w ogóle się da ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mój Mitsu pracuje od ok. miesiąca. Jest OK. Okna pozamykane, dom szczelny, a powietrze czyste i pachnące :) W nocy ustawiam na 1.bieg, rano na ok.10-20 minut włączam maxa, przy smażeniu, itp. w kuchni - też max. W ciągu dnia - na dwójce. Zresztą muszę w końcu pobawić się timerem i jakoś to zautomatyzować, czy coś... Po wpięciu poddasza się pobawię, bo teraz chodzi dopiero parter. Szum jakiś i to w nocy dopiero, słychać na trójce-czwórce, ale jak wepnę poddasze, to przepływy się rozłożą i szum się zmniejszy, albo i zniknie (na pewno już na trójce). Zobaczymy.

Co do wyświetlania temperatury - to też nie wiem, jak zmusić sterownik, żeby to zrobił ???????? ....jeśli w ogóle się da ???

 

Dzień dobry,

przeglądałem ten wątek w poszukiwaniu opinii na temat przedmiotowych wymienników... Napisał Pan teraz, że rekuperator pracuje od miesiąca i jest OK, ale na niniejszym forum figuruje też wpis z dn. 1.03.2012r., w którym pisał Pan o tym, że rekuperator "przelatał" całą zimę i póki co nie zamarzł... Czy mowa jest o tym samym urządzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...