Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator i kuchenka gazowa


Recommended Posts

Witam mam pytanie dotyczące zastosowania kuchenki gazowej na gaz ziemny w domu w którym będzie wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna z reku.

Czy są jakięś przepisy normy rozporządzenia które zabroniają stosowania kuchenki gazowej z połączeniu z reku. Wiele się tutaj dyskutowało ale dotyczyło to kotłów gazowych.

POzdrawiam Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
źle gadasz albo nie zczaiłeś co pisałem, kuchenka gazowa nie wyklucza wm ani nie narzuca wg

 

Stoję przed takim samym problemem jak autor tematu.

Obczytałem wszystko co możliwe.

Odpowiedzi jednoznacznych na połączenie WM z kuchenką gazową na gaz ziemny - BRAK

Chyba wszystko zależy od odbierającego Kominiarza, bo przepisu są niejasne. Jeśli, wiec możecie dotrzeć do takiego to zapytajcie. Jeśli nie to lepiej przygotować jakiś zaślepiony kanał w razie czego.

 

W moim przypadku chcę nad kuchenką (gaz ziemny) mieć wyciąg z wywiewem na zewnątrz - wszelkiego rodzaju pochłaniacze zatrzymują tylko niewielką część tłuszczy, a smród po smażeniu i ciemne obłoki tłustej pary i tak rozchodzą się po pomieszczeniach, tak, że nawet Wywiew WM nie wyciągnie wszystkiego. Mam własne doświadczenia tego stanu rzeczy i chcę to koniecznie zmienić w moim projektowanym domu.

 

liczę na odpowiedzi z sugestiami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w każdym zakładzie kominiarskim potwierdzą, że jeśli jest wentylacja mechaniczna WYWIEWNO-NAWIEWNA to nie stanowi to żadnego problemu przy odbiorze, możesz również pytać w biurach projektowych....

 

...jeśli chcesz mieć WM to montaż wywiewu nad kuchenką na zewnątrz jest błędem - zakłócisz prace WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę z zakłócenia bilansu wentylacji, ale korzystać będę z wyciągu (wyrzut na zewnątrz) tylko podczas smażenia lub gotowania, czyli max 1-2 godziny kilka razy w tygodniu.

W tym czasie planuję w zależności od np. pogody czy długości pracy wyciągu lekko uchylać okno w kuchni (znajduje się zaraz przy kuchence) lub jeśli nie będzie z tym problemu wyłączać wywiew WM (bądź przez zatrzymanie wentylatorów wywiewnych lub przez zamknięcie anemostatu wywiewnego).

Oczywistą sprawą jest, że na kanale wylotowym z wyciągu będzie przepustnica zapobiegająca cofaniu powietrza i odcinająca kanał aby nie pracował jako WG (gdy wyciąg nie pracuje)

 

Czy uważasz, że gdzieś gubię logikę?

Edytowane przez mlotkowy
uszczegółowienie wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

"W moim przypadku chcę nad kuchenką (gaz ziemny) mieć wyciąg z wywiewem na zewnątrz ..."

 

To wolny kraj.

WOLNO chcieć.

Nie należy jednak robić głupot.

Nie wszystko czego się chce można mieć.

Zmień okap, jak słabo lub wcale nie działa.

 

Wentylacji wywiewnej z mechaniczną się nie łączy z bardzo wielu powodów.

Ważnych, bo chodzi o bezpieczeństwo.

Pomyśl nad tym jaką wydajność ma DOBRY okap.

Co stanie się z kominkiem jak go załączysz tak jak CHCESZ?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

Panowie i Panie,

jak to jest teraz?

Projektant nie chciał mi zezwolić przy rekuperacji na kuchenkę gazową (2 palniki) w salonie z aneksem kuchennym. Podobno przepisy to wykluczają. Mam gaz w projekcie, ale tylko na kocioł dwufunkcyjny. Zastanawiam się czy otrzymałem rzetelną informację od projektanta, bo indukcja nieco mi nie leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie,

jak to jest teraz?

Projektant nie chciał mi zezwolić przy rekuperacji na kuchenkę gazową (2 palniki) w salonie z aneksem kuchennym. Podobno przepisy to wykluczają. Mam gaz w projekcie, ale tylko na kocioł dwufunkcyjny. Zastanawiam się czy otrzymałem rzetelną informację od projektanta, bo indukcja nieco mi nie leży.

 

Poproś niech poda ten przepis.

Pośmiejemy się razem.

Tam gdzie jest kuchenka gazowa MA BYĆ SPRAWNA WENTYLACJA !

Projektuje niesprawną?

PO CO?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wałkowany od dekad i ma brodę :)

 

Poproś projektanta o podstawę prawna jego stanowiska i zapytaj czy zna :

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

 

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dz.U. 2019 poz. 1065

 

 

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo sta∏e,

p∏ynne lub z urzàdzeniami gazowymi pobierajàcymi

powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urzàdzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciàgowej

jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje si´ do pomieszczeƒ,

w których zastosowano wentylacj´ nawiewno-wywiewnà zrównowa˝onà lub nadciÊnieniowà.

 

 

Często stosowanym rozwiązaniem przy WM jest stosowanie w kuchni okapu w trybie pochłaniacza oraz anemostatu wyciągowego. Druga możliwość to w czasie pracy okapu centrala wentylacyjna pracuje na nawiewie na max , na wywiewie na minimum a okap wyrzuca powietrze znad kuchenki gazowej na zewnątrz. Musi być wówczas klapa zwrotna na rurze od okapu na wypadek ciągu wstecznego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wałkowany od dekad i ma brodę :)

 

Poproś projektanta o podstawę prawna jego stanowiska i zapytaj czy zna :

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

 

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dz.U. 2019 poz. 1065

 

 

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo sta∏e,

p∏ynne lub z urzàdzeniami gazowymi pobierajàcymi

powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urzàdzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciàgowej

jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje si´ do pomieszczeƒ,

w których zastosowano wentylacj´ nawiewno-wywiewnà zrównowa˝onà lub nadciÊnieniowà.

 

 

Często stosowanym rozwiązaniem przy WM jest stosowanie w kuchni okapu w trybie pochłaniacza oraz anemostatu wyciągowego. Druga możliwość to w czasie pracy okapu centrala wentylacyjna pracuje na nawiewie na max , na wywiewie na minimum a okap wyrzuca powietrze znad kuchenki gazowej na zewnątrz. Musi być wówczas klapa zwrotna na rurze od okapu na wypadek ciągu wstecznego.

 

Pozdrawiam.

 

Panowie, bardzo dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...