Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek jakiej firmy?


pmgruch

Recommended Posts

No dość ładnych lat nazjeżdżałem się pod ziemię.

W Jaworznie gdzie mieszkałem ponad 40 lat jest kolosalna teraz już jedna połączona elektrownia... na węgiel. To prądu też nie będzie od 2020?

Decyzja zarządu w Małopolsce uchwaliła zakaz palenia drewnem i węglem w Krakowie teraz, żeby zakaz rzeczywiście zaczął obowiązywać jest potrzebne poparcie tego pomysłu przez sejmik jakiś . Głosowanie projektu tej uchwały odbędzie się w poniedziałek 25 listopada. Zwolennikiem zakazu jest także Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Jak do 2020 ma objąć ten zakaz całą Polskę to masakra jakaś staniemy się całkowicie uzaleznieni od gazu :( chyba trzeba zmienić PANÓW Rządzących :( Prądu nie zabraknie bo lobby energetyczne dalej będą walić wagonami węgiel i drewno , a ludzie przy kominku nawet się nie ogrzeją gorzej niż za średniowiecza,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najpierw rozmawiałem z rodziną, gdzie wszyscy mają marketówki i są z nich zadowoleni.

Jeździliśmy kiedyś Syrenką. Jaki byłem szczęśliwy, że auto i że tak szybko potrafi jeździć. Potem mój pierwszy - Matiz - auto absolutnie bez zarzutu. Kolejne - Nubira. A że Matiz został to po jakimś czasie przyszło i mi z niego skorzystać. Nagle się okazało, że... jest bardzo głośny. Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć.

 

Ja zacząłem od najniższej półki i tak: kratki.pl , lechma, później hajduk, co nie wymyślę, to zostaje objechane przez forumowych speców.

Hmmm... to mam inne odczucia. Widziałem post przeglądowy, gdzie jeden z fachwców wymienił sporo dobrych kominków (przynajmniej w swojej klasie) i nie składała się z dwóch podanych przez Ciebie nazw.

 

Wiem wiem , najlepiej kupić spartherma, wydać 15 tysi i mieć spokój.

Mój kominkarz - do którego miałem zaufanie - w pewnym momencie odszedł od Spartherma. Miał sporo reklamacji. Być może to było dawno temu (rozmowa była 7 lat temu) i może nie były to wkłady za 15 tys, ale ta firma. I tu jest główny motyw mojej wypowiedzi - niech Ci wybrany fachowiec wyłuszczy co i dlaczego, a poza tym - to on gwarantuje kominek i on nadstawia swoje dobre imię. Mój mnie przekonał, że:

- kominek musi być ciężki bo stąd jest moc,

- musi mieć duże radiatory - też wpływ na moc i przekazywanie ciepła,

- małe szyby są lepsze niż duże jeżeli jest rozprowadzenie ciepła,

- żadnych kurtyn bo nieszczelne.

I może coś jeszcze czego nie pamiętam teraz.

 

Ale jak się buduje/wykańcza dom ,to każdą złotówkę człowiek ogląda żeby wszystko spiąć do kupy.

A potem jeden żałuje, że nie wydał tej złotówki, a inny że wydał.

 

chcesz dobry, niedrogi kominek, który nie pobiera pobiera powietrza w pokoju, nie rozszczelnia się i nie śmierdzi jakimiś bocznymi dziurkami w mocy ok 8 KW, polecam to i to.

Ale od kogo ma być ta opinia? Od użytkownika który ma jeden kominek i skoro go zakupił, to będzie go wychwalał. A może od fachowca, który ma umowy dystrybucyjne o określonych prowizjach?

I czego oczekujesz - że jest jedno, optymalne rozwiązanie? Nawet w danej klasie nie ma jedynie słusznego zwycięzcy, bo inni znikliby z rynku. Na forum już tyle ocen jest i opinii, a Tobie jeszcze nie wystarcza. Wiem że źle to brzmi co piszę i życzę Ci powodzenia, ale mam wrażenie, że masz zbyt wysokie oczekiwanie - "odrzućcie zakłamanie i ujawnijcie mi jaki kominek jest obiektywnie najlepszy i sprawcie, żeby nie był drogi".

 

Pozdrawiam i czekam na rzeczową odpowiedź, żebym chociaż wiedział co odpowiedzieć jak mi sprzedawca będzie chciał wcisnąć szmelc.

Przepraszam, że malo rzeczowo. Jedyne rzeczowe, co ze swojej strony mogę Ci podpowiedzieć to jest to co wypunktowane powyżej. Może dodam iż spalanie od góry (opisane w wątku o brudnej szybie na stronie 30 z 31 obecnie) pewnie się fajnie sprawdza w kominkach szczelnych z wlotem u góry paleniska, oraz głębokich na długość polan. U mnie niestety nie wyszło, ale przynajmniej wiem jak mniej brudzić szybę.

 

Wybierz fachowca, odpytaj go o jego opinie. Zweryfikuj sam lub przez forum i podejmij decyzję. A wcześniej... kup drewno, żeby ładnie wyschło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zarządu w Małopolsce uchwaliła zakaz palenia drewnem i węglem w Krakowie teraz

Tam chodzi o to, żeby był smok a nie smog.

 

żeby zakaz rzeczywiście zaczął obowiązywać jest potrzebne poparcie tego pomysłu przez sejmik jakiś

Bez emocji. Nie mogę od tak sobie zakazać. A co jak ktoś ma tylko kominek lub tylko kocioł na węgiel? Mogą na horyzoncie kilku lat zakazać instalowania nowych, a tych co mają zachęcić dofinansowaniem do zmiany.

 

. Jak do 2020 ma objąć ten zakaz całą Polskę to masakra jakaś staniemy się całkowicie uzaleznieni od gazu :(

Nie sądzę, bo górnicy ich rozniosą. Z drugiej strony - mogą mieć problem z zaKatarzonym gazem lub zgodnie ze spiskową teroią dziejów - sprzedali duszę Rosjanom. Łupki miały nam uratować emerytury - jak ropa Norwegom - ale jakoś nie prą do ich wydobycia. Więc kto wie ;)

 

chyba trzeba zmienić PANÓW Rządzących :(

Wybrał ich naród. I naród dalej będzie wybierał tego, kto więcej obieca. Nie łudź się, że będą lepsi. Ci którym się chciało coś działali i polegli na początku reform. Teraz już tylko cwaniaczki i kosmici.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździliśmy kiedyś Syrenką. Jaki byłem szczęśliwy, że auto i że tak szybko potrafi jeździć. Potem mój pierwszy - Matiz - auto absolutnie bez zarzutu. Kolejne - Nubira. A że Matiz został to po jakimś czasie przyszło i mi z niego skorzystać. Nagle się okazało, że... jest bardzo głośny. Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć.

 

 

Hmmm... to mam inne odczucia. Widziałem post przeglądowy, gdzie jeden z fachwców wymienił sporo dobrych kominków (przynajmniej w swojej klasie) i nie składała się z dwóch podanych przez Ciebie nazw.

 

 

Mój kominkarz - do którego miałem zaufanie - w pewnym momencie odszedł od Spartherma. Miał sporo reklamacji. Być może to było dawno temu (rozmowa była 7 lat temu) i może nie były to wkłady za 15 tys, ale ta firma. I tu jest główny motyw mojej wypowiedzi - niech Ci wybrany fachowiec wyłuszczy co i dlaczego, a poza tym - to on gwarantuje kominek i on nadstawia swoje dobre imię. Mój mnie przekonał, że:

- kominek musi być ciężki bo stąd jest moc,

- musi mieć duże radiatory - też wpływ na moc i przekazywanie ciepła,

- małe szyby są lepsze niż duże jeżeli jest rozprowadzenie ciepła,

- żadnych kurtyn bo nieszczelne.

I może coś jeszcze czego nie pamiętam teraz.

 

 

A potem jeden żałuje, że nie wydał tej złotówki, a inny że wydał.

 

 

Ale od kogo ma być ta opinia? Od użytkownika który ma jeden kominek i skoro go zakupił, to będzie go wychwalał. A może od fachowca, który ma umowy dystrybucyjne o określonych prowizjach?

I czego oczekujesz - że jest jedno, optymalne rozwiązanie? Nawet w danej klasie nie ma jedynie słusznego zwycięzcy, bo inni znikliby z rynku. Na forum już tyle ocen jest i opinii, a Tobie jeszcze nie wystarcza. Wiem że źle to brzmi co piszę i życzę Ci powodzenia, ale mam wrażenie, że masz zbyt wysokie oczekiwanie - "odrzućcie zakłamanie i ujawnijcie mi jaki kominek jest obiektywnie najlepszy i sprawcie, żeby nie był drogi".

 

 

Przepraszam, że malo rzeczowo. Jedyne rzeczowe, co ze swojej strony mogę Ci podpowiedzieć to jest to co wypunktowane powyżej. Może dodam iż spalanie od góry (opisane w wątku o brudnej szybie na stronie 30 z 31 obecnie) pewnie się fajnie sprawdza w kominkach szczelnych z wlotem u góry paleniska, oraz głębokich na długość polan. U mnie niestety nie wyszło, ale przynajmniej wiem jak mniej brudzić szybę.

 

Wybierz fachowca, odpytaj go o jego opinie. Zweryfikuj sam lub przez forum i podejmij decyzję. A wcześniej... kup drewno, żeby ładnie wyschło :)

 

OK. Dziśiaj byłem u Pana Speca i zaproponował mi Dovre 2175 CBS wraz z zabudową akumulacyjną w cenie promocyjnej ok 9 tys. Ma automatyczny szyber, doprowadzenie z zew. Tak więc za Twoją radą chcę teraz zweryfikować w/w wybór na forum. Bo to nie jest samochód, że jak się nie spodoba , to zamienię na inny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykożystywanym .

 

Wykorzystywany, sorry Elito Forum :)

Pan pokazał mi gotowy projekt, robiony specjalnie pod ten wkład, nic innego nie zaproponował, pomimo, że delikatnie dawałem mu do zrozumienia, że interesuje mnie też jakaś inna alternatywa. Obudowa też piękna nie była. Wczoraj , śledząc forum trafiłem na ciepłe obudowy, robione na miejscu w dowolnym kształcie. Może zna ktoś fachowca z okolic P-nia, który potrafi doradzić co zamonotować? Ktoś tu widziałem, poleca wkłady Unico, są coś warte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dziśiaj byłem u Pana Speca i zaproponował mi Dovre 2175 CBS wraz z zabudową akumulacyjną w cenie promocyjnej ok 9 tys. Ma automatyczny szyber, doprowadzenie z zew. Tak więc za Twoją radą chcę teraz zweryfikować w/w wybór na forum. Bo to nie jest samochód, że jak się nie spodoba , to zamienię na inny :)

Tyle że miałem na myśli weryfikowanie powodów wyboru wkładu, a nie wkładu. Zapytaj pana Speca czemu ten model Dovre a nie inne wkłady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz "na tapecie " jest Unico Dragon 8, taki pionowy. Marzy mi się zintegrowany z miejscem na drewno. Jaka jest w przybliżeniu cena wykonania takiej ciepłej obudowy ? Może ktoś się tego podejmie? A dlaczego Pan Spec polecał Dovre, nie dowiedziałem się. Mówił że wymaga 1 kg/h drewna. Czy tak może być? Edytowane przez Rzochu
errata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówił że wymaga 1 kg/h drewna. Czy tak może być?

Może, ale... to niewiele mówi ;) Zostawię fachowcom odniesienie się do podanej wartości względem mocy maksymlanej i nominalnej, oraz sprawności.

Co do Twoich wyborów, to gdyby Ci zachwalał dany wkład z uwagi na jego wysoką sprawność, to mogłoby to być jakimś powodem do jego zakupu. Oczywiście po weryfikacji czy jest ona prawdziwa i w jakich warunkach badana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1 kg drewna daje ok. 3,0 - 3,5 kW energii przy sprawności urządzenia rzędu 75 - 85%.

Nie jest możliwym natomiast prawidłowym spalanie przez godzinę załadunku drewna w ilości 1kg - to za mała ilość paliwa by uzyskać dobre parametry spalania, nawet jak się wcześniej nagrzeje palenisko. Temperatura z takiego spalania spada drastycznie, nie dopala się większość gazów drzewnych i sprawność spada poniżej 50% ...

Owszem, palenie załadunkiem 1 kg drewna było by całkiem wydajne, ale w palenisku o wielkości wnętrza kuchenki mikrofalowej ... i to takiej mniejszej ...

Pan Spec od Dovre "trochę" ściemniał ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak mi coś po łbie chodziło, że to około 3kW, a w którymś wątku była rada, żeby nie przewymiarowywać kominka, bo będzie się źle paliło. Tak więc ani kotła ani wkładu nie należy przewymiarowywać. To tylko wzmacnia argument za dwoma źródłami ciepła i policzeniu ich na temperatury -10 stopni. Jak będzie zimniej zaprzęgamy do roboty obydwa.

 

Zajrzałem jeszcze do instrukcji ściągniętej ze strony Tanela i tam bardzo z grubsza podają, że drewno po ścięciu może mieć 80% wilgotności i wartość opałową 5MJ(1.4kWh)/kg, przy 45% ma już 10.8 (3.0), a przy 20% 15.5 (4.3). Jest tam jednak zastrzeżenie, że dane są poglądowe. Nie odnoszą się do konkretnego gatunku. Tak więc pan spec powinien wyjaśnić jakie drewno miał na myśli. Jeżeli nawet bardzo suche - to porównaj wartość przez niego podaną z mocą nominalną (Forest - czy dobrze kumam, że moc nominalna powinna być określana przy maksymalnej sprawności?).

 

Drążąc dalej dotarłem do stronki, która analizuje zawartość wody w drewnie i ilość czasu niezbędną do jej odparowania. I tutuaj suprajz - jesion jest dybeściak, a dąb jednak odstaje. To zresztą potwierdza kolejna strona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystywany, sorry Elito Forum :)

Pan pokazał mi gotowy projekt, robiony specjalnie pod ten wkład, nic innego nie zaproponował, pomimo, że delikatnie dawałem mu do zrozumienia, że interesuje mnie też jakaś inna alternatywa. Obudowa też piękna nie była. Wczoraj , śledząc forum trafiłem na ciepłe obudowy, robione na miejscu w dowolnym kształcie. Może zna ktoś fachowca z okolic P-nia, który potrafi doradzić co zamonotować? Ktoś tu widziałem, poleca wkłady Unico, są coś warte?

 

Znam jednego spod Poznania, ale chyba kiepski fachman, bo pisze ż, zamiast rz...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...