Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

no i kolejny problem - wczoraj nastawiłem temperaturę na piecu na 60 stopni; a piec dohodzi do 42-43 i więcej nie chce!

 

dlaczego temperatura na piecu nie idzie wyżej?

 

Nie pójdzie wyżej jak będziesz ciągle trzymał zawór 3d otwarty na 90 % pomimo upału w domu bo woda powracająca z grzejników go wychładza, a Ty ciepło wysyłasz w atmosferę utrzymując 25 stopni w domu.

 

Przez to Twój piec pożera takie ilości węgla.

 

Przestaw zawory jak napisałem i daj znać co się dzieje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

SUSPENSER czyli jak na zaworze mam skalę od 1 do 9 ustawić np na 5 a na grzejnikach n atermostatach zostawić 5 czy mniejszyć do np 3?

 

Tak, zawór 3d w kotłowni na 5, a termostaty 3 lub np. 2,75 (w instrukcji dołączonych do grzejnikowych głowic termostatycznych masz tabelkę która cyfra odpowiada jakiej temp. zewn. przy której włączają/wyłączają grzejnik - np. u mnie 3 to 20 stopni, a 5 to ponad 24 stopnie).

 

Zawór 3 drożny na podłogówkę też przymknij jak napisałem wcześniej.

 

O wynikach napisz na priv lub w drugim wątku, bo bez sensu zaśmiecać ten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zawór 3d w kotłowni na 5, a termostaty 3 lub np. 2,75 (w instrukcji dołączonych do grzejnikowych głowic termostatycznych masz tabelkę która cyfra odpowiada jakiej temp. zewn. przy której włączają/wyłączają grzejnik - np. u mnie 3 to z tego co pamiętam 24 stopnie, a 5 to około 30 stopni).

 

Chyba wewnętrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zawór 3d w kotłowni na 5, a termostaty 3 lub np. 2,75 (w instrukcji dołączonych do grzejnikowych głowic termostatycznych masz tabelkę która cyfra odpowiada jakiej temp. zewn. przy której włączają/wyłączają grzejnik - np. u mnie 3 to z tego co pamiętam 24 stopnie, a 5 to około 30 stopni).

 

Chyba wewnętrznej?

 

Dla termostatu jest to zewnętrzna - a dla nas wewnętrzna ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zawór 3d w kotłowni na 5, a termostaty 3 lub np. 2,75 (w instrukcji dołączonych do grzejnikowych głowic termostatycznych masz tabelkę która cyfra odpowiada jakiej temp. zewn. przy której włączają/wyłączają grzejnik - np. u mnie 3 to z tego co pamiętam 24 stopnie, a 5 to około 30 stopni).

 

Chyba wewnętrznej?

 

Dla termostatu jest to zewnętrzna - a dla nas wewnętrzna ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ja jednak skłaniam się do kotła większej mocy i namawiam do 25 KW (lepiej mieć troszkę w nadmiarze - jeśli nie będzie takiej potrzeby piec nie będzie pracował na 100% mocy). Oczywiście u mnie piec również zasila CWU.

Pozdrawiam

 

No to akurat bzdura. Piec żeby pracował z najwyższą sprawnością nie moze być przewymiarowany. Przewymiarujesz piec i efekt będzie tylko taki że spali Ci więcej paliwa bo nie będzie pracował efektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

piec eko tech staporkow 18kw sterownik st-80 brak mozliwosci podlaczenia programatora ( choc byla opcja zmiany na inny sterownik )

w domu srodnio 21st

powierzchnia 110 m2 uzytkowej + garaz ( ogrzewany bo polaczony z kotlownia -22-23 st ) nad nim sypialnia nieogrzewana - jakis 16-17 st

zasobnik 140l

grzejniki w przedsionku i lazience bez termostatu chodza 24/h

brak podlogowki

4 osoby

spalanie srednio w grudniu 13 kg na dobe groszek pieklorz z bytomia

ustawienia pieca:

temp. zadana 60 st

histereza 2 st

czas podawania 11s

czas przerwy 72s

nadmuch 1

czas podtrzymania 5 min

nadmuch przysloniety 70 %

 

instalacja otwarta bez zadnych zaworow.

nie mam tez innego zrodla ciepla w postaci kominka

 

wydaje mi sie troche duzo ( czytajac pozostale wypowiedzi i inne fora ) w sumie to jest moj pierwszy rok grzania

 

i jeszcze nie wiem jak u was ale ja nie mam zadnego zamkniecia na wylocie do komina ( u rodzicow w starym piecu byla taka blach do przymykania lub calkowitego zamykania wylotu spalin do komina )

 

czy powinienem cos takiego zainstalowac ? i jak mocno musi to byc przymykane ? tymczasowo bym to jakos przyslonil przez wyczystke

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że jak na pierwszy sezon grzewczy 13 kg to nie jest zły wynik, bo i mrozy były przez kilka dni słuszne (u nas -20). Jak szybko przeliczyłem to wyszło mi 13,3 kg dziennie średnio od początku sezonu grzewczego, co jak na jednowarstwówkę bez tynku zewnętrznego w pierwszym sezonie jest wynikiem dobrym.

Napisz jaka masz konstrukcję i ocieplenie ścian, poddasza i podłogi na gruncie. Masz wentylację grawitacyjną, mechaniczną, rekuperator? To ma podstawowy wpływ na zużycie opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

sciany gazobeton 24 i styropian 12cm, siatka i tylko klej

poddasze welna 18 toprock rockwoola i 5 cm isovera taniego

podloga 10 cm stropian

wetylacja grawitacyjna

 

no i jeszcze sie borykam z tym zamknieciem wylotu do komina ! co o tym sadzisz ?

Zamknięcie wlotu do komina było stosowane w piecach starszego typu, gdzie ciąg kominowy regulował szybkość spalania opałau. W piecach na eko groszek spalanie jest regulowane siłą nadmuchu z wentylatora. Jak wentylator nie chodzi to ekogroszek się żarzy. Ja przy swoim piecu mam zamkniecie wylotu spalin ale w instrukcji pieca pisze, żeby był otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięcie wlotu do komina było stosowane w piecach starszego typu, gdzie ciąg kominowy regulował szybkość spalania opałau. W piecach na eko groszek spalanie jest regulowane siłą nadmuchu z wentylatora. Jak wentylator nie chodzi to ekogroszek się żarzy. Ja przy swoim piecu mam zamkniecie wylotu spalin ale w instrukcji pieca pisze, żeby był otwarty.

 

a majac to zamkniecie kozystasz z niego? producent wiele zaleca lub odradza choc czesto samemu dochodzi sie do jakis wnioskow i sa one czasami sprzeczne z tymi od producenta.

 

mam wrazenie ze przymykajac taki wylot komin nie bedzie wychladzal tak szybko pieca poprzez swoj ciag. nie wiem moze sie myle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięcie wlotu do komina było stosowane w piecach starszego typu, gdzie ciąg kominowy regulował szybkość spalania opałau. W piecach na eko groszek spalanie jest regulowane siłą nadmuchu z wentylatora. Jak wentylator nie chodzi to ekogroszek się żarzy. Ja przy swoim piecu mam zamkniecie wylotu spalin ale w instrukcji pieca pisze, żeby był otwarty.

 

a majac to zamkniecie kozystasz z niego? producent wiele zaleca lub odradza choc czesto samemu dochodzi sie do jakis wnioskow i sa one czasami sprzeczne z tymi od producenta.

 

mam wrazenie ze przymykajac taki wylot komin nie bedzie wychladzal tak szybko pieca poprzez swoj ciag. nie wiem moze sie myle...

 

Korzystałem wcześniej ale nie zauważyłem ani zmniejszonej ilosci zużycia eko groszu ani innych korzyści, jedno co to więcej sadzy zostaje w piecu, więc teraz mam już otwarty cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym wymienic stary piec (moc i parametry nieznane) na piec z podajnikiem na groszek. Mam w związku z tym do Was pytanko...

Jakiej mocy piec odpowiedni jest dla ogrzania starego budynku wielorodzinnego o powierzchni ok 360m2 pow urzytkowej (parter, Ip i IIp po 120m2), wysokość pomieszczeń 2.7m, ściany (cegła ok 50cm) z zewnątrz ocieplone styropianem 10cm, okna plastikowe, poddasze wełna 20cm. Piec bedzie potrzebny wyłącznie do c.o.

Prosze o rade. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym wymienic stary piec (moc i parametry nieznane) na piec z podajnikiem na groszek. Mam w związku z tym do Was pytanko...

Jakiej mocy piec odpowiedni jest dla ogrzania starego budynku wielorodzinnego o powierzchni ok 360m2 pow urzytkowej (parter, Ip i IIp po 120m2), wysokość pomieszczeń 2.7m, ściany (cegła ok 50cm) z zewnątrz ocieplone styropianem 10cm, okna plastikowe, poddasze wełna 20cm. Piec bedzie potrzebny wyłącznie do c.o.

Prosze o rade. Pozdrawiam.

 

Wg mnie około 20-25 kW z powiększonym zasobnikiem i dużym popielnikiem.

 

Producent pewnie zaproponuje Ci 35 kW lub więcej, bo oni lubią mocno przesadzić.

 

Ważne jest też czy masz komin murowany czy systemowy.

 

Dając piec nieprzewymiarowany (20-25 kW) będziesz korzystał z jego nominalnej mocy a to oznacza konieczność dużego otwarcia przesłony wentyla - czyli sporej prędkości spalin wylotowych - czyli nagrzewanie komina zwykłego (co ogrzeje dom niczym kilka grzejników) lub wywiewanie ciepła w atmosferę w przypadku komina systemowego.

 

Dając przewymiarowany np. 35 kW zapłacisz więcej za piec, a potem będziesz kombinował jak ograniczyć moc (inaczej będzie wciąż wchodził w stan pracy i podtrzymania co powoduje straty), ale jeśli masz komin systemowy nie będzie wywiewał aż ciepła w atmosferę, bo przysłonisz bardziej wentylator i zmniejszysz prędkość spalin.

 

U mnie przy domu 185 m2 (kubatura około 700 m3) przy największych mrozach średnia moc generowana przez piec wynosiła poniżej 8 kW (średnia z tygodnia) dla ogrzewania CO i CWU (piec mam 18 kW i po wielu kombinacjach udało mi się ograniczyć jego moc).

 

Moc generowaną w starym piecu można określić podając maksymalne średnie zużycie węgla w zimie i kaloryczność węgla - podaj te dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za tak szybką odpowiedź.

niestety nie mogę nic powiedziec na temat starego pieca. poniewaz budynek ten kupilem w lecie ubieglego roku, od października zaś trwa w nim generalny remont. Całość instalacji c.o zostala wymieniona (plastikowe rury izolowane gąbkami) a stary piec zdemontowany jeszcze przed sezonem grzewczym. obecnie trwaja prace wykonczeniowe. Remontowane lokale ogrzewane są tymczasowo elektrycznie.

Co do komina to jest on murowany, w jego wnetrze wprowadzona została rura kominowa 180mm. Z piwnicy gdzie znajduje się kotłownia do jego czubka mierzy on 13m, umieszczony jest w centralnej części domu.

Mam jeszcze jeden dylemat. Dotyczy on rodzaju grzejników. Poprzednie, stare grzejniki mieściły ok 600-700 litrów wody wiec także zostały zdemontowane. Dlatego nawet jeśli miałbym dane dotyczące ilości spalanego węgla to były by one niewiarygodne ze względu na ilość wody konieczną do ogrzania. Poza tym budynek ten został również ocieplony. Proszę o rade w sprawie grzejników i ich producenta. Jeśli zaś chodzi o piec to może mógłbyś polecić mi jakiś konkretny model.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzejników to polecam płytowe - byle dobrej firmy - najlepiej, żeby ich rozmiar pomógł dobrać sprzedawca (do kubatur pomieszczeń).

Ja mam DeLonghi - może to nie najlepsza firma, ale są ok i cena była atrakcyjna - generalnie kupuj u jakiegoś dystrybutora np. hydraulik wymieniający instalacje pewnie bierze materiały w BimsPlus i tam może wziąć też grzejniki (wystrzegaj się tylko kupowania w markecie, bo tam bardzo często trafia najgorsze badziewie - dlatego jest tak tanie).

 

Do grzejników od razu koniecznie bierz głowice termostatyczne (ja mam jakieś niemieckie).

 

Po co ta rura w kominie - był nieszczelny ?

 

Co do pieca to ja wybierałem już dawno i wypadłem z obiegu - nie mam czasu szukać wszystkich dostępnych - poszukaj odpowiedniego wątku o piecach - ewentualnie wyślij mi na priv linki d znalezionych a ja postaram się pomóc wybrać porównując konstrukcje (sam mam piec ENKA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...