Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

kaszpir, modyfikuj wielkość kopca za pomocą dmuchawy a nie długości podawania. Ja u siebie ustawiłem to co producent daje: 40 przerwy i 8 podawania. Kopczyk na 0. Dmuchawę ustawiłem tak aby nie przesypywało i wszystko gra :)

 

Temperaturę spalin u siebie będę badał w przyszłym tygodniu. Na razie stosuję cały czas myk z rozszczelnieniem drzwiczek. W przyszłym tygodniu wyczyszczę komorę pod koroną. Zapowiada się ciekawy tydzień ;) No i lekko temperatura się obniża na dworze, więc spalanie pójdzie w górę.....

 

Niestety ja nie mam Pumy a Ognika ...

Puma i Ognik mają dużo wspólnego , ale Ognik jest "uproszczony" i nie ma zbyt dużych mozliwości "regulacji"

 

Mam możliwość tak naprawdę "korekty" czasu podawania (max +/- 9s) , mocy na podtrzymaniu (1-10) , mocy dmuchawy i to wszystko ...

Resztę robi elektronika ...

 

Miałem wgrane fabryczne ustawienia i szczerze mówiac na nich dobrze było , jedynie co musiałem lekko skorygować wysokośc kopca ...

 

Puma ma większą możliwość korekty ustawień. U mnie jest mniej , bo teoretycznie jest to elektronika bezobsługowa ...

 

Zastanawiam się jedynie czy obecna praca (pompa CWu włączona nonstop i piec nie "obsługuje" CWu a jedynie "obsługuje" dwa wymienniki ciepła) jest w moim przypadku dobrym wyjściem. To na czym mi najbardziej zależało (temperatura spalin) jest obecnie jeszcze niższa. Poprzednio temp. spalin była jednak wyższa nawet na podtrzymaniu ...

Na poprzedniem podłączeniu pieca i bojlera , woda przez piec była nagrzewana tylko piec (piec ma chyba wymmienik z 50l ??) a obecnie mam dwa "wymienniki ciepła" czyli powiedzmy z 130L więc dużo "mocy" topię w bojler ....

 

Muszę dłużej potestować , ale zapewne dopiero na koniec miesiąca będzie mozna coś stwierdzić , bo teraz testuję inny opał (mniej kaloryczny) .

Sam jestem czy ten ruski był mocno kaloryczny i jaki okaże się ten czeski , sprzedawany jako 25MJ , choć wiem że jest to ściema bo z tego co czytałem żaden nie ma więcej niż 20MJ a ten Ledvicki ma podobno 19MJ ...

Ledvicki jest koło mnie po 600zł (pakowany) , więc jeśli dobrze by się spalał , nie smolił , nie produkował duzo sadzy a i nie ubywało by go duzo więcej niż przy obecnym ruskim to wolałbym czeski ...

Ruski z pakowaniem był po 850zł ... Ja kupowałem luzem (740zł)i sam pakowałem , ale wolałbym pakowany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jakie parametry zmieniłeś w tych testach?

 

W mojej elektronice (Ognik PID II) są małe możliwości zmian ustawień.

 

Puma/Skorpion mimo że to "rozwinięcie" Ognika i ma więcej mozliwości korygowania ustawień.

 

Zmieniłem tylko wysokość kopca. Zmiejszyłem czas podawania o 3 sekundy (poprzednio miałem ustawienie -6 , od dziś na -9 , bo przy -8 lekko przesypywał).

Zmienić moge jeszcze moc minimalną (mam na 3%) na 2% i tym samym pozwolić na dłuższe "wypalanie" opału.

 

Nic więcej nie moge zmienić , no może jeszcze max obroty dmuchawy , ale tego nie ruszam (mam 85%) , tak jak producent ustawił ...

 

U siebie mam "mały" palnik (specjalny do pieca 12kW) oraz małą dmuchawę (także do małej mocy pieca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir - testowałem jakiś czas temu Ledvicki i wyniki sa w wątku spod linka:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek./page44

 

CO do nastaw to Cobra najlepiej działa u mnie [czytaj nie produkuje spieków przy Pieklorzu] ... po wyłączeniu PID ;)

 

Wiem że testowałeś Ledvicki ...

Ja testuje bo mam niedaleko "dilera' i sprzedaje takie ekogroszek pakowany za 699zł za tonę (było taniej ale akcyzę zapewne sobie doliczyli , bo po co "bawić" się w papierki jak klient zapłaci ...)

Jeśli by go szło nie więcej niż 20% więcej niż tego ruskiego do wolalbym ten czeski ...

 

Ja Ledvicki miałem krótko , ale zdawało mi się że paląc nim miałem dużo czystszy piec (nie było tyle sadzy i "smoły" i dużo ciszej działał podajnik). Ten ruski bardzo brudzi ...

 

Zobaczę na ile starczy i jak będzie wyglądał piec ...

Niestety obecnie ciężko dostać dobry węgiel. Bardzo często tak naprawdę kupuje się albo ruski albo czeski węgiel , tyle że za cenę "polskiego" węgla ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogniku domyślny czas pracy podajnika = 15sekund.

 

Korekcja czasu podawania, która jest dostępna pozwala ten czas skrócić lub wydłużyć o 9sekund.

W menu kodowym 3111 można jedynie dobrać inną przerwę podawania dla 100%mocy, aby dane paliwo dopalić.

 

Ważne, aby ruch spalin był ciągły (dobrze, aby wraz z tym spaliny był wyższe...), to zawsze lepiej jak kiszenie w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir - testowałem jakiś czas temu Ledvicki i wyniki sa w wątku spod linka:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek./page44

 

CO do nastaw to Cobra najlepiej działa u mnie [czytaj nie produkuje spieków przy Pieklorzu] ... po wyłączeniu PID ;)

 

Zobacz Suspenser jak się ten tryb pracy dwustanowej może przydać pod dany węgiel czy daną aurę na zewnątrz.

Coś mi się wydaje, że pewnie któregoś pięknego dnia też się doczekamy takiego przełączenia w eCoalu, tak jak doczekaliśmy się drobnych korekt pracy automatu (rok temu o tym pisałem!!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz Suspenser jak się ten tryb pracy dwustanowej może przydać pod dany węgiel czy daną aurę na zewnątrz.

Coś mi się wydaje, że pewnie któregoś pięknego dnia też się doczekamy takiego przełączenia w eCoalu, tak jak doczekaliśmy się drobnych korekt pracy automatu (rok temu o tym pisałem!!).

 

Podejrzewam, że te spieki powstają z powodu wydłużenia przerw pomiędzy podawaniem, więc przy tak małym odbiorze ciepła jak obecnie tylko praca 2 stanowa da najlepsze efekty.

Gdybym dostał eCOAL-a do przetestowania to wszystko by się wyjaśniło :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.to może ja się podzielę spalaniem mojego eko-groszku kupionego po znajomości nawet nie wiem do końca co za syf kupiłem, dzięki waszej wcześniejszej pomocy w ustawieniach jakoś pomału to spalam przy obecnych ustawieniach , małe nawet spieki są:

czas podawania -3 s

przerwa - 16 s

nadmuch dałem minimalny 5 ( a mam od 0 do 100 )

Kocioł ma moc 25 kw, regulator firmy TECH model ST-40 , dom nie ocieplony z zewnątrz , drugi sezon palenia pow.do ogrzania ok.170 m2.

średnie spalanie wyszło mi ok.35-40 kg doba a popiołu na tydzień mam taczkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że jakoś się spala - małymi spiekami w ogóle się nie przejmuj bo u mnie nawet na sterowniku eCoal się produkują.

Najlepszą inwestycją u Ciebie byłoby jednak ocieplenie budynku to na pewno przeniosłoby się na oszczędności w spalaniu.

 

Dzisiaj mija równo 3 miesiąc palenia i spaliłem w tym czasie 1486 kg ekogroszku bobrek co daje średnią statystyczną 16,15 kg na dobę - to jest dla mnie b. dobry wynik:)

 

Popiół tak jak wcześniej pisałem wybieram po 3 zasypach czyli po 30 dniach i jest tego gdzieś ok. 55 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że jakoś się spala - małymi spiekami w ogóle się nie przejmuj bo u mnie nawet na sterowniku eCoal się produkują.

Najlepszą inwestycją u Ciebie byłoby jednak ocieplenie budynku to na pewno przeniosłoby się na oszczędności w spalaniu.

 

Dzisiaj mija równo 3 miesiąc palenia i spaliłem w tym czasie 1486 kg ekogroszku bobrek co daje średnią statystyczną 16,15 kg na dobę - to jest dla mnie b. dobry wynik:)

 

Popiół tak jak wcześniej pisałem wybieram po 3 zasypach czyli po 30 dniach i jest tego gdzieś ok. 55 litrów.

 

A możesz przy okazji podać swoje parametry kotła, podawanie, przerwa, podtrzymanie, moc nadmuchu i ile przesłona otwarta na wentylatorze. Inni także mogli by podać.

 

Moje spalanie to 100 kg ekogroszku na 4,5 dnia. Parametry podaje poniżej:

- temp. kotła 55 st. histereza 2 st

- temp. CO 40 st.( reguluje to zaworem trójdrożnym)

- temp CWU 45 st i histereza 5 st

- podłogówka 32-34 st

- podawanie 5 s, przerwa 65 s, nadzór czyli podtrzymanie-max

- moc nadmuchu 22%, przesłona na wentylatorze otwarta około 1cm

W nocy dodatkowo od 0 do 6 ustawiłem CWU o 5 stopni w dół. Zauważyłem, że jak miałem większy nadmuch( około 35%) to robiły mi się spieki, a teraz jeśli są jakieś spieki to są kruche- takie jak trzeba. Ekogroszek jaki stosuje to tzw syberyjski (ruski). Proponujecie jakieś zmiany odnośnie nastawień kotła- dodam, że w wolnym czasie lubię poeksperymentować.

-pow.ogrzewana to 150 m2 użytkowych( nie wliczam garażu 36m2+17m2 kotłowni), po podłogach mam około 200m2, 14 kaloryferów, z czego 5 szt na parterze ustawione na max, a te na górze ustawione tak, aby minimalnie grzały, bo dopiero wykańczam górę( pierwsza warstwa wełny już jest, ale oprócz strychu, gdzie ciepło sobie ucieka jak chcę

- podłogówki mam około 60 m2

Edytowane przez popiz
dodałem dodatkowe info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł żeliwny Kielar ECO2 35 kw z palnikiem 25 kw oraz dodatkowym ogniwem grzewczym ( opis na mojej stronie http://www.czp.pl/kociol/ )

 

Do niedawna kocioł chodził na sterowniku bruli z takimi parametrami:

- temp minimalna 42 st C

- zadana CO 48 st C,

- podawanie 10s,

- przerwa 93 s,

- nadmuch 32 % - przysłona na 1,5 cm,

- temperatura w domu 23 st C,

- CWU 45 w dzień a w nocy 41 st C,

- sterowanie w trybie regulatora pokojowego,

- trzy podłogówki ale zasilają się ( przebijają tylko grawitacyjnie)

- reszta instalacja w miedzi plus grzejniki aluminiowe,

- ekogroszek bobrek kupiony wprost na kopalni,

- grzana powierzchnia to 240 m2 po podłogach w tym razem z kotłownią 13,5 m2

( reszta pomieszczeń nie ogrzewana)

 

 

Teraz kocioł chodzi na sterowniku eCoal to on sam sobie dobiera parametry procesu spalania http://ecoal.czp.pl/ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir, modyfikuj wielkość kopca za pomocą dmuchawy a nie długości podawania. Ja u siebie ustawiłem to co producent daje: 40 przerwy i 8 podawania. Kopczyk na 0. Dmuchawę ustawiłem tak aby nie przesypywało i wszystko gra :)

 

Ja wczoraj w nocy przełączyłem piec na standardową pracę , czyli tak jak miałem poprzednio. (CO - 60 , CWU -50).

Niestety z podłaczenia pieca tak jak Ty masz nie byłem zadowolony. Puma ma większe możliwości modyfikacji więc może da się ją lepiej ustawić , ale u mnie nie widziałem żadnych zalet takiego podłączenia jak Ty masz ...

 

U mnie spadła temperatura spalin o około 5-10 stopni , podajnik działał bardzo często , dmuchawa niemalże nonstop , choć często na minimalnych obrotach i nie powodowało to podwyższenia temp. spalin ...

Dodatkowo działająca pompa CWU ...

 

Nie wiem czy miało wpływ na to podłączenia pieca czy mój "nowy testowy opał" (czeski z Ledvic) ale na zewnątrz domu panował niesamowity smród produkowany przez komin ...

Nie dało się wyjśc na dwór bo śmierdziało ...

 

Po zmianie ustawień smrodu na zewnątrz domu nie ma ...

 

Zastanawiam się czy to jakiś przypadek , czy co ?

 

Tak czy owak wróciłem do standardowych ustawień , bo alternatywne podłączenie w moim przypadku nie przyniosło żadnych zalet a jedynie same wady (zwiększone koszty zuzycia prądu (pompa nonstop , częściej podanik , częście dmuchawa) a najgorsze to że jeszcze spadła niżej temperatura spalin ...

 

Dodatkowo zauważyłem że mimo że teoretycznie czasu podtrzymania nie ma lub był przez krótki czas to faktyczny czas podtrzymania występował i to długo , bo mimo że piec regulował cos tam mocą i obrotami wentylatora to u mnie jako że mam małej mocy dmuchawę nie potrafi często przy bardzo małych obrotach wentylatora zwiększyć temperatury spalin ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir, ale spróbować myślę, że warto było, chociażby po to aby zobaczyć że obecnie jest lepiej. Ja także pewnie za jakiś czas powrócę do normalnego trybu jak tylko zrobi się na tyle zimno aby kocioł działał bez podtrzymania.

Z tym smrodem to ciekawa sprawa u Ciebie. U mnie nigdy niczego nie czułem na zewnątrz pomimo tego, że nie mam za wysokiego komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od rodzaju tego czecha. Najlepszy to z tego regionu Komorany, czy jakoś tak.

Kolega Karoka pali takim bez problemu.

 

Ten, co kupiłeś widocznie ścierwo jakieś o maluśkiej kaloryczności.

 

No widzisz ...

 

Sprzedawca tego ekogroszku daje certfikat jaki ten ekogroszek jest cudowny. Certyfikat jest na ich stronie ale pochodzi on z 2009r a przez ten czas ekogroszek może mieć już zupełnie inne właściwości i cechy ...

Ten który sprzedają (niby z Ledvic) według nich jest kaloryczny i jako jedyny z czech ma małą zawartość siarki , zerową spiekalnośc i wogóle super ..

Też mają w ofercie ekogroszek z Komoran , ale tylko na zamówienie i to jedynie od razu cały samochód 26 ton ...

Z komoran nie polecają (mimo że mają w ofercie i jest tańszy) bo niby ma bardzo dużą zawartość siarki (1-2%) i jest "zabójczy" dla pieców ...

 

Niestety według mnie ten ich "super opał" z Ledvic ma niską wartośc opałową i sądzę że dużą zawartość siarki ...

Znajomy kóry stosuje ten opał w sezonie jesiennym lub wczesno zimowym mówił mi o tym zapach i że według niego ma dużo siarki ...

 

Po poworcie do ustawień jakie miałem poprzednio duzo lepiej ten ekogroszek jest spalany niż na poprzednim podłączeniu ...

 

Co nie zmienia faktu że tego opału kupować nie będę. Brudzenie pieca może jest mniejsze , ale poza tą "zaletą" nie widzę innych zalet tego opału ...

Sam popiół jest zupełnie inny niż z ruskiego opału. Nie ma spieków.

Ale mimo tego wolę ruska. Może nie jest idealny , ale za to kaloryczniejszy ...

Tak mi się chodziaż wydaje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

kilka dni temu odpaliłem swój kocioł na groszek i troche sie przeraziłem jego zachłannoscią na węgiel ..... bo dotychczas korzystałem z uroków ciepłej zimy i paliłem na ruszcie awaryjnym drewnem pozostałym z budowy. Mam do was prośbe jak podajecie swoje spalania to może podawajcie równeiz ustawienia parametrów na jakich to uzyskujecie , pewnei przyda sie niejednemu.

mam taki oto kocioł. http://www.termiko.eu/ nazywa sie astro 19kW. Na wstepie wsypałem 75 kg jakiegoś węgla kamiennego, który kupiłem późna wiosną na próbe, czyli wsypałem 3 worki a wyjełem prawie 1 worek odpadu . Teraz pale od rana (ponoć pieklorzem) wsypałem worek i przy nastawach czasu podawania ok 7s, przerwach 65s, temp kotła 60 st, przesłona na wentylatorze odsłonieta na ok 1cm, zasobnik cwu - 250l temp w dzien 38st , wieczorami 45szt , powierzchnia domu to ok 200m2 po podłogach w tym ok 50m2 podłogówki. Ci co maja te dobre wyniki w spalaniu to niech powiedza jakie maja nastawy i ile wyciągają popiołu .

Jak poprawis skutecznoś spalania węgla, które parametry są naistotniejsze ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...