Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

U mnie od 6listopad do dziś poszło 1225kg (900kg Perły) i reszta mieszanki z WęgloSMyk co miałem z zeszłego roku. Wywoziłem plastiki to i worki wyrzuciłem i przeliczyłem przy wyrzucaniu. Jak na moje ponad 200m2 to jestem bardzo zadowolony:)

 

Sezon zkonczony około 29/30 Marca. Z moich wyliczeń wynika że spalone około 2T, +/- 100 kg bo nie prowadziłem dokąłdnej ewidencji a do tego miałem kilka worków sypanych ręcznie ze starych dostaw. Obecnie przepalam drewnem a CWU grzeją Solary. Przestałem się intersować węglem i spalniem, są inne ciekawsze rzeczy a kocioł ma być jak najmniej pracochłonny dla mnie jak w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja ciągle grzeje , kocioł normalnie działa ...

Jak dla mnie ciagle za zimno aby wyłączyć ogrzewanie. Noce chłodne a na zewnątrz też temperatury różne ...

Ja zawze kończę sezon pod koniec kwietnia , choć kocioł działa cały rok , więc zawsze mogę jeszcze szybko włączyć wtedy CO ...

 

Mnie czeka załadunek opału za kilka dni i sądzę że mój "sezon" skończy się na około 2 tonach opału (od września do końca kwietnia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maher, jak masz to ogarnięte - ustawione? U mnie również całością steruje pokojówka w opcji regulacja temperatury poprzez zawór 4-drożny z siłownikiem, aczkolwiek kiedy w tym roku temperatury na zewnątrz sięgały ok20C, zawór przymykał się do 5% bo niżej się nie da. Zużycie jednak jest znacznie większe aniżeli w opcji "sterowanie letnie" gdzie pracuje tylko sama pompa CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ja ciągle grzeje , kocioł normalnie działa ...

Jak dla mnie ciagle za zimno aby wyłączyć ogrzewanie. Noce chłodne a na zewnątrz też temperatury różne ...

Ja zawze kończę sezon pod koniec kwietnia , choć kocioł działa cały rok , więc zawsze mogę jeszcze szybko włączyć wtedy CO ...

 

Mnie czeka załadunek opału za kilka dni i sądzę że mój "sezon" skończy się na około 2 tonach opału (od września do końca kwietnia).

 

mam pytanie, jakie byłoby zużycie ekogroszku jeśli nie miałbyś REKUPERATORA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, jakie byłoby zużycie ekogroszku jeśli nie miałbyś REKUPERATORA?

 

Nie wiem ...

 

Przez 2 pierwsze lata nie miałem rekuperatora , ale grzałem wtedy coś ponad 100m2 . Zimy też były dużo mroźniejsze ...

Wtedy zużycie miałem około 2,1 tony na sezon,

Ale przez te 2 lata nie miałem wentylacji , bo ciągle nazwać wentylacją otwieranie na kilka (naście) minut dziennie okien i wietrzenie ...

 

Przy rekuperatorze mam działającą wentylację cały czas ...

 

Zależy też jak na to patrzeć ...

Jak ktoś nie ma działającej wentylacji (bo jeśli nie ma nawiewnikach na oknach) to jego straty wynikające z wentylacji wynoszą 0%. U mnie nawet przy rekuperatorze straty ciepła są , bo jakby nie patrzeć co kilka godzin następuje wymiana całego powietrza w domu , więc mimo że mam reku to straty ciepła są ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że jakieś 500 kg więcej .

 

Nie wiem ,nie będę gdybał :)

 

Tak jak pisałem. Zależy czy ktoś ma sprawnie działającą wentylację grawitacyjną w domu. Jak ma na każdym oknie nawiewnik które taki przepływ jaki okreslają normy to u niego straty ciepła będą dużo wyższe niż u mnie , bo nie będzie odzysku ciepła.

Jeśli natomiast będzie miał szczelne okna i co za tym idzie brak nawiewników czyli nie działającą wentylację to on zużyje mniej ciepła niż ja ...

 

A wspominam o tym bo jednak mało kto montuje nawiewniki , bo "wieje" ;-)

 

Dlatego jak ktoś nie "używa wentylacji" , to po zamontowaniu WM z rekuperatorem i po rozpocząciu "używania" wentylacji może .... zużywać więcej opału (ciepła) niż obecnie ...

 

PS. A ja ciągle dalej grzeję. ogrzewanie działa na małej mocy , ale ciągle za zimno aby całkowicie wyłączyć , a leń jestem i nie chce mi się dogrzewać kominkiem :)

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Was wszystkich którzy jesteście w stanie ogrzać dom jednorodzinny i zapotrzebowanie na CWU dwoma tonami węgla. Rozumiem że dom jest dobrze ocieplony, ale coś za coś. U mnie zeszło ponad 4 tony groszku N/N przy uśrednionej cenie 630zł/t, grzeję do dziś, bo w domu rano było by zimno. Kocioł pracuje w trybie lato, a kaloryfery są sterowane termostatami a zasilane grawitacyjnie - bo w tym trybie pompa CO jest wyłączona. CWU grzeją solary, ale kocioł dogrzewa utrzymując stałą temp. wody 44*C Po 3 maja kończę grzanie i wyłączam kocioł.:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Was wszystkich którzy jesteście w stanie ogrzać dom jednorodzinny i zapotrzebowanie na CWU dwoma tonami węgla. Rozumiem że dom jest dobrze ocieplony, ale coś za coś. U mnie zeszło ponad 4 tony groszku N/N przy uśrednionej cenie 630zł/t, grzeję do dziś, bo w domu rano było by zimno. Kocioł pracuje w trybie lato, a kaloryfery są sterowane termostatami a zasilane grawitacyjnie - bo w tym trybie pompa CO jest wyłączona. CWU grzeją solary, ale kocioł dogrzewa utrzymując stałą temp. wody 44*C Po 3 maja kończę grzanie i wyłączam kocioł.:rolleyes:

 

Przy sredniej wielkosci srednio docieplonego domu, ok. 150 m2, temperaturze 22 stopnie, obecnej zimie, średniej jakosci paliwa, 4 tony to trochę byloby za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczę to trochę tym , że dotyczy to dwóch rodzin - dwie kuchnie, dwie łazienki, zbiornik CWU 300l, siedem pokoi o stałej temp22-22,5*C, jedynie w sypialniach temp. trochę nizsza. Nie widzę już więcej możliwości oszczędzania, stad też teraz stawiam na nast. sezon na węgiel dobrej jakości. Obecnie testuję groszek z KWK Chwałowice, ale nie ze składu, tylko prosto z kopalni. Do składów juz straciłem zaufanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec sierpnia uruchomiłem swój pierwszy kocioł na eko. Początkowo pracował tylko dla potrzeb CWU, jak sobie przypominam, spalanie wynosiło ok. 5kg/24h. Nie miałem jeszcze pojęcia o ustawieniach - dopiero je testowałem. Myślę, że teraz po korektach będzie nieco mniej. Ustawienia od 0-16 temp CWU 40C a od 16-0 o 10C więcej. Do chwili obecnej spaliłem równe 6,5T, czyli tyle samo a może ciut mniej jak w śmieciuchu. Za opał do śmieciucha płaciłem 820-830PLN do tego 4m drewna na rozpałkę za 400PLN. Temperatury nad ranem w pomieszczeniach kiedy na dworze było -10 nie przekraczały 17C. Teraz komfortowo mam cały czas 22-22,5C. Czyli się opłaciło :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chwili obecnej spaliłem równe 6,5T, czyli tyle samo a może ciut mniej jak w śmieciuchu.

Tak na prawdę to nie ma się z czego cieszyć 6,5T to dużo . W stopce masz że dom nieocieplony - może po ociepleniu zejdzie do 4 T ale to też dużo w porównaniu np do @kaszpir007 z powierzchnią 165 m2 czy do mnie z powierzchnią 200m2 i spalaniem do dnia dzisiejszego 2,8 T .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...