Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...

Wznawiam temat.

Teraz grzejemy CWU latem. U mnie bieżące zużycie eko to 4 worki 25kg na miesiąc czyli 100kg. Zasypuję zawsze 1 każdego miesiąca. Temperatura wody 45 stopni na stałe, bojler 300 litrów, cyrkulacja non stop, bo to jest komfort, z którego nie zamierzam rezygnować, wody u nas się nie oszczędza. Uważam wynik za rewelacyjny, bo wychodzi mi koszt podgrzania CWU moim klimoszem 35KW: 2,10zł dziennie, co daje 63 zł na miesiąc. Ciekawe, co na to pompiarze i elektrycy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wznawiam temat.

Teraz grzejemy CWU latem. U mnie bieżące zużycie eko to 4 worki 25kg na miesiąc czyli 100kg. Zasypuję zawsze 1 każdego miesiąca. Temperatura wody 45 stopni na stałe, bojler 300 litrów, cyrkulacja non stop, bo to jest komfort, z którego nie zamierzam rezygnować, wody u nas się nie oszczędza. Uważam wynik za rewelacyjny, bo wychodzi mi koszt podgrzania CWU moim klimoszem 35KW: 2,10zł dziennie, co daje 63 zł na miesiąc. Ciekawe, co na to pompiarze i elektrycy?

 

 

jak im powiedz konkretnie ile litrów o temperaturze 45C zużyłeś, lub ciepła w kWh, to pewnie się ustosunkują.

Bez tego nie maja do czego się ustosunkowywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak im powiedz konkretnie ile litrów o temperaturze 45C zużyłeś, lub ciepła w kWh, to pewnie się ustosunkują.

Bez tego nie maja do czego się ustosunkowywać

 

Bez dodatkowego licznika samej CWU nie da rady, można tylko szacować. Moje miesięczne zużycie wody ogółem za 3 miesiące, bo tak u nas się rozlicza to 70 m3. mniejsza część z tego idzie na pranie, zmywanie i WC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, wcześniej w wynajmowanym mieszkaniu 42m2 płaciliśmy z żoną za samo podgrzanie cwu bez kosztów wody 118 zł zaliczki na miesiąc. Co roku było rozliczenie i ewentualnie zwrot lub dopłata. Zawsze mieliśmy dopłatę. Teraz w 4 osoby i 3 łazienki koszta o połowę mniejsze, co mnie bardzo cieszy. Nie interesuje mnie ile kwh, megadżuli, watów czy kilowatów zużyłem. Najważniejsze dla mnie jest ile za to płacę w PLN. Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pokusiłem się o pomiar zużycia ekogroszku do ogrzania CWU,

pomiar trwał 39 dni, trochę jest zafałszowany, bo 3 razy się włączyła podłogówka na dole (nad ranem) w zimne majowe dni

przeliczając na 30 dni zużycie wyszło 150 kg co daje 134 zł + 6 zł energia którą zużył kocioł i pompa, czyli razem 140 zł (eko po 870 zł/t)

Kocioł Klimosz Ling 25 (o mocy 21,4 kW) zasobnik 140 l, ale kotłownia w osobnym budynku)

następnie grzałem miesiąc CWU prądem, grzałka zużyła 190 kWh x 0,66 zł =~125 zł

czyli mnie się nie opłaca grzać CWU ekogroszkiem.

Dużą część energii jest tracona na podtrzymanie kotła, oraz w ciepłociągu, pomimo dobrej izolacji za każdym nagrzaniem i wyłączniem pomp objętość wody w ciepłociągu strygnie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pokusiłem się o pomiar zużycia ekogroszku do ogrzania CWU,

pomiar trwał 39 dni, trochę jest zafałszowany, bo 3 razy się włączyła podłogówka na dole (nad ranem) w zimne majowe dni

przeliczając na 30 dni zużycie wyszło 150 kg co daje 134 zł + 6 zł energia którą zużył kocioł i pompa, czyli razem 140 zł (eko po 870 zł/t)

Kocioł Klimosz Ling 25 (o mocy 21,4 kW) zasobnik 140 l, ale kotłownia w osobnym budynku)

następnie grzałem miesiąc CWU prądem, grzałka zużyła 190 kWh x 0,66 zł =~125 zł

czyli mnie się nie opłaca grzać CWU ekogroszkiem.

Dużą część energii jest tracona na podtrzymanie kotła, oraz w ciepłociągu, pomimo dobrej izolacji za każdym nagrzaniem i wyłączniem pomp objętość wody w ciepłociągu strygnie.

 

pozdrawiam

 

bardzo dobry przykład choć trochę zaburzony

150 kg x 27 MJ / 3,6 = 1125 kWh odrzućmy na podłogę 125 kWh, 3 razy po 41,6 kW

190 / 1000 = 19% sprawność

pytanie dlaczego?

A no dlatego, że kocioł + rury tracą ok 0,5 kWh co godzinę, to 12 kWh na dobę, 360 kWh na miesiąc

190 kWh + 360 kWh = 550 kWh / 1000 = 55%

pytanie dlaczego?

A na dlatego, że przez 20-22h na dobę chodzi w podtrzymaniu.

 

W takich przypadkach z małym bojlerem lepiej grzać prądem, lub jak jest możliwość wymienić bojler na większy 300-400L i palić raz na dwa dni wygaszając kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam czerwony samochód który spalił mi 150l paliwa przez 2 miesiace......na taką i taką kwotę, auto jest ładne i może zabrac 5 osób...małe ale, ile ten samochód przejechał km? jak auto było eksploatowne?? jazda oszczędna? czy noga w podłodze? i kol TINEK w Twoim podsumowaniu brakuje najważniejszej rzeczy.....ILE ciepłej wody kocioł wyprodukował i ile jej zużyłeś??? a ile cwu wyprodukowała grzałka i w jaki sposób ją załączałes??

 

W takich przypadkach z małym bojlerem lepiej grzać prądem, lub jak jest możliwość wymienić bojler na większy 300-400L i palić raz na dwa dni wygaszając kocioł

 

dokładnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol TINEK w Twoim podsumowaniu brakuje najważniejszej rzeczy.....ILE ciepłej wody kocioł wyprodukował i ile jej zużyłeś??? a ile cwu wyprodukowała grzałka i w jaki sposób ją załączałes??

 

 

 

dokładnie....

 

ale oddajmy cesarzowi, co cesarskie

 

zadał sobie trud podpięcia grzałki i sprawdzenia ile on przez miesiąc zużyje prądu.

wyszło mu 190 kWh co daje 6,33 kWh na dobę - jest to jak najbardziej normalny wynik

jak bym swoja żonę nauczył zmywać, albo kupił jej zmywarkę, też by mi tyle szło (teraz 8,5 kWh)

 

zatem wiadomo mniej więcej ile wody (kilkometrów) zużywają - ok 155L/ dobą podgrzanych z 10C do 45C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku jak się wprowadziliśmy miałem bojler elektryczny 120 albo 140 litrów, już nie pamiętam. Wody dla 4 osób rano i wieczorem zawsze nie starczało, a rachunek za prąd był kosmiczny. Wywaliłem ten bojler po 6 miesiącach na złom i wstawiłem porządny 300 litrowy do grzania ekogroszkiem. Teraz miesięcznie koszt CWU to 63 zł. U mnie się to opłaca, a zużycie ciepłej wody u mnie jest duże, 4 osoby każda bierze prysznic bądź kąpiel co najmniej 2 razy dziennie. Teraz w te upały, jak pracuje w ogródku to i kilka razy dziennie, a co tam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld to nie tak..... kocioł na eko produkował mu ciepłą wodę non stop 24/doba, cwu była dostępna cały czas ew jak mu brakowało to kocioł szybko dogrzal, a nie wiemy na jakiej zasadzie chodziła grzalka na prąd?? czy była wlączana tylko np. przed kąpielą? czy chodziła 24h doba i ciepła woda rówież dostępna była 24/doba? (a wiec straty)

 

zatem wiadomo mniej więcej ile wody (kilkometrów) zużywają - ok 155L/ dobą podgrzanych z 10C do 45C
a gdzie straty na zasobniku?? i dalej nie wiemy nic o zużyciu ciepłej wody :D bo co dla jednego będzie nieopłacale dla drugiego już może być opłacalne... np większe zużycie cwu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...