Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

oddzielnie znaczy, ze mam zamontowane dwie pompki, jedna na "co" druga na "cwu", piec grzeje oddzielnie kazdy z tych obwodów, w momencie kiedy mam ustawioną temperaturę na piecu 55oC a "cwu" 45oC, to kiedy temp. "cwu" spadnie poniżej 40oC kocioł zaczyna grzać "cwu" co czyni wyraźnie krócej niż przy temp. kotła 45oc, w tym czasie spada temp. w pokojach ale przy ustawionym priorytecie na "cwu" nie jest to brane pod uwagę i w domu czuć lekkie wychłodzenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dom 130m2 pow. użytkowej ,

z poddaszem użytkowym,

około 70% pow. to grzejniki - 30% podłogówka

dom nieotynkowany jeszcze z zewnątrz , ściana jednowarstwowa

piec 20kw fakora z podajnikiem na ekogroch

 

pełny zasobnik - 140 kilo wystarcza teraz na jakieś 6 dni ...a co bedzie przy srogich mrozach? ładowanie codzienne? :o :evil:

 

i pytanka dodatkowe za 100 punktów:

czy parametry- nastawy pieca zmieniać zależnie od pogody czy jechać cały czas na tych samych i regulować temperaturę w domu za pomocą termostatów?

czy to prawda, że sprzedawane współcześnie termostaty (te takie którymi sie kręci i maja skale od 1 do 5) mają w sobie wbudowany czujnik temperatury i "pilnują" sobie same temperatury w pomieszczeniu (kiedy spada to dogrzewają, kiedy dobije temperatura do się wyłaczają)?

 

Nieotynkowany z zewnątrz, podejrzewam że tez nieocieplony :-? . Jak ocieplisz to wtedy zobaczysz różnicę :o w zużyciu opału

Ocieplony to chyba nie będzie bo to 1 warstwowa. Ale jak to pierwszy sezon to tak jak wszyscy piszą idzie więcej opału. Ustawienia kotła zmienia się raczej w zależności od opału. A ideą termostatu jest chyba właśnie to że "pilnują temperatury" a nie są zwykłymi zaworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

mieszkam dopiero od listopada i narazie razem c.o + cwu śrenie zużycie to ok 15kg/dobe (miału klasy 20 MJ/kg) max ok 22kg/dobe przy -15stopniach mrozu

 

Jeżeli można prosić o podawanie wartości opałowych paliwa (miał, ekogroszek) przy zużyciu bo to da lepsze porównanie

 

mój domek to ok 130 m2 powierzchni ogrzewanej do 20stponi (sypialnie 19, łazienka 23 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Czy może ktoś mi powiedzieć jak to jest ze zużyciem ekogroszku. W danych technicznych podane jest zużycie paliwa 4,1 kg/h przy mocy 24 kW, i 9,1 kg przy mocy 40 KW (różne firmy)

 

4,1 kg ekogroszku na godzinę to 98,4 kg na dobę. Okres grzewczy w naszym klimacie to 180 dni. Wychodzi 17 ton i 712 kg. Czyli koszt ogrzewania w jednym roku to ok. 12 tysięcy zł. Do tego potrzeba oddzielny magazyn na 18 palet i przerzucić ręcznie 17 ton.

 

Czy te dane techniczne które podają producenci to tylko fikcja ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W listopadzie zaczęliśmy ogrzewać. Ok 20 listopada. Przed sezonem kupiliśmy 4 tony ekogroszku i jeszcze niecałe pół mieliśmy. Do tej pory mamy węgiel. Starczy na podgrzanie wody jeszcze do lipca.

Ogrzewamy duzy dom-ponad 200m2 pow. uzytkowej. Oczywisice ciepła woda też. Kominek mamy tylko rekreacyjny. Rzadko w nim palimy.

jesteśmy zadowoleni z rezultatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś mi powiedzieć jak to jest ze zużyciem ekogroszku. W danych technicznych podane jest zużycie paliwa 4,1 kg/h przy mocy 24 kW, i 9,1 kg przy mocy 40 KW (różne firmy)

 

4,1 kg ekogroszku na godzinę to 98,4 kg na dobę. Okres grzewczy w naszym klimacie to 180 dni. Wychodzi 17 ton i 712 kg. Czyli koszt ogrzewania w jednym roku to ok. 12 tysięcy zł. Do tego potrzeba oddzielny magazyn na 18 palet i przerzucić ręcznie 17 ton.

 

Czy te dane techniczne które podają producenci to tylko fikcja ???

 

To oznacza że spalenie 4.1 kg/h danego paliwa o danej kaloryczności, daje te 24kW mocy uwzględniając sprawność kotła. Twoje wyliczenia mówią, ile by kosztowało palenie całą mocą kotła w sezonie grzewczym i nie wiem po co Ci to potrzebne jak nie pali się z taką mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W listopadzie zaczęliśmy ogrzewać. Ok 20 listopada. Przed sezonem kupiliśmy 4 tony ekogroszku i jeszcze niecałe pół mieliśmy. Do tej pory mamy węgiel. Starczy na podgrzanie wody jeszcze do lipca.

Ogrzewamy duzy dom-ponad 200m2 pow. uzytkowej. Oczywisice ciepła woda też. Kominek mamy tylko rekreacyjny. Rzadko w nim palimy.

jesteśmy zadowoleni z rezultatów.

O psia krew. Zima jaka była, ale coś dużo te 4 tony. A ile ludzi do "wymycia"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

ściana jednowarstwowa z bk (dom jeszcze nieotynkowany wtedy z zewnątrz z potęznymi mostkami termicznymi w postaci otworów w styropianie koło okien i drzwi wydziobanych przez ptaki ), kubatura domu 666,6m3 , powierzchnia całkowita 196,9m2 ( w tym garaż 30m2 dogrzewany zimą jednym grzejniczkiem) , na dachu 20cm wełny....

 

 

pierwszy rok kalendarzowy - grzanie tylko piecem (brak kominka i alternatywnych źródeł) ... od czerwca 2008 do czerwca 2009 - na CO i CWU zużyłam niecałe 4 tony ekogroszku....

 

w tym roku liczę na mniejsze zużycie , ponieważ dom latem otrzymał tynki na zewnątrz , także otwory w styropianie zostały uzupełnione ....

 

w bieżącym roku również zakupiłam 4 tony ekogroszku .... ... zużycie wyniesie pewnie mniej z powodu otynkowania ... także nie zostaje obojątny fakt że to już drugi z kolei sezon grzeczy - mury już wyschnięte i w miarę dogrzane .... także zapewnie nie pozostało bez echa jeśli chodzi o ilość spalonego ekogroszku - kombinowanie z ustawieniami i obczajanie pieca które zajęło mi kilka ładnych tygodni ...

 

 

zużycie na CWU

jeden podajnik (120kg) starcza na 1,5 m-ca ....zasobnik CWU 300l... 3-4 osoby ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daggulka jaka masz pow domu po podłogach ? Pow uzytkowa mam ciut większą i zastanawiam się czy kupic 3t ekogroszku czy może więcej.

 

Planuje troche (ew. duzo) palic w kominku ktory ma zamontowane DGP i zrobiony pseudo płaszczwodny (rurka miedziana owiniena na rurze spalinowej), więc troche dzieki temu obniże zuzycie węgla.

 

Dom ocieplony (albo ocieplany bo własnie to czynią) styro 15cm + wełna na dachu 25cm (jak znajde czas zeby ja wreszcie polozyć :)).

I tak się zastanawiam czy 3t starczy mi na zimę czy nie...

Tak wiem wiem dom domowi nie równy i takie tam... zastanawiam sie. A pytanie gówne jest na poczatku tej "wypowiedzi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jakie jest zużycie ekorgoszku latem przy podgrzewaniu tylko cwu i jak często trzeba czyścić piec? Zastanawiam się nad sensem montowania solarów w przypadku pieca na ekogroszek.

 

Pozdrawiam

U nas jest właśnie taki układ czyli groszkowiec plus solary. Kociołek wygasiłem w połowie marca, a planuję go odpalić dopiero pod koniec października jeżeli pogoda pozwoli. Niestety od trzech dni słoneczka jak na lekarstwo więc pod wieczór włączam grzałkę bo woda w zasobniku jest jednak zbyt chłodna na kąpiel. Generalnie z solarów jestem zadowolony... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...