Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Jak masz zwykłą retortę to z miałem może być gorzej a jak lepsza retorta to pewnie palenie miałem opanujesz bez problemu :) No no wynik elegancki :)

 

Mam palnik małego Brucera (APM-1) . Zobaczę jak z tym miałem , bo to odsiewka i naprawdę o małej gramaturze ...

Miału mam mało (30kg) , więc będzie palenie mieszane (30% miał i 70% ekogroszek). Będzie współpraca polsko-ruska w podajniku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przypomnę tylko, że u podstaw założenia tego wątku legło "bieżące zużycie ekogroszku" aż tyle i tylko tyle - tak więc proszę wszelkie porównania innych źródeł ogrzewania przenieść na właściwe ku temu miejsca :(

Jeden post bałaganu nie zrobi, a da jakiś pogląd na koszt innych sposobów ogrzewania.

Większy bałagan robią posty niektórych ekogroszkowców w odpowiedzi, zupełnie zresztą niepotrzebnie. Można było zostawić ten jeden post bez odpowiedzi i tyle, nie rozumiem skąd te emocje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden post bałaganu nie zrobi, a da jakiś pogląd na koszt innych sposobów ogrzewania.

Większy bałagan robią posty niektórych ekogroszkowców w odpowiedzi, zupełnie zresztą niepotrzebnie. Można było zostawić ten jeden post bez odpowiedzi i tyle, nie rozumiem skąd te emocje...

 

Jeden z niewielu rozsadnych glosow jakie slyszalem w teamacie takich porownan. Szkod atylko ze to "glos wolajacego na puszczy".

 

A emocje - po prostu kazdy uwaza, ze wybral najlepiej, najwygodniej i za razem najtaniej. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z niewielu rozsadnych glosow jakie slyszalem w teamacie takich porownan. Szkod atylko ze to "glos wolajacego na puszczy".

 

A emocje - po prostu kazdy uwaza, ze wybral najlepiej, najwygodniej i za razem najtaniej. :-)

Ale to nie puszcza kolego tylko wątek o spalaniu ekogroszku.

Więc skoro ci od kilku postów sugerują że zaśmiecasz ten wątek to po co brniesz i ciągniesz to dalej?

To bardzo fajnie że miesięcznie wydajesz 200 zł na ogrzewanie, a inni 400 - ty jesteś najlepszy.

Wydałeś 500-700 tys., (a może jeszcze więcej) na chałupę a teraz się cieszysz jak dziecko że zaoszczędziłeś 200 zł :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydałeś 500-700 tys., (a może jeszcze więcej) na chałupę a teraz się cieszysz jak dziecko że zaoszczędziłeś 200 zł :))

 

Po prostu porownuje, ile musze "doplacac" za moja bezobslugowosc ogrzewania. Jak sie okazuje nie tylko nie musze doplacac, ale jeszcze na tej bezobslugowosci wychodze na plus.

 

A dlaczego tutaj sie niezdrowo podniecacie, jak ktos spali 4 czy 5kg na dobe wegla mniej. Przeciez to miesiecznie cos kolo 100 zl oszczednosci jest, a co niektorzy malo rajstop nie posikaja ze szczescia? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu porownuje, ile musze "doplacac" za moja bezobslugowosc ogrzewania. Jak sie okazuje nie tylko nie musze doplacac, ale jeszcze na tej bezobslugowosci wychodze na plus.

 

A dlaczego tutaj sie niezdrowo podniecacie, jak ktos spali 4 czy 5kg na dobe wegla mniej. Przeciez to miesiecznie cos kolo 100 zl oszczednosci jest, a co niektorzy malo rajstop nie posikaja ze szczescia? :)

 

Czy Ty chłopie nie rozumiesz że chodzi też o kasę ?

Nie wszystkich stać aby wywalić 30-70tys zł i kupić sobie pompę gruntową lub powietrzną ...

Za te pieniądze będą mieli bezpłatny opał na kilkanaście (dziesiąt lat)

Dodatkowo dużo ludzi nie ma zbyt energooszczędnych domów i montaż tam pompy ciepła a nawet gazu nie jest dobrym pomysłem ...

 

Naprawdę nie jest problemem aby włożyć jakąś wielką kasę w dom aby potem cieszyć się trochę niższymi kosztami eksploatacji ...

Tylko niektórych nie stać na takie inwestycje , a niektórzy nie widzą sensu na takie inwestycje które się nigdy nie zwrócą lub zwrócą za kilkadziesiąt lat ...

Ja za różnice w cenie między pompą (u mnie zapewne jedynie wchodziłą by powietrzna lub pompa głębinowa) będę miałbym bezpłatny opał przez kilkadziesiąt lat ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to za ostatni załadunek wyszło mi 17,7 kg, czyli powoli ciągnę w dół :). A co do tematu pompy. Proponuje aby kolega Pyxis przeniósł się na wątek o pompach i tam podniecał sie swoją oszczędnością.

 

BTW

Jeśli masz takie oszczędności - super. Jeżeli chcesz to porównywac - tez super. Ale tak jak Ci już ktoś napisał wcześniej..... opisz ile wywaliłeś w ocieplenie, ogólnie w dom, w instalacje i całe to ustrojstwo i wtedy cos można powiedzieć. Bo z tego co ja sie orientuję i na ile znam ludzi grzejących pompą - to niestety cudów nie ma, i tak wielkiego interesu - jak co niektórzy zwłaszcza naganiacze opisują - też. Jak z solarami - fajne ale życia nie starczy aby odzyskać inwestycje (ale jak trafisz dobrego marketingowca to CI pokaże że w 10 lat odzyskasz ). Poza tym pomijasz takie aspekty jak to że masz prąd na II taryfe - ile dopłacasz do ogólnego życia w I taryfie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Ale tak jak Ci już ktoś napisał wcześniej..... opisz ile wywaliłeś w ocieplenie,

To nie było do mnie ale napiszę dla potomnych i jako ciekawostkę dla uzmysłowienia ile i co nam daje lepsze ocieplenie domu w moim przypadku ;)

Dom 118m2,zejście z zapotrzebowania na ciepło w projekcie gotowym z 86kWh/m2/rok gdzie było 12cm na ścianach,10cm w podłodze,20cm w stropie i WG do obecnych 40kWh/m2/rok z 20cm grafitowego na ścianach,20cm w płycie,30cm w stropie,wentylacją mechaniczną z rekuperatorem kosztowało mnie 17tys.zł więcej niż gdybym budował tak jak w projekcie gotowym bez zmian.

Co to dało ? Ano to,że zużycie energii na ogrzewanie z 10148kWh spadło do 4720kWh a w PLN wygląda to tak przy grzaniu prądem z 4052zł na 1880zł.

Gdybym grzał ekogroszkiem z 1520zł(2t ?) na 708zł(0,8t ?)

Przy powietrznej pompie z COP2,5 będzie to odpowiednio 1620zł na 752zł

Przy gruntowej z COP3,5 będzie to odpowiednio 1157zł na 537zł

 

1.Koszt systemu na prąd 2,7tys.zł odjąć koszt komina 2,6tys.zł=100zł

2.Koszt systemu na ekogroszek z kominem (nie ma takiego o mocy 3,5kW)=15tys.zł

3.Koszt pompy ciepła powietrznej odjąć koszt komina=15tys.zł

4.Koszt pompy gruntowej z własnym DZ odjąć koszt komina =23tys.zł

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty chłopie nie rozumiesz że chodzi też o kasę ?

Nie wszystkich stać aby wywalić 30-70tys zł i kupić sobie pompę gruntową lub powietrzną ...

 

A w ktorym miejscu ja Cie chlopie namawiam, zebys wywalil swoj kociol i wstawil pompe ciepla? Malo mnie obchodzi czym ogrzewasz swoj dom. Ja tylko staram sie porownac koszty grzania. Ile bym placil majac kociol na wegiel. Ot tyle. Dla Ciebie to jakas niezdrowa podnieta nie wiedziec czemu.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli oszczędności rocznej masz niecałe 2200 a wydałeś 17000 czyli koszty zwrócą sie po 7,72 latach a nie dodałeś kosztów energii wentylacji mechanicznej , jeżeli uwzględnimy koszty energii wentylacji + koszty odgrzybiania i napraw wyjdzie ze jeżeli nie zmienią się ceny to wyjdziesz na 0 po ok 8-9 latach a jeżeli włożył byś te 17 tys na lokatę to daje ci 850 zł rocznie co daje w 9 lat kwotę 7650 zł co wydłuża zwrot twojego wydatku o kolejne 2 lata biorąc to wszystko pod uwagę i to ze po paru latach technika się zmienia i to co dziś kupiłeś jest juz epokę do tyłu . I nie wiadomo co może być na topie i po jakich cenach w temacie ogrzewania i oszczędności ( ceny np p. ciepła na pewno spadną dużo )

 

Pewni zawsze się opłaca inwestować w ciepło ale powinno się wszystko na spokojnie obliczyć , sam dałem grafitowy styropian + lepsza izolację od gruntu ale kalkulacja była na + juz po roku ( kupiłem w 2012 roku prosto od producenta styropian grafitowy 0,31 po cenie 165 zł m3 więc nie inwestowałem jakiś duzych kwot )

 

Co do kosztów komina czy pieca naprawdę nie wiem skąd się bierze Az taka kwota ale..

Edytowane przez P_R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie spalanie średnie od początku sezonu wychodzi 16,45kg/dobę czyli licząc na złotówki 13,98zł/doba

 

No i wlasnie to staram sie porownac.

U mnie jest to 19.2kWh w taniem pradzie co daje 6,15 zl na dobe.

Wazne jest jeszcze porownanie na jednostke powierzchni, bo mozesz miec bardzo duzy dom. U mnie na 100m2 daje to kwote 2,68 zl/dobe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW

Jeśli masz takie oszczędności - super. Jeżeli chcesz to porównywac - tez super. Ale tak jak Ci już ktoś napisał wcześniej..... opisz ile wywaliłeś w ocieplenie, ogólnie w dom, w instalacje i całe to ustrojstwo i wtedy cos można powiedzieć. Bo z tego co ja sie orientuję i na ile znam ludzi grzejących pompą - to niestety cudów nie ma, i tak wielkiego interesu - jak co niektórzy zwłaszcza naganiacze opisują - też. Jak z solarami - fajne ale życia nie starczy aby odzyskać inwestycje (ale jak trafisz dobrego marketingowca to CI pokaże że w 10 lat odzyskasz ). Poza tym pomijasz takie aspekty jak to że masz prąd na II taryfe - ile dopłacasz do ogólnego życia w I taryfie ?

 

Koszt instalacji PCi to 27 tys zl.

Jakie mam ocieplenie masz w stopce dokladnie opisane. Rodzaj wentylacji tez (grawitacyjna). generalnie ocieplenie jest bez szalenstw. Nie jest to na pewno jakis "termos".

Na zuzyciu pradu bytowego w 2 taryfach za ostatnie 5 miesiecy mam 140 zl zysku (w porownaniu do jednotaryfowego). Naprawde trzeba sie postarac, zeby na bytowym wyjsc na 2 taryfach do tylu. Jesli z premedytacja nie olewasz tanszej taryfy dla pralki i zmywarki, to bedziesz do przodu. Inaczej co nawyzej w okolicach zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czyli oszczędności rocznej masz niecałe 2200 a wydałeś 17000 czyli koszty zwrócą sie po 7,72 latach a nie dodałeś kosztów energii wentylacji mechanicznej , jeżeli uwzględnimy koszty energii wentylacji + koszty odgrzybiania i napraw wyjdzie ze jeżeli nie zmienią się ceny to wyjdziesz na 0 po ok 8-9 latach a jeżeli włożył byś te 17 tys na lokatę to daje ci 850 zł rocznie co daje w 9 lat kwotę 7650 zł co wydłuża zwrot twojego wydatku o kolejne 2 lata biorąc to wszystko pod uwagę i to ze po paru latach technika się zmienia i to co dziś kupiłeś jest juz epokę do tyłu . I nie wiadomo co może być na topie i po jakich cenach w temacie ogrzewania i oszczędności ( ceny np p. ciepła na pewno spadną dużo )

 

Pewni zawsze się opłaca inwestować w ciepło ale powinno się wszystko na spokojnie obliczyć , sam dałem grafitowy styropian + lepsza izolację od gruntu ale kalkulacja była na + juz po roku ( kupiłem w 2012 roku prosto od producenta styropian grafitowy 0,31 po cenie 165 zł m3 więc nie inwestowałem jakiś duzych kwot )

Co do kosztów komina czy pieca naprawdę nie wiem skąd się bierze Az taka kwota ale..

Dlatego napisałem jak ja to zrobiłem i z czego to wynikało.Buduje dom do końca życia,przez emeryturę i zależało mi na niskich rachunkach i bezobsługowym grzaniu a niskie rachunki to przede wszystkim niskie straty ciepła przez dom :)

Modernizacja ocieplenia,systemu grzewczego kosztuje o wiele więcej w późniejszym czasie niż na etapie budowy.

Ja za grafitowy 0,031 płaciłem 189zł/m3 ;)

Koszty komina opisałem na innym watku:

Mój systemowy do kominka 7,2m kosztował 1500zł,najtańszy,no-name z allegro,bo inny do okresowego palenia nie był mi potrzebny,obróbka blacharska z robocizną 600zł,otynkowanie tynkiem żywicznym 500zł,postawienie miałem gratis=2600zł,czyli tyle oszczędziłem rezygnując z drugiego komina w kotłowni.Gdybym chciał komin firmowy a do tego z ceły klinkierowej komin wyniósłby 4600zł

 

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie to staram sie porownac.

U mnie jest to 19.2kWh w taniem pradzie co daje 6,15 zl na dobe.

Wazne jest jeszcze porownanie na jednostke powierzchni, bo mozesz miec bardzo duzy dom. U mnie na 100m2 daje to kwote 2,68 zl/dobe

 

To jak juz tak porównujemy to teraz przy temperaturach ok 0 do -7 13,3 kg / doba eko po 560 zł to daje 7,22 zł dzień + zero zł wydatków na ponad projektowe ocieplenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak juz tak porównujemy to teraz przy temperaturach ok 0 do -7 13,3 kg / doba eko po 560 zł to daje 7,22 zł dzień + zero zł wydatków na ponad projektowe ocieplenie :D

 

Podaj za jaki okres dajesz zuycie, to porownam ze swoim.

 

10 cm styro to "ponadplanowe ocieplenie"? To z czego Ty masz ten dom? Domyslnie przyjmuje, ze nie jest to przedwojenna willa. :-)

 

Podaj tez jaka powierzchnie grzejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie rozumiem po co te dyskusje i próba przekonania kogoś ...

Sam chciałbym mieć pompę ciepła , tyle że mnie na to nie stać albo inaczej nie widzę powodu i sensu wydawania tak gigantycznej kwoty na urządzenie grzewcze. Podobnie jak solary. Oczywiście dają zysk jakiś ale ten zysk jest nieproporcjonalny do poniesionych kosztów.

I to samą jest z pompami ciepła. Nie każdy ma miejsce na gruntowy wymiennik ciepła a jeśli nawet by miał to nie ma ochoty na dewastację ogrodu który też kosztował mnóśtwo czasu i pieniędzy , a pionowe odwierty są drogie ...

Pompy powietrza nie są już tak "efektywne" jak gruntowe i najlepiej aby sam dom był na tyle ciepły aby nawet jakby pompa działała na COP =1 , COP2 nie zabiła nas finansowo w I taryfie ...

A znów aby dom był bardzo ciepły należy dać grube i o bardzo dobrych parametrach ociepelnie. Dodatkowo najlepiej płytę fundamentową.

I znów koszty ...

 

Powtarzam.

Nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła. Sam w przyszłości planuję zakup pompy. Liczę na postęp i większą sprzedaż pomp aby ich ceny były bardziej przystępne dla typowego "Kowalskiego" ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...