Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

z 20cm grafitowego na ścianach,20cm w płycie,30cm w stropie,wentylacją mechaniczną z rekuperatorem kosztowało mnie 17tys.zł więcej niż gdybym budował tak jak w projekcie gotowym bez zmian.

Hmmm z tego, co się orientuję bynajmniej dla mojego domu parterowego powierzchnia do ogrzania ok. 160 m2, kubatura 420m3, sama wentylacja mechaniczna z rekuperatorem kosztuje od 15-20 tys.

Po co człowieku podajesz jakieś śmiesznie zaniżane kwoty. Przeciętny Kowalski nie będzie sobie projektował, rozkładał rur, instalował całego systemu. Płaci kasę i chce mieć na gotowo. Jeśli WM + reku jest taka tania z robocizną to proszę na PW adres tej firmy z chęcią skorzystam z ich usług. No chyba, że kupiłeś odpady styropianu w śmiesznie niskiej kwocie to się z Tobą zgodzę, że w Twoim przypadku mogło wyjść tylko 17 tys.

 

P.S Poza tym jesli już piszesz o pompach to podawaj kwoty realne, a nie jakieś minus koszt komina, minus koszt kotłowni bo to jest śmieszne i mało profesjonalne. Jeśli ktoś się pyta o koszt to go podaj, a nie uskuteczniasz wyliczenia matematyczne.

 

U mnie kompletny system CO+CWU włącznie z robocizną (ogrzewanie podłogowe całość plus piec na ekogroszek) kosztował jakieś 35 tys. (nie pamiętam dokładnie, musiałbym zajrzeć do arkusza kalkulacyjnego, ale to jak będę w domu najwyżej edytuje). Hydraulik, który mi to robił montuje też pompy. Za komplet pompa gruntowa wszystko na gotowo musiałbym zapłacić ok. 70 tys. Notabene gość wybudował sobie również dom i pompy nie zamontował, więc coś w tym musi być.

Hydraulik potwierdził, że tam gdzie montował gruntówki w mokrej glinie, koszty ogrzewania są niskie i jest bezobsługowo, ale

RÓŻNICA to 35 tys. !!! Przeciętnych ludzi, kótrzy budują za kredyt ta kwota jest nie do przełknięcia. O pompach powietrznych nie miał już tak dobrego zdania.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pyxis;5715856]Koszt instalacji PCi to 27 tys zl.

Jakie mam ocieplenie masz w stopce dokladnie opisane. Rodzaj wentylacji tez (grawitacyjna). generalnie ocieplenie jest bez szalenstw. Nie jest to na pewno jakis "termos".

 

no to teraz możemy rozmawiać:

 

jeśli wydasz średnio 300zł miesięcznie w okresie zimowym to masz wynik 300zł x6miesięcy =1800zł rocznie

przez 10 lat to jest 18tys +27tys koszt źródła ciepła daje wynik 45000

 

ponieważ ja mam mniejszy dom i porównanie kosztów będzie nieadekwatne to policzę to co wydaje czp01 bo on ma 240m2 do ogrzania

jemu wychodzi średnia w okolicy 18kg czyli spali 18*180= 3240kg eko za 750zł/tona(szacunkowa cena u niego - u mnie drożej)

jego kocioł kosztował 10tys(mogę się mylić)

co nam to daje:

3,24Tx750zł =2430zł rocznie x 10 lat mamy 24300zł

łącznie z kotłem 34300zł

zatem w ciągu 10 lat na inwestycję w ogrzewanie domu czp wyda 34300 a pyxis wyda 45000

 

czyli pyxis wyda o 10700zł więcej pomimo iż wydaje mu się iż płaci mniej

 

moje obliczenia nie uwzględniają wydatków na serwis i naprawy ktróre w przypadku pompy jest droższy oraz nie uwzględniają zmian cen nośników energii. pomijam koszty instalacji CO ponieważ one mogą być zbliżone lub bardzo różne w zależności od użytych materiałów i kosztów robocizny.

pozostaje tylko czysty wydatek na urządzenie grzewcze i paliwo.

 

czy 1070zł rocznie jest wysoką kwotą za bezobsługowość???

dla mnie tak

jeśli dla kogoś nie jest to pompa ciepła czeka

 

poprawcie mnie jeśli się mylę w którymś momencie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj za jaki okres dajesz zuycie, to porownam ze swoim.

 

10 cm styro to "ponadplanowe ocieplenie"? To z czego Ty masz ten dom? Domyslnie przyjmuje, ze nie jest to przedwojenna willa. :-)

 

Podaj tez jaka powierzchnie grzejesz.

 

Witam

 

Dom a raczej domek Powierzchnia użytkowa ok. 130 m2 temperatura 22 stopnie + 18 m2 garaż ( minimalna temperatura w garażu 8 stopni )

 

Dom

ściany 25 cm ( 0,36 ) + 15 styro ( 0,31 )

dach 25-45 cm wełna ( 0,31 / 0,38 )

grunt 15-25 cm styro

 

od połowy września do końca grudnia 2012 poszło 1,2 tony Eko po 560 zł ( w tym CWU ) żadnego dopalania drzewem czy kominkiem

 

Piec dużo przewymiarowany :D ale w porównaniu do poprzedniego roku ( dom w budowie ) spalanie spadło o połowę

 

Jedyny duzy minus to niestety czyszczenie pieca i zasyp co ok. tydzień co na pewno dla Ciebie było ważne bo pisałeś ze kierowałeś się wygodą.

 

Tak jak Ktoś napisał moze ceny pomp spadna do normalnej ceny i wtedy opłacalność bedzie większa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz możemy rozmawiać:

 

jeśli wydasz średnio 300zł miesięcznie w okresie zimowym to masz wynik 300zł x6miesięcy =1800zł rocznie

przez 10 lat to jest 18tys +27tys koszt źródła ciepła daje wynik 45000

 

Poprawie od razu blad w Twoich zalozeniach. Przeliczysz sobie jeszcze raz :-)

Za 3 oststnie miesiace zeszlego roku srednia za CO+CWU wyszla 194 zl. Skad Ci wyszlo to 300 zl Nawet w grudniu byla to kwota nizsza od tej zalozonej prze Ciebie "sredniej". Ja za caly zezon grzewczy (pzdziernik-marzec ma zamiar wydac max 1200 zl Daje to koszta na przestrzeni tych 10 laty wraz z inwestycja na poziomie 29 tys zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dom a raczej domek Powierzchnia użytkowa ok. 130 m2 temperatura 22 stopnie + 18 m2 garaż ( minimalna temperatura w garażu 8 stopni )

 

Dom

ściany 25 cm ( 0,36 ) + 15 styro ( 0,31 )

dach 25-45 cm wełna ( 0,31 / 0,38 )

grunt 15-25 cm styro

 

od połowy września do końca grudnia 2012 poszło 1,2 tony Eko po 560 zł ( w tym CWU ) żadnego dopalania drzewem czy kominkiem

 

Piec dużo przewymiarowany :D ale w porównaniu do poprzedniego roku ( dom w budowie ) spalanie spadło o połowę

 

Jedyny duzy minus to niestety czyszczenie pieca i zasyp co ok. tydzień co na pewno dla Ciebie było ważne bo pisałeś ze kierowałeś się wygodą.

 

Tak jak Ktoś napisał moze ceny pomp spadna do normalnej ceny i wtedy opłacalność bedzie większa

 

No to docieplenie masz lepsze od mojego. Jesli przeliczymy nasze zuzycia na 100m2 powierzchni grzanej, to zupelnie kosztowo nie ma szalu na weglu, bo u mnie wyjdzie to prawie polowe taniej w zlotowkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawie od razu blad w Twoich zalozeniach. Przeliczysz sobie jeszcze raz :-)

Za 3 oststnie miesiace zeszlego roku srednia za CO+CWU wyszla 194 zl. Skad Ci wyszlo to 300 zl Nawet w grudniu byla to kwota nizsza od tej zalozonej prze Ciebie "sredniej". Ja za caly zezon grzewczy (pzdziernik-marzec ma zamiar wydac max 1200 zl Daje to koszta na przestrzeni tych 10 laty wraz z inwestycja na poziomie 29 tys zl

 

w grudniu to było ciepło

interesuje mnie co będzie jak będzie -20st na dworze. założyłem że skoro przy temperaturach umiarkowanych masz 294zł to średnia na poziomie 300 miesięcznie będzie do przyjęcia

a swoją drogą skoro za pompę zapłaciłeś 27tys to nie da się z tego zrobić 29tysięcy po 10 latach

jeśli już to raczej 39tys

 

no i nie wiem ile taniej czp kupuje opał

kolega P_R deklaruje koszt tony w okolicy 560zł

jak wg tych stawek policzymy to wyjdzie na korzyść większą dla czp jeszcze

3,24x560=1814,40zł x10lat = 18144+10tys kocioł =28144 i się zrobiło 10856 czyli jeszcze ciut więcej

 

postawiłem tylko jedno pytanie

ile jesteśmy w stanie zapłacić za ten koomfort- nadal wychodzi 1000zł rocznie- czy to dużo???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postawiłem tylko jedno pytanie

ile jesteśmy w stanie zapłacić za ten koomfort- nadal wychodzi 1000zł rocznie- czy to dużo???

 

No poki co jak tu porownuje koszta grzania 100m2 to mam od kwot podobnych do moich, to 2x wiekszych. :-)

 

Powiem Ci, ze jesli nawet Twoje "obliczenia" sa takie, ze jest to 1000 zl rocznie czyli 83,34 zl miesiecznie za nie kiwniecie paluchem w bucie w temacie CO i CWU (rowniez latem nie kiwam tym paluchem) to ja w to wchodze w ciemno i bez chwili wahania. Nomen omen, jak w dym :-)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Hmmm z tego, co się orientuję bynajmniej dla mojego domu parterowego powierzchnia do ogrzania ok. 160 m2, kubatura 420m3, sama wentylacja mechaniczna z rekuperatorem kosztuje od 15-20 tys. Po co człowieku podajesz jakieś śmiesznie zaniżane kwoty. Przeciętny Kowalski nie będzie sobie projektował, rozkładał rur, instalował całego systemu. Płaci kasę i chce mieć na gotowo. Jeśli WM + reku jest taka tania z robocizną to proszę na PW adres tej firmy z chęcią skorzystam z ich usług. No chyba, że kupiłeś odpady styropianu w śmiesznie niskiej kwocie to się z Tobą zgodzę, że w Twoim przypadku mogło wyjść tylko 17 tys. P.S Poza tym jesli już piszesz o pompach to podawaj kwoty realne, a nie jakieś minus koszt komina, minus koszt kotłowni bo to jest śmieszne i mało profesjonalne. Jeśli ktoś się pyta o koszt to go podaj, a nie uskuteczniasz wyliczenia matematyczne. U mnie kompletny system CO+CWU włącznie z robocizną (ogrzewanie podłogowe całość plus piec na ekogroszek) kosztował jakieś 35 tys. (nie pamiętam dokładnie, musiałbym zajrzeć do arkusza kalkulacyjnego, ale to jak będę w domu najwyżej edytuje). Hydraulik, który mi to robił montuje też pompy. Za komplet pompa gruntowa wszystko na gotowo musiałbym zapłacić ok. 70 tys. Notabene gość wybudował sobie również dom i pompy nie zamontował, więc coś w tym musi być. Hydraulik potwierdził, że tam gdzie montował gruntówki w mokrej glinie, koszty ogrzewania są niskie i jest bezobsługowo, ale RÓŻNICA to 35 tys. !!! Przeciętnych ludzi, kótrzy budują za kredyt ta kwota jest nie do przełknięcia. O pompach powietrznych nie miał już tak dobrego zdania.
Po pierwsze nie każdy ma dwie lewe ręce,większość buduje na kredyt i chce ciąć koszty.Reku kupiłem za 4tys.zł,kanały wentylacyjne za 1tys.zł a rozłożenie tego to bułka z masłem.Zajęło mi to weekend :) Po drugie ja buduje na kredyt i musiałbym upaść na głowę żeby za system z ekogroszkiem zapłacić 35tys.zł ale ja mam na dom przeznaczone 250tys.zł i nie w głowie mi był ekogroszkiem bo drogi.Jeśli ktoś jest burzujem to może w kotle palić :) W moim przypadku 100m2 podlogowki i powietrzna pompą ciepła to 22tys.zł Po trzecie komin należy do systemu grzewczego i trzeba go odliczać do całości.W moim systemie nie był konieczny.Styropian 0,031 Genderki za189zł/m3 a w płytę EPS200 też Genderki za 269zł/m3 Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie spalanie średnie od początku sezonu wychodzi 16,45kg/dobę czyli licząc na złotówki 13,98zł/doba

 

To są liczby stresujące innych użytkowników ;)podawaj w przeliczeniu na 1 m2 ogrzewanej powierzchni

 

czyli przykładowo doba :

ekogroszek/koszt opału/powierzchnia ogrz./sredna temperatura 16,45kg/13,98zł/180m2/22*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artur

już to przerabialiśmy

ty masz ceny promocyjne bo handlujesz- przy okazji pisz z płatnego profilu -to podniesie twoją wiarygodność

ilu kowalskich potrafi "tymi recyma"??? ilu nie ma o tym pojęcia i ilu nie ma czasu?? ilu ma dostęp do tak atrakcyjnych cen jak ty???-handlarz

 

na razie to chyba jeszcze nie masz tej pompy no i nie wiem skąd ci za system z kotłem wychodzi 35tysięcy- co w skład tego systemu wchodzi ze on taki drogi???

 

Pyxis

dla ciebie tysiąc to mało dla kogoś innego może być bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja dorzuce swe 3 grosze. Był okres, ze trochę zastanawiałem się nad zainstalowaniem pompy ciepła, ale odstraszyła mnie bardzo wysoka jej cena (jakieś 25000 - 30000 zł). Cene jakoś może i dało by się przełknąć ale mam obawy co do trwałości samego urządzenia, bo jeśli po 10 czy 15 latach funkcionowania pompa wymagała by naprawy lub remontu to przepuszczam, ze jej koszt stanowił by kilkadziesiąt procent wartości samej pompy ( o ile jeszcze dało by sie cos dokuoić do tak leciwego urządzenia), co znacznie pogorszyło by efekt ekonomiczny całego przedsięwzięcia :confused: Swoją drogą to niebardzo wiem dlaczego pompy ciepła i kolektory słoneczne są tak drogie bo co do konstrukcji są to proste urządzenia - obawiam się, że to działanie czysto marketingowe.

Jeżeli chodzi o smą kalkulacje kosztów to uważam, że pod żadnym pozorem nie można rezygnować w domu z komina, bo jakieś rezerwowe ogrzewanie w domu warto posiadać. Sieć energetyczna jest coraz bardziej przeciążona a jakichś powazniejszych jej remontów jakoś nie widać i dlatego można przepuszczać, że ewntualne jej awarie mogą być poważne i długotrwałe.

Przepuszczam, tez, że cena energii elektrycznej będzie rosła szybciej niż innych paliw, bo jak na razie prądu nie można zastapić innym nosnikiem energi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis

dla ciebie tysiąc to mało dla kogoś innego może być bardzo dużo.

 

Ale mowimy o ludziach ktorzy mieszkaja w SWOIM DOMU. To raczej nie sa doliny spoleczne jesli chodzi o dochody. Kwota 84 zl miesiecznie, to pewnie tyle co placa za platforme cyfrowo dla rozrywki, albo wydaja wstepujac na chwile do sklepu na piwo i slodycze na weekend :-) Badzmy chociaz w minimalnym stopniu obiektywni przy tych kwotach. To gowniana kasa, jesli ktos ma stala prace i nie chce byc prze cale zycie palaczem we wlasnym domu, a i tak moim zdaniem sporo zawyzona jesli przyjac realia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
artur

już to przerabialiśmy

ty masz ceny promocyjne bo handlujesz- przy okazji pisz z płatnego profilu -to podniesie twoją wiarygodność

ilu kowalskich potrafi "tymi recyma"??? ilu nie ma o tym pojęcia i ilu nie ma czasu?? ilu ma dostęp do tak atrakcyjnych cen jak ty???-handlarz

 

na razie to chyba jeszcze nie masz tej pompy no i nie wiem skąd ci za system z kotłem wychodzi 35tysięcy- co w skład tego systemu wchodzi ze on taki drogi???

o.

Pisze jako inwestor dlatego polecam wykonanie WM samodzielnie bo to naprawdę nie jest żadna filozofia :) Kwota za cały system padla wyżej :)Umowa na wykonanie podlogowki z pompą była podpisana zanim dostałem hurtowe ceny,podobnie ręku jest dostępny jest w tej cenie dla zwyklego Kowalskiego ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja dorzuce swe 3 grosze. Był okres, ze trochę zastanawiałem się nad zainstalowaniem pompy ciepła, ale odstraszyła mnie bardzo wysoka jej cena (jakieś 25000 - 30000 zł). Cene jakoś może i dało by się przełknąć ale mam obawy co do trwałości samego urządzenia, bo jeśli po 10 czy 15 latach funkcionowania pompa wymagała by naprawy lub remontu to przepuszczam, ze jej koszt stanowił by kilkadziesiąt procent wartości samej pompy ( o ile jeszcze dało by sie cos dokuoić do tak leciwego urządzenia), co znacznie pogorszyło by efekt ekonomiczny całego przedsięwzięcia :confused:

 

Moje urzadzenie (sama pompa) kosztowalo mnie 17 tys zl. W zasadzie w niej awarii moze ulec tylko sprezarka i obiegowki. Sprezarka to scroll z tego co wiem Copellanda i jej zywotnosc teoretyczna to cos kolo 50 tys startow (mam rednio 4-5 na dobe). Koszt nowej na poziomie 3 tys zl. Konstrukcja pompy jest taka, ze wlozysz tam kazda sprezarke o podobnych paramertach i wymieni ja kazdy srednio kumaty chlodnik majacy sprzet do napelnienia instalacji czynnikiem roboczym. Nie wazne czy za 5 10 czy 20 lat. Zywotnosc pompy gruntowej wg bardzo pesymistycznych ocen to minimum 20 lat eksploatacji (przy pompie powietrznej znacznie mniej, ale ja co do pomp PW jestem straszliwie sceptycznie nastawiony nie tylko z tego powodu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis, powiem tylko tyle. Masz swój wątek, w którym i ja pisałem. Wqrwiało mnie tam śmiecenie przez "węglarzy". Wqrwia mnie i tutaj - tym razem przez Ciebie i handlarzynę z rozdwojeniem jażni. Chłopie, przystopuj z tym forum, bo skończysz tak jak Arturo. Wypier..lą Cię z roboty, czego Ci nie życzę. No chyba, ze jesteś na samozatrudnieniu.

Tytuł wątku brzmi: "BIEŻĄCE ZUŻYCIE EKOGROSZKU" i tego się trzymajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...