Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Moje urzadzenie (sama pompa) kosztowalo mnie 17 tys zl. W zasadzie w niej awarii moze ulec tylko sprezarka i obiegowki. Sprezarka to scroll z tego co wiem Copellanda i jej zywotnosc teoretyczna to cos kolo 50 tys startow (mam rednio 4-5 na dobe). Koszt nowej na poziomie 3 tys zl. Konstrukcja pompy jest taka, ze wlozysz tam kazda sprezarke o podobnych paramertach i wymieni ja kazdy srednio kumaty chlodnik majacy sprzet do napelnienia instalacji czynnikiem roboczym. Nie wazne czy za 5 10 czy 20 lat. Zywotnosc pompy gruntowej wg bardzo pesymistycznych ocen to minimum 20 lat eksploatacji (przy pompie powietrznej znacznie mniej, ale ja co do pomp PW jestem straszliwie sceptycznie nastawiony nie tylko z tego powodu).

 

Skoro spręzarka kosztuje tylko 3000 PLN, a dobrej jakości pompy obiegowe jakies 600-700 PLN, dodatkowo załuzmy, że elektruka i elektronika 1000 PLN to daje nan jakieś 5000 - 6000 PLN, czyli ponad 10 000 PLN zpłaciłes za obudowe???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie, wszystko zależy od punktu wiedzenia, poziomu siedzenia, miejsca zatrudnienia, stopnia (samo)uwielbienia, współczynnika zaślepienia... :-)

 

Ja jak sobie przypomnę, że rok temu musiałem ganiać codziennie z węglarkami a w piecu rozpalać prawie codziennie, bo w nocy gasło to teraz uważam mój piec na groch za "cudo techniki" :-) I nawet jeśli zużywam 100% więcej węgla niż większość forumowiczów ( i tu zazdroszczę) to jest i pozytywna rzecz, bo aktualnie zużywam blisko 50% mniej opału niż w poprzednich latach gdy używałem 25-letniego zwykłego potwora. No i te węglarki poszły do lamusa. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro spręzarka kosztuje tylko 3000 PLN, a dobrej jakości pompy obiegowe jakies 600-700 PLN, dodatkowo załuzmy, że elektruka i elektronika 1000 PLN to daje nan jakieś 5000 - 6000 PLN, czyli ponad 10 000 PLN zpłaciłes za obudowe???

 

Wiesz ile kosztuje wyprodukowanie auta ktorym jezdzisz? Placisz bez zajakniecia i nie za obudowe, tylko za know-how.

 

Nikt tez przeciez nie broni Ci kupic tych klamotow i samemu zoyc do kupy. Ludzie tak robia i wychodzi im polowa ceny ktora ja zaplacilem.

 

Jak policzysz kociolek na wegiel, to za blache dal bys pewnie z 1000-1500 zl a ludzie placa po 6, 7 a nawet 9 tys za klamota :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ktorym miejscu ja Cie chlopie namawiam, zebys wywalil swoj kociol i wstawil pompe ciepla? Malo mnie obchodzi czym ogrzewasz swoj dom. Ja tylko staram sie porownac koszty grzania. Ile bym placil majac kociol na wegiel. Ot tyle. Dla Ciebie to jakas niezdrowa podnieta nie wiedziec czemu.:)

 

Pixis

 

Już ci kiedyś pisałem, że Ty jesteś szczęściarz z założenia. Skazany na forumowy sukces, po prostu nie masz innego wyjścia wiec trzeba Cię zrozumieć i raczej trudno porównywać, chyba że porówna się z sytuacją kogoś z „deputatem węglowym” lub właściciela składu węgla.

 

Pierwsze primo,

Pewien szczególik powierzchnie domu podajesz w m2 natomiast z tego co widzę masz dach 4 spadowy i poddasze użytkowe dlatego m2 po podłogach robią wrażenie gdy tak naprawdę pu masz sporo mniejszą, a do tego garaż w bryle budynku, jak znam życie pewnie go nie grzejesz lub grzejesz na min. Podejrzewam że analogicznie jest z pomieszczeniem gospodarczym. Talk na moje oko ca 140 - 150 m2 pu. do efektywnego grzania i tu już rewelacji nie ma. Przypomniał mi się dowcip, jak chłopak przekonywał dziewczynę że „tyle” to 25 cm, tamta dziewczyna uwierzyła, rozumiem że na forum szukasz jej koleżanek?

Podobnie wygląda sprawa gdy uwzględni się n nakłady inwestycyjne na PC, które ponieśli normalni użytkownicy PC, ci którzy płacą za promocje takie jak Twoja.

 

Drugie primo

Masz wolne 800 m2 odpowiedniego gruntu , którego już nie zabuduje czymś co wymaga fundamentu, podobnie drzewa tam nie posadzisz.

 

Trzecie primo,

Jak sam deklarujesz masz „szczęście” polegające na:

 

  1. promocyjnej cenie za PC, wystarczy porównać np. do najtańszego Ecopola z serii A i to bez uwzględniania montażu kotłowni, wykonania dz. gz. Z reguły im więcej zlecenia tym taniej, u cienie wychodzi odwrotnie , masz moze na to fakture czy całość poszła nawet bez tego * % Vatu? ;-)
  2. producencie PC w tej samej wsi, reklamacja, naprawa, ustawienia. Jak widać po komentarzach na forum jest to ważne, bo mogą być problemy. Normalny inwestor taka sytuacje uwzględnia i liczy ile go będzie kosztowała naprawa i czas przyjazdu w zimę kogoś kto będzie potrafił to zrobić,
  3. montażu i funkcjonowaniu PC przez laików jak sam deklarujesz. Normalni inwestorzy wychodzą z założenia że im droższe i istotne dla domu urządzenie oraz ryzyko związane z jego poprawnym działaniem tym mniej opłaca się uczyć i je podejmować, podobnie dobry fachowiec nie bierze sie za robotę której nie kuma. Ty podjąłeś ryzyko, do tego bez ozc - odwaga i szczęście w jednym.

 

dlatego moim zdaniem czwarte primo

 

mam pisać? A w zasadzie w innym wątku już pisałem ….. szukasz naiwnych na swoje pseudo 25 cm

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Talk na moje oko ca 140 - 150 m2 pu. do efektywnego grzania i tu już rewelacji nie ma.

 

Napisales duzo, ale informacji malo (poza jakims slabym zreszta dowcipem dla dzieciakow) ;-)

 

Podaje grzana powierzchnie po podlogach. Mam ogrzewanie tez w garderobie i pomieszczeniu gospodarczym. Pow garazu i kotlownie w to nie wliczam, bo wtedy musial bym 42m2 dodac. Scianki kolankowej wysokiej nie mam, ale mam w pomieszczeniach na podaszu scianke zewnetrzna z regipsu cofnieta w kierunku pomieszczenia. Nie wiem ile jest tej "formatywnej" uzytkowej po przeliczeniu na wysokosci pod skosami i nie bardzo mnie to interesuje, bo mam podlogowke i grzeje taka powierzchnie podlogi. Wszedzie rowno, bez przymykania gdziekolwiek. Grzejnik w garazu zakrecony, bo nie ma sensu tam go wogole odkrecac. Mogelm go spokojnie pominac w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawiłem wedle twoich sugestii;)

 

Dzięki.

Ja nie mogę zejść znacząco poniżej 25 kg na dobę nawet przy +4-5 *C

 

No faktycznie " za-pompowany " ten wątek się zrobił może przyjdzie taki dzień( technika idzie na przód ) ze pompa PC

przy -25 *C będzie miała sprawność 3,5 - 4 COP i nie będzie kosztować tyle kasy .

Na razie co zaoszczędzi w okresach przejściowych w trakcie prawdziwej zimy zabiera .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja ma zalety i wady, jedna z wad to własnie zwiekszony apetyt na opał...dalej się męczysz z tą obrotówka???

 

Tak .Co sugerujesz że cyrkulacja zjada mi wungiel :o przecież nawet jak pobiera tą cyrkulacją energię to ona pozostaje we wnętrzu domu i wraca do kotła ,mam jeszcze grawitację CWU ;) .

Bardziej mnie zaczęło wkurzać to ze czasami w zasobniku się dymi taki czad i wtedy łapię za podajnik ale tam nic ciepłego nawet przy piecu nie ma a kopczyk porządny o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak .Co sugerujesz że cyrkulacja zjada mi wungiel :o przecież nawet jak pobiera tą cyrkulacją energię to ona pozostaje we wnętrzu domu i wraca do kotła ,mam jeszcze grawitację CWU ;) .

Bardziej mnie zaczęło wkurzać to ze czasami w zasobniku się dymi taki czad i wtedy łapię za podajnik ale tam nic ciepłego nawet przy piecu nie ma a kopczyk porządny o co chodzi?

 

hehe na gotowo jedziesz:) my do tego latami dochodziliśmy... no przesadzadzam,miesiacami:) tak, cyrkulacja i grawitacja zjada ci węgiel-masz stały odbiór ciepła i kocioł chodzi, dym w zasobniku albo zagladasz do zasobnika jak chodzi dmuchawa i wtedy dymi (normalne zjawisko) albo masz dobry cug w kominie (obrotówki maja dość duże szczeliny) i powietrze z komina dochodzi do zasobnika... mozesz ograniczyć to zjawisko szybrem ( nie jestem zwolennikiem) lub przysłaniając dmuchawę np kartonem -jak nie masz przysłony na dmuchawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe na gotowo jedziesz:) my do tego latami dochodziliśmy... no przesadzadzam,miesiacami:) tak, cyrkulacja i grawitacja zjada ci węgiel-masz stały odbiór ciepła i kocioł chodzi, dym w zasobniku albo zagladasz do zasobnika jak chodzi dmuchawa i wtedy dymi (normalne zjawisko) albo masz dobry cug w kominie (obrotówki maja dość duże szczeliny) i powietrze z komina dochodzi do zasobnika... mozesz ograniczyć to zjawisko szybrem ( nie jestem zwolennikiem) lub przysłaniając dmuchawę np kartonem -jak nie masz przysłony na dmuchawie

To się samo dymi wchodzę do kotłowni luknąć i fakt akurat dmuchawka pracuje zaglądam do zasobnika ale dym już tam jest ,może zasobnik ma dziury uszczelka na dole jest ale węgiel tylko w samym ujściu i w rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się samo dymi wchodzę do kotłowni luknąć i fakt akurat dmuchawka pracuje zaglądam do zasobnika ale dym już tam jest ,może zasobnik ma dziury uszczelka na dole jest ale węgiel tylko w samym ujściu i w rurze.

 

Jakby zasobnik miał dziury to miałbyś dym w całej kotłowni.... nie zaglądaj przy pracy dmuchawy i bedzie OK !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animuss

z tego co pamiętam nie zasypujesz do końca tylko sypiesz worek i czekasz aż się wypali.

przy niewielkiej ilości opału w koszu wystarczy otworzyć klapę na sekundę i natychmiast się pojawi w niej dym- to normalne- zaciąga przez kosz spaliny rurą, przy pełnym koszu chwila czasu upłynie zanim się dym przez cały węgiel przebije.

tak jak chłopaki piszą- wyłaczyć wentylator odczekać aż się zatrzyma i dopiero otwierać klapę od kosza zasypowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...