Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Taki piec dobrał mi producent :x 26kW :evil:

czy można je jakoś przerobić przez np zmniejszenie pojemości wody w nim znajdującej się?

 

Producent podaje: Zużycie paliwa przy mocy nominalnej 4,7kg/h. :o

 

Może masz ustawioną dmuchawę na maxa i ciepło przez komin w atmosferę ulatuję.

W celu zmniejszenia mocy możesz spróbować zmniejszyć palenisko wykładając je cegłą szamotową jeśli jest taka możliwość w twoim piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hm ... nie wiem czy juz jest sezon :lol: ... ale dziś obliczałam ... w ubiegłym tygodniu uśredniając spaliłam 14 kg ekogrochu dziennie na CO i CWU ...

zimą w ubiegłym sezonie przy ostrych mrozach szło około 25kg dziennie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich!

 

Posiadam nowy dom, do którego wprowadziliśmy się pod koniec października 2008 r.

 

Powierzchnia ogrzewana to 160 m2 pomieszczeń mieszkalnych + 20 m2 garaż.

 

Mój kociołek LING DUO 25 KW + sterownik RECALART Economic 3000 + zawór 4D sterowany ręcznie, bojler dwupłaszczowy 100 L (temp. wody cały czas ustawiona na 45 st.), instalacja w miedzi, wszędzie grzejniki aluminiowe.

 

Ściany zewnętrzne to pustak MAX + styropian EPS-100 + cegła DZ-9 (razem ok. 48 cm muru), okna 5-cio komorowe, posadzka - izolacja 10 cm styropian EPS-100, strop pośredni - izolacja 10 cm styropian EPS-100, strop górny pod dachem - izolacja 12 cm styropian EPS-70.

 

Temperatura w domu 22-23 st. w czasie przebywania w nim domowników, 19-20st. w nocy i ok. 16-17 st. w dzień gdy jesteśmy w pracy.

 

Palę ekogroszkiem RETOPAL 25 MJ z KWK PIAST. W poprzednim roku zakupiłem prosto z kopalni 3,8 tony i obecnie pozostało mi jeszcze ok. 200 kg. Mam "sentyment" do tego "paliwa" :) bo paliłem nim przez 4 lata w poprzednim domu w piecu na ekogroszek ZĘBIEC 20 KW.

 

Ale co do spalania...

Piec został uruchomiony pod koniec września 2008 r. w celu wygrzewania domu przed planowanym wprowadzeniem. Od początku listopada do połowy grudnia paliłem tylko samym drzewem z budowy (wszystko co leciało...nawet z gwoździami). Od połowy grudnia do końca kwietnia już tylko ciągła praca na ekogroszku i "grzanie" domu. W pozostałym okresie do października tego roku piec głównie pracował w celu podgrzewania ciepłej wody (ok. 100 kg RETOPALU na miesiąc) + ogrzewanie w chłodne wieczory (a było ich trochę... :)) z małą przerwą na wymianę sterownika... . Na początku października przełączyłem piec na pracę ciągłą i tak do dziś.

Obecnie piec zużywa ok. 12-15 kg eko na dobę (zasobnik 180 kg) natomiast przy ujemnych temperaturach zimowych (ok. -15 st.) 20-22 kg.

Na ten sezon zakupiłem 4 tony RETOPALU prosto z kopalni i mam nadzieję "przeżyć" :D na tym do następnego listopada!

 

Przepraszam, że się tak rozpisałem ale to mój "pierwszy raz" :lol:

 

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych ciepłych dni i nocy - oczywiście w domu!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...spaliłam 14 kg ekogrochu dziennie na CO i CWU ...

Też właśnie zadałem sobie trud zmierzenia, zważenia i policzenia i też wyszło mi ok. 14 kg na dobę. Na zewn 5-10 stopni a w domu sauna 25 stopni. Jak w czasie mrozów spadnie do 21 to płakał nie będę... :D

Witam, jaro 71 jaki masz piec dokładnie itd

Do pow. uzytkowej 200m2(z garażem) ile kw powienien miec piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
...spaliłam 14 kg ekogrochu dziennie na CO i CWU ...

Też właśnie zadałem sobie trud zmierzenia, zważenia i policzenia i też wyszło mi ok. 14 kg na dobę. Na zewn 5-10 stopni a w domu sauna 25 stopni. Jak w czasie mrozów spadnie do 21 to płakał nie będę... :D

Witam, jaro 71 jaki masz piec dokładnie itd

Do pow. uzytkowej 200m2(z garażem) ile kw powienien miec piec?

 

U mnie aktualnie 10 kg/dobę dom ma 185 m podłóg wraz z ogrzewanym garażem (24 m2), reku + GWC, ściany Poromur + 15 cm styro, strop 20 + 15 cm wełny, posadzki 10 cm styro - dom jak w linku:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-paprociach-2/m410794850837b

 

Piec 18 kW ENKA (dużo za duży, ale gdy kupowałem ten producent nie robił mniejszych, a ja nie wiedziałem jaki powinien być) - dzisiaj widzę, że wystarczyłby ... 8 kW (podobno Cichewicz kiedyś takie robił, ale nie było zainteresowania i teraz najmniejsze to 12 kW).

 

Wg wyliczeń (na podstawie kaloryczności węgla) przy temp. na zewnątrz na poziomie 5/12 st noc/dzień średnia dobowa moc zapotrzebowania CO i CWU to 2,6 kW.

 

Popiz - podaj linka do projektu domu !

 

Spalanie mierzcie dosypując np. co sobotę do pełna o określonej godzinie, bo różnice w stylu 40-50 kg to bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety przez podajnik tłokowy nie ma możliwości zmniejszyć paleniska

zastanawiałem się nad jeszcze jednym rozwiązaniem, aby wydłużyć drogę przebiegu powietrza/spalin w piecu

 

zawsze mam kłopot aby dołączyć fotkę, ale postaram się wrzucić schemat

 

A czy możesz zmniejszyć ilość dostarczanego powietrza np. poprzez domknięcie przesłony wentylatora i dopasować do tego podawanie paliwa ograniczając w ten sposób moc i "huragan" w kominie ?

 

karas123 - taka sama rada dla Ciebie, bo spalanie masz 3xwiększe ode mnie przy podobnym piecu i domu (proponuję przesłonę wentyla na 2 cm uchyłu, podawanie 5-8 s, przerwa 40-60 s, temperatura 60 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie zacznij od ocieplenia stropu, od razu poczujesz ciepło w domu i oszczędności w kieszeni.

Faktycznie widać dużą różnicę? Bo ja właśnie zastanawiam się nad ociepleniem i nie wiem od czego zacząć (ograniczona ilość środków :oops: ). Dom stary, poniemiecki, na razie wymienione wszystkie okna na PCV. Strop między piętrem a sufitem nie jest ocieplony. Czym to się ociepla, wełna czy styropian i jakie są mniej-więcej koszty za 1m2?

 

Różnica ogromna, bo ciepło ucieka do góry.

 

Skoro jednak piętro też jest Twoje to nie ma sensu go ocieplać.

 

Najważniejsze to ocieplić strych (wełna między krokwie w skosach dachu i pomiędzy belki w drewnianej podłodze - w sumie 2x15 cm chyba, że wejdzie więcej), podłogę parteru (10 cm styro pod drewnianą podłogę), ściany (10 cm styro+tynk) w tej kolejności co napisałem (wziąłem pod uwagę koszty i efekty).

 

Koszty - materiały + własna robocizna (poza ścianami, bo to trudniejsze i droższe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie zacznij od ocieplenia stropu, od razu poczujesz ciepło w domu i oszczędności w kieszeni.

Faktycznie widać dużą różnicę? Bo ja właśnie zastanawiam się nad ociepleniem i nie wiem od czego zacząć (ograniczona ilość środków :oops: ). Dom stary, poniemiecki, na razie wymienione wszystkie okna na PCV. Strop między piętrem a sufitem nie jest ocieplony. Czym to się ociepla, wełna czy styropian i jakie są mniej-więcej koszty za 1m2?

 

Różnica ogromna, bo ciepło ucieka do góry.

 

Skoro jednak piętro też jest Twoje to nie ma sensu go ocieplać.

 

Najważniejsze to ocieplić strych (wełna między krokwie w skosach dachu i pomiędzy belki w drewnianej podłodze - w sumie 2x15 cm chyba, że wejdzie więcej), podłogę parteru (10 cm styro pod drewnianą podłogę), ściany (10 cm styro+tynk) w tej kolejności co napisałem (wziąłem pod uwagę koszty i efekty).

 

Koszty - materiały + własna robocizna (poza ścianami, bo to trudniejsze i droższe).

 

moja wypowiedź jest "wyrwana z kontekstu" i odnosiła się do konkretnego przypadku (patrz str 1) to prawie 3 lata temu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser, niestety nie podam linka do projektu domu, poniewaz to projekt indywidualny,takze jeszcze nie mam domu, dopiero bede zaltwial pozwolenie na budowe, obecni mam juz praktycznie przygotowany projekt na gotowo. Lepeij wczesniej zorientowac sie w temacie, dlatego pytam o ten piec, takze dzieki za info. Fajne forum, duzo przydatnych inf. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser, niestety nie podam linka do projektu domu, poniewaz to projekt indywidualny,takze jeszcze nie mam domu, dopiero bede zaltwial pozwolenie na budowe, obecni mam juz praktycznie przygotowany projekt na gotowo. Lepeij wczesniej zorientowac sie w temacie, dlatego pytam o ten piec, takze dzieki za info. Fajne forum, duzo przydatnych inf. pozdrawiam

 

Jeśli to dom z poddaszem użytkowym to 12 kW będzie ok (chyba, że nie planujesz go ocieplać ;-))

 

Dzisiaj oglądałem piece w Castoramie - Eco-Tech (fatalne czyszczenie wymiennika i brak szuflady na popiół), Zębiec - zasobnik na 2 worki węgla co przy mocy 19 kW jest pomyłką, klapki mikroskopijne podobnie jak szuflada na popiół - jednym słowem omijajcie to badziewie, bo dla marketów faktycznie robią najtańsze nic nie warte wersje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, znalazłam się tutaj, gdyż.... mam bardzo dobre ogrzewanie kominkowe już 9 lat. zalety wszyscy znają, a wady:

właśnie się dowiedziałam ( i sprawdziłam, niestety, praktycznie), że jestem mocno uczulona na dym kominkowy i pył przez niego rozprowadzany w domu. System nadmuchowy jest bardzo dobry, ale musieliśmy z niego zrezygnowac w tamtym roku w sypialni, bo czulam zapach, słyszałam szum i nie byłąm w stanie spać.

Poza tym codziennie rano jest bardzo zimno. na rozpalenie potrzeba od kilkunastu do nawet 30-40 minut. Zimą, kiedy jesteśmy niedospani i spóźnieni, mimo najszczerszych chęci nikomu się nie chce.Więc wracamy do jeszce zimniejszego domu ( jest barzo dobrze ocieplony i teraz nie palimy w ogóle; na dworzu jest 5-12 st a w domu 16-19). wychodzenie po drewno, kiedy pada i/lub jest mróz jest brrrrrrrr. Nie wspomnę już o brudzie z noszonego i wkładanego do kominka drewna (sprzątanie traktuję jako ćwiczenia sportowe, bo inaczej bym już od tego zwariowała), o kurzu, który jest dużo większy zimą. nie wspomnę już o dyskusjach, kto i kiedy i ile razy ma iść po drewno, cyścic kominek, wyrzucać popiół, wycierać kurze itp; generalnie mamy dzięki temu co robić przez ok. 10h w tygodniu)

Więc kiedy jestem sama w domu, to wole dogrzewać się elektrycznie (za poprzedni sezon mieliśmy ok. 4000 zł więcej, ale nie wiem, jak od tego odjąć normalną, nieuniknioną podwyżkę prądu). Za to drewna spalamy za ok. 2000 na sezon (dom ma 2 kondygnacje po 85m użytkowych, ale 2 pokoje są najczęściej nie ogrzewane).

Największym błędem, jaki zrobiliśmy, to nie zrobienie ( w ostatniej chwili) ogrzewania podłogowego. ŻAŁUJĘ tego bardzo do tej pory !!!

Dlatego zastanawiam się, jak w tej chwili "poprawić' ten system (w domu może być albo kominek, albo ja).

Piszę to dla wszystkich, kótrzy, tak jak ja, są zauroczeni kominkiem (alergikiem zostałam dopiero po 40-tce, firanki w salonie musze zmieniać co kilka dni i wyrzucić wszystkie "bibeloty", na których zbiera się pył kominkowy wydobywający się z kominka w czasie dorzucania drewna).

 

ps. jeśli umieściałam ten post trochę nie w tym miejscu to sorry, ale jestem "zielona" w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edartello masz problem

 

teraz tylko pozostało Ci zrobienie klasycznego C.O. pompowego ... chyba najmniej kłopotliwym będzie wykonanie układu z "Alupex-u" polecam rury Wavina ... żadnych marketówek !!!

 

Kocioł - jeśli masz gaz sieciowy to polecam jakiś kondensacyjny jeśli nie to coś na tak zwany ekogroszek ( sory ale nie wiem co tam jest to eko ...) i klasyczne grzejmiki płytowe ... te aluminiowe hiper super szybciej brudzą :) ...

 

instalacja z rur "Alupex" może być puszczona po ścianach dooloła - rurki są ciemkie i aż tak nie szpecą

... można zrobić mały myk i schować je w specialnych listwach tak jak chowa się kable ( kiedyś zrobiłem tak u kolegi w starym budownictwie jak odechciało mu się pieca kaflowego )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to bywa.

Ja też planowałem ogrzewać chałupę tylko kominkiem, ale rzutem na taśmę zrobiłem instalację co i teraz dziękuję Bogu, że tak postąpiłem.

Przyszły czasy, że człowiek więcej czasu spędza w pracy niż w domu. A jak przyjdziesz z pracy, to nie masz siły na nic.

Kominek tylko rekreacyjnie, ale też jak ktoś lubi.

Pokombinuj tak jak Ci radzi login7, albo zostaje prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaxGregor09 napisał;

 

Ale co do spalania...

. Od połowy grudnia do końca kwietnia już tylko ciągła praca na ekogroszku i "grzanie" domu. W pozostałym okresie do października tego roku piec głównie pracował w celu podgrzewania ciepłej wody (ok. 100 kg RETOPALU na miesiąc) + ogrzewanie w chłodne wieczory (a było ich trochę... :)) z małą przerwą na wymianę sterownika... . Na początku października przełączyłem piec na pracę ciągłą i tak do dziś.

Obecnie piec zużywa ok. 12-15 kg eko na dobę (zasobnik 180 kg) natomiast przy ujemnych temperaturach zimowych (ok. -15 st.) 20-22 kg.

Na ten sezon zakupiłem 4 tony RETOPALU prosto z kopalni i mam nadzieję "przeżyć" :D na tym do następnego listopada!

Interesowałoby mnie jak wygląda u ciebie popiuł z tego wegla RETOPAL . mam taki sam piec Ling Duo 25 Kw , spalanie podobne jak u ciebie , lecz gdy palę retopalem to robią się takie "kolarowce" i częściej muszę go czyscić , t.j co 7 -10 dni . na piekloszu czyszczę co 14 dni. Mam zawór 4d z siłownikem, sterownik ESTYMA CONTROL M .U mnie zuzycie to ostatnio 180 kg na 14 dni węgiel "pieklosz"

Jakie masz nastawy

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...