Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

MaxGregor09 napisał;

 

Interesowałoby mnie jak wygląda u ciebie popiuł z tego wegla RETOPAL . mam taki sam piec Ling Duo 25 Kw , spalanie podobne jak u ciebie , lecz gdy palę retopalem to robią się takie "kolarowce" i częściej muszę go czyscić , t.j co 7 -10 dni . na piekloszu czyszczę co 14 dni. Mam zawór 4d z siłownikem, sterownik ESTYMA CONTROL M .U mnie zuzycie to ostatnio 180 kg na 14 dni węgiel "pieklosz"

Jakie masz nastawy

Pozdrawiam

 

Witam,

Z popiołem to jest tak różnie...Raz jak z papierosa, ale częściej tworzą się spieki (może nie koralowce :wink: ). Nie łatwo wyregulować kocioł na tym opale a palę nim już ok. 6 lat (wcześniej w kotle Zębca). Popiół muszę wynosić co 2-3 dni a kocioł czyszczę co tydzień. Pewnie można znaleźć lepsze eko ale chyba więcej jest tych gorszych. W moim przypadku decydowały też względy ekonomiczne - mogłem kupić i przywieźć go z kopalni w dość atrakcyjnej cenie (ok. 550 zł/T z przywozem do centrum Polski). W porównaniu do panujących na naszym tynku cen na poziomie 700-800 zł/T można przymknąć oko na trochę więcej pracy przy obsłudze kotła). Na rok wystarcz mi ok. 4 T.

 

Co do kotła to mam sterownik RecAlart Economic 3000 i zawór 4D bez siłownika.

Do tej pory miałem ustawienia 6/30/28% - klapka dmuchawy lekko przysłonięta - podawanie w podtrzymaniu 15 s co 25 min. Dziś zauważyłem, że kocioł wyrzuca dużo sadzy na dach (masakra) i zmieniłem na 5/25/45% - klapka dmuchawy całkowicie odsłonięta - podawanie w podtrzymaniu 10 s co 30 min. Wcześniej codziennie sypałem łyżkę SADPALU na palenisko a ostatni tydzień nie i myślę, że też to przyczyniło się trochę do takiego "sadzenia". Spalanie obecnie na poziomie 15 kg na dzień.

 

Napisz jaki masz dym z komina (u mnie na czarno, chociaż po zwiększeniu nadmuchy dużo bardziej przeźroczysty) i czy też masz problem z sadzą - z tego co piszesz to czyścisz kocioł co 2 tygodnie. Myślę, że trochę winy ponosi tu także ruszt wodny, przez szczeliny którego przedostają się spaliny. Jakie masz doświadczenia z tym kotłem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to ja zuzywam 40 kg na tydzien (w ostatnim tygodniu), ogrzewam 180m2 + piwnica, ma +15st, bo grzeje ją kotłownia + cwu.

 

i tyle są warte te obliczenia, kazdy ma inny dom.

 

 

około 7 kg dziennie? jak to możliwe to jest aż nierealne czy piec pracuje 24h?

 

Ja mam na piecu nastawioną temp 56-58stC i leci mi 40 na dobe

 

 

za kazdym razem czekam, az zbiornik bedzie pusty, dzis dzien zasypu i wyszło, ze 120kg starczyło na 16 dni, czyli równo 7,5kg/d.

 

pogoda ciepła, w nocy okolo 0stC, w dzien do +9st C.

 

to juz kolejny "zasyp" i wszystkie oscylują w graincach 2 tyg. czyli 7,5kd do 11 kg / dobę.

 

 

taki wynik jest mozliwy dzieki:

1. piec nieprzewymiarowany, 15kW - przewymiarowanie, to najczęstszy błąd inwestorów

 

2. dobrze ocieplony dom (290m2) + reku

 

3. piec pracuje z biforem 750l

 

4. 290m2 podłogówki. to pozwala na odrobine niższe grzanie pomieszczen, przy wysokim komforcie cieplnym, tzn w pokojach mam 20stC, w łazienkach 23stC. aby uzyskac taki komfort cieplny przy kaloryferach, trzeba by grzać w pokojach do 22 - 23 stc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie na to:

 

http://ogniwo.dyndns.info/#

 

Podgląd na pracę kotła groszkowego w realu.

A wiecie ile paliwa zużywa obecnie na dobę?

ok. 7 - 8 kg węgla na dobę. Dom bez piwnic. 140 m2 użytkowych. w tym 30 m2 podłogówki.

Czy to możliwe?

Oczywiście! Gdy kocioł dobrany obiektu i sterowanie zaawansowane technologicznie.

 

Więcej na : http://www.ecoal.pl i http://www.zawijan.wordpress.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe?

Oczywiście! Gdy kocioł dobrany obiektu i sterowanie zaawansowane technologicznie.

 

Więcej na : http://www.ecoal.pl i http://www.zawijan.wordpress.com

 

Crypto reklama ogniwa? ;)

 

Lecz co do sterowania to oczywiście się zgodzę. Mam takowe i ecoal z palnikiem brucera siwietnie sobie radzi ale to początki i wygrzewanie więc się w pełni nie wypowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M

Interesowałoby mnie jak wygląda u ciebie popiuł z tego wegla RETOPAL . mam taki sam piec Ling Duo 25 Kw , spalanie podobne jak u ciebie , lecz gdy palę retopalem to robią się takie "kolarowce" i częściej muszę go czyscić , t.j co 7 -10 dni . na piekloszu czyszczę co 14 dni.

 

Gdy na początku paliłem Retopalem też miałem spieki, po zmianie na Pieklorza było od razu lepiej i ... tak już zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trochę inny temat. Więc nie zaśmiecajmy.

 

Zobacz

http://forum.muratordom.pl/piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem,t56356.htm

Mogę jeszcze dodać, że zainteresował bym się palnikiem brucera - można różne paliwa spalać także gorszego gatunku czy też miał lub pellet.

Ale w twoim przypadku (podłogówka) automatyka sprawdzi się w 99% więc zainwestuj w sterowanie, termostaty na poszczególne biegi i elektrozawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Doradzcie jakie piec dobrac do domu z poddaszem użytkowym, ocieplony sciany 20cm, skosy 30cm, reku, podpiwnoczony, pow. ogrzewana to 2x75m2(parter i poddasze) + piwnica. Wszędzie planuje podlógówkę, nawet w piwnicy co 50 cm mam zamiar dac. Jakiej mniej więcej mocy piec dobrac?

 

A ja bym strzelał na 25 KW. Jak jest cieplutko na zewnątrz to 15 KW wystarczy ale jak przyjdą mrozy -20 to ten 15 KW może się zasapać. Lepiej mieć nieco nadmiaru w ogrzewaniu niż niedomiar. Sam mam około 170 m2 pow. użytkowej i piec na eko-groszek 25 KW i muszę powiedzieć, że gdybym miał teraz (- 19 stopni za oknem) mniejszy kociołek to by nie wydołał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzcie jakie piec dobrac do domu z poddaszem użytkowym, ocieplony sciany 20cm, skosy 30cm, reku, podpiwnoczony, pow. ogrzewana to 2x75m2(parter i poddasze) + piwnica. Wszędzie planuje podlógówkę, nawet w piwnicy co 50 cm mam zamiar dac. Jakiej mniej więcej mocy piec dobrac?

 

zwróć kolego uwagę ze ten dom jest bardzo dobrze ocieplony, ma również reku, wiec mysle ze 16-20 KW powinno byc ok,co prawda nie wiadomo jak C.W.U ?ale zakładam że ciepła woda z pieca dlatego proponuje 16-20 KW a nie 12-16KW jakby ciepła woda była z innego nosnika....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzcie jakie piec dobrac do domu z poddaszem użytkowym, ocieplony sciany 20cm, skosy 30cm, reku, podpiwnoczony, pow. ogrzewana to 2x75m2(parter i poddasze) + piwnica. Wszędzie planuje podlógówkę, nawet w piwnicy co 50 cm mam zamiar dac. Jakiej mniej więcej mocy piec dobrac?

 

zwróć kolego uwagę ze ten dom jest bardzo dobrze ocieplony, ma również reku, wiec mysle ze 16-20 KW powinno byc ok,co prawda nie wiadomo jak C.W.U ?ale zakładam że ciepła woda z pieca dlatego proponuje 16-20 KW a nie 12-16KW jakby ciepła woda była z innego nosnika....

 

Ja mam niewiele mniej:

ściany 15 cm

poddasze 25 cm

 

ja jednak skłaniam się do kotła większej mocy i namawiam do 25 KW (lepiej mieć troszkę w nadmiarze - jeśli nie będzie takiej potrzeby piec nie będzie pracował na 100% mocy). Oczywiście u mnie piec również zasila CWU.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzcie jakie piec dobrac do domu z poddaszem użytkowym, ocieplony sciany 20cm, skosy 30cm, reku, podpiwnoczony, pow. ogrzewana to 2x75m2(parter i poddasze) + piwnica. Wszędzie planuje podlógówkę, nawet w piwnicy co 50 cm mam zamiar dac. Jakiej mniej więcej mocy piec dobrac?

 

15 KW to i tak będzie z zapasem.

 

zwróć kolego uwagę ze ten dom jest bardzo dobrze ocieplony, ma również reku, wiec mysle ze 16-20 KW powinno byc ok,co prawda nie wiadomo jak C.W.U ?ale zakładam że ciepła woda z pieca dlatego proponuje 16-20 KW a nie 12-16KW jakby ciepła woda była z innego nosnika....

 

Ja mam niewiele mniej:

ściany 15 cm

poddasze 25 cm

 

ja jednak skłaniam się do kotła większej mocy i namawiam do 25 KW (lepiej mieć troszkę w nadmiarze - jeśli nie będzie takiej potrzeby piec nie będzie pracował na 100% mocy). Oczywiście u mnie piec również zasila CWU.

Pozdrawiam

W tym przypadku również 15 kw wystarczy, popytaj się tych co mają przewymiarowany piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzcie jakie piec dobrac do domu z poddaszem użytkowym, ocieplony sciany 20cm, skosy 30cm, reku, podpiwnoczony, pow. ogrzewana to 2x75m2(parter i poddasze) + piwnica. Wszędzie planuje podlógówkę, nawet w piwnicy co 50 cm mam zamiar dac. Jakiej mniej więcej mocy piec dobrac?

 

15 KW to i tak będzie z zapasem.

 

zwróć kolego uwagę ze ten dom jest bardzo dobrze ocieplony, ma również reku, wiec mysle ze 16-20 KW powinno byc ok,co prawda nie wiadomo jak C.W.U ?ale zakładam że ciepła woda z pieca dlatego proponuje 16-20 KW a nie 12-16KW jakby ciepła woda była z innego nosnika....

 

Ja mam niewiele mniej:

ściany 15 cm

poddasze 25 cm

 

ja jednak skłaniam się do kotła większej mocy i namawiam do 25 KW (lepiej mieć troszkę w nadmiarze - jeśli nie będzie takiej potrzeby piec nie będzie pracował na 100% mocy). Oczywiście u mnie piec również zasila CWU.

Pozdrawiam

W tym przypadku również 15 kw wystarczy, popytaj się tych co mają przewymiarowany piec.

 

Popytaj hydraulików przy okazji o moc pieca i zadzwoń do sprzedawców pieców. Lepsze nad-wymiarowanie niż nie-dowartościowanie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re; Kasilas

 

Gdy czytam coś takiego jak to, co napisałeś "Popytaj hydraulików przy okazji o moc pieca i zadzwoń do sprzedawców pieców. Lepsze nad-wymiarowanie niż nie-dowartościowanie" to wybacz, ale mi się przysłowiowy scyzoryk w kieszeni otwiera.

 

Nie zapominaj, że ze względu na idiotyczny system podatkowy w tym kraju - gdy kupisz kocioł z usługą u hydraulika, to zapłacisz mniej, niż byś go kupił sam. A pan instalator wciska ci to, z czego ma największą prowizję. Jeśli tego nie wiesz, to ...

 

Kocioł przewymiarowany zawsze będzie miał zużycie jednostkowe paliwa, niż ten mniejszy (lepiej dobrany do potrzeb). Kup sobie samochód z silnikiem 5 litrów, woź nim swoją pupę i powietrze, a na dodatek eksploatuj go w warunkach miejskich. To się sam przekonasz, co lepsze. Mniejsza pchła czy mamut.

 

Przecież kocioł nie pracuje cały czas. często staje. Im większy tym jego ruszt, podajnik, czy to tam jeszcze jest większy i tym samym na postoju generuje (przy stałych nastawach większe straty).

 

Każdy kocioł można przez pewien czas forsować z nadznamionowym obciążeniem. Kocioł da radę, a sumaryczne straty będą znacznie mniejsze, niż eksploatacja mamuta.

 

Ty uwierz fachowcom, to lepiej na tym wyjdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Kocioł przewymiarowany zawsze będzie miał zużycie jednostkowe paliwa, niż ten mniejszy (lepiej dobrany do potrzeb). Kup sobie samochód z silnikiem 5 litrów, woź nim swoją pupę i powietrze, a na dodatek eksploatuj go w warunkach miejskich. To się sam przekonasz, co lepsze. Mniejsza pchła czy mamut.

 

I tu się nie zgodzę. Wolę mieć samochód ten 5 litrowy, który ma doładowanie i jak trzeba będzie to wycisnę z niego znacznie więcej żeby przeżyć. Ty maluszkiem kiedy będzie trzeba się nie rozpędzisz.

 

Być może masz rację, że wystarczyłby 15 KW ale mam co do tego wątpliwości - gdyż mój kocioł który ma 24KW przy dzisiejszych temperaturkach musi się nieźle napocić żeby w domku było ciepło - czy wystarczyłby 15 KW ??? tego nie wiem i wolałbym nie musieć się przekonać, że jest za mały........

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to że do tych samych domów dla których potrzeba minimum 15kW kotłów na paliwa stałe nagle wystarczają pompy ciepła o mocy 7kW.

 

Policzcie ludzie najpierw zapotrzebowanie budynku na ciepło a dopiero szukajcie kotła.

 

PS. na mój dom 160m2 po podłogach 140m2 p. użytkowej wystarczyła PCi 7kW i w pierwszym sezonie, przy mrozach jakie mamy za oknami, glazurnikach co wietrzą całymi dniami jakoś daje radę.

 

Tzn. jakbym miał 24kW to reszta szła by w komin ? i mam za to płacić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to że do tych samych domów dla których potrzeba minimum 15kW kotłów na paliwa stałe nagle wystarczają pompy ciepła o mocy 7kW.

 

Policzcie ludzie najpierw zapotrzebowanie budynku na ciepło a dopiero szukajcie kotła.

 

PS. na mój dom 160m2 po podłogach 140m2 p. użytkowej wystarczyła PCi 7kW i w pierwszym sezonie, przy mrozach jakie mamy za oknami, glazurnikach co wietrzą całymi dniami jakoś daje radę.

 

Tzn. jakbym miał 24kW to reszta szła by w komin ? i mam za to płacić ?

 

 

Hmm a ile kolego masz stopni w domku ??

Ja piszę bo mam 24 KW i teraz przy mrozach ok. -15 piec naprawdę musi się napracować żeby wszystko dobrze wygrzać. Do tego jak jeszcze musi podgrzać wodę bo 4 osoby biorą kąpiel to niezatrzymuje się na długi czas.

 

A co do komina to powiem Ci, że gdyby ciepło uciekało w komin to moja rura z kwasiaka zapewne musiałaby być gorąca - ale tak nie jest jest co najwyżej bardzo lekko ciepła. Dlatego też wnioskuję, że ciepło nie ucieka "w komin" lecz jest wykorzystywane na podgrzanie wody.

 

Zresztą u moich znajomych też są piece podobnej mocy - a nie 10-15 KW.

 

Nie chodzi też o zarobek hydraulika, czy instalatora bo taki kocioł mogę sobie kupić sam - więc ani hydraulik ani unstalator na tym nie zarobi.

 

Ja piszę jak jest u mnie może Wy macie znacznie "wydajniejsze" kaloryfery i ogrzewanie podłogowe.

Nie wierzę jednak w to, że zapalniczką można podgrzać wiadro wody !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...