Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

może niezbyt jasno się wyraziłam ale te forum czytają także "niefachowcy" czyli ludzie normalnie zajmujący się czymś innym niż budowlanką. I tacy ludzie kupują a także budują domy. I tacy ludzie także potrzebują informacji. Nie dokładnej co do kg ale przybliżonej. Jak kupuję samochód to mimo że nie jestem mechanikiem pytam ile spala!!! I też dowiaduję się że w mieście tyle ... a na trasie tyle .... I zdaję sobie sprawę że to przybliżone wartości.

Rzucanie hasłami OZC, certyfikat nie wiele wyjaśnia laikowi.

Ale powiedzenie że około trzech ton na metraż/kubaturę ...., z ociepleniem takim ... może dać obraz tego czego się spodziewać.

a na certyfikacie nie ma słowa ile spalę ekogroszku - ten certyfikat też jest tak napisany aby laik go broń boże nie zrozumiał :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
może niezbyt jasno się wyraziłam ale te forum czytają także "niefachowcy" czyli ludzie normalnie zajmujący się czymś innym niż budowlanką. I tacy ludzie kupują a także budują domy. I tacy ludzie także potrzebują informacji. Nie dokładnej co do kg ale przybliżonej. Jak kupuję samochód to mimo że nie jestem mechanikiem pytam ile spala!!! I też dowiaduję się że w mieście tyle ... a na trasie tyle .... I zdaję sobie sprawę że to przybliżone wartości.

Rzucanie hasłami OZC, certyfikat nie wiele wyjaśnia laikowi.

Ale powiedzenie że około trzech ton na metraż/kubaturę ...., z ociepleniem takim ... może dać obraz tego czego się spodziewać.

a na certyfikacie nie ma słowa ile spalę ekogroszku - ten certyfikat też jest tak napisany aby laik go broń boże nie zrozumiał :o

Sądzę,że każdy odpowiedzialny inwestor,nawet laik budowlany,budując dom,często do końca życia chciałby zbudować dobry dom i jeszcze przed budową tym się interesuje.Jeśli tak to powinien się orientować czemu ma na ścianach 12cm izolacji a nie np.25cm,czemu ceramika jest kiepska i czemu ściana 1W nie nadaje się do użytkowania w dzisiejszych czasach.

Na Certyfikacie Energetycznym,poprawnie wykonanym a nie jako swistek papieru z allegro,jest dokładnie wyliczone ile dom będzie potrzebował energii do uzupełnienia strat ciepła przez dom.Innymi słowami ile dom będzie potrzebował ekogroszku do ogrzewania domu,bo to między innymi on wytwarza energię cieplną.Innymi źródłami energii może być prąd,gaz czy pozostałe paliwa stałe.

Mając takie dane jeszcze przed budową decydujemy o wyborze źródła ciepła i czy i w jaki sposób ograniczać wyliczone zużycie energii do ogrzewania.

Dom 200m2 może spalac 5t ekogroszku jak również i 1,5t.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72, Johna pisze o już zbudowanych domach X lat temu, jego i kupionym przez znajomą.

Daj spokój z budową domów, skoro ludzie piszą o zbudowanych już domach.

Dla nowo budujących są inne działy FM. Tam możesz się udzielać jako pseudo najlepszy doradca forum.

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Niby dlaczego jest kiepska ? Ogarnij się.

Mam rozumieć, że wszystko to co Ty masz jest super, a coś czego nie zastosowałeś u siebie jest kiepskie...

 

Nie temat żeby wyjaśniać,jest na temat ceramiki sporo na forum.

Ja po prostu nie chodzę jak ... za głosem stada,staram się do każdej rzeczy dojść sam :)

Prawdopodobnie jestem jedyny w okolicy paru ładnych km2,który ma dom z białego materiału i bez węgla ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zupełnie przypadkiem w rozmowie z kolegą dowiedziałem się, że zmienił w domu na ten sezon kocioł elektryczny na kocioł na ekogroszek m-ki Galmet 17 kw ze sterownikiem bodajże expert. Powodem tej decyzji były koszty bo za 6-m-cy ostatniego sezonu grzewczego prąd dla domu kosztował go w całości 5 tyś zł z groszem a teraz myśli łącznie na prąd i ekogroszek wydać mniej. Dom ok 150 m2 powierzchni ogrzewanej słabo ocieplony chyba 3 lub 5 cm styropianu z zewnątrz ( prawie na całości grzejniki). ( Dom nie miał nigdy OZC to nic nie wiadomo)

 

Będę koledze kibicował aby opanował sterownik i mniej spalił - jednak w domu ma całkiem ciepłolubnych członków rodziny bo 24 st C im odpowiada to z oszczędnością tak łatwo mu nie będzie. Swoją drogą muszę go dopytać czy grzejąc prądem też trzymał te 24 st C czy teraz sobie odbija lata udręki.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostka to najlepszej jakości węgiel kamienny, węgiel jest w bryłach i kruszyłem go trochę do testów na ekogroszek ma powera .
kostka to tylko sortyment handlowy. Może być extra z Piekar na przykład i badziew z Janki też może być. Albo ruski.To tylko sortyment według uziarnienia - od 63 do 200 mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy powierzchni przegrody zewnętrznej(ściany) ok.160m2 jest to ok.20% różnicy biorąc pod uwagę straty ciepła przez tą przegrodę przy założeniu lambdy materiału 0,038.

 

Albo nie zrozumiałeś pytania, albo nie przemyślałeś odpowiedzi, więc ponawiam:

 

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png

Na ile znacząca jest różnica np pomiędzy 12 a 15 cm styro na ścianach - ile to % różnicy w zapotrzebowaniu domu na ciepło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Powodem tej decyzji były koszty bo za 6-m-cy ostatniego sezonu grzewczego prąd dla domu kosztował go w całości 5 tyś zł z groszem a teraz myśli łącznie na prąd i ekogroszek wydać mniej. Dom ok 150 m2 powierzchni ogrzewanej słabo ocieplony chyba 3 lub 5 cm styropianu z zewnątrz ( prawie na całości grzejniki). ( Dom nie miał nigdy OZC to nic nie wiadomo)

To i tak mało,ja w swoim domu gdybym grzał z COP1 liczyłem na ok.3-3,5tys.zł na rok,teraz liczę na max.1500zł za c.o+cwu na rok :)

Kolega przy groszku zejdzie do poziomu 2500zł czyli jakieś 3t węgla ale sądzę,że szybko wróci do prądu ;)

Albo nie zrozumiałeś pytania, albo nie przemyślałeś odpowiedzi, więc ponawiam:

 

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał SUSPENSERhttp://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png

Na ile znacząca jest różnica np pomiędzy 12 a 15 cm styro na ścianach - ile to % różnicy w zapotrzebowaniu domu na ciepło ?

Też 20% przy założeniu takich samych pozostałych elementów domu wpływających za zapotrzebowanie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd masz tą kostkę? Na Mazurach reczej nie ma węgla?

Z lokalnego składu kostka czarna i szkli się jak szkło ,ma złote przebarwienia ,prawdziwy gruby węgiel .W takim węglu nie ukryją piasku ,wody ,ani kamieni.

Dzisiaj zupełnie przypadkiem w rozmowie z kolegą dowiedziałem się, że zmienił w domu na ten sezon kocioł elektryczny na kocioł na ekogroszek m-ki Galmet 17 kw ze sterownikiem bodajże expert. Powodem tej decyzji były koszty bo za 6-m-cy ostatniego sezonu grzewczego prąd dla domu kosztował go w całości 5 tyś zł z groszem a teraz myśli łącznie na prąd i ekogroszek wydać mniej. Dom ok 150 m2 powierzchni ogrzewanej słabo ocieplony chyba 3 lub 5 cm styropianu z zewnątrz ( prawie na całości grzejniki). ( Dom nie miał nigdy OZC to nic nie wiadomo)

:)

To głupio postąpił inwestując kasę w kocioł i przyłączenie części ( z 8 tysiaków wyrwało ) powinien zwiększyć grubość izolacji cieplnej za te pieniądze i zostać przy prądzie wyszło by tyle sano co teraz mu wyjdzie za ten węgiel ale by było bezobsługowe . Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kostka to tylko sortyment handlowy. Może być extra z Piekar na przykład i badziew z Janki też może być. Albo ruski.To tylko sortyment według uziarnienia - od 63 do 200 mm.
Tak sortyment handlowy ale w takich bryłach trudniej coś ukryć .

W tej chwili testuję wykorzystanie takiej bryły jako deflektor w kotle ,zanim się spali (kila dni) to żarzy się nad palnikiem .:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sortyment handlowy ale w takich bryłach trudniej coś ukryć .

W tej chwili testuję wykorzystanie takiej bryły jako deflektor w kotle ,zanim się spali (kila dni) to żarzy się nad palnikiem .:D

 

Równie dobrze możesz położyć klocek drewna, albo 2 i więcej na ruszcie awaryjnym Też się żarzy i długo trzyma ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...